Intel

Intrebari XC60

537 posts in this topic

La 21/11/2016 at 5:26 PM, costa a spus:

La problema mea , a fost cureaua rupta  la alternator, masina are vreo 58000 km. Curios, credeam ca se rezolvase problema asta la  face-lift, cel putin asa m-au instiintat la achizitie cand am ridicat intrebarea. Cei de la Exclusiv mi-au zis sa vina sotia cu masina catre ei si dc se opreste vor trimite ei platforma. Nu mi-a sunat profesionist, daca ramanea printr-o intersectie, si toate intamplarile astea cu service-ul si Volvo asistenta contravin oarecum politicii promovate de Volvo, imaginea de marca preocupata de siguranta.

Sau poate implementarea la nivel local e o problema, valorile marcii nu sunt respectate. Voi trimite o plangere la Volvo Suedia, iar ei ca de obicei ma vor redirectiona catre Forum Auto...dar nu ma pot abtine...

Acum nu gaseau nici extinderea de garantie...sa vedem ce mai zic, au promis ca joi sau vineri e gata masina...

Nu e un capat de tara cureaua asta, dar sunt dezamagit ca nu se gaseste o rezolvare...

@Maverick: multumesc mult insa nu e nevoie de interventii,nu asa trebuie sa mearga lucrurile, eu am platit niste bani pt niste servicii cu un scop. La Exclusiv nu stiau nimic de prelungire volvo asistenta. Eram convins ca acest serviciu e valabil pe perioada garantiei...Am platit o firma de tractare, a vb sotia la telefon , masina sub 2000 kg, 150 lei, ii si explicase modelul. La final a solicitat 180 ca e SUV , sotia i-a aratat talonul, 1900 kg, i-a dat 150 lei si a solicitat bon. Bineinteles ca nu l-a primit...

In fine, trebuie sa acceptam ca traim in Romania...

 

Traiesc in Capitala Suediei si pot sa iti confirm ca si Volvo Suedia sunt la fel de marlani chiar mai rau ca ai nostri din putinele experiente personale avute cu ei si chiar din grupul meu de cunostinte suedeze o fata stand o ora si jumatate la coada la Bilia Haga Norra Stockholm ca sa faca un testdrive cu un Renault si chiar cu un Logan( aici Volvo este sub acelasi acoperis cu Renault,Ford,Dacia si Hyunday) fara så o bage nimeni in seama si a plecat fata val-vartej si si-a cumparat de la altii Renault pana la urma, o alta familie care a avea un Saab pe taxi si a vrut sa treaca la Volvo V 70 si tot asa la o alta reprezentanta Volvo tot din Stockholm a dat omul ture 45 de minute fiind tratat ca un milog si s-a dus  la Subaru si dupa 15 minute avea actele de vanzare cumparare facute. De diagnoze anapoda nu mai zic am avut si eu ,,clientii,, veniti direct de la expertii de reprezentanta Volvo,pacat ca e o marca buna cu traditie facuta de niste oameni capabili dar elementele care populeaza tara asta azi nu mai au nimic in comun cu trecutul. Si inca ceva si aici se fac angajari pe pile si cunostinte ei le numesc,,recomandari,, sau ,,referinte,, si asa ajung toti boii in posturi cu care nu au nici o treaba,asa ca poti sa le trimiti mailuri ca daca o sa-ti trimita o sa te indrume diplomat si corect politic ca asa se poarta ..la Suedia,,la serviciul de reclamatii din Romania. Si inca un minus pentru Volvo care in general este o marca adresata oamenilor seriosi(in general suedezilor din clasa de mijloc ,multor ministere,autoritati si chiar ambasade) a fost atunci cand si-au facut reclama cu badaranul de Ibrahimovici care depaseste tot clanul Becali la nesimitire,vulgaritate si cocalarism(bineinteles ca i se face si multa reclama in media si este adulat de o gramada de suedezi ca doar si ei trebuie sa aiba fani gen modelul Becali ca si al noi in Romania), injurand vorbind arogant si jignind citandu-l cand s-a adresat unei ziariste acum cativa ani ,,Fa da ce urata esti!,, sau altuia ,,Ba da ce puti!,, Imi pare rau pentru experientele neplacute dar stimati colegi de forum si cetateni romani nu mai traiti cu impresia ca in Romania s-a inventat hotia si ,,smecheria,, ca sunt altii pe planeta asta mai ,,profesionisti,, si mai ales in tarile care le luam noi drept model de ,,corectitudine,, si ,,democratie,,

Edited by Vyo
4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte interesant ce spui Vyo - da de gandit. Multumim ca ne-ai impartasit aceste ganduri. 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Costa, din păcate Volvo a încercat din răsputeri sa rezolve problema cu auxiliara buclucașa dar se pare ca nu au reușit. De aceia consider ca nu prea ai ce sa rezolvi .

