contdezactivat

Patanii... evenimente... chestii de discutat la o bere

30 posts in this topic

Fratilor daca mergeti la cluj aveti grija pe drumul dintre Turda si Cluj!

Stiti voi... drumul ala frumos cu cate 2 benzi pe fiecare sens de mers.

E o gagica acolo, Ana-Maria Toader care numai pe parcursul anului trecut mi-a trimis vreo 4 scrisori de dragoste  ;D ... contravaloare 10 milioane (lei vechi  :-[ ) . Scrisori cu poze; toate de la spate  :D in care scria ca aveam 80-90 la ora in zona cu limita de 50km/h.

Gagica e sublocotent la rutiera si daca nu vreti sa cotizati la Consiliul local Tureni, aveti grija in zona.  >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu am cotizat. doua unu dupa celalalt. de atunci am pe gps cam. video din tara si europa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu daca e bine ca postez aici, dar m-am gandit ca e bine de stiut...

Pentru cei dintre voi care faceti drumuri dinspre Bucuresti spre Braila/Galati via autostrada Soarelui-Slobozia, portiunea de drum de la Drajna la Slobozia este in sfarsit asfaltata.  :smileinbox:

Cine nu a mers pe acolo inainte de a se termina refacerea drumului nu stie despre ce vorbesc  ;D

Imaginati-va camioane intregi de pietre (nu pietris) descarcate pe fostul drum si presate/tasate pur si simplu de traficul din zona. Am mers de cateva ori pe acolo si pur si simplu cu mai mult de viteza intai nu se putea merge. Distanta e cam de 15 km.

Desi cam acum o luna in urma am auzit la radio ca lucrarile s-au sistat din lipsa de fonduri azi am avut surpriza sa gasesc soseaua asfaltata.

Sper sa va fie de folos informatia.  :wave:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

am fost eu pe acolo Laura.....destul de naspa.... erau pietoaie mai exact.....dar pe viitor o sa ocolesc... :( ca ma durea inima....de masinutza mea.Asfaltase o banda pe sensul dinspre autostrada spre drajna dar mai ramasese o bucata pe 2-3 km care era plina de pietrele alea nenorocite....iti recomand galati - braila-buzau - bucuresti

Share this post


Link to post
Share on other sites

am fost eu pe acolo Laura.....destul de naspa.... erau pietoaie mai exact.....dar pe viitor o sa ocolesc... :(

Exact asta spuneam, ca e complet asfaltata acum portiunea aceea. Deci, iti recomand sa mergi pe acolo cand mai ai drum:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Si eu m-am bucureat ca au reusit sa refaca drumul, fiindca evitam drumul pe slobozia si mergeam pe buzau.

  Dar acum revin la vechea dragoste, nu pun in calcul faptul ca mergeam fff incept si pierdeam timp dar ''ramaneam fara usi'' daca mai mergeam mult pe drumul ala de piatra.

  Chiar sapt viitoare merg acasa la Braila si voi merge pe Slobozia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma agat de subiectul acesta pentru ca tot despre drumul Galati/Braila - Bucuresti (via Slobozia) vreau sa va povestesc.

Au aparut 3 radare fixe pe traseul acesta , in zona localitatii Insurat(z)ei. Unul este chiar in localitate, dar ceea ce mi s-a parut mai interesant este ca celelalte doua sunt in afara localitatii. Unul este amplasat fix in dreptul bornei care indica 8 km pana in Insuratei (pe sensul Braila-Slobozia), iar al doilea intre bornele cu km 40 si 39 pana la Slobozia. Deci, atentie la limita de viteza si in afara localitatii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

tot la subiectul cu limita in afara localitatii am patit-o pe bucuresti - focsani - iasi si anume dupa focsani este o mica curba in panta sa-i spunem iar la iesirea din curba este ceva de geenul unei benzinarii dezafectate, acolo de regula sta un nenea intr-un logan rosu. pe mine m-a luat cu 160 la ora, aveti grija

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca tot ii sa zicem de radare fixe....

