Victor

Cum va simtiti in Volvo?

94 posts in this topic

  Am mers condus multe masini la viata mea. Clasa medie. Cu o clasa superioara am fost doar pasager.

  Ideea este ca nu m-am simtit mai bine decat in S40-ul meu. Poate sunt subiectiv dar siguranta pe care o ofera latimea portierei si a caroseriei o ofera putine masini.

  Recent am mers cu cateva masini cu care facusem drumuri inainte sa am Volvo. Mare, mare diferenta! Sotia mea spunea ca se simte ca intr-o cutie de conserva in ele  ;D

Voi ce credeti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doream sa fac referire la S40 dar acest topic se adreseaza tuturor utilizatorilor de Volvo astfel incat se potrivea mai bine la "Cafenea".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma simt nu foarte bine ...ci excelent. Daca as putea , as sta toata ziua si m-as plimba cu Volvo-ul meu.

Dar din pacate are nevoie de ceva energie ce nu-i pot asigura atat cat as vrea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Eu am un volvo s40 din 2006 si dintre toate masinile pe care le-am condus este masina cea mai comoda... si am condus multe masini km multi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum sincer si eu, ma simt extraordinar, am niste amici care au masini mai mari ca S40-ul meu, stiu ca S40-ul e cel mai mic, exceptand C30-ul, dar ei cand s-au urcat in masina mea au zis ca e imensa, eu nici cum nu credeam, imposibil, asa ca m-am dat si eu cu ale lor si sincer sa fiu nu stiu cum dracu au facut cei de la Volvo masina atat de confortabila, sigura si mare in interior cu o caroserie mica.

ex: portiera mea e absolut imensa pe langa cea a celorlalte masini, si in special in fata, in locul pasagerului, ajung cu picioarele in bord, in Volvo mai poti sa tii sa tii pe cineva in brate (  ;D ) atata loc ai.

Oricum, sa raspund la intrebare : Absolut perfect, ma simt asa cum as dori sa ma simt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

REGE

deoarece

este al meu

cind am pe cineva in stinga mea( :P) si sa vreau nu am cum sa dau cu cotul in el(ea ;D)

in spate nu am stat ,dar mi-au spus ca e prea mult loc

cind bag piciorul in acceleratie si ajunge pe la 5500 rot/....si cei 196 cai sint la treaba .... atunci sa vezi adrenalina

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vorbind de S40>2005 treaba cu "e foarte spatioasa" e cam exagerata...sau cel putin din punctul meu de vedere,care am 1.86m.Daca vreau sa stau cu picioarele intinse in spatele meu nu mai are loc inca o persoana de aceleasi dimensiuni,adica una lunga in craci...

Ce este adevarat totusi ca ma simt destul de bine...si mie imi place acea portiera "solida"...

Ceea ce nu imi place la S40 este locul unde iti odihnesti piciorul stang ca sofer...este unul foarte ingust si stramb,care iti orienteaza laba piciorului spre ambreiaj,rasucindu-ti foarte mult piciorul...Acelasi lucru cred ca e valabil si la S60...nu stiu la S80...Nu imi sariti in cap,dar ca idee incercati un A4 sa vedeti acolo cum sta piciorul...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma simt in siguranta indiferent de viteza, conditii de drum...atat timp cat sunt la volan bineinteles :)

Confortabil...da si nu prea. Am mers si cu altele mult mai confortabile - Audi A6/A8, Lexus is220, Mercedes E/S/ML

Share this post


Link to post
Share on other sites

@roskat

am fost eu cu toate alea ce le-ai enumarat-mai putin ML-si in nici una nu m=am simtit asa de bine ca in s80 meu

o sa te sui si tu in el la magura-daca o sa vi

si o sa-mi spui atunci daca am dreptate

Share this post


Link to post
Share on other sites

@roskat

am fost eu cu toate alea ce le-ai enumarat-mai putin ML-si in nici una nu m=am simtit asa de bine ca in s80 meu

o sa te sui si tu in el la magura-daca o sa vi

si o sa-mi spui atunci daca am dreptate

Vin la magura :-*

Ce-i drept in S80 doar m-am urcat, nu am mers (mai ales la volan) dar cred ca e o chestie si de gust pana la urma. Conteaza si cum era scaunul pozitionat in momentul in care te urci, ce optiuni are masina respectiva la tapiterie si de ce nu si cu ce esti imbracat

