Intel

Intrebari XC60

537 posts in this topic

pt ca uneori spitele volanului acopera indicatorul din bord. ce sa zic, am intrebat si eu...credeam ca e defect al meu....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu serios, tu stai sa te uiti la schimbator? Si cu automata? Pai il simti. In P e in fata de tot, n-ai cum sa-l confunzi cu R. Plus altele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar de ce ar trebui sa te uiti la schimbator sa vezi ledurile pe diverse pozitii?

Vrei sa pleci, bagi in Drive si mergi 10 ore cu semafoare, viteza pe autostrada, drumuri de kko, alte alea nu te intereseaza ca nu-l modifici, nu?

Ajungi la destinatie, muti pe Parking si te dai jos. A doua zi iar, a treia zi iar ca-n legenda cu Manole si zidul.

Sa vezi ce naspa e la modelul fara face-lift, nu are deloc lumina.

Lumina aia e asa de design, nu cred ca a intentionat nimeni cand au proiectat-o sa-i acorde vreo alta utilitate.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 7 minute, Maurice a spus:

Dar de ce ar trebui sa te uiti la schimbator sa vezi ledurile pe diverse pozitii?

Vrei sa pleci, bagi in Drive si mergi 10 ore cu semafoare, viteza pe autostrada, drumuri de kko, alte alea nu te intereseaza ca nu-l modifici, nu?

Ajungi la destinatie, muti pe Parking si te dai jos. A doua zi iar, a treia zi iar ca-n legenda cu Manole si zidul.

Sa vezi ce naspa e la modelul fara face-lift, nu are deloc lumina.

Lumina aia e asa de design, nu cred ca a intentionat nimeni cand au proiectat-o sa-i acorde vreo alta utilitate.

Are lumina , dar nu pe maneta , ci langa ea (in dreptul el) , iti lumineaza doar treapta in care esti , pana nu a scris costa nu am observat ... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nush cum e la alte modele dar la a mea din semnatura e luminat doar ledul din dreptul pozitiei in care e

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inseamna ca aveti modelul vechi de schimbator, maciulia din plele si leduri pe consola. La modelul asta se aprind independent in functie de pozitia selectata.

La cele noi nu mai sunt leduri pe consola in schimb maciulia are pe centru o piesa de plastic/sticla care aer illuminate toate pozitiile.

IMG_0444.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, oricum, ce am zis ramane valabil pt ca oricare fel de iluminare ai avea, nu inteleg de ce trebuie sa te uiti? Stii, o simti. Adica daca ar fi luminat doar ledul respectiv (ca la noi cu model vechi), nu te mai uiti? Tot trebuie sa stii/sa o simti, orice fel de iluminare ai avea. Sau poate n-am inteles eu "problema".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Or fi cei de la BMW idioti, de este luminata doar treapta respectiva!

ca sa te lamuresc: am ridicat problema dupa ce un amic de al meu a condus masina si nu "simtea" R!

Sa admitem ca am eu o problema, dintre cei "luminati" poate imi explica si mie cineva logica din spatele deciziei de a avea toate treptele luminate simultan, ce folos practic decurge de aici?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa cum am zis mai sus, am crezut ca e defect la mine sistemul, va rog ignorati toata discutia si sa discutam pe forum probleme si eventual sa ajutam cu raspunsuri si sa lasam mistoul si incercarea de a ridiculiza pe altii, sa aratam cat de destepti suntem...

as accepta si acest lucru daca ar fi fundamentat de niste argumente, insa nu am vazut nici unul pana acum!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vă salut .Aveți idee de unde se schimba limba germana la ceasuri bord ?fiindcă din setările mașinii nu are decât pentru navigație în limba engleza....xc60 D3 2012....multumesc 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca de obicei, doar la reprezentanta

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vă salut cu respect....aveți idee unde găsesc modulul TVM pt a vedea posturi tv ? ce cod are și ce implica montarea lui? Sau mai bine zis unde se afla poziționat ? Trebuie resoftare la icm sau doar cuplez acest modul și am tv în staționare? Mai trebuie schimbată și antena? Mă uit în Vida dar nu inteleg.....Va mulțumesc. ...momentan nu am aceasta funcție pe displayul de 7"...ce pot sa fac sa montez oem....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa înțeleg ca este doar un soft de instalat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma gandesc ca tb sa fie si un TV tuner ( hardware)...si probabil da, tb cuplat la antena, masina tb sa fie dotata din fabrica, nu am vazut pe lista de accesorii Volvo modulul pt DVBT.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut !

Sunt proaspat posesor al unui Volvo XC60 2014 D5, si cum se apropie vara, am rugamintea sa-mi recomandati anvelope pentru sezonul cald ( 235/55/R19 ).

Multumesc !

Edited by VALENTE

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut,

eu folosesc Michelin Latitude sport 3 cu 235/60/18 (aderenta clasa A, consum C si zgomot 70dB)

Edited by Cornelia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut cu respect,am aceste valori pe injectoare(xc60)....sunt in firea lor ?nu am idee cat trebuie sa fie valoarea minima si maxima pe injector la relanti.....ma ajutati putin?multumesc

20160617_050433.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca scrie inainte sa intri in functie care sunt valorile maxime respectiv minime. Din cate tin minte ai valori intre -3 si +3 mg. 

In cazul de fata fiind foarte OK.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vrei sa fie un pic si mai bine, inversezi injectoarele 1 cu 4.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mulțumesc mult !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum am ajuns acasa si am mai facut odata testul....si am aceste valori....mai are rost sa invesez injectorul 1 cu 4 ? Am citit si spune ceva de la -4/+4.....insemnand...-4.00 ml/injector nu?deci la valorile astea nu are rost sa umblu la ele(crezand ca,,,,,curge vreunul).....multumesc mult pt sfaturi...

20160617_135152.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, acum este foarte ok

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci daca injectoarele sunt ok....de ce imi arata iar asa ceva ca ma apuca capul.....doar ce am schimbat uleiul acum 1 luna.Sambata am programare la Primus dar nu stiu ce sa le spun sa faca...reload sw sau upgrade ecu....e ceva de la pdf....dar la nici o luna de la regenerare fortata sa faca la fel...???

20160621_203519.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cati litri de ulei ai pus ? Noi punem 5.5 si e intre min si max sau o patratica inainte de max

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Alex...cand am schinbat uleiul imi arata cu o patratica mai jos de maxim....si am pus 5.7 litri....nu 5.9 cum spun ei......iar dupa o luna imi arata asa....ma gandesc sa le spun sa rescrie softul pe partea de regenerare?sau upgrade.....?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now