andy.ro

Increderea in Primus Auto

74 posts in this topic

Matrix stii care e problema, tie iti face mare placere sa vb de rau de Primus fara sa cunosti pe cineva acolo sau macar sa fii trecut pe acolo, eu acolo imi fac reviziile si nu am ce reprosa pe mecanica, pe electrica insa sunt probleme .

Ce s-a intamplat acum la masina lui Ionutz este din cauza lui VOLVO CARS nu din cauza lui PRIMUS, nu PRIMUS face softuri la masina iar comunicatia dintre romani si suedezi este zero. Eu doar atat am de reprosat, cand este o problema nasoala care trebuie rezolvata de suedezi iar romanii ridica din umeri si se cauta vinovati in alta parte, in cazul de fata clientul este vinovat pt ca a vrut un amarat de update de soft . De fapt nici nu stiu cum se poate rezolva din moment ce serverul VIDA s-a mutat in Suedia, Ford si-a luat mana de pe partea IT si toata lumea se plange de functionarea defectuasa a serverului VIDA si a goangelor facute de suedezi .

Sincer sa fiu, eu nu vad situatia chiar asa. Masina o vinde Primus, piesele le vinde Primus, garantia o ofera Primus, iar problemele ar trebui rezolvate tot de Primus. Ca ei vand softuri sau servicii defectuoase, nu cred ca este o problema care trebuie rezolvata de catre client, ci trebuie rezolvata de Primus, care apoi sa-si regleze conturile cu Volvo Suedia. Pe vremea cand vindeai tu instalatii de xenon, garantiile le ofereai tu, nu trimiteai clientul in China sa-si recupereze banii sau sa-si rezolve problemele ca au fost instalatiile cu probleme (mototrase stergatoare, calculatoare de lumini, etc - nu cred ca ai avut astfel de probleme, dar este un exemplu). Daca tu iti recuperai banii, sau ieseai in pierdere, nu interesa pe nimeni. Asa si cu Primus, trebuia sa faca tot posibilul sa rezolve problema si apoi daca isi recuperau banii de la Volvo Suedia...bine, daca nu... asta la vista, pentru ca Primus VINDE piese si servicii Volvo cu profit mare sau mic. Cum spunea si nea' Nelu Barna, ei au o afacere acolo, dar ca in orice afacere mai si pierzi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdane, nu-mi face placere deloc sa vb de rau pe (preaslavitul de catre tine) primus. Eu doar pun punctul pe i mai apasat. Vrei sa caut in arhiva forumului oameni REALI cu probleme nerezolvate, care au zis ca nu mai calca pe acolo ? Ca vad ca iar incepi sa o aburesti. Ce e frate atit de greu in a recunoaste oficial ceva ? Trebuie sa cunosc pe cineva de acolo ca sa fac un rezumat la ceva ce tot urla atitia oameni ?

Cu tine nu duc la capat aceasta problema. Am sa-mi educ un neuron, special pentru aceasta concluzie: oricate ciudatenii/probleme/diagnostice aiurea/reparatii din burta se fac la primus - tu le vei lua apararea in veci. Ok, la cite am facut eu pe aici, mai fac si asta.

Nu a zis nimeni ca se si fac lucruri ca la carte acolo si ca unii oameni se bucura de servicii ca in...vest. Dar acest topic (ca si celalalt unde s-a bacalarit pina la putrefactie aceeasi mirobolanta reprezentanta) poate va da un sut in fund acelor oameni care-si permit (ca sa nu zic - habar nu au uneori) sa trateze un nr. de clienti ca un service din spatele blocului. Nu mai pun intrebari de genul - de ce in alta parti ale lumii se poate iar la noi nu, ca au iz retoric deja.

