claudiu2525

Masinuta mea

85 posts in this topic

@ Claudiu: Asa cum bine stii este limitata la 210 km/h (teoretic). Si cu a mea, am prins maxim 220 (un pic sub), dar n-am cuvinte. Tanc...

Share this post


Link to post
Share on other sites

FRUMOS.

P.s. Data viitoare cind mai faci filme, sa-mi spui si mie, sa vin in spatele tau  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Irulix daca tot mergi in fata ia-ti niste aruncatoare de grenade sa dai la o parte prostimea romana care isi plimba loganul pe cea mai din stanga banda.... Eu si mor cand ii vad.

@claudiu foarte tare fetita. Sa-ti traiasca si data viitoare dute singur :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, vechea poveste cu loganurile care depasesc cu 100 pe cei care merg cu 95... La 2 drumuri Bucuresti-Constanta schimbi placutele de frina daca trebuie sa te grabesti si dai la o parte pe toti care habar nu au cum se circula pe o autostrada UE, chiar si asa proasta cum e a noastra...Habar nu au ce inseamna banda de siguranta, cum sa te dai la o parte dupa ce depasesti - pentru altii care au Masini sau vor sa mearga mai repede din diverse motive... Si cite altele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Matrixxx & iulirx : ba' nene, sunteti CRIMINALI!  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, dar ei circula cica regulamentar. F bine stiu regulamnetul. In ultimii 10 ani s-au schimbat in regulament o gramada de lucruri. Mai ales de cand cu CE. Da ei dc sa citeasca frate ca ei si-au luat permisu pe vremea lu' Ceau. Si mai ii o chestie cu claxonatu'. Are romanu claxon frate. Apoi dc il are dc sa nul foloseasca (regula care nu se aplica la scrumiera din dotare, care este).......

Share this post


Link to post
Share on other sites

referitor la viteza reala de deplasare a unui auto se poate vorbi f mult, iar in acest caz doresc sa va dezvalui cateva informatii.

pe plan global exista 2 tipuri de gps-uri ( global position system) unul comercial a carui precizie este cuprinsa intre 20 si 50 metri, si unul de tip militar cu o precizie cuprinsa intre 0,5 si 1 metru. ceea ce avem noi avem este un aparat gps comercial.

viteza = distanta/timp.

in aceiasi timp o alta eroare ce afecteaza precizia pozitiei data de gps este latitudinea la care se afla observatorul respectiv gps-ul,pamantul dupa cum stiti nu are  o forma perfect rotunda, deci implicit cu cat valuarea latitudinii creste cu atat eroarea va fi mai mare. asadar daca o sa comparati diferenta de viteza cea indicata pe bord si cea indicata pe gps spre exemplu in romania care se afla pe o latidudine de 45°N, si sa zicem grecia pe o latidunine de 42°N o sa constatati ca diferenta dintre cele doua masuratori nu va mai fi egala.

o alta problema ce trebuie luata in calcul este urmatoarea : la inceput industria auto calcula viteza unui automobil facand referire la mile pe ora nicidecum la km pe ora. si de aici poate intervenii o eroare in a aproxima viteza de deplasare a masinii voastre deoarece valoarea unei mile terestre luata in calcul de diferiti constructori de automobile este cuprinsa intre 1.609,344 m si 1600m.

pt a masura viteza exacta avti nevoie de aparatura speciala.

rechi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi se intimpla si mie sa o frig pe autostrada sau o sosea buna cu viteza. (170 - 200) si cu 2 copii in masina + nevasta. Nu cred ca e ceva asa de "ciudat". In Germania pe autobahn viteze de 180 - 220 sunt absolut firesti. Sa vedeti acolo copii, bunici ce relaxati stau la vitezele alea. Sigur in Romania Lganistii si Super Novistii sunt pericol. Oricum cel putin XC70 la 210 se comporta impecabil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

FRUMOS.

P.s. Data viitoare cind mai faci filme, sa-mi spui si mie, sa vin in spatele tau  :D

sigur ca da ,any tyme ;),numai ca nu stiam ca ma filmeaza nevastamea,tarziu mi-am dat seama :D,eu doar iam spus  ca vreau sa vad cat duce :D,si ea sa apucat de filmat.