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ROSKAT

al meau are volan pe dreata ;D ;D ;D ;D ;D;) ;)

nu o sa-ti placa >:( >:(>:( >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ROSKAT

al meau are volan pe dreata ;D ;D ;D ;D ;D;) ;)

nu o sa-ti placa >:( >:(>:( >:(

Pai si care e problema? Confortul e acelasi...sau ma rog, ar trebui sa fie acelasi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu ma simt foarte bine la volanul masinii mele. Dar partenera din dreapta, dupa un drum mai lung, acuza dureri de spate.

Ca si spatiu nu-l consider mare.

De ex. intr-un passat din 2002 (parca) e mult mai mult spatiu, mai ales in spate. Ca si confort e la fel.

Pana la urma depinde si de optiunile pe care le ai pe masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sint f.multumit de masinutza mea, chiar daca este micuta in comparatie cu 60,80,...

Comparind pretul cu cele din clasa mai mare am decis ca la bugetul meu+nevoi sa ramin la s40.

Am facut destul de multe drumuri in afara (lungi si f.lungi) si am constat ca este o masina confortabila, cu o izolatie fonica f. buna.

Cei 140 de CP ma multumesc si daca vreau sa merg economic si daca vreau sa merg sportiv.

Singurul dezavantaj este accesul la porbagaj - este cam mica gaura de acces bagaje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu un s40 din 2008 si sunt foarte multumita de el. Am avut si un golf v in aceeasi perioada tot din 2008 si am ramas traumatizata de aceasta masina in comparatie cu volvo-ul meu. multi dintre cunoscutii mei spun ca nu ii da pe spate masina, dar mie mi se pare perfecta. a fost visul meu de o viata sa am volvo si sper ca tot timpul sa am doar volvo. as trece la xc 60 are cineva idee cum e?

Share this post


Link to post
Share on other sites

as trece la xc 60 are cineva idee cum e?

....este EXTRAORDINAR!!!

a meritat sa astept atatia ani in care am refuzat sa-mi iau orice alta masina!!!...si a meritat si cele 6 luni de asteptare a ei!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
;D Daca banii nu ar fi o problema, maine as trece la XC60 si S40-ul il donez sotiei sa o stiu si pe ea in siguranta "maxima" pe soselele noastre pline de soferi profesionisti cu permise in buzunar. Mai greu cu cititul ca in rest sunt "barosani" si "are valoare".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca un pasa ma simt in Volvo-ul meu.  :P

...Pacat de diversele zgomote, care nu ma lasa sa savurez momentul. Dar poate e mai bine asa, ca as incepe sa visez la volan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

S40 este o masina confortabila dar ca orice masina are plusuri si minusuri.

Plusuri:

- confortul foarte bun al scaunelor din fata pe care le apreciez mai ales ca fac 50.000 km/an.

- consum de combustibil bun (2.0 diesel)

- ergonomie buna a butoanelor de radio si climatizare

- instalatie de filtrare a prafului foarte buna

- stabilitate buna in curbe

Minusuri:

- spatiu in fata mic comparabil cu Skoda Fabia

- calitate de asamblare si materiale de proasta calitate in interior

- zgomote ciudate in toate usile dar si in bord! foarte sicaitoare pe drumuri proaste

- performante dinamice slabe (2.0 diesel)

- izolatie fonica slaba (mult mai zgomotoasa decat concurenta)

- izolatie geamuri proasta ( se simte vantul cum suiera)

- costuri de intretinere enorme daca faci reviziile in service-uri autorizate volvo! bataie de joc la adresa clientului pt o marca non premium cum este volvo! nu este nici mercedes, bmw, audi sau lexus sa aiba preturi mai mari decat ei!

