DCN

Anvelope Volvo S80 D5AWD

26 posts in this topic

Salutare!

Am o intrebare: sunt mai potrivite anvelopele XL ranforsate pentru Volvo S80 D5 AWD 2.4D avand in vedere tractiunea 4X4? 

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

Ce inseamna XL? Anvelopele extra load de obicei vin pe SUV. Ia anvelope normale cu indicele de greutate potrivit pentru masina ta. 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marcajele privind anvelopele ranforsate

XL care provine de la Extra Load si indica faptul ca anvelopa prezinta o capacitate de incarcare mult mai mare decat de obicei

RF provine de la Reinforced si indica acele anvelope ranforsate care prezinta o capacitate de incarcare mult mai mare, fiind niste coeficienti similari cu cei anteriori

Sursa:

https://www.anvelomag.ro/ce-reprezinta-marcajele-de-pe-anvelope?gclid=CjwKCAjwqLblBRBYEiwAV3pCJj-atafbDVfbIDBgq5a6WBFKH6RGSzQov4B9FVIo-CFZBHee3Qdn1hoCo9MQAvD_BwE

Nu are rost sa iei XL pentru S80 deoarece  sunt in general mai grele, mai rigide, mai scumpe, mai putin confortabile etc decat cele normale.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca pot sa imi dau si eu cu parerea, e doar opinia mea, nu vreau sa contrazic pe nimeni: eu folosesc doar anvelope ranforsate, am avut pe Mercedes C180 W203 si pe Fiat Panda 169 1.1. Nu sunt mai scumpe, nu sunt mai grele sau ma rog, nesemnificativ, poate intr-adevar un pic mai rigide. Tot ce pot sa spun este ca sunt mai rezistente la gropi si denivelari, care abunda pe drumurile patriei, asa cum stim cu totii. Momentan am pe S80 anvelope Viking Wintech 225 50 r17 xl si comfortul este la nivelul maxim iar consumul este acelasi.                                                                                                                                                                                                               

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multi dintre noi suntem mai putin calculati (financiar vorbind) si luam cauciucuri dupa review-uri, brand, traditie etc

Varianta Viking e vreo 300 de lei iar la aceeasi dimensiune un Michelin e vreo 850 de lei.

Nu zic ca n-or fi bune Viking-urile dar as avea mari retineri sa le pun pe o masina ca S80-ul.

Ca paranteza brand-ul Viking e detinut de Continental iar o guma identica de la Continental e 760 de lei, cam dublu si ceva in cadrul aceleiasi firmei ar trebui sa ridice niste semne de intrebare.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

In citi ani sau km amortizati voi un tren de anvelope?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trenul are anvelope ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un rand de anvelope nu cred ca se amortizeaza, cred ca se consuma/tocesc.

Contabil vorbind (doar aici se amortizeaza chestiile) cauciucurile pot fi considerate:

1. obiecte de inventar si se "consuma" imediat iar ce ai facut cheltuiala, la final cand le arunci/schimbi le scoti din gestiune cu o nota contabila

2. piese auto care "dispar" din contabilitate imediat ce ai facut cheltuiala.

Daca intrebi la cati km schimbam cauciucurile e mai complicat raspunsul, in general cand se tocesc.

Nu cred ca le-am tinut vreodata mai mult de 3-4 sezoane sau vreo 50-60.000 km la nicio masina. De multe ori se mai puteau folosi ca nu erau chiar "epuizate" dar preventia si dorinta de viata a primat in fata cheltuielii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E vina mea,din doua motive,primul ca vin din alta cultura,tara si modul de exprimare e diferit,fiind gindirea si apoi exprimarea in acea limba,cu eforturi de a  o transpune in romana,de multe ori nereusite.....al doilea motiv ramine deocamdata un mister....

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 10 ore, Maurice a spus:

Un rand de anvelope nu cred ca se amortizeaza, cred ca se consuma/tocesc.

