Intel

Intrebari XC60

537 posts in this topic

Salut,ma poate ajuta cineva cu cotele butucului la roata la volvo xc60 2011 2.0 D3 FWD?Imi trebuie pentru inele de ghidaj la jante.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan G n-ar fi nicio problema curatarea, te scuteste de 100 de euro, inteleg ca este o noua practica "detailing" care iti face si volanul sa arate mai bine, polish etc...

As inclina sa licitez direct pe cotw pt un xc60 de 2-3 ani, dar nu stii ce nimeresti avand in vedere multiplele "bube" dupa ce am rasfoit forumul - cutie automata, chiulasa, distributie, greieri/zgomot.... :)

  

Share this post


Link to post
Share on other sites

@MarianB COTW nu face altceva decat sa posteze masinile celor de la Arval, Athlon, Leaseplan etc. si daca ai bafta sa gasesti o masina sa iti placa sansele sa ti-o dea sunt foarte mici. Pentru ca operatorui flotelor prefera sa le vanda pe site-urile lor. Am licitat si castigat pe COTW de 8-9 ori si n-am primit masina iar la multe din ele nu ai raport deteriorari, istoric etc. Iti recomand sa te inarmezi cu rabdare si sa incerci sa iei masina direct de la operatorii flotelor. Dar pt asta iti trebuie un prieten samsar. Eu mi-am luat s60 ul de pe LeasePlan si am platit un avans pentru a asigura detinatorul contului ca ceea ce voi licita voi si cumpara. Avantajul? Mi-am ales ce am vrut, am stiut totul despre masina, am dat si de cel care a utilizat-o. Pe de alta parte e adevarat ca iti asumi un risc, dar oricum ar fi daca iei masina de la samsar practic preiei riscul pe care initial si l-a asumat el. Inca un lucru, masina nu iti vine pe firma fantoma care nu plateste tva ul. E drept un samsar care aduce masini pe firma fantoma iti da un pret cu 500-1000 eur mai mic, dar eu am preferat sa fiu linistit. 

Deci, este un risc dar eu unul nu mi-am permis sa dau 30k pe un s60 dar mi-am dorit-o si am dat 12k asumandu-mi aceste riscuri si 8 luni de rabdare pana am gasit :). 

Daca vrei sa ti-l recomand pe cel cu care am lucrat da-mi un pm.

Succes!

Edited by yachtmanblue
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce ai făcut tu îmi pare un nonsens și îți explic și de ce :

1. Nu toți au răbdare sa aștept 8 luni după masina , este absurd, azi vinzi masina maine vrei alta .

2. Nu e o regula ca alea de la LeasePlan sunt mai bune ca alea de la Arval, ING, ALD etc.

3. Pe Cotw ai raport de expertiza și tot ce trebuie. Istoric nu ai nici pe LeasePlan sau ALD. După ce iei masina unele vin cu carte de service și raport de întreținere iar altele nu. nu înseamnă că dacă au raport de întreținere sau istoric cum ii spui tu sunt mai bune sau mai proaste .

4. Orice achiziție fără sa mergi cu masina are riscurile ei. Sunt cazuri în care masina a avut bateria moarta și când am dat jos masina de pe trailer sa ars calculatorul SRS. Buba standard la Volvo .

Cel mai simplu este sa iei masina din tara, sa o testezi și din 10 tot găsești una buna iar ca veni vorba de S60uri pot spune ca la 12.ooo euro cat zici tu ca ai dat s-au vândut câteva cu sub 100.ooo km reali și erau dotate și bune . Ultima de care știu eu un D2 cu soft făcut de Rica @140 cp a fost vândută cu 10.ooo euro, era Summum și avea 120.ooo km reali . Deci găsești mașini și în România însă trebuie să cauți. Oricum samsarii de la noi se mulțumesc cu marje de rahat 8-10% este nimic din punctul meu de vedere dar ei se bucura și cu atât.

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu cum sa-ti spun, dar pentru o intermediere daca iti raman 10%(dupa ce ti-ai scos cheltuielile) este foarte decent. Ca idee, marja in unele fabrici este de sub 30%(si aici vorbim de productie, nu de luam din stanga si dam in dreapta)

 

Oricum nu asta e discutia.Eu recomand CLAR o masina de 180k km(reali :D ) Belgiadecat una cu 120k reali de Romania. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu este un nonsens si iti explic de ce:

1. Mi-am prezentat propria experienta. Pentru unii poate fi de ajutor pt altii nu. Asta nu inseamna ca este absurd sau lipsit de sens. 8 luni provocate in special de cotw si autobid. Recunosc, in cele 8 luni cred ca am avut o pauza de 2 luni la cautare in total din diverse motive, unul ar fi ca tineam mortis sa ma incadrez si in bugetul disponibil. Nu toti au masina de vandut ca mai apoi sa cumpere.

2. Nici nu am sustinut asta. Comparatia am facut-o intre LeasePlan si cotw. Eu am avut acces pe LeasePlan, Athlon, cotw si autobid.