"Cum spunea si nea' Nelu Barna, ei au o afacere acolo, dar ca in orice afacere mai si pierzi "

In romanica nu se poate pierde nimic intr-o afacere, asa gindeste fiecare smecheras, pina si bananelor aproape mucegaite li se pune un pret, in loc sa fie aruncate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ridic in slavi pe nimeni DAR am argumente, cand o sa vii cu argumente o sa-ti dau dreptate, chiar te rog sa cauti in arhiva .

Si o alta chestie, sunt curios cand ai nevoie de un update de soft unde mergi ? Nu e cazul la masina ta, masinile din zilele noastre au nevoie de update-uri soft, ce faci? mergi in Ungaria ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

se pare ca lumea e in continuare frustrata pe forum... paunionutz...parca v-am invitat sa veniti TOATA saptamana care tocmai a trecut sa rezolvam problema sau sa iti dam solutie la problema. nu ai venit. Eu ce sa cred?

Matrixxx... vad ca si tu esti blocat rau de tot.Vorbesti in necunostinta de cauza complet si iti place sa arunci cu noroi de parca esti gunoieru de la primus.

Andu... tu vorbesti in cunostinta de cauza ? sau te-ai trezit vorbind pe forum?

Edited by andy.ro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Andy, mai devreme m-am trezit si ghici unde? Pe forum scriind :) :) :)

Daca citeai cu atentie ce am scris pe pagina 2 la postul nr 36 ( mai ales tot ce s-a scris de la inceput ) vedeai ca nu m-am trezit vorbind, mai ales pe forum ! Stai sa dau copy si paste :

''Pai mai Florine si Bogdane, daca unii de la Primus sant inca in stadiul de ucenici si le iau pe ghicite pe banii si masinile clientilor, atunci ba ! Cand aveam trepidatia aceea de la un rulment spart de la tripoda planetarei, unu zicea ca este sigur de la cutie, altul ca de la tampoane iar o a treia persoana se gandea pe cina sa sustina: pe cel cu tampoanele sau cel cu, cutia :smile: ''

Multumit acum?

Share this post


Link to post
Share on other sites

se pare ca lumea e in continuare frustrata pe forum... paunionutz...parca v-am invitat sa veniti TOATA saptamana care tocmai a trecut sa rezolvam problema sau sa iti dam solutie la problema. nu ai venit. Eu ce sa cred?

Matrixxx... vad ca si tu esti blocat rau de tot.Vorbesti in necunostinta de cauza complet si iti place sa arunci cu noroi de parca esti gunoieru de la primus.

Andu... tu vorbesti in cunostinta de cauza ? sau te-ai trezit vorbind pe forum?

Eu nu am venit pentru ca m-am chinuit cu Bogdan sa rezolv problema. Pe mine nu m-a sunat nimeni de la Primus sa ma invite si din cate am vorbit cu Bogdan, a ramas pe lunea care urmeaza, ca dupa ultima discutie purtata cu tine si nea' Barna nu am mai stiut ce sa cred, tinand cont ca singurul vinovat pentru ca nu-mi mai merge masina am iesit eu ca am cerut un update de soft si urmatorul a fost Bogdan, care a umblat la masina sa constate ca nu s-a facut update de soft in ECM. Am sa vin luni sa las masina sa studiati problema si apoi vom vedea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andule draga, planetara ta a fost stricata de cei care ti-au "reparat" cutia de viteze, cand ai venit la mine prima data nu avea nici un zgomot planetara ta, dupa ce ai "reparat" cutia au inceput problemele. Cand se umbla cum s-a umblat la masina ta nici dracu ala din groapa cu smoala nu poate stii ce este stricat . Cand carpesti asa se intampla .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andule draga, planetara ta a fost stricata de cei care ti-au "reparat" cutia de viteze, cand ai venit la mine prima data nu avea nici un zgomot planetara ta, dupa ce ai "reparat" cutia au inceput problemele. Cand se umbla cum s-a umblat la masina ta nici dracu ala din groapa cu smoala nu poate stii ce este stricat . Cand carpesti asa se intampla .