e60 cluj-oradea sau invers cum vretzi :) capusul mare, izvorul crisului, poieni etc. deci ii plin de camere fixe pe care eu le-am luat din nefericire pe toate la rand....... maxima a fost poieni ca ii linie dreapta 168km/h :(. in fine voi sa avetzi grija :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia uitati aici patania mea si a celor 16 prieteni cu care am mers la Fundata pt Revelion . Noi am inchiriat vila Edera de pe data de 29 30 31 1 2 si 3 , ma rog asta teoretic , pe suma de 7500 ron ( fara masa de revelion sau mesele de zi cu zi ) . Pe data de 1 vine propietarul si ne intreaba : " Maine la ce ora plecati ?!?!?" , noi ii zicem frumos ca am platit pana pe 3 inclusiv ca asa ne a fost intelegerea ,el zice ca nu , ca vezi doamne ar fi sunat pe unul din noi sa i zica daca vrem sa ramanem si pe 3 ca el si respectivul ar fi zis ca sa vbeasca cu restu ' . Noi ii zicem ca intelegerea noastra a fost asta si dateaza din iulie de cand i am trimis si avansul . El o tine pe a lui , ca maine ii vine grup de la Constanta si ca n are cum sa i refuze ca si ei au inchiriat de ceva timp bla bla bla . Pana la urma am renuntat sa ne mai certam cu ala , nu de alta dar n-aveai cu cine , el o tinea pe a lui ca nu si nu si nu ca el a vbit cu cineva , asta e teapa noastra . Asa ca aveti grija ca atunci cand inchiriati o vila sa faceti un contract .

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca tot ii sa zicem de radare fixe....

e60 cluj-oradea sau invers cum vretzi :) capusul mare, izvorul crisului, poieni etc. deci ii plin de camere fixe pe care eu le-am luat din nefericire pe toate la rand....... maxima a fost poieni ca ii linie dreapta 168km/h :(. in fine voi sa avetzi grija :D

Sa inteleg ca esti pieton?

Share this post


Link to post
Share on other sites

le-am rezolvat cumva.... (nu zic cum :P)

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am patit-o frumos de tot din partea tatalui meu :)

a primit vreo 4 scrisori de dragoste de la martinesti (satul intre turda-cluj cu limitare de 50km/h)

si eu m-am oferit sa ma declare pentru una din scrisorici

cand vine procesul verbal...surpriza...am nimerit lozul catigator 103,60km/h cu suspendare carnet pe 3 luni

dar am zis sa imi incerc norocul si i-am dat in judecata :D

mi-am luat avocat si am catigat..pam pam!

norocul meu a fost ca politia e incompetenta , verificarile metrologice depuse de ei erau pt alt aparat radar decat cel cu care s-a depistat viteza...

aviz amatorilor...:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

super tare  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce noroc ca am nevasta shi soacra avocat  ;D. m-am scos. data viitoare shtiu cum sa procedez, dar din fericire nu o sa mai fie data viitoare pt ca am detectorul vietzii :))))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutari tuturor.

N-am stiut unde sa postez, asa ca va scriu aici si patania mea.

Azi am avut nefericirea de imi fi ridicata masina. Era stationata intr-adevar in zona de actiune a indicatorului cu oprirea interzisa DAR tin sa precizez lucrul asta, nu stanjenea in niciunfel traficul auto sau pietonal. Repet, nu contest masura ridicarii.

Nu asta e problema.

