Intel

Intrebari XC60

537 posts in this topic

@adi_xc60, nu vreau sa te contrazic insa datele oferite de producatori te contrazic, asfel pt Evoque TD4 AWD ai 10.8 sec pana la suta iar la XC60 D5@185CP ai 9.5 sec pana la suta, ambele masini in varianta de cutie manuala. Evoque SD4 prinde suta in 10.o secunde deci tot mai prost in comparatie cu XC60 .

Totusi trebuie comparate mere cu mere iar in acest caz trebuie spus ca Evoque a aparut in 2011 iar in acel an XC60-ul avea D5 @ 215CP iar in aceasta varianta sprintul pana la suta este de 8.4 secunde .

Diferenta de greutate intre cele doua modele este de 50kg, asadar nu din cauza asta sunt diferente ci pur si simplu din motorizare si transmisie .

Exista insa posibilitatea sa fi comparat Evoque 2WD cu XC60 AWD iar in acest caz Roverul trage mai bine .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Xc60 e mult mai bun decat Evoque..parerea mea.. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Xc60 e mult mai bun decat Evoque..parerea mea.. :smile:

Subscriu, mie unul nici nu imi place cum arata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In varianta coupe arata excelent Evoque-ul .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact asta ziceam si eu ......pe hartie clar xc60 e mai iute......dar in mod ciudat LR se simte mai fortos, mai ales in oras la sprinturi scurte in primele trepte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce LR ai ? AWD sau 2WD ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciudat ce spui, am mers cu Evoque dar nu am testat 0-100km/h, in schimb cu XC60 D5 am mers de mai multe ori iar 0-100 km/h masurat de mine a fost 9.5 sec la varianta de 185cp .

De asta spun ca imi pare ciudat ce spui iar Evoque nu mi-a parut prost isonorizat astfel incat zgomotul motorului sa-ti dea o senzatie falsa de putere .

De curiozitate fa un test cu XC60-ul tau, poate chiar are o problema si de aia nu trage .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stie cineva pe unde se duc firele de la consola centrala/display in spate la camera video spate?

Adica o iau pe centru? O iau prin dreapta si apoi pe sus pe partea dreapta pe deasupra usilor? Sau pe unde?

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut,

am cumparat un xc60 company car (de'...pretul!!), asa ca nu am putut configura masina. mi-ar fi placut ornamentele din lemn dar sunt cele graphite aluminium. am vazut pe forumul volvo USA ca cineva si-a schimbat ornamentul de la consola centrala cu cel de lemn, banuiesc ca la usi e mai dificil si as opta si eu doar pt inlocuirea acesteia. are cineva idee cat ar costa ornamentul consolei centrale din lemn si cat de dificila ar fi inlocuirea? pt cei care au ornamente de lemn: pot confirma ca este vorba de lemn si nu vreun plastic cu aspect de lemn?

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Multumita" evolutiei ECO, tind sa cred ca este un plastic cu sticker de imitatie de lemn.

Ultimul ornament din lemn-lemn pe care l-am vandut au fost niste trim-uri interioare de S40 (la consola centrala si la usi).

Vezi pe "accesories.volvocars.com" daca gasesti ceva si se poate aduce pe comanda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu o intrebare legata de sistemul "torque vectoring system" pe XC60. Stie cineva cum functioneaza? Este bazat pe sistemul de franare ( de ex. franeaza rotile aflate pe interiorul unui viraj)? Sau exista posibilitatea reducerii turatiei individuale pe fiecare roata? ( ma indoiesc ca sistemul Haldex permite acest lucru, de obicei astfel de sisteme sunt optiuni f scumpe la BMW sau Range Rover).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Cred ca se refera mai degraba la franarea celor interioare virajului in timp ce le "accelereaza" pe cele exterioare - aici ajuta foarte mult pentru masinile AWD sa nu te trimita in peisaj - o scurta descriere aici:

https://www.media.volvocars.com/global/en-gb/media/pressreleases/141695/volvo-xc60-model-year-2015 Sectiunea CHASSIS & POWER TRAINS

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Midnight Caller

am gasit pe site-ul de accesorii , ti am trimis mail cu codurile pt o oferta.

Am si eu o intrebare referitor la ormantele pt bord si usi: modern wood sau inscription linear walnut e acelasi lucru?