Share this post


Link to post
Share on other sites

+ scaunele (geniale, doar intr-un lexus cu doua clase mai sus m-am simtit la fel de comod)

+ ergonomia bordului

+ faruri (bi-xenon-ul adaptiv e superior aceluiasi sistem de la bmw; jos-palaria volvo)

- suspensia (nici comfortabila - nici sport, cred ca asta e cea mai mare nemultumire a mea)

- directia (simti foarte, foarte vag ce iti fac rotile)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru Cristi:

{Nu tin sa iau apararea Volvo...nu ca as fi nemultumit,dar poate si eu mi-as fi dorit putin mai mult de la aceasta marca...}

de Pasti m-am plimbat(ca pasager) intr-un BMW 320D Coupe automat din ian 2008 cred,aprox 30.000km...

Ceea ce am observat:

-locul de unde iese centura deja facea ceva zgomot...la S40 la fel...deci egalitate

-zgomotul vantului la aprox 120km/h cam la fel ca la S40...deci egalitate

-metalul de ornament de pe schimbatorul de viteza s-a oxidat...pentru un interior superb de piele fina ,aceea bucata oxidata da cam prost

-plastic decojit la baza butonului ala rotund

Intr-adevar...cand am vazut cat de usor se poate zgaria aluminiul din interiorul lui S40 ma cam suparase putin...dar cand vad ca si la BMW se intampla chestii...m-am linistit...traim intr-o lume unde produsele nu mai trebuie sa tina mult,deoarece fabrica ar da faliment sau ar avea un profit foarte scazut...

Deci nici Bmwul nu sare departe de Volvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

- costuri de intretinere enorme daca faci reviziile in service-uri autorizate volvo! bataie de joc la adresa clientului pt o marca non premium cum este volvo! nu este nici mercedes, bmw, audi sau lexus sa aiba preturi mai mari decat ei!

Daca 12 milioane e mult pentru o revizie la un dealer autorizat atunci cred ca iti trebuie un logan.

P.s la reno megan e 9 mil revizia.

Edit: Acum am vazut "bataie de joc la adresa clientului pt o marca non premium". Nu va luati dupa asta, el nu are Volvo S40 2.0D ci un ford focus cu motor de pejo.

Ontopic:

Am mers cu multe Volvouri de cand mi-am luat permisul, de la S40/ V40 clasic la S80 2002, V70, XC90 163 cai , xc90 315 cai etc.

Am multi prieteni in domeniul auto si am condus multe masini. Pot spune ca in materie de comfort Volvo este NET superior concurentei in materie de calitate pret.

Da in S-classe se sta mai bine decat in S80, dar e de 3 ori mai scump.

Multi stiu ca Volvo = scaune si tinuta de drum a soferului.

Maurice a facut testul cu XC70 vs Audi Allroad (ambele in familie) si a spus ca XC70ul este peste la comfort.

Nu vreau offtopic dar din punctul meu de vedere XC60ul este mult sub XC70 dar la fel de mult peste XC90 in materie de comfort si tinuta de drum. XC60 alta distractie. Este o masina mai dinamica, mai sportiva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@andy.ro:

# Un S Klass nu poti sa-l compari cu S80. Ar dori Volvo lucru asta dar este la 10 ani distanta!

# Un E Klass nou este ( conform Auto Bild Romania ultimul nr ) peste S80. Conform aceleasi reviste un S80 este mai slab decat A6, BMW 5 si Jaguar XF. Asa ca termina cu ineptiile astea.

# Daca A6 si Seria 5 sunt superioare lui S80 acum (la sfarsit de viata a modelului) ma intreb cat de superioare vor fi in 2010 cand apar noile modele de la Audi si BMW, adica noul Seria 5 si noul A6?

# Dupa Auto Bild scaunele cele mai confortabile la clasa mare sunt regasite la Mercedes E (model 2009), Volvo S80 avand mari probleme la sustinerea laterala si la latimea sezutului (care este prea ingust), asa ca termina cu povestile.