Contabil vorbind (doar aici se amortizeaza chestiile) cauciucurile pot fi considerate:

1. obiecte de inventar si se "consuma" imediat iar ce ai facut cheltuiala, la final cand le arunci/schimbi le scoti din gestiune cu o nota contabila

2. piese auto care "dispar" din contabilitate imediat ce ai facut cheltuiala.

Daca intrebi la cati km schimbam cauciucurile e mai complicat raspunsul, in general cand se tocesc.

Nu cred ca le-am tinut vreodata mai mult de 3-4 sezoane sau vreo 50-60.000 km la nicio masina. De multe ori se mai puteau folosi ca nu erau chiar "epuizate" dar preventia si dorinta de viata a primat in fata cheltuielii.

Te-ai reprofilat pe contabilitate? :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai referitor la anvelopele Viking, as fi vrut sa cumpar niste Gislaved sau Barum dar mi se par destul de valabile si astea, deh, le fac Continental. De cand nu am putut intr-o iarna cu ninsoare sa urc o colina cu Michelin Pilot Alpin 3 (si alea ranforsate! =)) montate pe Mercedes, am inceput sa caut si sa probez si alte marci, nu neaparat premium: Nexen, Barum, Semperit si acum Viking. Mentionez ca am mai probat: Fulda (excelente!), Vredestein (super!) , Lassa (decente). Pe Audi am avut Continental,  sunt cu adevarat premium,  nimic de zis,  dar eu cred ca e mereu spatiu pentru noi experiente !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt Ujio: treno di gomme? ;-)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

E o moda acum, la vopsele si altele,nume germane,ca prinde la prostime.Prostime sau ignoranti care cred ca in Germania ie toate bune si facute bine.:lol::lol::lol:...De unde se poate extrapola discutia catre anvelope.Marci faimoase au cumparat diverse marci de doi bani sau de foame au creat submarci de calitate modesta,neputind sa mai vinda anvelope de marca premium,ca lumea nu mai are bani de marca premium.Si asa au aparut gaselnitele de marca x facuta de Fabricanti premium,ce se vind ieftin,dar lumea se inghesuie sa le ia,ca sunt facute de un fabricant de premium.Lupta intre adevar si minciuna,aici se rezuma totul.Si ca sa fiu circotash,unii cumpara masini de multi bani,apoi nu mai pot intretine cum se cuvine din lipsa de bani,si ajung sa cumpere piese si consumabile gunoaie,cica convinsi ca ie bune.Iarasi minciuna,cind ar fi mai onest sa zica,o vand si imi iau un Clio,sau nu am bani de anvelope cu indice de viteza mare pentru masina mea,ca sunt scumpe,si recurg la gume sh sau modeste si nu premium.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Referitor la marca Viking nu cred ca ar fi fost muritori de foame. Firma asta dateaza  din 1931, era norvegiana, destul de raspandita in tarile scandinave. Echipeaza din fabrica modele din gama Opel, Volkswagen si Volvo. Deci faceau anvelope dinainte sa fie preluati de Continental. Parerea mea e ca nu pot fi comparati cu marcile economice, chinezarii, botezate sau nu cu nume teutonice. Si oricum voi vedea in timp cum se comporta, cum ziceam mai sus,  imi place sa experimentez si sa vorbesc in cunostinta de cauza..

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca ne uitam la ce folosesc posesorii de volvo in tara de origine a Marcii,ei folosesc marci autohtone,din motiv ca ar fi bune sau din comoditate.In definitiv,daca masina se descurca in situatii dificile ,anvelopele sunt importante,dar nu foarte.Eu am mers cu Michelin,ca in final sa ma simt dezamagit,adica de vreo 3 ani incoace.Dezamagit la cele de iarna,in sensul ca,cum am probat o alta marca premium,cam la acelasi pret,am ramas instantaneu la acea marca noua.Si totul pe sosele decente si masina fara tractiune integrala,ci rwd.Se poate afirma ca e si o chestiune de gusturi si de cum percepi realitatea ce te inconjoara.E foarte posibil sa fie important ceea ce vrei de la o anvelopa....

