Intel

Intrebari XC60

537 posts in this topic

O chestiune ciudata , din punctul meu de vedere, la volvo xc60 din 2011 nu am vazut nicaieri in bord indicator de temperatura a motorului, pana acum nu am vazut nicio masina care sa nu indice la bord temperatura motorului, poate este ceva si nu stiu eu.

DSC_5391.JPG

IMG-20160914-WA0037.jpg

Edited by bobeaurelian

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nope, iti indica doar daca este temperatura prea ridicata

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil ai sa vezi de acuma incolo masini fara indicator de temperatura . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astea sunt mașinile pe care și le doresc niște colegi de forum. Marfa proaspătă

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din 2007 nu mai găsești la S80 indicator de temperatura, la fel la toate modelele ce deriva din S80 .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 7 ore, pedala a spus:

Astea sunt mașinile pe care și le doresc niște colegi de forum. Marfa proaspătă

Masina noua sau masina veche , gropile acelasi gust are.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ford ka 2001, nu are indicator de temperatura. Deci.... sunt si vechituri care nu au

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vw New Beetle nu are indicator de temperatura apa și e din 99. Are un bec care se aprinde albastru când e motorul rece și rosu când fierbe apa .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

la fel si toyota are termometrul albastru care sta aprins pana ajunge apa la temp de 40-50 gr. dupa care se stinge , iar in caz de temp foarte mare se aprinde cel rosu

Share this post


Link to post
Share on other sites

in general cele nemtesti au indicator de temp . , restul nu mai folosesc de mult timp

Share this post


Link to post
Share on other sites
in general cele nemtesti au indicator de temp . , restul nu mai folosesc de mult timp

Opel Astra H e nemțească și nu are indicator de temperatura .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 5 ore, Bogdan G a spus:

Opel Astra H e nemțească și nu are indicator de temperatura .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Da' poti intra in 'MENIUL SECRET' si vezi temperatura. :P

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici multe BMW-uri nu mai au. Mai multă talpa la rece, mai mulți clienți în service, mai multe mașini noi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici ford fiesta 2009 nu are indicator de temperatura si tot hoit.....asta nemteasca e

Share this post


Link to post
Share on other sites

La problema mea , a fost cureaua rupta  la alternator, masina are vreo 58000 km. Curios, credeam ca se rezolvase problema asta la  face-lift, cel putin asa m-au instiintat la achizitie cand am ridicat intrebarea. Cei de la Exclusiv mi-au zis sa vina sotia cu masina catre ei si dc se opreste vor trimite ei platforma. Nu mi-a sunat profesionist, daca ramanea printr-o intersectie, si toate intamplarile astea cu service-ul si Volvo asistenta contravin oarecum politicii promovate de Volvo, imaginea de marca preocupata de siguranta.

Sau poate implementarea la nivel local e o problema, valorile marcii nu sunt respectate. Voi trimite o plangere la Volvo Suedia, iar ei ca de obicei ma vor redirectiona catre Forum Auto...dar nu ma pot abtine...

Acum nu gaseau nici extinderea de garantie...sa vedem ce mai zic, au promis ca joi sau vineri e gata masina...

Nu e un capat de tara cureaua asta, dar sunt dezamagit ca nu se gaseste o rezolvare...

@Maverick: multumesc mult insa nu e nevoie de interventii,nu asa trebuie sa mearga lucrurile, eu am platit niste bani pt niste servicii cu un scop. La Exclusiv nu stiau nimic de prelungire volvo asistenta. Eram convins ca acest serviciu e valabil pe perioada garantiei...Am platit o firma de tractare, a vb sotia la telefon , masina sub 2000 kg, 150 lei, ii si explicase modelul. La final a solicitat 180 ca e SUV , sotia i-a aratat talonul, 1900 kg, i-a dat 150 lei si a solicitat bon. Bineinteles ca nu l-a primit...

In fine, trebuie sa acceptam ca traim in Romania...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci a fost cum ti-am scris pe facebook

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

În loc sa zici mulțumesc pt ca nu a intrat peste distribuție și nu a distrus motorul te apuci sa dai mailuri la care sigur nu vei primi răspuns?

Dacă citești pe forum am scris pe undeva ca recomand schimbarea auxiliarei la 45.ooo km . Nu de nebun am scris asta iar de rupt se rup la toate în 5 pistoane ce s-au pus pe Xc60 . Numai la 6 sau 4 pistoane nu sunt probleme .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Presupun ca este aceasi poveste si pe s/v 60 !?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eeexact. Si pe V70

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe toate modelele platforma P3 este problema asta . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

La Primus, 10.000 Km sau un an .

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 14 ore, Bogdan G a spus:

În loc sa zici mulțumesc pt ca nu a intrat peste distribuție și nu a distrus motorul te apuci sa dai mailuri la care sigur nu vei primi răspuns?

Dacă citești pe forum am scris pe undeva ca recomand schimbarea auxiliarei la 45.ooo km . Nu de nebun am scris asta iar de rupt se rup la toate în 5 pistoane ce s-au pus pe Xc60 . Numai la 6 sau 4 pistoane nu sunt probleme .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Pai de ce sa zic multumesc Bogdane? Consider absolut necesar sa atragi atentia cand ceva nu merge cum trebuie, fara aceste feed-back uri nimic nu se va schimba. De acord si ca sunt sanse mici sa se intample ceva , dar e un efort pe care sunt dispus sa-l fac.

Dealerul (Exclusiv) , Volvo asistenta m-au sfatuit sa merg cu masina asa pana se opreste si apoi sa apelez la ei. Eu cred ca dc as fi urmat sfatul lor exact asta s-ar fi intamplat, distributia afectata si nici nu stiu sigur ca nu s-a intamplat, sotia a mers vreo 200-300 m cu masina in conditia aceasta.

Oricum de retinut schimbul curelei la 45000 km, alaturi de schimbul ulei la cutia automata la max 60 000 km.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 53 minute, Brava a spus:

La Primus, 10.000 Km sau un an .

Adica Primus recomanda schimbul curelei la 10000 km? Cand mi-au vandut masina, avea 10900 km, cu siguranta nu schimbasera cureaua...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 11 ore, Brava a spus:

La Primus, 10.000 Km sau un an .

Replica asta am primit-o si eu la ultima revizie cand i-am intrebat la cat ar trebui schimbata auxiliara. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now