Faza cu platforma e urata pt ca vorba ta poate uita ca ai făcut garanție extinsa la un moment dat.

Urat din partea lor .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inginereste vorbind, problema e una banala, va dati seama ca rezolvare exista, dar costa bani, bani multi. Daca recunoaste defectul, trebuie facut recall pe toate masinile din 2007 pana in zilele noastre.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Partea frumoasa: au sunat cei de la Exclusiv , cureaua de auxiliara nu e cuprinsa in garantie! Am urmat planul de service, toate reviziile facute la dealer, am platit si 5700 lei pe extensie garantie....pt ce?

Oricum nu o las asa....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar distributia la cati km se schimba ? masina xc60, 2011 motor D52D4T2, este motorul cu probleme la cureaua de auxiliare? Eu am facut 4000 cu ea de cand e la mine , are 20 000 de cand s-a facut distributia si vad ca arata bine.

Edited by bobeaurelian

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca ai gresit motorizarea! Posibil sa ai D5204T2/3

si daca ai aceasta motorizare atunci DA! Verifica intinzatorul sa fie cel DAYCO modificat special de catre Volvo iar cureaua sa fie cat mai intacta fara ate iesit(oem volvo oricum)!!!

detalii suplimentare iti ofera colegii din forum mai documentati!

Edited by Raxo

Share this post


Link to post
Share on other sites
19 hours ago, costa said:

Partea frumoasa: au sunat cei de la Exclusiv , cureaua de auxiliara nu e cuprinsa in garantie! Am urmat planul de service, toate reviziile facute la dealer, am platit si 5700 lei pe extensie garantie....pt ce?

Oricum nu o las asa....

In mod normal ar trebui prinsa de garantia extinsa din ce stiu eu. Insa tu poti sa verifici cel mai bine deoarece scrie clar acolo ce cuprinde si ce nu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Am vazut discutia cu auxiliara: am mai scris aici: pe la 40.000 km s-a rupt. Facusem 500 km de la revizia la Primus. Mi-au trimis platforma si au schimbat-o in garantie.

De atunci o schimb la fiecare revizie si uneori Primus a suportat-o el.

In legatura cu distributia: am schimbat-o la 120.000 km conform instructiuni Primus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut,

Va rog sa ma ajutati cu o informatie: la ultima revizie, cei de la Primus mi-au trecut la mentiuni "de avut in vedere schimbare caseta de directie" si cred ca mai ziceau ceva de "schimbare brat bascula dreapta fata" - asta o zic din memorie si sper sa nu zic prostii; aveti idee ce inseamna fiecare din aceste operatii ca si cost.

Intreb asta pentru ca am inceput sa-mi fie frica de sumele pe care trebuie sa le platesc la revizie: anul trecut cam 10.000 lei la 120.000 km (a inclus distributie, ulei cutie viteze si alternator) si anul acesta putin peste (la 135.000 km - a inclus placute si discuri frana fata /spate si schimb bucse portfuzeta)

Multumesc anticipat pentru ajutor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Caseta de directie se poate reconditiona, cost undeva la 700-800RON cu TVA si garantie, plus montat-demontat. Garantia se acorda doar daca se schimba si bielete + burdufe caseta minim.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 7 ore, Midnight Caller a spus:

Caseta de directie se poate reconditiona, cost undeva la 700-800RON cu TVA si garantie, plus montat-demontat. Garantia se acorda doar daca se schimba si bielete + burdufe caseta minim.

Nu la Primus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normal ca nu :))

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 17 ore, maverick a spus:

In mod normal ar trebui prinsa de garantia extinsa din ce stiu eu. Insa tu poti sa verifici cel mai bine deoarece scrie clar acolo ce cuprinde si ce nu. 