Edited by Ujio
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa nu mai deschid un nou topic, vazand ca aici oricum vorbim despre anvelope, ma poate ajuta cineva cu urmatoarea informatie: pot sa pun anvelope de 19 pe s80-ul meu d4 181cv, 133 kw? Manualul de utilizare nu spune clar, doar la capitolul presiune in anvelope da valorile pentru gume de 18 si pentru gume de 19. Ma poate ajuta cineva? Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai dimensiunea pe stalp, da, altfel, legal - nu.

Daca e pe RO, ai nevoie de dimensiuni mentionate in CIV.

 

Edited by MMMihai

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care stalp? :o E pe Ro, dimensiunea maxima din CIV este 235 40 18, pusa de RAR Tulcea.Dar am vazut pe wheels- size.com ca dimensiuni maxime 245 40 18. Ma bate gandul sa ma duc la Volvo Offenburg sa cer dimensiunile oficiale pe care le-a decis Mama Volvo. Macar asa voi cunoaste adevarul adevarat...

Share this post


Link to post
Share on other sites

poti sa ceri prin mail,am cerut de doua ori la MB din alta tara si mi s-a dat...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna idee, asa am sa fac! Stiu ca jantele de 19 mai mult sunt fitze si confortul este minim dar na, toti avem fixurile noastre!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand deschizi usa sofer pe stalpul unde este prinsa cu balamale usa spate trebuie sa ai un stiker pe care apar dimensiunile "legale"

In taloanele vechi apareau si dimensiunile la astea de cativa ani incoace nu mai apare nimic.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uffa! M-am uitat azi pe stalp, nu este trecuta decat o dimensiune: 225 50 r17, fix dimensiunea anvelopelor de iarna aflate acum (inca!) pe masina. <_< Cred ca voi aplica solutia cu e-mailul trimis la Volvo, sa stiu ca scap de-o grija. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

Poti pune rotile de 19" si te prezinti la itp cu cele de iarna de 17".

Pe talon nu scrie dimensiunea rotilor si daca nu ies in evidenta, echipajele nu vor avea o problema cu ele. 

Acaretul meu e echipat cu roti de 235/65/17 iarna si 255/50/19 vara, ambele trecute in carte, cu cele de 19 iti cam clantane articulatia, caseta si nu in ultimul rand dintii.

Avantaje- arata ceva mai bine :).

In locul tau as pune dimensiunea maxima specificata in carte, 18" just to be safe. 

Seara buna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu imi permit chestii ilegale. Eu circul cu masina inmatriculata in Ro in Germania si sunt destul de vizibil. Oricum nemtii sunt cu ochii pe masinile echipate necorespunzator, nu conteaza ca esti neamt, polonez, arab sau roman, daca nu esti in  regula , masina este sechestrata sì primesti amenda. Daca nu voi putea pune legal jante de 19, atunci voi pune de 18 fara regrete. Dar mai intai vreau sa ma informez, sa fiu sigur.:D       

O seara faina! :rolleyes:

Edited by kramer

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 hours ago, kramer said:

Uffa! M-am uitat azi pe stalp, nu este trecuta decat o dimensiune: 225 50 r17, fix dimensiunea anvelopelor de iarna aflate acum (inca!) pe masina. <_< Cred ca voi aplica solutia cu e-mailul trimis la Volvo, sa stiu ca scap de-o grija. 

Procedura e cam idioata. In primul rand, de la Volvo ai nevoie de una dintre: certificat de conformitate al masinii (pe serie, evident), in care sunt mentionate toate datele tehnice ale masinii, inclusiv dimensiunea jantelor/anvelopelor admise, SAU o nota tehnica informativa care sa ateste compatibilitatea. 

In al doilea rand, trebuie sa mergi la RAR pt completat in CIV. Asta pentru o legalitate deplina.

Problema cu jante/anvelope neconforme este ca te pot aduce in situatia in care asigurarile nu te despagubesc, sau nu ii despagubesc pe ceilalti in cazul in care esti vinovat de producerea unui accident.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now