# Toate aceste lucruri nu le spun eu ci Auto Bild Romania care preia un test realizat de Auto Bild Germania.

# In legatura cu reviziile te anunt ca nu sunt genul de om care sa fie dispus sa cheltuiasca sume aberant de mari pe revizii si mai ales pe piese indiferent daca am sau nu bani.

# La dealerul Renault in Calarasi o revizie (15.000 km) la o Laguna diesel costa 650 lei. Poate in Bucuresti sa coste 900 lei.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

dupa auto bild in lume exista masini germane si masini care le copiaza pe cele germane. asta spune totul.

Daca tu atata minte ai in cap incat sa compari o masina aparuta pe piata de 2 saptamani cu una aparuta de 2 ani esti dus cu capul.

XC60 vs X3 ... S80 vs XF ..... aaaaaa si apropo de testul lor din autobild ... de ce nu au luat V8 pe S80 si la concurenta au luat V8? (parca era test de V6) De ce nu au luat faceliftul de la S80? De ce nu au luat un S80 cu toate jucariile de butoane si e-classe da? De ce nu au luat noul sasiu dinamic pe s80 daca vor test de circuit?

Nu pot sa fiu de acord cu tine decat cu prima fraza, ca S-classe nu e = cu S80, si nu se pot compara. Asta e si ideea mea.

Inca ceva, eu vorbesc din cele simtite de mine si de fundul meu la volanul acelor masini, si tu vorbesti de ce ai vazut si simtit cu fundul tau de acasa rasfoind o revista nemteasca.

In reviewul lor locurile 1,2,3 sunt masini nemtesti? Oare de ce nu ma mira.

Nu stiu ce inseamna pentru tine un pret "aberant de mare" dar in bucuresti la o masina de peste 15.000 de euro te astepti sa platesti la o reprezentanta cel putin 10 milioane pe o revizie. Poate in calarasi te astepti la 650 de lei.

Poate daca Volvo s-ar compara cu Renaultul ...tot 650 de lei o sa platesti la revizie, pana atunci, imi pare rau pentru tine.

Tu continua sa postezi in continuare ca ma distrez rau cand iti raspund.

Admin: propun un topic separat undeva in generalitati gen Volvo vs competitia unde sa aberam impreuna cu cristi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Topicul era cum va simtiti in volvo ??? nu volvo-ul meu e cea mai proasta masina si eu am luat cea mai mare teapa cand am dat banii pe ea, se poate deschide alt topic daca e cazul pentru versus sau pentru pus cenusa in cap.

Am mers cu Allroad-ul fratelui pana in Germania (A6/3,0TDI/233CP/450Nm/18000km productie 2008) si pot spune ca este o masina super la multe capitole, dar nu m-am simtit bine in ea tocmai din cauza scaunelor, mult prea tari si cu sprijin lateral prea pronuntat, dupa 5-6 ore aveam dureri de "buci", eu avand "curul" foarte mare, dar presupun ca mai mic decat al nemtilor de la AutoBild.

Nu-mi aduc aminte exact (o sa caut link-ul) dar anul trecut S80/XC70/V70 a prinit premiul pentru "Cele mai confortabile scaune" si parca acum 2 ani pentru "cel mai bun sistem audio" pentru Premium Sound la clasa lor.

Intr-adevar nu are sustinerea laterala exceptionala dar nici nu-i trebuie nefiind o masina cu valente sport, este o masina superconfortabila, in care si dupa o gramada de ore te simti odihnit.

E-class varianta noua nu am testat-o dar pe modelul anterior am mers si nu m-a impresionat foarte tare, cu BMW seria 5 varianta xDrive mi-a fugit pe zapada mult mai mult decat a mea cu aceleasi cauciucuri, ambele sub XC70 la capitolul confort dupa parerea mea altfel nu as fi dat mai multi bani pe Volvo.

Eu asta am cautat, confort si l-am gasit din plin. Cred ca nu dau 4C-ul pe sport sau advanced decat o data la cateva luni, pe serpentine, nici macar pe autostrada (in vest ca noi n-avem), dupa ce te obisnuiesti cu modul confort foarte greu mai schimbi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now