alf 08

Una, alta despre un 360 GLE

202 posts in this topic

:headbang: deocamdata e o piscina ambulanta.    :male:

Share this post


Link to post
Share on other sites
:hammer: tocmai am bagat 14 litri de sprint diesel si ma bucur...ma gandeam sa impartasesc aceasta experienta minunata cu voi  :owned:. O sa cobor mai tarziu la masina sa o scot din rezervor...

Share this post


Link to post
Share on other sites
;D am scos 19 litri de cocktail parfumat si colorat, am bagat benzina si am dat la cheie. A luat-o de la a doua cheie, a scos putin fum negru (de fapt mai mult), la inceput s-a turat mai greu dar si-a revenit. Sincer, nu ma asteptam sa scap asa de repede si de ieftin.  :male:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dap, bine zis. Am stat cu urechea ciulita la motor in primele doua zile de dupa faza asta, si nu am de ce sa ma plang (adevarul este ca din momentul in care mi-am dat seama ce am bagat in rezervor motorul a mai mers 1 minut, cat am traversat un bulevard ca sa ajung in parcarea de la servici). 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Machineta merge bine mersi. Ieri a binevoit Kalyyyyyy sa ii fixeze toba finala, care se hotarase sa se balangane de capul ei. Multam fain bre  ;D.

Share this post


Link to post
Share on other sites
;D ce am mai facut...mi-am reparat o greseala capitala: umblasem la volan pentru ca mi se blocase kilometrajul, iar la remontare se pare ca am strans piulita de pe ax aiurea, rezultand barbierirea filetului. Bineinteles ca dupa ce am schimbat axul cu cel luat de pe Gle, efectul Pavlov si-a facut simtita prezenta: masina parca e mai silentioasa, nu mai troncane, accelereaza mai bine. Si nu am baut nimic.    :male:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari,in curind gle-ul o sa ajunga doar masina de piese, pe butuci, o sa prinda rugina si panze de paianjen...Cand se intampla asta sa ma anunti sa facem poze:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Optimistule! Saraca deja sta pe 3 butuci...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ho ho ho! Ia ghiciti cum merg eu de cateva zile cu masina? Cu sase saci de nisip in portbagaj (nisipul oricum il luam pentru pisica, dar asa il plimb eu cu masina), cu presiune scazuta in cauciucurile pe spate si cu multa grija.

Si am mers mai mult decat ok, dar fara sa sar calul ca altfel ma penalizeaza imediat.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu m-am descurcat ft bine, chiar mi se pare ceva mai suportabil cu tractiune spate.e adevarat , ajuta si cauciucurile de iarna...

Share this post


Link to post
Share on other sites
;D nu detinem cauciucuri de iarna, nu planuisem sa circul pe zapada cu masina dar asta este, incerc sa imi fac loc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema nu cred ca sunt bratele stergatoarelor ci partea electrica, mai precis maneta de stergatoare care trebuie sa vina de la un 300 care avea asa ceva din fabrica. 360-urile au premontata instalatia electrica :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa, ca am vazut niste mufe in spatele farurilor si ma gandeam de la ce sunt.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai Alf , cand mai vii p la intalniri ?  :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai o sa vin, in ultimul timp am tot alergat dupa diverse chestii legate de casa si nu prea am mai avut timp si pentru damblalele mele  ;D.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai o sa vin, in ultimul timp am tot alergat dupa diverse chestii legate de casa si nu prea am mai avut timp si pentru damblalele mele  ;D.

Aaaa... te asteptam  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

;D in week-end am teminat de bucatit GLE-ul...ce pot spune:

- masina este din `84 si am gasit rugina doar la picioarele soferului plus ale pasagerului fata, in rest nu prea conta (mai degraba tabla era oxidata)

- un singur surub nu a vrut sa iasa si l-am taiat cu flexul

- motor greu

- cutie si mai grea  ;D, pur si simplu m-a cocosat.

Saptamana viitoare ma apuc de GLT sa ii schimb simeringul de la volanta si ambreiajul (cel de pe GLE era aproape nou si SACHS pe deasupra), traseul de evacuare, uleiul in cutie si luminile de pe spate.

Luna viitoare poate ma loveste cheful sa umblu in motor (distributie, garnituri, simeringuri, segmenti).

p.s.: ce ulei sa ii bag in cutie, si de unde? multam.    :occasion14:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bucur pentru tine.

Offtopic

Din pacate,domnule ALF, ai ramas singurul membru activ cu 360 din Bucuresti.Cretini mai sunt soferii din Bucuresti...

Ca urmare a accidentului, cand imi iau masina de la serviceul asigurarilor, s-ar putea sa o dezmembrez...

Alf, tie iti rezerv debitmetrul,cu 100k si neumblat in el, stiu ca demult cauti..

Daca ma hotarasc sa o repar, ce anume ai mai pastrat de la caroserie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

WTF ai patit man?

Pai am capota, usi, portbagaj, ma gandeam sa tai si fata respectiv spatele (fusta sau cum ii zice).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce e in poze am patit.Un cretin care nu s-a asigurat si mi-a taiat fata.Aveam cam 40/h si nu am prea apucat sa franez.

post-2131-1287787818322_thumb.jpg

post-2131-12877878185059_thumb.jpg

post-2131-12877878186901_thumb.jpg

post-2131-12877878188782_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now