Nu am in fata foaia de garantie, am avut discutia asta si cu ei, ce imi aduc aminte e ca am platit 5700 lei si am primit o foaie A4 cu un nr si cam atat. Mi s-a explicat ca numarul acela reprezinta extinderea garantiei. Am vb cu Dorian si mi-a zis ca as fi primit 4 foi A4 si cu conditiile, iar eu le-am semnat, se specifica acolo ca nu sunt incluse curelele pe garantia extinsa . E posibil si acest lucru, efectuasem niste lucrari la cerere si am primit mai multe documente atunci. In orice caz le am pe toate cand ajung acasa le voi verifica.

Am cazut de acord sa platesc cei 550 lei kit-ul si sa ne "reglam" dupa, intrucat am nevoie de masina...

Mi-a zis ceva de genul computerul zice cand tb schimbata cureaua in functie de VIN: la 2 sau 3 ani. Cert e ca nu am schimbat-o la 2 ani si s-a rupt cu o spatamana inaintea reviziei de 3 ani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe scurt: am facut scandal si le-am zis "bai baieti din moment ce imi recomandati s-o schimb in fiecare an inseamna ca recunoasteti ca e un defect de fabricatie (nu mai discutam ca in strainatate e si un proces pe rol). Daca nu sunteti in stare sa faceti o rechemare sa rezolvati problema definitiv, mi se pare normal sa o schimbati pe cheltuiala voastra chiar daca masina are 1 an sau 10 ani. Dupa cateva replici de genu "ai dreptate dar cum noi n-avem o directiva clara n-avem cum sa te ajutam" am cazut de comun acord ca daca o schimb la mai putin de 1 an adica in perioada de garantie a curelei, suporta ei costurile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma rog, acum vreo 2 sau 3 ani mi-au pus un "kit" i-au zis ei ca daca cumva se rupe, sa nu mai intre peste distributie. Adica cumva sunt acoperit daca cumva se intampla inainte de a se implini 1 an sa ma duc sa o schimb.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai asta a fost marea găselniță.

Mai nou se rup nu se fac bucăți ce ulterior intra peste distribuție.

73ee84bf1b01bf611f5a905a6cf18ef7.jpg

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Contitech

A rezistat 40000 km

Si exact asa am dat jos

Data trecuta era sub cureaua de distributie o bucata

Dar noroc numai 1 dinte era sarita

Trebuia o curea mai lata cred eu 

 

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Intel nici cu kit-ul de protectie nu esti acoperit deloc pt ca ala este fix pentru:praf,apa,noroi,zapada,etc...Cureaua trebuie schimbata odata pe an(se monteaza numai VOLVO ORIGINALA)si la schimbarea ei se verifica tot tronsonul pe care ea ,,umbla"! Rola intinzatoare,fulii,alternator! Sa fie ok si totul original VOLVO! Din pacate este un defect ce Volvo ar trebuii sa il recunoasca!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca au zis ca excat pt asta este si ca exact pt asta mi-l pune, nu pt zapada, noroi etc si mi-au luat bani pt asta.....asa ar trebui sa fie, nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

vin si eu cu o intrebare, la ce turatie trebuie sa stea relantiul motor D3 2.0 163cp, deoarece la s60 imi sta la 700 rot cutie automata, iar la xc60 la 750rot cutie manuala. Si inca o chestie cand sunt conectat cu telefonul prin blootooth de ce nu merge sa ascult muzica de pe telefon, merge doar prin aux?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La XC90 cat si S60-ul sotiei din 2012 merge sa asculti muzica prin Bluetooth.

Daca-l conectezi la mufa USB calitatea este mai buna. Cu AUX nu am incercat dar calitatea presupun ca-i mai slaba fata de USB (intra in ecuatie si amplif-ul telefonului)

La vechiul XC70 nu mergea sa asculti prin Bluetooth, doar prin jack-ul auxiliar, presupun ca modelul asta-l ai si tu.

Ai mufa usb sau umai jack?

Share this post


Link to post
Share on other sites

si usb si jack, in usb am stick de memorie , dar  pe telefon ascult posturi de radio pe net si am zis ca ar fi mai ok  Bluetooth. Nu am incercat inca sa conectez telefonul prin usb, am zis sa fie cat mai putine cabluri .

Edited by adytym

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now