Bogdane, nu vad ce legatura are una cu alta, mai ales cand se stie ca xc 90 are probleme cu PLANETARELE ( nu tin prea mult din cauza ca sant aceasi rulmenti la tripoda PLANETARELOR care se gasesc la alte volvo-uri de talie mai mica ) !

Tot vad ca te iei de mister SAMER, unde mi-am reparat eu CUTIA ! Omul ala cred ca si noaptea viseaza masini, sa nu mai vorbim de CUTII DE VITEZE ( ti-ar sta bine ucenic la el, ai mai avea de invatat una, alta :) )! PLANETARELE mele au fost scoase cu grija, nici macar nu au opus rezistenta ! Repede te iei de OM si acuzi cand nici nu stii ce-i/ce/le poate pielea !

Rulmentii care s-au spart i-am schimbat pt ca NU POT scoate PLANETARA cea mica, asa ca nu mai ma lua pe mine ca o CARPESC !

Ca tot vorbim de CARPEALA, PLANETARELE pe care le cumperi, ori de la primus, ori alt magazin de piese auto, nu vin noi, ci reconditionate !

Daca ma duceam la primus in mana cu o CUTIE de viteze, crezi ca mi-o montau intr-o zi, hai maxim doua? In nici un caz, pentru ca la ei manopera este pe ora si cu cat se pierde mai mult timp pe langa masina, cu atat orele se strang si manopera creste !

Dar tot nu inteleg postul tau ! Eu m-am dus la primus pentru TREPIDATIA mea ( nu conteaza cine a umblat la masina si ce probleme are), primus care nu stia de unde provine acea trepidatie !

Imi pare rau ca ma cert cu tine aici pe forum, tu care tot le iei apararea ! Lasa-i te rog pe cei care detin si lucreaza la primus sa-si ia apararea sau sa comenteze, bine ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu le iau prietene apararea dar te contrazici singur, spui ca planetarele au fost scoase usor dupa care spui ca planetara mica e blocata, mie mi-ai spus la telefon ca nu poti sa scoti planetara scurta si cum sa faci. Trebuie sa te hotarasti ce afirmi iar o masina ca a ta la care a umblat unul ca Samer care nu a mai facut Volvo, care ti-a luat pielea de pe tine punand piese SH si tu tot ii iei apararea si imi reprosezi mie ca ii iau apararea lui Primus.

Prietene un om care se lauda ca repara cutii de viteze trebuie sa aiba scule pt acele cutii de viteze, la tine nici macar nu a avut cu ce sa-ti reseteze cutia si sa-ti faca adaptarile, ti-a pus un grup de valve care nu a mers dupa care ti-a pus altul si nici ala nu mergea chiar perfect.. Vrei ca eu sa fiu ucenicul acestui om? Cred ca glumesti .

Ca sa inchei iti recomand sa uiti de nr meu de telefon si sa nu ma mai deranjezi cu problemele tale .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu le iau prietene apararea dar te contrazici singur, spui ca planetarele au fost scoase usor dupa care spui ca planetara mica e blocata, mie mi-ai spus la telefon ca nu poti sa scoti planetara scurta si cum sa faci. Trebuie sa te hotarasti ce afirmi iar o masina ca a ta la care a umblat unul ca Samer care nu a mai facut Volvo, care ti-a luat pielea de pe tine punand piese SH si tu tot ii iei apararea si imi reprosezi mie ca ii iau apararea lui Primus.

Prietene un om care se lauda ca repara cutii de viteze trebuie sa aiba scule pt acele cutii de viteze, la tine nici macar nu a avut cu ce sa-ti reseteze cutia si sa-ti faca adaptarile, ti-a pus un grup de valve care nu a mers dupa care ti-a pus altul si nici ala nu mergea chiar perfect.. Vrei ca eu sa fiu ucenicul acestui om? Cred ca glumesti .

