Alexandraa

Volvo V50 2.0D fara putere

46 posts in this topic

Click - urile sunt finuțe man, nu se aud în tot service-ul :))

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna,

Multumesc mult pentru info!

Am dus pana la urma masina la Bogdan (caruia trebuie sa ii multumesc pentru atentia si profesionalismul cu care lucreaza) si am schimbat din nou placa de ambreiaj. Kit-ul vechi fusese montat fara sa fie folosit vreun echipament special. Au gasit un varf spart de tors care ajunsese pe placa. Am atasat pozele pentru a vedea exact despre ce vorbesc.

Inca o data, multumesc mult!

Seara faina sa aveti!

5b87bff5-4a18-447b-8248-1bf0059c432c.jpg

a419efb3-3e35-4745-a97e-0126a47d57f3.jpg

ec78efc3-cd2b-40b7-b25e-6679ebdc78e5.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

:slap:

Discul nu s-a spart? Ce babuini!

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-a spart un T40 iar mecanicii nu au verificat unde a cazut iar rezultatul a fost distrugerea placii de presiune (autoreglajul distrus) . 

Oricum si noi am tras cu masina pt ca ne-a venit un kit de ambreiaj Sachs defect de nou, si deja aveam prea multe semne de intrebare in cap. Oricum am rezolvat mai multe probleme la masina, acum merge super ok . 

Edited by Bogdan G
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

:thumright:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@BogdanG : Kit nou defect? Ce naibii? Ăștia au uitat noțiunea de CTC? Dacă ai timp, detaliază,  că mai făcut curios... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ce sa zic, placa de presiune avea unul din arcurile mari de tensionare a sistemului de autoreglare sărit iar atunci când resetai placa se deforma inegal soarele . 

După ce am pus arcul la loc și am resetat placa, totul părea perfect și când m-am uitat mai bine sărise alt arc mai mic . 

Din păcate nu prea exista control al calității la produsele after market iar la un curs de ambreiaje la care am participat am aflat ca orice problema exista cu un ambreiaj/volanta este din cauza montajului . WTF pai dacă sunt de rahat eu ce vina am ca montator ? Răspunsul a venit fulgerător,  în acest domeniu sunt 2 jucători, LUK și Sachs iar ei nu accepta ideea de defect de fabricație iar în caz de garanție vine frumos răspunsul: " în urma verificarii s-a constatat .....defect de montaj" va mulțumim mai băgați o fisa și mai luați un kit de la noi ca din alta parte nu aveți de unde . 

Tocmai de aceia prefer sa pun Ford OE. Sunt mai scumpe dar fără probleme . În cazul de fata nu s-a putut pt ca Ford-urile vin echipate din fabrica cu LUK la modelul asta și nu puteam pune Sachs . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

:))) Păi trebuie să își scoată și ei, săracii,cumva pârleala   :D

Nu merge pus Luk peste Sachs, și invers, dacă iei tot kitu inclusiv volanta? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă iei tot merge însă Alexandra luase odată Sachs si nu avea sens sa ia kitul complet cu tot cu volanta . 

Oricum le amesteca ăștia de nu mai stiu de ele, kit sachs si înăuntru e Luk pt anumite modele . La altele e invers . 

Globalizarea . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu exista control al calitatii superior la OE. Raportand la numarul de piese vandute, failul a fost mai mare la OE.

Sunt multi factori care sa determine defectare unei piese,  niste  factori foarte  importanti sunt transportul si depozitarea, iar transportul pe RO este catastrofal.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In primul rand, imi cer scuze pentru off-topic,dar in legatura cu ambreiajul/volanta,vreau sa va intreb,exista vreo metoda de a verifica volanta, sau cum imi pot da seama ca este necesara inlocuirea acesteia odata cu schimbul ambreiajului....

Multumesc!

Edited by mario74

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se verifica jocul, 30mm stânga dreapta si 1.6mm sus jos . 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 8 minute, Bogdan G a spus:

Se verifica jocul, 30mm stânga dreapta si 1.6mm sus jos . 

Si daca in sus/jos nu are joc?Sau cel putin asa se pare...