3. Din experienta spun ca urmaream aceeasi masina si pe cotw si pe LeasePlan prin prisma pretului, de multe ori licitatia cotw se termina intaintea leaseplan. Te contrazic, pe cotw nu ai tot ce trebuie cum ar fi un astfel de raport de intretinere(tot aici apar si interventiile la caroserie care nu apar in cartea service), vezi poza.

 

Scandia SA este dealer Volvo. Pe cotw este posibil sa ai poze dupa cartea de service doar daca leaseplan le trimite si poze cu ea.

" nu înseamnă că dacă au raport de întreținere sau istoric cum ii spui tu sunt mai bune sau mai proaste . " de acord cu tine, nici nu am sustinut o asemenea ipoteza. Si o masina la 200K km poate sa fie mult mai bine intretinuta decat una la 130K km. Conteaza foarte mult si cum a fost folosita masina.

4. De acord. Iar eu mi-am asumat acest risc asa cum am spus, pentru ca daca as fi cumparat masina de la samsar tot de pe un site din asta ar fi venit sau alte autohaus-uri gen autohus.

5. 12k euro, D3 MY 08.2012. Da, gasesti si D3 cu 1000 euro mai ieftin la samsari cumparata pe firma fantoma, dar in 120k km da-mi voie sa ma indoiesc. D2...posibil, nu stiu, nu am analizat varianta ca nu m-a interesat.

10% este o marja de rahat pt un samsar ce vinde de pe firma fantoma? La 3 masini vandute pe luna in valoare totala de 40k euro, 4K euro sunt de rahat ? Imi pare rau, dar nu sunt de acord. Si as adauga alti 500-600 euro pe care ii incaseaza cel care coordoneaza firma fantoma. Deci ca si cumparator, da, iei masina cu 1000 euro mai ieftin, dar sustii evaziunea fiscala, fala si nesimtirea multora dintre samsari, hotia si incercarea lor de a te insela cu km mai putini cum zicea @MarianB .

Samsarii care fac operatiuni legale si platesc taxele si impozitele la stat, e adevarat ca au marje mai mici si sunt bucurosi daca iau 800 euro la masina de 14 - 16k euro. Dar astia sunt ingropati de concurenta neloiala a celor prezentati mai sus, care sper sa fie legati si cu averile confiscate cat mai curand.

Capture.JPG

Edited by yachtmanblue
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Man nu inteleg ce o tot dai cu evaziunea aiurea cind nici tie nu-ti ies calculele calumea, ai zis ca ai dat 12.ooo E daca tai TVA 20% ajungi la 10000 Euro daca tai comisionul platit de tine nu ajungi la pretul masinii pt ca nu gasesti MY 2013 cu 120.ooo km la 9000E oriunde ai cauta . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Man nu inteleg ce o tot dai cu evaziunea aiurea cind nici tie nu-ti ies calculele calumea, ai zis ca ai dat 12.ooo E daca tai TVA 20% ajungi la 10000 Euro daca tai comisionul platit de tine nu ajungi la pretul masinii pt ca nu gasesti MY 2013 MY 08.2012 cu 120.ooo km 190.000km(vezi poza / nu am zis ca am cumparat cu 120K km) la 9000E oriunde ai cauta .  "

Reconsidera calculele...si ai sa vezi ca asa e cum spun.

Pe de alta parte, faptul ca nu imi citesti mesajul corect pentru a doua oara, nu este vina mea, dar este vina ta ca afirmatiile tale au la baza detalii pe care nu le-am sustinut si indirect lasi sa se inteleaga ca sunt partas la evaziune, ceea ce resping cu fermitate.

Abia astept sa vad rezultatele operatiunii Xenon : https://www.youtube.com/watch?v=SqDG6dc4DWs 

@MarianB pana la urma, daca cunosti pe cineva de incredere care poate sa te ajute in achizitia unui XC60 mergi in directia asta, daca nu atunci variantele dealeri Volvo RO si Selekt DEU, BE, NL sunt mai sigure. Bugetul va avea un cuvant greu de spus :) Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

9000 e pt 2013 este foarte puțin chiar și cu 190.ooo km. Cel mai corect este sa pui o poza cu factura și facem noi calculul ca e mai simplu asa.

Cat despre operațiunea ledul ma faci sa rad. Vezi la știri cate miliarde de euro s-au furat și cat sa recuperat .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan G pai mai intai spui ca 12000 euro e o suma prea mare :

Acum 15 ore, Bogdan G a spus:

Cel mai simplu este sa iei masina din tara, sa o testezi și din 10 tot găsești una buna iar ca veni vorba de S60uri pot spune ca la 12.ooo euro cat zici tu ca ai dat s-au vândut câteva cu sub 100.ooo km reali și erau dotate și bune . Ultima de care știu eu un D2 cu soft făcut de Rica @140 cp a fost vândută cu 10.ooo euro, era Summum și avea 120.ooo km reali .