Ca sa inchei iti recomand sa uiti de nr meu de telefon si sa nu ma mai deranjezi cu problemele tale .

Legat de planetara, mi se pare ca te-am sunat cand am fost la cel care dezmembreaza masini de pe Calea Grivita, atunci nu a vrut sa iasa respectiva planetara !

Legat de tariful pe manopera, aici in Bucuresti, pe aceeasi bani se schimbau doar pompa de ulei si convertizorul si operatiunea ar fi durat cam 2 saptamani, fata de 3 zile cat a durat la Samer !

Acum te iei ca nu are un amarat de tester sau aparat de diagnoza !

Te-au suparat foarte tare jignirile aduse fratilor tai de la primus si drept urmare vrei sa-ti uit nr tau tau de telefon!

Cum doresti Bogdane, ma bucur ca te-am cunoscut!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Andy, mai devreme m-am trezit si ghici unde? Pe forum scriind :smile: :smile: :smile:

Daca citeai cu atentie ce am scris pe pagina 2 la postul nr 36 ( mai ales tot ce s-a scris de la inceput ) vedeai ca nu m-am trezit vorbind, mai ales pe forum ! Stai sa dau copy si paste :

''Pai mai Florine si Bogdane, daca unii de la Primus sant inca in stadiul de ucenici si le iau pe ghicite pe banii si masinile clientilor, atunci ba ! Cand aveam trepidatia aceea de la un rulment spart de la tripoda planetarei, unu zicea ca este sigur de la cutie, altul ca de la tampoane iar o a treia persoana se gandea pe cina sa sustina: pe cel cu tampoanele sau cel cu, cutia :smile: ''

Multumit acum?

Eu nu am venit pentru ca m-am chinuit cu Bogdan sa rezolv problema. Pe mine nu m-a sunat nimeni de la Primus sa ma invite si din cate am vorbit cu Bogdan, a ramas pe lunea care urmeaza, ca dupa ultima discutie purtata cu tine si nea' Barna nu am mai stiut ce sa cred, tinand cont ca singurul vinovat pentru ca nu-mi mai merge masina am iesit eu ca am cerut un update de soft si urmatorul a fost Bogdan, care a umblat la masina sa constate ca nu s-a facut update de soft in ECM. Am sa vin luni sa las masina sa studiati problema si apoi vom vedea.

Ionut mie mi se pare culmea ca tot tu te astepti sa fii invitat de cineva de la Primus, dupa ce vorbesti cu mine si stabilim sa vii ORICAND! Au trecut 10 zile si nimic din partea ta. preferi sa o repari cu bogdan, asta e alegerea ta. dar sa nu spui ca nu te-a sunat nimeni ca nu e fair.

Andu, ce cautai tu sa vorbesti tu cu mecanicii? mi-e greu sa cred ca au venit 3 mecanici la tine in waiting lounge si au inceput sa se dea cu parerea in fata ta.

Ca orice companie certificata ISO, noi lucram pe hartii. In urma unei comenzi deschise, rezulta niste recomandari din service. Aia e ce te intereseaza pe tine.

Manopera practicata de noi este conform pietii, si conform unor standarde.Se factureaza ce timpul care il comunica Volvo, nu cat sta mecanicul la o tigare. Si se incadreaza perfect cu concurenta noastra premium. Ca e mai scump decat la nea gigel care repara piese (unde producatorul spune clar ca se inlocuiesc in caz de orice defect) asta nu e problema mea, ci problema voastra ca va lasati vietile pe mana unor baieti care garanteaza pentru lucrare cu o cutie de bere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am de spus cateva lucruri ... respect pt Andy , este un tip de nota 10 , dar problemele nu sunt la birouri ci la service , si problemele de la primus sunt la toate serviceurile , fie ele bmw sau reno . Cel mai bun exemplu l-am avut la masina lui ValiU , careia i-au fost schimbate limitatoarele de bracaj ( pe hartie ) , dar baietii de la service le-au intors pe cele originale , am fost de fata cand a vrut sa le intoarca Vali ca aveau deja 2 ani si am constatat ca ele fusesera deja intoarse si ca sunt cele originale ale masinii , nu este o paguba mare , dar este vorba de gest .

