Roberto

Ce tip de stergatoare aftermarket pt S40 ?

90 posts in this topic

Bosch, Valeo dar nu cu solutie de parbriz din Metro, 5L la 1 leu smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vreau sa comand CHAMPION.Ce ziceti is bune?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am avut Champion şi le-am aruncat după o lună. ;D Îmi lăsau basoreliefuri lichide pe parbriz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm...totusi sunt destul de scumpe fata de Bosch de ex. Champion AEROVANTAGE KIT Flat Blade costa 195.36RON...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai bine iei originale. Diferenta de cativa zeci de lei si calitate garantata cativa ani. Eu am facut greseala sa iau Bosch Twinustiucum. Sunt proaste. Mai ales iarna. Am dat 175 si pe original gasisem la vreo 250. Asa ca nu merita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai bine iei originale. Diferenta de cativa zeci de lei si calitate garantata cativa ani. Eu am facut greseala sa iau Bosch Twinustiucum. Sunt proaste. Mai ales iarna. Am dat 175 si pe original gasisem la vreo 250. Asa ca nu merita.

AeroTwin

Originale sunt vreo 2 mil si unpic dar credca tot Bosch sunt, ce-i drept si eu am tot originalele si masina e din 2005 si slava domnului eu dau iarna gheata jos cu stergatoarele biggrin.gifbiggrin.gif si inca sterg ff bine. Le-am mai curatat cu burete de vase ( partea abraziva + Pur ) si s-au "revigorat" ff bine.

Exista 2 modele la S40 II : pana in luna a 7.2005 care sunt cu prindere laterala, Bosch 3 397 118 953 ( ~110 ron ) si din luna a 8.2005 in sus cu colier Bosch 3 397 007 088 S ( ~120 lei )

Si am mentionat mai sus legat de lichidul de parbriz. Am renuntat la solutia 5l la 1leu de la Metro si am luat solutie concentrata din care fac 10 litri de la Castrol, se simte diferenta chiar foarte mult fata de apa colorata de la Metro.

Edited by Roberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

zi si pret si de unde din aia castrol

eu din astea am http://www.european-parts.net/catalog/product_info.php?products_id=968

http://cgi.ebay.co.uk/FORD-FOCUS-Front-Premium-Wiper-Blades-KIT-Genuine-Part-/290253504732

le am luat la 145lei

am prindere de genu:pui in pozitie perpendiculara stergatorul pe brat si tragi inspre lateral.

pe stergatoare scrie made in belgium si is identice cu alea originale.le am inlocuit de forma ca alea vechi inca stergeau bine si le aveam pe astea cumparate de 2 ani.

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu mi-am cumparat de la Dedeman stergatorul cel mic Bosh ( asa scria pe el ) cu 17 lei si doua stergatoare la 13-14 lei setul ( de la care am folosit lamelele de cauciuc ) ! Si acum sterg fara probleme ;D;D;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce parere aveti de stergatoarele PIAA Si-TechSiliconeFlat Wiper ?A folosit cineva?Am comandat din America sunt curios cum se comporta...Cica tre sa ajunga peste vreo 2 zile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

27.99 $ aia mica si 29.99 $ aia mai mare + transport 23 $ = 80.98 $ total.

PIAA ca si brand l-am mai vazut scris pe masinile de raliu dar nici eu nu stiu mare lucru...

Share this post


Link to post
Share on other sites

27.99 $ aia mica si 29.99 $ aia mai mare + transport 23 $ = 80.98 $ total.

PIAA ca si brand l-am mai vazut scris pe masinile de raliu dar nici eu nu stiu mare lucru...

Oooo gramada de bani ! Si sant doar stergatoare ! Cand mi-am cumparat masina, erau praf setgatoarele ( lamelele lor ) !

Uite ce am scris mai in urma: Eu mi-am cumparat de la Dedeman stergatorul cel mic Bosh ( asa scria pe el ) cu 17 lei si doua stergatoare la 13-14 lei setul ( de la care am folosit lamelele de cauciuc ) ! Si acum sterg fara probleme ;D ;D ;D

Si au aproape anul si sterg fara probleme, chiar si cu solutie ieftina :) :) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am luat bosch am dat 150 ron pe ele si nu m-au tinut un an...si acum m-am enervat sa vedem...ce iasa poate e teapa :) o sa vad eu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au ajuns stergatoarele dupa o luna si o saptamana.Acum tre sa vad cum se comporta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De care ai luat?Piaa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, alea la 80.98 $ si am mai paltit 61 lei TVA la vama romana.Am iesit super scump, acuma oi vedea daca se merita sau nu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am luat Bosch AeroTwin saptamana trecuta si pentru ca am volanul pe dreapta stergatoarele sunt inversate si putin diferite la sistemul de prindere fapt pentru care unul din ele nu stergea bine pentru ca nu statea presat, am luat o surubelnita si un patent si le-am demontat pe alea originale care le aveam eu si am inlocuit pe ele toate piesele de la astea noi mai putin cadrul metalic si prinderea, sunt absolut indentice spoilerul capacele de pe capete si chiar si lamela grafitata, dupa ce am terminat de montat am vazut ca atat alea Bosch cat si alea originale erau facute in Belgia, nu m-ar mira chiar deloc sa fie facute si la aceeasi fabrica. Pana in prezent sterg impecabil fara zgomot, sunt curios cum or sa se prezinte dupa iarna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am cumparat acum o ora stergatoare cu 80 lei valeo, vinde unu la intersectia luica cu metalurgiei, sper sa fie bune

Share this post


Link to post
Share on other sites

Valeo?la 80 ron?bucata sau setul?eu stiam ca setul Valeo ajunge peste 150 ron

Eu mi-am pus Valeo astea la 150 ron de mai bine de 1 an si merg ok...ma rog cu vreo 2-3 dare mici pe parbriz..dar avand in vedere ca nici parbrizul meu nu e prea breaz(are mici ciobeli pe ici colo)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A venit vremea sa le schimb iarasi...Am luat tot VALEO Silencio XTRM 574378 (care m-au tinut vreo 2 ani) doar ca acum vad ca sunt mai firave...Cel putin spoilerul este mai subtirel...Bleah...Sa vedem cat tine...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rectific:Alea vechi sunt la de subtiri/firave ca astea noi...Se pare ca modelul mai vechi pareau mai solide...In plus scoate putin zgomot si am comandat si niste Bosch 3397118953 ...Par mai solide,au spoiler pe toata latimea lamelei,le-am pus si am dat cu mana peste lama si m-am murdarit ca dracu de grafit sau ce mama masii este?Si nu mi se pare in regula...Asadar am comandat si niste SWF...Maine vad cu care raman...

Este normal sa te murdaresti pe maini de la lamele noi???

Share this post


Link to post
Share on other sites

aceleasi silencio xtrem am luat si eu acum un an si vreo 2 luni (120 lei setul) si m`au tinut fix pana la primul ger cand cel de la pasager a inceput sa nu mai calce pe jumatate de suprafata. Am incercat sa il "curbez" manual, mi `a iesit ceva insa spoia parbrizul cu apa/lichid. Am luat din auchan cel mai ieftin stergator de 20` (~3 lei), l am montat pe prinderea de la cel vechi si merge bine mersi de o luna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@blue-este normal sa se ia pe maini negreala.E grafitul cu care sunt tratate.Eu am pus Bosch acum vreun an si merg bine-mersi si acum.

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prin urmare, in momentul de fata Valeo sau Bosch? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now