Intel

Intrebari XC60

537 posts in this topic

Conductele de apa pt incalzirea habitaclului trec prin dreapta consolei centrale si ies fix la jumatatea "firewall-ului" in partea de sus, nu poate ajunge antigel de acolo in partea stanga la pedale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut. Am un XC60 D3 cutie automata. Masina are 56.000 km si mai are putin si face 2 ani. In ultimul timp am senzatia ca maneta schimbatorului de viteza se misca foarte greu atunci cand schimb din N in Drive si invers (e drept ca nu am baza de comparatie tot un Volvo ci o compar cu un DSG de la Volkswagen). De asemenea, atunci cand plec de la semafor si bag maneta in Drive apare o smucitura la masina (asta se intampla de cand s-a incalzit afara). A mai intalnit cineva aceste probleme? Pentru posesorii de XC60 cu cutie automata as mai avea o intrebare: la semafor tineti masina in Drive sau o lasati pe N? Va multumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe Drive, bineinteles :smile:

Din N in D ar trebui sa fie o miscare foarte usoara, mai ales ca nu trebuie sa apesi pe clapeta de pe schimbator.

Edited by Intel

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Claud, daca masina a fost folosita preponderent urban este bine sa verifici uleiul cutiei de viteze. De asemenea nu strica un update soft .

Maneta trebuie sa se miste la fel ca la un Passat DSG 2007-2008 . Mai greu P-R iar R-N-D super usor .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Corect!

Share this post


Link to post
Share on other sites

multam. voi merge sa verific. la mine merge greu din N in D si invers.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Sint fericitul posesor al unui XC60 D4 AWD MY13 si am urmatoarea problema.

In "My Car>Settings>Mirrors" nu am optiunea "Tilt mirror left/right" cu toate ca oglinzile sint electrice, pliabile. Am incercat si apasand butonul de pe portiera cand selectez R si nimic.

Se pot inclina oglinzile in reverse/marsarier si in alt mod ?

Va multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu ca trebuia selectata oglinda dupa care cand bagi R coboara, asa e si la S80/XC70 (2008-) .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns. Am incercat si asa si nimic. Mi-am facut o programare azi la service si revin cu solutia, indiferent care ar fi ea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar manualul masinii l-ai consultat ? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cei de la service au ajuns la concluzia ca pentru MY13 functia e valabila doar in combinatie cu scaunele electrice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e vb de scaune electrice cat oglinzi cu memorie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca au memoria comuna (scaunele si oglinzile) sau cam asa ceva, ideea e ca fara scaune electrice nu ai memorie la oglinzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca au memoria comuna (scaunele si oglinzile) sau cam asa ceva, ideea e ca fara scaune electrice nu ai memorie la oglinzi.

Este adevarat ,ca sa ai oglinzi cu memorie trebuie sa ai scaune cu memorie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa ce tot am citit pe forum de problemele cu XC60-ul si de anumitele neajunsuri am zis sa ma uit putin si in ograda concurentei iar singurul concurent adevarat gasit de mine a fost fratele mai tanar, Evoque.

Totusi masina imi pare un big bad joke pt ca nu se ofera decat 2 motorizari : un 2L benzina acelasi de pe XC60 T5 si 2.2D, acelasi de pe Mondeo dar cu mult mai putini cai.

Per total un Evoque este mai scump cu cca 5000-8000E decat un XC60 iar ca si masina este un ras fata de XC60, toti jurnalistii auto recunosc ca XC60 este mai bun ca Evoque desi amandoua sunt la baza aceiasi masina (Mondeo 4) .

Asadar stau si ma intreb, de ce nu sunt anumiti colegi multumiti de XC60 ? De ce atata inversunare si suparare?

Pai ala de da chiar 10.ooo E in plus pt un Evoque si primeste niste motoare vechi de 4-6 ani, de fapt o tehnologie mai veche ca pe XC60, ce sa mai zica acel om ?

XC60-ul este o masina foarte interesanta pe care multi posesori o blameaza fara motiv .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ehee, Evoque... pe langa faptul ca masina nu e cine stie ce este absolut praf la fiabilitate. Am o cunostinta care detine asa ceva, 2.0T. De cand a luat-o masina sta mai mult in service, probleme grave rau, cutia care schimba aiurea, consuma enorm, odata la drum lung i-a murit toata electronica din bord, totul s-a stins si a mers omul fara clima, audio, instrumente si asta noaptea, o camera s-a defectat si service-ul s-a cacait o gramada pana a schimbat-o. Asa ca evoque... o fi el frumusel dar cam atat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Asa ca evoque... o fi el frumusel dar cam atat." Discutabil... .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e deloc discutabil nenea Marius, chiar este o masina slaba dar pt ca marca sub care se vinde e "bling, bling", se vinde bine .

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nenea Bogdan citeste cu atentie "!". Este discutabil doar ca "o fi frumusel",pentru ca mie unul nu-mi place cum arata dar cum gusturile nu se discuta atunci e discutabil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai ca de frumos e frumos .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este frumos.., am facut si eu drivetest cu un Evoque, nu se compara cu xc60. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

In ce sens nu se compara? E mai bun, e mai rau decat xc60?

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este ceva mai slab motorizat in comparatie cu XC60-ul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta cu slab motorizat, cred eu, ca e doar pe hartie, D5-ul meu de 185 de cai se simte mai moale la acceleratii decat cel mai slab evoque - td4-150 cp, ai zice ca evoque-ul are cel putin 50 de caluti in plus.Poate o fi de la greutate..... Vorbesc in cauza, deorece le detin pe ambele....cu cutie manuala. Dupa mine in oras e mult mai misto cu Evoque, dar la drum lung mi se pare mai confortabil si mai odihnitor Volvo, sincer scaune(fotolii) ca in Volvo inca nu am gasit.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Canapelele din S60 I sunt si mai si :)

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now