Intel

Intrebari XC60

537 posts in this topic

Va rog sa-mi scuzati scrisul (litere lipsa...) dar telefonul asta scrie ce vrea el.:)..am uitat sa va spun ca astazi m-au lasat sa stau langa mecanic de cand au bagat masina si pana au bagat-o pe stand frane ...cand am mers sa fac plata..sper sa fi rezolvat problema dar trebuie sa verific zilnic uleiul...:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai fost la Eugen ?

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu,cei de acolo strigau la el Vili(bila porecla) parca ....un baiat foarte tanar cu barba ...dar se vedea ca stie ce face cu ochii inchisi,fiindca a lucrat singur la masina exact 4 ore,chiar a ajutat si pe alt coleg al lui la o problema cu un modul la elecroventilator...ceva legat pe partea de ac,la un alt xc60....venit tocmai din NT...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai fost pe maini bune - stie ce face. 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu....a fost foarte atent , mai mult mi-a aratat la ce calculatoare trebuie sa fac update ! Un tip super simpatic care mi-a raspuns la toate intrebarile fara sa se supere....i-am explicat ca am si eu o clona cu care mai verific si eu erori ...etc ...pacat ca nu am putut sa-i dau si eu ceva...de o bere....sunt camere...si nu am vrut sa aibe probleme....data viitoare incerc un nr de telefon :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti in schimbi sa scrii o recomandare si o scrisoare de multumire catre dealer daca esti multumit si vrei sa ii dai o bere - o poti face si asa. 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa am sa fac...ceea ce nu mi-a placut insa este ca volvo (compania) a inceput sa o cam dea in" diverse " la modelele astea mai noi....schimband placutele fata am obs ca unul din cele 2 pistonase etrier avea garnitura ciupita , cand i-am aratat lul Vily(cred) mi-a spus ca volvo nu a facut piese de schimb pt etrier si trebuie cumparat cu totul !? L-am rugat pe service adviser sa-mi faca o oferta de pret +manopera pt etrier si pt o amarita de garnitura suma e 1800 ron...'de .."siguranta" spune volvo asa ca trebuie sa vad daca gasesc aftermarket....aveti idee?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit ceva de la Autofren Seinsa....dar oare se potrivesc exact.....ca sa nu desfac degeaba etrierul... ?

Edited by mikaita

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doar de tine depinde sa afli asta

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex atita timp cat nu am un cod de referinta...e mai greu ,dar se da jos pistonasul se masoara cu sublerul interiorul canalului si poate gasesc ceva..dar am gasit multe "firme" care sustin ca au kit pt....etc dar surpriza erau alte dimensiuni..chiar si pe ebay...:(dar cred ca importante sunt dimensiunile corecte din sant etrier si pe pistonas...iar ca firma orice dar in nici un csz 1800 ron

Edited by mikaita

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 26.06.2016 at 9:33 PM, Midnight Caller a spus:

Doar de tine depinde sa afli asta

Autofren seinsa cod D41641...e pt mercedes dar si pt xc60...35 ron ...sa schimb si garnitura pe care culiseaza cilindrul?

 

Edited by mikaita

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lasa-ti garnitura  de etansare ,cilindru -corp etrier ca este cauciuc adevarat pus de fabrica.....Daca nu ai ce face si vrei sa iti bati cuie in talpa  procedeaza cum vrei

Edited by V50Saphir
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 10 ore, V50Saphir a spus:

Lasa-ti garnitura  de etansare ,cilindru -corp etrier ca este cauciuc adevarat pus de fabrica.....Daca nu ai ce face si vrei sa iti bati cuie in talpa  procedeaza cum vrei

Pai daca am lichid de frana pe garnitura tip burduf....asta inseamna ca: ,,,garnitura cilindru-corp etrier e dusa....nu?altfel cum a ajuns lichid de frana pe exteriorul garniturii tip burduf ?cea din capul pistonasului....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Conform cu ce spui ,trebuie schimbata  si ea, insa imi este tare greu sa inteleg cum s-a ajuns la asa ceva la o masina MY2011 care a rulat normal  fara incidente ,banuiesc .