Sun la numarul de telefon afisat pe stalp si imi zice o tanti de la celalat capat al telefonului adresa unde a fost dusa masina si imi spune ca ma costa 450 lei. Sar in primul taxi, ma duc la adresa indicata, imi face tanti hartii si tot, scot cardul si... surpriza. Nu se poate achita cu cardul. Intreb totusi cum e posibil asa ceva in 2015, ma agit, ma enervez, cer sa vorbesc cu un sef, de acolo ma duc la directorul economic. Cu un calm imperturbabil de imi venea sa ii ranesc rau, toti imi explicau cu surasul pe buze ca pur si simplu nu se poate achita cu cardul. Intreb: Dar de ce nu mi s-a comunicat asta la telefon si de ce la casierie nu este afisata modalitatea de plata? Mi se raspunde: Aveti dreptate, astea sunt scapari, dar asta nu schimba cu nimic lucrurile, nu se poate achita cu cardul. Si intreb asa, sa ma aflu in treaba: Da' io is singurul care are idei de-astea absurde - sa nu umble cu un porcoi de bani dupa el si sa foloseasca o modalitate de plata moderna? Raspunsul a fost unul halucinant: Da' de unde, ca de vreo doi ani am tot primit reclamatii si cereri sa montam un aparat de-ala...

A fost momentul in care mi-am dat seama ca n-am cu cine, m-am resemnat, m-am dus sa scot bani de pe card si m-am intors sa iau masina.

Episodul doi:

Mi se spune dupa predarea masinii cum ca trebuie sa merg la Politia Locala sa sa mi se intocmeasca proces verbal si sa platesc amenda.

Toate bune, razbat prin trafic si ajung cu vreo 40 de minute inainte de inchiderea ghiseelor. Zic - super, macar rezolv totul intr-o zi.

Dar n-a fost sa fie.

Ajung la camera 28 din Primarie, spun unor nene cu cascheta care-i problema mea - ca imi recunosc vina, nu contest masura si ii rog sa-mi dea procesul verbal ca sa pot plati amenda. Aaaaaaa, pai nu se poate, zice mai-marele lor. Naiv, intreb: De ce? Pentru ca agentul X a iesit din tura si numai el poate intocmi procesul verbal. S-a lasat linistea... Zic - da' are ceva SRL aici in cadrul politiei locale? Lucreaza de unul singur? El nu apartine de institutia dvs?Nu exista altcineva din cadrul insitutiei dvs care sa imi scrie procesul verbal? Adica eu trebuie sa ma intalnesc personal cu el pentru intocmirea procesului verbal? Foarte calm, mi se raspunde Da. Zic: Dom'le, dvs va dati seama de absurditatea situatiei asteia??? Eu trebuie sa umblu dupa politist ca sa ma amendeze??? Cu atat mai mult cu cat el lucreaza doar pana la ora 14? Trebuie sa las balta pacientii si sa-l caut pe agentul X? Raspunsul, invariabil, DA. Ma resemnez si zic... Bine, maine cand il gasesc?. AAAAAAAAAAAAA, pai maine nu-l gasiti, si-a luat zi libera. Cred ca in momentul ala a citit in ochii mei ca vreau sa-l strang de gat... Si am intrebat: Daca moare agentul X azi sau maine, asta inseamna ca eu nu mai primesc procesul verbal? Si bineinteles, in absenta procesului verbal, nu exista nici contraventia, si atunci inseamna ca imi recuperez si cei 4 milioane jumate? La care el - Ei, nici chiar asa. Daca se intampla ceva cu el, o sa preia alt coleg...

Pauza. M-am intors si am plecat.

AM fost invins de sistem...

:77:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum ca te-ai calmat, nu te inteleg, CE TE MIRA mai exact? :) ... sau ce iti pare asa IESIT DIN COMUN? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci parerea mea... asteapta sa-ti vina amenda acasa. Sau mai bine, peste cativa ani, sa-ti intre la impozit. Nu e purtatoare de dobanzi sau penalitati, deci te doare la basca, o platesti cand platesti impozitul la anul.

Si cu asta basta. Sa alerge EI dupa tine.

Si daca te superi, nu semnezi nimic, contesti PV-ul, ii dai in judecata, si inca vreo 2-3 ani se mai ling pe bot de amenda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum ca te-ai calmat, nu te inteleg, CE TE MIRA mai exact? :smile: ... sau ce iti pare asa IESIT DIN COMUN? :smile:

Nu stiu, pur si simplu mi se pare absurd.

Alora li se cere de doi ani sa puna un POS si ii doare in cot... Nu le pasa de om/cetatean/contribuabil, n-au respect pentru timpul meu/al altora...