Mi se intimpla si mie sa o frig pe autostrada sau o sosea buna cu viteza. (170 - 200) si cu 2 copii in masina + nevasta. Nu cred ca e ceva asa de "ciudat". In Germania pe autobahn viteze de 180 - 220 sunt absolut firesti. Sa vedeti acolo copii, bunici ce relaxati stau la vitezele alea. Sigur in Romania Lganistii si Super Novistii sunt pericol. Oricum cel putin XC70 la 210 se comporta impecabil.

foarte corect,sta super bine la orice viteza,si o si simti bine,mai nasol e cu "Golanele" astea,care este ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Catalin sunt perfect de acord cu tine numai ca noi suntem in romania. Si eu cand merg in germania ii dau cat merge. Nu poti sa compari autostrazile lor de acu 10 cu ale noastre de 2. Ale lor sunt mai bune:). Mai grav decat starea autostrazilor ii calitatea "pieselor" dintre volan si scaun de la noi. Mergi cu 200 si te trezesti cu unu ca schimba banda fara sa se asigure (am patit dar nu aveam 200 ca norocul), ghici cam ce mai poti face.....

Am uitat sa zic OFFTOPIC :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

am mai dus io un logan d-asta cu 35 km/h vreo 15 km. daca am rabdare asa le fac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acu vreo 5 ani l-am dus pe unul cu un TV, sau cum se numesc utilitarele alea vechi, cu a 1-a vreo 20 km pe E60. De multe ori mergeam cu vreo 5 km/h. Pur si simplu sarea din masina si fugea catre masina mea. Am facut asta pt ca de nenumaratele ori cand am vrut sa il depasesc pur si simplu tragea de volan inspre mine. Eu unul cred ca l-am lecuit :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu pricep de ce v-ati pus la mintea lor ???,daca faceti asa mereu,faci 200km in 17 h :D :D,glumesc

unii merita cateodata sa dai in iei,si mai multe nu.mi-as dori sa am ceva foarte tare in botul masinii,care sa nu se indoaie,si cand dau de d-astia,sa leo dauuuuuuuu,,,,,,,,ca poate se mai trezesc ;D:D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

sint blocate din fabrica ca sa nu mearga mai mult de 250km/h(d5,185cv),220km/h(4cilindri),ma refeream la volvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu personal(am stat in dreapta) am fost cu s60 2003, stiu ca avea 183 cp, cu 260 km/h o multi km pe autostrada. Acuma nu stiu sa spun daca avea ceva modificat pt ca nu era masina mea. Asta era prin 2005. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masinutza mea a primit cadou 2 reni  ;D,si arata foarte tare ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

am si eu un ren. e mortal!!!!

F frumos! Inspirata alegere cu autocolantul. ;)

...Un mic amanunt: nu e ren, e elan. Renii sunt cu mos Craciun si alte socoteli...  :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sefu, toate modelele XC70 sunt limitate la maxim 215km/h indiferent de generatie/motorizare/combustibil folosit.

Singurul model care nu a fost limitat a fost V70 2.4T XC din 1999 adica din prima generatie V70.

De asemenea singurele modele de XC70 care au limitarea la 215km/h sunt din generatia a 3 a  si au motoarele D5@205CP, 3.2@238CP si T6 @285CP.

Acuma pe bune tu crezi ca un XC70 cu aproape 300CP poate doar 215km/h ???

Ca sa concluzionez, la tine limitarea este la 210km/h, eu mi-am scos limitarea la a mea cand am pus softul nou dar eu sunt limitat de cutie, asa ca in momentul in care vreau adrenalina iau V70ul si imi fac damblaua ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

De acord cu tine.

Cred totusi ca este o limitare de bun simt,adica,mie unu nu-mi trebuie mai mult de 200km/h,indif. de situatie.Este suficient

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mao

"Acu vreo 5 ani l-am dus pe unul cu un TV, sau cum se numesc utilitarele alea vechi, cu a 1-a vreo 20 km pe E60"

Te-nvat eu cum sa procedezi cu astia. Dar e aplicabil numai la munte. Mergi binisor in fata lui si cum dai de-o urcare mai abrupta opresti. Dupa ce-a oprit si fraierul, tu iti  continui  drumul linistit, iti dai seama ca ala nu mai pleaca de-acolo  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now