Intel

Intrebari XC60

537 posts in this topic

Ar trebui sa-ti poti selecta cand apesi pe butonul "media" varianta Bluetooth.

Share this post


Link to post
Share on other sites
18 hours ago, Intel said:

Pai daca au zis ca excat pt asta este si ca exact pt asta mi-l pune, nu pt zapada, noroi etc si mi-au luat bani pt asta.....asa ar trebui sa fie, nu?

Volvo a dezvoltat o aparatoare de noroi si apa pentru curea - se monteaza la roata din dreapta, contra cost si ar trebui sa elimine problema cu mizerie la curea. Daca virgula cureaua in sine nu tine asta este alta discutie. Din ce stiu eu este valabil pentru motoarele diesel 5 cilindri 2,4l - D4 si D5 mai noi. 

Am schimbat si eu curele - una am platit-o. 

Am scapat de problema asta acum cu VEA. 

 

 

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 minutes ago, Maurice said:

Ar trebui sa-ti poti selecta cand apesi pe butonul "media" varianta Bluetooth.

Da, confirm spusele lui Maurice - am avut acelasi Multimedia din 2011 si mergea streaming BT - jack este semnal analogic, BT si USB digital - deci calitate superioara. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok. multumesc, s-ar putea sa fi incercat cand era conectat pentru telefon , fara sa apas butonul media si sa selectez bluetooth

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai logic ca trebuie sa fi conectat la masina prin BT cu telefonul .

La modelele vechi era optiune sa ai BT streaming, astea noi (cu sensus) "au din oficiu" . 

Cand selectezi sursa trebuie sa apara BT streaming sau direct Bluetooth ca sursa . 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Intel kit-ul montat de tine este STRICT pt protectia curele de factori externi(praf,noroi,zapada,apa,s.a.m.d.) 

ea nu iti garanteaza absolut deloc salvarea motorului in cazul in care cureaua de auxiliare se rupe in bucatele si intra peste distributie! Ar fi fost ideala o protectie intre fulii dar este imposibil asa ceva! O sa iti atasez si o fotografie si asa o sa intelegi mai bine rolul kit-ului montat!

image.jpeg

image.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma chinuiam sa ii explic colegului forumist ca ansamblul kit pe care il detine/instalat pe masina ofera o altfel de protectie decat cea pe care dansul o sustine si pt care a platit!!! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma scuzati ca ma bag, insa seamana al naibii de bine cu ce mi-au pus si mie pentru protectia curelei impotriva factorilor externi - praf, mizerie. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu cred acelasi lucru.

Raxo de ce esti tu SIGUR ca stii ce s-a montat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Al meu xc60 are aceasta rola întinzătoare,  este modelul modificat?  Sau cel cu probleme? 

rola-intinzator-curea-transmisie-volvo-s80-ii-f64463058237071fb8-196-146-2-95-1.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Este cel hidraulic cu problema!!!

Edited by Raxo

Share this post


Link to post
Share on other sites

un mic ajutor, cum se scoate mansonul de la schimbator, motivul este ca dimineata cand este mai rece se aude un frecus de cauciuc parca la schimbarea vitezelor. Am incercat sa trag , dar nu vreau sa trag sa l rup. Apropo cutie manuala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bob Trebuie sa ajungi de urgenta la reprezentanta și sa îți facă modificarea pt întinzător mecanic . În mod normal e gratuita operațiunea pt ca exista recall pt asta .

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare și buna seara colegi ....Mă poate ajuta cineva cu o informație ?am burduful de la planetara stânga spate tăiat pe partea dinspre diferențial. ..Se poate schimba acel burduf?în vida îmi da planetara cod 36000931(și cred ca scrie ca nu se schimba burduful )..Sau măcar se poate schimba toata tripoda dinspre diferențial (sau cum se cheamă el.) si cat ar costa,manopera și burduf pentru xc60/D3/AWD/2012 cutie manuala...multumesc și scuze dacă am postat unde nu trebuie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se schimba burduful .

Exista burduf universal care se taie pe dimensiunea necesara .

Cred ca mai am o bucata prin birou . Dă-mi un semn mâine și ma uit .

Tot la un xc60 am folosit și tot pe spate .

Manopera la noi este 150 lei cu tot cu TVA . Iar burduful este 65 lei cu tot cu TVA .

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mulțumesc Bogdane,oricum trebuie sa trec pe la tine și pt schimbat limba în DIM,schimbat garnituri etrier (pistonas) pe stânga fata....etc,dar te sun înainte...presupun ca burduful e din silicon sau  neopren....Mulțumesc 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu neopren, thermoplast

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Corect !

Share this post


Link to post
Share on other sites

E din cauciuc burduful .

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Bogdan , deci sa înțeleg ca ai găsit burduful ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da . Este în birou .

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now