Noi aruncam cu gunoi in primus pentru ca este un service volvo si noi suntem pe un forum volvo , acelasi lucru se intampla pe bmw club despre bavaria sau pe forumuri dacia-reno despre serviceurile lor .

Asta este tara , mecanicii buni sunt afara , putini de aici stiu ce trebuie sa faca si mai ales la masinile noi cu electronica multa , iar piesele bune dispar de pe masina ca asta e romanul si pana nu face o combinatie nu se simte bine .

Edited by Brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

sustin spusele lui brava! Pe de alta parte, nu va obliga nimeni sa mergeti la primus volvo, la un service autorizat, sau in spatele blocului la nea' caisa. Fiecare isi alege una din optiuni evident dupa buget. Noi ne-am obisnuit dupa o remarca proasta: "vreau ieftin, de calitate si sa tina vre-o 2000 de ani!" - ee, nu se poate asa ceva. Pe de alta parte, asa cum spune si brava legat de marca volvo, Primus este reprezentanta iar mecanicii fac parte din primus. Acum daca stau si ma gandesc de 2 ori asa ca o paranteza: daca acesti oameni ar face treaba atat de buna, de aproape 10, credeti ca ar rezista reprezentanta Volvo? :lol: Cate masini ar trebui sa vanda anual suedezii, sa poata supravietui fara service? :lol:

Pam Pam.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

In acest moment am avut interactiune si cu service-ul de la Primus. Asa cum am mai spus, am adus masina ca o rezolvasem pe dreapta spate - prag dreapta inlocuit, aripa si portiera dreapta spate re-vopsite.

Acum vine povestea frumoassa - cei de la Asigurari - nu spun firma - mi-au dat revopsire la janta si ma si trimit la o vopsitorie sa imi faca masina.

Eu vin insa la Andy. Stau de vorba cu el despre chestiune si Primus reuseste sa imi obtina si inlocuire janta pe Casco - doar 2500 RON de noua.

Mai aveam eu o problema cu roata dreapta fata cu zgomot ciudat si mi se recomanda o geometrie roti - tinand cont ca am 15K km am zis ca merita sa vad cum stam.

Tocmai am receptionat masina:

- vopsit frumos cu inlocuit prag dreapta - a iesit foarte frumos pentru mine.

- la geometrie roata dreapta spate (janta inlocuita) iese din limite Cadere: limite -1.75 : -0.75 la mine -2.10 // initial -2.02 - deci iesise din tipar. Bun ce facem? Recomandarea este sa schimbam fuzeta si hub dreapta spate - se pare ca zgarietura initiala a afectat si mecanismul rotii dreapta spate, nu doar janta.

Acum vine partea frumoasa: cei de la Primus nu vor sa le platesc geometria, deoarece este ca proba in detectarea defectului la roata dreapta spate si o vor solicita pe Casco, precum si piesele respective.

Acum concluzii trase de mine - fiecare le trage pe ale sale:

- baietii de la Primus foarte de treaba - mi-au raspuns la intrebari, unele stupide (cunostintele mele despre masini sunt cvasi nule)

- au verificat fiecare chestiune solicitata de mine

- eu am fost de acord sa se faca geometria - la momentul respectiv trebuia sa o platesc deoarece nu facea obiectul reparatiei pe Casco - am acceptat-o. Aici usor puteau sa ma incalte "by default", iar ei puteau incerca sa o scoata pe Casco, asa cum mi-au propus acum.

- daca m-as fi dus la vopsitoria unde m-au trimis cei de la asigurari, cum detectam defectul la roata dreapta spate?