Edited by mario74

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inseamna ca e buna . 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ziua buna sa aveti,

in urma cu 3 saptamani, sotia imi punea ca masina nu se tureaza, ca nu mai are putere. Nu prea stiam ce sa cred pentru ca la mine nu se intampla. Pana in dimineata asta, cand, dupa cativa kilometri parcursi, dupa prima plecare de dimineata, in viteza a treia fiind, calcam acceleratia, dar parca masina ramanea la aceeasi viteza. M-am uitat imediat la turatie sa vad daca urca, si accelerand am treecut fara probleme de 3000, nu foarte rapid, dar urca in turatie. Insa chiar daca acceleram si masina urca in turatie, viteza crestea cu incetinitorul. 

Chiar nu am idee despre ce ar fi vorba (turbina, cablu acceleratie, ambreiaj etc.) Tot respectul pentru Alexandra (ea a deschis topicul) si ceilalti care stiti  atat de multe despre masinile voastre. E drept ca eu o am doar de un an, insa nici inainte la alte masini nu am avut problema asta. Si nu ascund nici faptul ca ma pricep la masini doar din autodocumetatie si experienta de pana acum.

Va rog, daca ma puteti ajuta cu sfaturi, sugestii, ar fi extraordinar.

Multumesc.

P.S. Mai spuneam intr-un alt topic, in urma cu putin timp, ca in septembrie, anul trecut, mi-a fost schimbat kitul de ambreiaj si volanta (plus distributie) la un service Volvo independent cu experienta de 35 ani (asa se recomanda ei, si ii recomanda altii). Insa dupa 2 saptamani, si pana in momentul asta, au aparut aceleasi simptome. ca inainte de a schimba ambreiajul si volanta. Dupa plecarea la rece, parcurgerea a cativa kilometri (uzual in localitate) si oprirea in parcare, dupa ce scot din viteza, la relanti, se aude o bataie in zona motorului. Bataia dispare insa cand calc pedala de ambreiaj. Daca eliberez pedala, uneori bataia se aude in continuare, alteori dispare. Procentual, cam in 50-60 % din cazuri aud aceasta bataie cand masina e la relanti. In timp ce merg cu masina nu se aude aceasta bataie, insa in a doua si a treia, cam prin zona cuplului motor, la o usoara accelerare parca nu ar fi chiar omogen mersul motorului. Dar nici bataie nu e. 

Edited by Cujacha

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Din ce povesteti, mie imi suna tot a ambreiaj care patineaza. Nu ai garantie la lucrare? Sa te intorci sa la ei, macar sa constate? Poate ambreiajul sa nu fie defect si sa ajunga cumva ulei pe disc si din aceasta cauza sa patineze. Este o varianta. Sau kitul montat gresit si sa nu calce discul uniform pe placa. Variante sunt mai multe

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Paunionut, spuneam ca am luat legatura cu ei, dar nu mi-au mai raspuns.Le-am cerut o programare pe care nu am primit-o. Ma pot duce ''peste ei'', dar nu sunt obligati cu nimic pentru ca ei sunt in tara lor, iar eu un strain. Iar daca ma uit, din moment ce nu au fost prea seriosi in comunicare, imi pot spune vrute si nevrute. Se pot scoate ei simplu. Din moment ce nu mi-au raspuns, ce asteptari mai pot avea? Cel mai probabil voi ajunge in alta parte si voi cheltui alti bani (prima data se pare ca i-am aruncat). Pacat. De multe ori sunt un naiv cu privire la oameni. Dar se pare ca oamenii sunt oameni si neoameni peste tot. Experienta mea. Sper sa n-o mai repet curand. Si voua va doresc numai bine.

Edited by Cujacha

Share this post


Link to post
Share on other sites

De curiozitate în ce țară esti ? 

Conceptul de garantie este universal . Deci trebuie rezolvată problema indiferent de tara .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan, locuiesc momentan in Anglia. Ideea e ca am fost la ei de cateva ori pentru a le spune ca aud o bataie la motor. O si inregistrasem, o auzea si un cumnat de-al meu (deci nu eram nebun). Numai ca atunci cand am ajuns la ei, bataia nu se mai auzea (nu se auzea de fiecare data cand eram la relanti). M-am dus de vreo 2 ori asa. Cand am observat ca bataia dispare atunci cand calc pedala de ambreiaj, avand si o programare pentru schimbarea distributiei, m-am dus si le-am zis sa fie atenti si sa calce si ei pedala. M-au sunat si mi-au zis ca au auzit si ei bataia si ca ar trebui schimbat ambreiajul si volanta. Am scos toti banii de pe unde am putut si am reparat masina. Chestia e ca inainte de a avea parte de programarea in service le-am scris vreo 2-3 saptamani emailuri. Am ales varianta asta pentru ca nu sunt prea stiutor la engleza tehnica si vroiam sa fiu sigur ca ma fac inteles. 