Tind sa cred totusi ca, la schimbarea anterioara de placute  s-au aplicat  multi muschii si vreun levier pt compresia cilindrului  de frina pt revenire la minim ..Ce mai conteaza acum!!Spor la treaba

 

 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mulțumesc pt sfat ...masina e luna noiembrie 2011 pe vida imi da 2012 dupa VIN,fara incidente,sper sa pot desface acolo (nu am cric....:)  ) deci service obligat,si sa vad daca trebuie schimbata cea din interior,la primus au bagat pistonasele simultan cu 2 clesti...eu am o cheie pe care o foloseam la s40T4 pt insurubat-presat pistonasele pe spate,oare o pot folosi la xc pe fata ,doar pt presat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

O poti folosi, daca pui o placuta veche peste pistonase ca sa le impingi simultan

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Alex..am fost baiat "destept "cand m-a intrebat mecanicul de la primus daca pastrez piesele vechi si am zis ca nu am ce sa fac cu ele...:)...acum sa vad ce pot sa bag acolo,ca placute vechi nu am...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti baga intre placuta din exterior si etrier (se fac sandwich placutele spre piston) , merge si cu o surubelnita mai mare , apesi finut de tot si merge treaba.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mulțumesc mult Cristi , am sa incerc sa pun ambele placute spre pistonase si sa vad daca mai am loc si pt cheie.....pt comprimare pistonase.....multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 13 ore, mikaita a spus:

Mulțumesc mult Cristi , am sa incerc sa pun ambele placute spre pistonase si sa vad daca mai am loc si pt cheie.....pt comprimare pistonase.....multumesc

Inainte sa slabesti suruburile pe care culiseaza etrieri , incearca sa impingi finut o surubelnita intre placuta (dinspre exterior si etrier) sa iti faci loc scoti etrierul cu tot cu placute de pe disc (daca are putina uzura , deja nu mai poti sa scoti ansamblul direct) apoi faci cum am scris mai sus , si pana la urma (depinde si de uzura placutelor) ajungi sa impingi cu o cheie groasa .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara va salut revin cu o întrebare,masina e deja precablata?in sensul ca vreau sa pun ...modulul x sau y ,gasesc acolo mufele cu firele unde ar trebui sa fie montat modulul? Vreau sa pun DAB sau DVB-T.....? Cei de la reprezentanta cred ca m-au mințit frumos si au spus ca e precablata.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

intrucat n-am gasit o sectiune despre anunturile samsarilor autohtoni, pun un ex aici.

http://autovit.ro/anunt/volvo-xc-60-ID7Gh3Qt.html#59b2853baf

Seria masinii la o simpla cautare pe google, apare intr-o lista la www.kbccarsales.be, ca masina are 188000 km.

Samsarul nostru o vinde cu 129.500 km.

 

 

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa am fost eu incantat de un xc70/2012/ocean race/full/pret 16500€.....un samsar de prin Arges,care spunea ca masina are 138.000km,si ca o are pusa deoparte pt un pilot....etc,am luat legatura cu cel care a adus-o in tara(l-am gasit pe facebook) si i-a vandut-o lui cu 11500€ si spunea ca masina avea 238.000 km....am luat legatura cu cel din Germania care a vandut masina si spunea accelasi lucru 238.000 km,luat la intrebari la tel nu stia ce sa mai zica....un dobitoc de samsar...mai spunea ca are pretentii la astia din "Bucale"(bucuresti)...ca noi suntem mai destepti(....in privinta actelor....etc),mi-a fost lene sa-i fac o vizita cu ceva "amici" care au niste/ceva pe fețe si pleaca ei in delegatie 4-5 dube prin tara.....oricum i-am zis de mult dulce la telefon,asa cum e la "Bucale"......

Share this post


Link to post
Share on other sites

@MarianB, sunt multe rau asa, eu ma amuz mai tare ca le vad pe COTW dupa care apar pe autovit dar parca au trecut prin tunelul timpului, spalate, curatate si domnisoare . Ghici ce, astea se vand, nu alea murdare dar corecte . 

Dar sunt si putine cu pana in 130.ooo km dar sunt cu probleme tehnice de cele mai multe ori sau lovite . 

Cele mai ok sunt cele de 2-3 ani maxim, dar costa . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now