Mentionez ca aceste discutii si rezultate le-am avut/obtinut cu baietii de la service, nu cu Andy personal - deci concluzia mea este ca daca vrei se poate.

Sa nu uit: cand am fost anuntat ca e gata masina - saptamana trecuta, am fost anuntat ca unul din colegii de la service din greseala a rupt un suport de cheder usa - am inteles ca cheder-ul s-a comandat si se va inlocui cand vine. Deci se intampla sa se mai si greseasca, insa nu a fost cu intentie si mai ales ca m-au informat despre defect si mi-au si aratat exact unde si despre ce este vorba.

In concluzie eu tin sa multumesc baietilor si lui Andy pentru munca bine facuta si atitudinea lor. Bravo!

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hakere..ai rupt-o 'n fericire cu baietii de pe forum. Ai indraznit sa ne vorbesti de bine, pe noi, astia de la Primus, vei fi automat si iremediabil exclus din grupul exclusivist al celor ce atunci cand vine vorba de Primus spun "Piei, Satana" si bat crucea de trei ori si nu concep sub nicio forma c-ar fi posibil ca la noi sa se faca treaba buna. Sigur ai fost drogat, imbatat sau mituit

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baietii de pe forum,de care spui tu draga Horia,cand vine vorba de Primus,sau de alt service,uita ca traiesc in romania.

Au pretentia,pt. ca asa suntem noi oamenii,inclusiv eu ,sa avem pretentii, vrem sa fim tratati si respectati cum se cuvine,sa platim cat mai putin ,si sa avem parte de servicii ireprosabile.

Din pacate asa ceva nu se poate,in nici un service din romania,asta nu vrea lumea sa-nteleaga,,este la fel ca si in orice alt domeniu de activitate din tara asta,serviceurile nu sunt de pe alta planeta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

<p>

</p>

<p>...schimbate limitatoarele de bracaj ( pe hartie ) , dar baietii de la service le-au intors pe cele originale.</p>

<p>

</p>

<p> </p>

<p>Din simpla curiozitate: La Primus piesele inlocuite/defecte nu se dau inapoi propietarului?</p>

<div id="myEventWatcherDiv" style="display:none;"> </div>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragos, este service! Pot sa-ti dea cu usurinta alta piesa, asa ca..... Doar sa stai cu ei sa fii sigur ca le schimba :) :) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

E o vorbă românească : " Hoţul de hoţ se teme!". Cred că în alte ţări, mai civilizate, nimeni nu are astfel de temeri. Eu daca aş fi Andy, aş pune la punct un sistem de control intern. Chiar şi pentru cel mai banal filtru înlocuit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Godfather si Andy - nimeni nu are nici macar o scama impotriva voastra, ce naiba. Service-ul e buba...

Aceasta discutie se va duce pina in panzele albe atita timp cit Primus (prin ce reprezentant pe forum vrea el) nu va sustine sus si tare ca:

- La noi in Service nu se face nici o greseala la diagnosticare, nu se schimba piese aiurea, etc. etc. deci sintem perfecti. Toti cei care denigrati (chiar cu postari reale ale intimplarilor) reprezentanta SERVICE, sinteti niste carcotasi stupizi care "arunca cu noroi in completa necunostinta de...cauza."

- Sau, preluam acest motto cu totii: La asa tara, asa reprezentanta (service). Si apoi, poate ne relaxam, impacati.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragos, este service! Pot sa-ti dea cu usurinta alta piesa, asa ca..... Doar sa stai cu ei sa fii sigur ca le schimba :smile: :smile: :smile:

In alte tari sunt obligati de lege sa inapoiasca piesele vechi tuturor clientilor. Piesele care se pot repara/refurbish intra cu documentatie inapoi pe stoc. Daca esti prins cu piese vechi in service primesti amenzi uriase. Nu exista asa ceva in Romania? Nu-i nimic, aveti asociatie non-profit care poate face lobby si cere o astfel de lege. :blink:

Banuiesc ca Andy nu asteapta legea ;) si adauga aceasta regula la Procedura de Lucru al firmei Primus. By the way !!!!! Andy a declarat mai sus ca lucreaza pe certificare ISO, m-as mira ca auditorii sa nu fi avut nici o procedura de gestionare/monitorizare a pieselor inlocuite.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Admit, nu am rabdarea lui Andy sa caut prin arhivele forumului si sa dau "quote" si unquote", asa ca voi cita/comenta din memorie.