Si apoi imi spui ca e prea putin:

Acum 58 minute, Bogdan G a spus:

9000 e pt 2013 este foarte puțin chiar și cu 190.ooo km.

Imi pare rau, nu iti pot urmari logica si nu am cum sa iti raspund pe topic. Corect este tot ceea ce am sustinut din dorinta de a imbogati volumul de informatii pe acest forum. Cei care vor sa faca o achizitie vor decide modalitatea pe care o vor aborda.

 

@paunionutz asa este pe cartea masinii de Ro e MY 2013. Dar pe aia de BE era trecut 2012.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai sa o luam de la capăt pt ca sunt obosit .

Ai spus asa . Am dat 9000e pe masina după care ai spus ca ai plătit tva după care ai spus ca ai plătit comision și ai ieșit la 12000e . Pana aici e bine ?

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

:) Pai iti recomand odihna si apoi sa o iei de la capat cu citate cu ceea ce am spus. E mult mai simplu si nu ai nevoie de confirmarea mea si in plus avem siguranta ca ai citit ceea ce am scris. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Omg cata VORBARAIE pe nimic,aici e un forum in care ne putem ajuta unii pe altii,nu sa va certati ca chiorii.vreti sa va certati deschideti alt topic cu titlul cearta.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din ce luna/an a aparut volvo xc60 cutie in 8 trepte automata si pe ce motoare?? o data cu noul model prin 07.2013?? 

Mai pe scurt ma interesa motorul de 2.0d 181CP cutie automata 8 trepte, si parca e doar FWD. 

 

ps desi sunetul de 2.4 in 5 cilindri este sublim, pare depasit fiind si foarte neeconomic :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ai specificat daca doresti masina noua sau second-hand. Dupa nr de cai pare a fi second-hand (parca maxim MY 2015), caci motorul actual are 190 CP. Intradevar, cutia cu 8 trepte este pentru FWD. Pentru AWD, cutia este in 6 trepte si motor de 2,4 in loc de 2,0. Sper sa te ajute comentariul meu, desi nu sunt un cunoscator, ci doar ma documentez si eu pentru un XC60 la acest moment.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sh....de aceea ma interesa din ce luna/an a venit cu 8 trepte si motor de 2.0 .... si ma mai interesa daca are cineva asa si daca au probleme cutia/motorul, fiind ambele noi la volvo

Share this post


Link to post
Share on other sites
21 minutes ago, MarianB said:

sh....de aceea ma interesa din ce luna/an a venit cu 8 trepte si motor de 2.0 .... si ma mai interesa daca are cineva asa si daca au probleme cutia/motorul, fiind ambele noi la volvo

Teoretic, masina este destul de noua, tehnologia la fel (atat motorul cat si cutia), deci nu cred ca vei gasi prea multe detalii de acest gen pentru moment. Ce pot sa iti spun este ca am facut anul acesta un drive-test cu D3 si cutia in 8 trepte si mi-a placut foarte mult cum schimba spre deosebire de cutia DSG a grupului VW si este cam egala, ca si feeling, cu automata de pe BMW. Nu sunt un mare expert, dar asta a cam fost experienta mea. Initial cerusem un D4 (190 CP), dar cu 2 zile inainte a fost accidentat si m-am ales cu un D3. Parerea mea e sa mergi intradevar pe D4 cum ai si scris mai inainte, caci D3 parca mai are nevoie de ceva putere ca sa se descurce ok. Sigur, unii vor zice ca poti sa iei D3 si sa ii pui softul de Polestar, ceea ce am inteles ca nu este o optiune deloc rea (costa aprox 1000 EUR). Ia in calcul si varianta D3, caci e mai ieftina putin, cu pachetul Polestar. Cu Polestar nu castigi cai, ci cuplu si un raspuns mai bun al cutiei de viteze, adica exact ceea ce conteaza.

Oricum, mult noroc in alegerea ta. Sunt convins ca nu vei regreta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce info ai scris tu in mare parte le stiam....oricum apreciez ;)

ce intrebasem eu....... combinatia D4 FWD 2.0, cutie 8 trepte de cand se fabrica pe volvo xc60? din ce an si ce luna?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din noiembrie 2013 a apărut cutia în 8 trepte.

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

cam scumpa totusi combinatia motor 2.0+cutie automata 8 trepte....  sh....la 150k km in jur de 24-25k euro ..... 3 ani vechime fara cine stie ce optionale

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atata costa un XC60 de 3 ani . Poti lua oricand manual 2013.06 la 15.oooE + TVA SUMMUM . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua , sunt nou pe acest forum, vreau sa achizitionez un volvo xc60 din 2011 si vreau sa va intreb daca acest model are filtru de particule, multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toate modelele dupa 2007 au filtru de particule.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mulțumesc!  Am întrebat de filtru deoarece nu am găsit pe forum discuții pe aceasta tema despre xc60 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now