Intel

Intrebari XC60

537 posts in this topic

Volvo a acceptat inlocuirea ornamentelor cromate de la geamuri pe garantie dupa ce curatarea cu o solutie nu a dat nici un rezultat, ornamentele s-au matuit. Banuiesc ca nu sunt rezistente la actiunea spumei active folosite in spalatorii....insa imi e teama ca noile ornamente sa nu aiba aceeasi soarta. Are cineva o solutie la aceasta problema?

Multumesc

Edited by costa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Eu am rezolvat problema pana acum prin detailing auto - daca stiu ce fac, fiecare suprafata este tratata cu solutie dedicata pentru prevenirea unor astfel de efecte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi cer scuze, ce inseamna detailing auto?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cosmetica auto. Un fel de spa pentru masini. :D

In general procesul pentru exterior este urmatorul: spalat cu jet pentru a elimina praful/impuritatile, decontaminare cu clay bar (argila), aplicat dressing pe elementele vopsite/geamuri, aplicat dressing pe elementele de plastic/crom/chedere, aplicat strat protectie (ceara sau sealant), curatat surplus ceara/sealant.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am prelungit ieri garantia pe 3 ani la xc60, 5700 ron, cred ca este ok avand in vedere pretul pieselor....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am facut acelasi lucru - merita din plin - si exact din acelasi motiv specificat de tine.

Sa te uiti si la SCT - eu am pus SCT si sunt incantat - Google Maps, Waze si orice aplicatie pentru Android 2.3 se poate instala teoretic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat a costat upgrade ul SCT?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu pot sa iti spun exact un pret standard deoarece am facut un bundle cu garantia extinsa pe 3 si body kit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare,

Ma confrunt si eu cu o problema (de fapt sotia mea intrucat sunt plecat): apare si dispare alarma nivel lichid racire minim, a verificat rezervorul lichid racire si este pe nivelul minim. Masina are 20 luni si aproximativ 35000 km. A sunat la Exclusiv Auto si au zis ca nu e mare bai, trebuie completat cu lichid racire.  Mie mi se pare ciudat, insa, in 10 ani nu am avut problema asta la cealalta masina, Seat Leon, ba chiar de vreo 6 ani nu am completat lichid deloc ( de la revizia de 90000 km cand s-a facut distributia), nivelul e tot acolo.

E aceasta o problema normala la Volvo? Cat de des ati completat cu lichid racire?

Mi-e teama sa nu fie ceva mai grav, oricum am cerut sa anunte pe cei de la Exclusiv sa monitorizeze lichidul completat, in decembrie tb sa merg pt revizie si voi verifica din nou.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi sa nu pierzi pe la un racord de la racitorul de la EGR, suntem patiti cu un client care a trecut pe la reprezentanta si i-au pus un colier de 2 bani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi sa nu pierzi pe la un racord de la racitorul de la EGR, suntem patiti cu un client care a trecut pe la reprezentanta si i-au pus un colier de 2 bani.

De "2 bani" OEM?

sau

De "2 bani" cu marfa clientului?

Share this post


Link to post
Share on other sites

De "2" bani - ce a avut primusu' prin buzunaru' vreunui mecanic. Colierul de fabrica era de tip "Oetiker" - colier rapid, si am gasit acolo colier cu surub.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Raspunsul dat de Exclusiv sotiei: e normala pierderea lichid, lichidul se completeaza in timpul revizei. Au completat , au dat sotiei restul ramas din bidon si au taxat cu 38 lei lichidul de racire. A replicat ca sunt motoare diferite cand sotia i-a zis ca la Leon nu am avut niciodata problema aceasta.

Eu nu cred ca e normala pierderea, am studiat manualul si nu se mentioneaza ca ar tb completat cu lichid de racire, am rugat sotia sa marcheze nivelul acum si sa vedem peste 2 luni cand ajung acasa cat il gasesc.

Se pare ca nu ar fi vreo pierdere vizibila pe la tubulaturi/coliere.

Vad ca nimeni nu a mentionat completarea cu lichid ca fiind normala si lucrul acesta ma ingrijoreaza si mai mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi acum daca mai scade inseamna ca pierzi pe undeva. Si eu la Golf am patit asa (dar nu pot compara masinile - Doar asa ca informatie) si a fost crapat ceva corp de plastic . Posibil sa lacrimeze pe undeva si din cauza caldurii motorului sa nu vezi.

 

Edited by cristiann
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot informativ... 

Si eu am avut o pierdere de-asta "oculta" care m-a bantuit vreo cateva saptamani. Nu se vedea pe nicaieri, nu aparea nicio pata pe jos, nici pe scut. Dar lichidul scadea si trebuia completat constant. I-au dat de cap abia cand au urcat masina pe elevator si cu motorul oprit au presurizat instalatia de racire cu ceva pompa. 

De normal nu cred ca e normal. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut costa, 

Nu imi amintesc sa fia patit asa ceva vreodata - se verifica nivelul, insa nu imi amintesc sa imi fi completat vreodata lichid de racire. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A fost cineva la revizie la vreun dealer zilele acestea? Am citit pe forumul de SUA ca un update de soft pt cutia de viteze a fost facut celor care au efectuat revizia zilele trecute iar toti se plang de probleme aparute pe perioada de franare cand se face trecerea de la treapta a 2-a la prima. majoritatea cred ca functionarea era mult mai uniforma inainte de aplicarea update-ului si vor sa revina la vechiul soft. In SUA nu se vand motorizari diesel si sunt curios daca acest "update" este disponibil si in cazul acestor motorizari.

Sunt decis sa nu il fac in caz de e disponibil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare si craciun fericit!

am si eu o intrebare pt posesorii de xc60 dupa anul 2013 varianta facelift , daca ledurile schimbatorului de viteze lumineaza doar in pozitia in care se afla ( P sau D de exemplu) sau toate pozitiile sunt luminate simultan.

la mine toate pozitiile sunt permament aprinse, si nu inteleg logica. Mai am un Mini Cooper cu cutie automata si doar pozitia activa a schimbatorului este iluminata, ceea ce este ok.

Edited by costa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Costa, 

Craciun Fericit!

Si la mine ledurile de pe schimbator sunt aprinse toate indiferent de pozitia in care este schimbatorul - de fapt cred ca este un singur LED pe tot schimbatorul, nu sunt leduri independente pe fiecare pozitie. Cred ca asa a fost proiectat din fabrica. Oricum, pozitia schimbatorului se vede in bord. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si la Mini este indicata pozitia in bord, vreau sa zic ca asa cum este gandit sistemul actual la Volvo ledul din schimbator nu este decat un consumator inutil de electricitate fara nici o functionalitate practica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este o chestie de Design. Daca nu era iluminat de loc, ti se parea ok?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Led urile respective  consuma aproape nimic.

Pe mine unul m ar fii enervat sa nu fie iluminate toate.

Edited by Brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

E o problema foarte mare ... la cele manuale nu e iluminat deloc si au si 7/8 pozitii nu doar 5 ca automatele ... (e greu sa stii daca esti in drive sau park)

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu e greu de stiu dc esti in drive sau park dar nu e usor sa stii dc esti in park sau rear daca te uiti la schimbator chiar daca esti familiar cu masina! eu vorbeam de aspectele logice /practice si nu de design...ca e frumos sa fie iluminat ca un pom de craciun! cine stie poate sunt persoane cu dificultati a-l gasi noaptea! as fi preferat sa indice doar treapta.

Edited by costa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca tot iti apare in bord, care mai este rostul sa te uiti la maneta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now