Nu-mi amintesc sa fi spus vreodata eu sau Andy ca suntem perfecti. Stiu foarte bine cand undeva, intr-o discutie, amandoi am recunoscut ca se fac si la noi greseli.

De fiecare data cand s-a iscat o corida, am precizat ca emfaza voastra este exagerata si nu reflecta realitatea.

Amandoi am invitat la dialog, am sustinut de ficare data ca, avand o problema cu masinile voastra ca urmare a unei intrari in service, nu volvo-club o s-o rezolve, ci tot Primus, dar trebuie sa dati dovada ca sunteti capabili de dialog si nu de injurii si discreditari gratuite.

Am mai spus-o: cand ai o problema, dialoghezi, daca problema persista..dialoghezi din nou. Ca asa merg treburile in societatea moderna, se D I A L O G H E A Z A. Nimeni nu va da afara cand veniti sa stai de vorba cu un director, cu totii avem deschiderea necesara de a va asculta nemultumirile si de a gasi solutii. Dar pentru asta trebuie ca doi oameni sa se aseze la o masa si sa comunice calm, responsabil si cu o atitudine matura.

Incepeti sa procedati asa si vom vedea cum evolueaza lucrurile.

Daca in schimb, cand ai o problema primul lucru pe care il faci este sa arunci cu noroi, cel mult vei fi tu curat si-l murdaresti pe celalalt, insa nu-ti rezolvi problema.

P.S - de cand m-am transferat la showroom-ul din P-ta Unirii, recunosc, nu mai sunt atat de ancorat in realitatile de la Otopeni, insa nu-mi amintesc sa se fi scos camerele de luat vederi din service sau piesele care se schimba sa nu mai fie lasate in cutii in portbagaj sau sub scaunul din dreapta.

Regula asta nu a fost dintotdeauna fireste, insa acum este.

Stiu ca voi fi iarasi combatut si fiecare va veni sa spuna ca "mie mi s-a intamplat asta si asta si asta". Si iar o vom lua de la capat, ne vom certa, ne vom injura, ne veti face prosti, veti spune ca suntem ultimii oameni, ca n-avem cei 7 ani de acasa si ca va batjocorim

Best,

H

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca o sa interzicem povesitoarele vis-a-vis de prestatiile service-urilor si in curand toata rubrica de Service Area va intra in curatenie de toamna.

O sa postez un topic sticky "Cum sa te plangi de service-ul X" dupa ce o sa discut cu ceilalti membri ai echipei conditiile.

Limba romana e la fel de bogata ca mintea umana si asta poate dauna(inutil) imaginii unui service.

Nu vreau ca forumul sa devina zidul plangerii pentru cei care nu se inteleg cu Primus. Exista bunul simt si intelegere, exista si o autoritate capabila sa apere interesele consumatorului(ANPC), exista si justitia romana. Sa vina pe forum cei care au primit dreptatea, nu cei care si-o cauta.

Daca Primus doreste sa-si faca un sistem de gestionare al plangerilor, ii invit pe cei responsabili la discutii. Vrem posesorii sa de Volvo sa fie multumiti si nu sa injure pe toate topicurile unde apare numele Primus.

Volvo-Club nu e Primus sau orice alt dealer Volvo din Romania, dar Volvo-Club are bun simt.

Topicul il voi inchide deoarece consider ca Godfather a spus tot ce mai era de spus.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.