Si ceilalti cu intalnirile lor intime intre politist si contravenient... Daca eram din Bucuresti ce faceam? Ma intorceam miercuri la Cluj sa ma intalnesc cu ala?

Atunci parerea mea... asteapta sa-ti vina amenda acasa. Sau mai bine, peste cativa ani, sa-ti intre la impozit. Nu e purtatoare de dobanzi sau penalitati, deci te doare la basca, o platesti cand platesti impozitul la anul.

Si cu asta basta. Sa alerge EI dupa tine.

Si daca te superi, nu semnezi nimic, contesti PV-ul, ii dai in judecata, si inca vreo 2-3 ani se mai ling pe bot de amenda.

Mie imi place sa stiu ca sunt in regula, intotdeauna mi-am platit cuminte si la timp taxele, amenzile etc. Si chiar si in conditiile astea, cam odata la doi ani primesc de la Finante instiintari cum ca as mai avea cine stie ce proces verbal neachitat. Vreau sa platesc si gata. Doar ca pentru asta, trebuie sa mai ies odata sau poate de mai multe ori din campul muncii, sa mai pierd vremea la ghisee, cozi... Randament maxim...:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

O data patit, sigur a 2 a oara sigur nu mai gresim ... in plus de asta, suntem prea mici sa putem schimba sistemul! Lasam de la noi si mergem mai departe! Cred ca asta spune tot ... din punctul meu de vedere, decat sa ajungi "la cutite", mai bine pleci capul jos, sigur se va intoarce roata candva! Asa cum a specificat Alex, lasi sistemul sa te caute ... si eu consider ca este cea mai buna optiune :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

E absurd in toata regula. De fapt isi bat joc de oameni in ultimul hal si niciodata nu o sa se schimbe nimic. Cand aud cuvantul "stat" si aici intra politie, primarie, permise etc... imi sar in minte niste oameni cu mentalitate de comunisti care sunt foarte dar foarte prosti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din punctul lor de vedere esti contravenient, asa ca e culmea ca tot tu te plangi. Si aia din puscarii se plang ca e frig, inghesuiala, si cine stie ce grozavii or mai fi pe acolo. Evident, nu-i baga nimeni in seama, ca doar in conditii rele traiesc si oamenii obisnuiti din blocuri...

Nu ma mira nimic, asadar. Eu incerc sa am cat mai putin de-a face cu politia rutiera sau hingherii de masini, indiferent cat de mult ar trebui sa merg pe jos de unde imi parchez masina. Ies mai ieftin, garantat. Nu de mult, un prieten era revoltat ca il costa parcarea langa magazinul lui, 7 lei pe ora. Asa ca a parcat pe trotuar. Ghici ce? I-au dat o amenda si o taxa de vreo 750 de lei cumulat, plus timp si nervi sa-si recupereze masina. Din cauze de astea, prefer adeseori sa merg cu taxiul in oras: ieftin, fara taxe de parcare, fara parcagii nesimtiti, fara consum de benzina. Asa se face ca am ajuns sa folosesc masina 95 % la sosea.

Cat priveste plata cu cardul, ar trebui sa fie o reglementare care sa oblige la existenta acestei facilitati, pentru sume mai mari de 50-100 de lei. Nici eu nu am niciodata mai mult de 100-200 lei la mine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru un mahăr care îşi permite să lase 450 lei rest când îşi cumpără ţigări, n-ar fi nicio problemă ridicarea maşinii, dacă n-ar fi şi incomod, dificil, enervant.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa fac haz de necaz, anul trecut, am parcat in fata unei cladiri de birouri, de langa AFI Mall.

Insa am parcat imediat dupa ce au ridicat doua masini. Am asteptat sa ridice una dintre ele si am parcat exact in locul acela, in timp ce "hingherii" asigurau masinile pe platforme si militia le facea poze :D. Se uitau bulversati la mine, insa le-am spus calm, ca pana se duc ei sa duca masinile si pana se intorc, eu o sa fiu plecat de mult :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now