Dupa ce mi-au reparat-o, la 2 saptamani am auzit iar bataia, dar nu cu aceeasi frecventa ca inainte. Am mai asteptat gandindu-ma ca poate e de la altceva, poate dispare etc., ca sa nu stresez oamenii. In fine dupa cateva luni le-am scris iar si le-am spus de problema mea. Le-am cerut o programare si mi-au cerut nr de la masina. Dupa ce li l-am dat, nu mi-au mai raspuns (ma identificasera :)). Am continuat sa le scriu, si mi-au raspuns intr-un final (dupa cateva zile) intrebandu-ma de cum se comporta masina si cand: la cald sau la rece. Le-am raspuns si le-am subliniat ca e la fel ca inainte de reparatia lor. Nu mi-au mai raspuns. Dupa vreo 2 saptamani de asteptare, le-am scris si le-am zis frumos ca nu mai am incredere in ei.

Daca au facut vreo greseala de reparatie, dar erau seriosi, m-ar fi chemat imediat in service, in schimb au refuzat sa-mi mai raspunda. Daca ma duceam peste ei, tot nu rezolvam nimic. Si daca mi-ar fi bagat masina in service... mai puteam avea incredere in ei? Pentru mine cu oamenii e simplu: oameni de incredere si oameni de care sa stai departe. Naravul e narav, si gata. Daca gresesc gandind asa, eu platesc, dar m-am ars cu destui oameni, ca sa gandesc altfel (iar asta pentru ca am avut incredere). Eu inteleg ca se pot face greseli, dar omul e de incredere nu cand nu face nici o greseala, ci cand e gata sa si-o asume si sa gaseasca o solutie. Dar asta ar fi o lume ideala, daca toti ar fi asa, nu?

Probabil ca o sa ajung in alt service, o sa le arat factura de la prima reparatie, si poate asa, printr-o constatare de-a lor, sa ajung din nou la acel service - dar nu stiu pentru ce.

Acum, ma intreb de ce m-au tratat asa? Le-am vorbit mereu frumos, am platit cat mi-au spus (am schimbat la ei rulment, bascule, electromotor, ulei si filtre, distributie - adica am fost de cateva ori pe la ei in decurs de 6 luni). Probabil au crezut ca ma pot prosti, sau poate nu le place fata mea, natia mea, ''engleza'' mea, nu stiu. Cert e ca am fost u fraier, sau nu, dar nu mai am incredere sa ma duc la ei si sa plec cu masina in regula.

Sper ca nu v-am plictisit. Am povestit experienta mea pentru a nu ma crede careva tampit.

Multumesc.

Edited by Cujacha

Share this post


Link to post
Share on other sites

În Anglia nu exista un organism gen protecția consumatorului sau RAR ? Sigur se poate rezolva cumva.

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Bogdan, dar nu m-am gandit la asta pana acum.  Dar ma voi interesa. Chiar as vrea sa nu ies chiar asa fraierit din situatia asta.

Ma gandeam si sa merg in alta parte, sa-mi faca o constatare, si o reparatie daca e grav (daca mai pot merge asa o vreme, voi merge asa - na, fiecare are prioritati in functie de situatie si circumstante), si apoi sa cer un document in care sa scrie rezultatul constatarii si reparatiei, iar apoi sa merg la primul service cu factura pe care am primit-o pt prima reparatie (in care apare lista cu piesele schimbate, printre care ambreiajul si volanta si nu stiu ce surub care e probabil important) si cu constatarea recenta. In felul asta poate recuperez niste bani. Dar sa mai am incredere ca-mi vor face ceva bun la masina, nu am. Mai ales ca sigur i-am cam racait spunandu-le ca nu am incredere ca mi-au reparat masina cum trebuie. Dar ce sa le zic, daca am avut aceleasi simptome, si nu mi-au facut o programare sa merg sa verifice masina (le-am cerut programare si nu mi-au mai raspuns).

In fine, nici nu stiu limba asa de bine ca sa stau prea mult in contradictii cu ei, si nici nu cred ca e un cadru in care sa fiu eu prea mult bagat in seama. Fiecare natie cu mandria ei.

Cele bune, si multumesc inca o data.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now