Inca nu m-am decis la ornamente pt ca nu am gasit prea multe poze cu Urban Wood, dar cred ca voi opta pt Modern Wood, cred ca da o nota de eleganta la interior, parca totusi are nevoie masina...e cam simpla la interior pt gama de pret in care se incadreaza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate nu cunosc diferentele de care m-ai intrebat pt ca ai fi primul care comanda asa ceva in 7 ani de activitate :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Midnight Caller

am gasit pe site-ul de accesorii , ti am trimis mail cu codurile pt o oferta.

Am si eu o intrebare referitor la ormantele pt bord si usi: modern wood sau inscription linear walnut e acelasi lucru?

Inca nu m-am decis la ornamente pt ca nu am gasit prea multe poze cu Urban Wood, dar cred ca voi opta pt Modern Wood, cred ca da o nota de eleganta la interior, parca totusi are nevoie masina...e cam simpla la interior pt gama de pret in care se incadreaza.

Salut, eu le-am vazut - nuantele de wood sunt "pretentioase" dpdv coloratura / textura si necesita dupa parerea mea un anumit interior ca si culori. Nu cunosc / nu stiu ce interior ai insa sfatul meu ar fi sa ai grija mare cu textura / culoarea aleasa - si eu era sa ma ard :smile:.

Sugestia mea ar fi sa mergi aici la configuratorul Volvo: http://www.volvocars...igurator#/model

Alegi: XC60 -> Interior -> alegi scaune / culoare si respectiv Trim - acesta este elementul de care vorbim - si ai acolo toate optiunile si vezi cum arata.

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am tapiserie piele sport bej/bord negru/plafon bej. Cred ca Modern Wood se potriveste. Preturile sunt destul de ridicate, initial cred ca voi opta doar pt consola centrala. Cea de Modern Wood se pare ca e lemn de nuc natural, pe cand cea de Urban Wood o reconsituire lemn Zebrano ( e un copac pe cale de disparitie, marii producatori se mai feresc sa-l foloseasca din motive ecologice). Ar fi buna o parere de la cineva care are Modern Woood....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oarecum ontopic, stie careva de ce mai toate modele de XC60 aduse din afara sunt mai mult in zona de nord a tarii? Vezi doar Cluj, Salaj, Botosani, etc.

E un trend nou in zona acolo sau care e baiul?

Vreau sa o schimb cu sora ei mai mare, insa nu dau de ea :smile:

Edited by birkof

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am tapiserie piele sport bej/bord negru/plafon bej. Cred ca Modern Wood se potriveste. Preturile sunt destul de ridicate, initial cred ca voi opta doar pt consola centrala. Cea de Modern Wood se pare ca e lemn de nuc natural, pe cand cea de Urban Wood o reconsituire lemn Zebrano ( e un copac pe cale de disparitie, marii producatori se mai feresc sa-l foloseasca din motive ecologice). Ar fi buna o parere de la cineva care are Modern Woood....

Buna seara,

La S60-ul meu am configuratia de Urban wood cu piele in 2 culori maro si negru, mie mi-a placut configuratia, poti vedea poze cu interiorul la profilul meu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@costa,

Lemn de nuc am eu pe consola. Poti consulta fotografiile de mai jos...

De unde am cumparat-o (Belgia) optiunea s-a numit "Inscription Linear Walnut Wood"...

post-1674-0-37348400-1425034654_thumb.jp

post-1674-0-48385400-1425034674_thumb.jp

post-1674-0-48145700-1425034692_thumb.jp

post-1674-0-17860000-1425034720_thumb.jp

post-1674-0-75059000-1425034739_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

F frumos Vily!

Voi comanda si tot aceasta, mi am dorit ceva cu lemn, din pacate nu s-a putut, nu am mai avut rabdare....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are cineva Volvo on Call in Romania si functioneaza? Se poate instala si dupa achizitionare?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate stiu eu functioneaza doar in State! Deci chiar dcaa are cineva, are degeaba

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu stiu ca functioneaza fara probleme in aproape toata Europa de Vest si Rusia. Pana la granita cu Ungaria, caci Europa de Est nu este (inca) acoperita.

Atasez brosura (in franceza) a lui Volvo on Call MY2014 ( e singura care o am).

Eu nu am luat aceasta optiune, tocmai pentru ca nu avea acoperire pe toata Europa.

Cred ca montare dupa achizitionare costa mult, insa e doar opinia mea. Volvo on call are o antena speciala montata pe masina si un modem cu loc pentru cardul SIM (pentru a avea acces la serviciile 3G/4G).

Sanatate,

Volvo_on_Call_MY14_FR_tp17182.pdf

Edited by VilyXC60

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now