Sign in to follow this  
Followers 0
Maurice

Cu XC-ul prin padure la zapada ....

33 posts in this topic

Astazi am reusit sa-mi scot masinoiul unde-i place mai mult...prin padure.

Enjoy sau nu...

http://www.youtube.com/watch?v=T-V9tj4g4FI

PS. Top speed, peste 120 km/h, pe liniile drepte ca-n curba cam aluneca  ;)

Sa mai zica unii si altii ca XC-ul e mai slab ca altele.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie mi-a placut. Foarte tare !

Share this post


Link to post
Share on other sites

suuuuuuper !  Unde ai gasit traseul asta ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super tare..........si traseul dar si pilotu' !!!!!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai mai Johny nu mai speria fata ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

:D :D

Ti-am mai zis-o odata la fapta de vitejie anterioara...

Frate, da' serios inger pazitor ai, de poate zbura asa dupa tine! :D :D

Cat despre clip, sa sarbatoresti ziua aia in care l-ai filmat. Nici nu realizezi cat de putin iti trebuia ca masina sa opteze brusc pentru padure in defavoarea drumului.... Care padure este - din nefericire - alcatuita din copaci!

Las-o mai moale. Prieteneste iti zic. Am vazut ninja dástia ca tine aproape zilnic in ultima perioada, de cand cu zapada asta. Si destui care au sfarsit-o prost. Drumul pe care ai fost tu, drumul cotei din Sinaia si ala de urcare de la partia din Predeal pana la "office" au indoit muuulte fiare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce mi-a placut asta  :D :D :D

HAi mai las-o mai incet ca ai 100 ...... 110 chiar  >:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

:D :D

Ti-am mai zis-o odata la fapta de vitejie anterioara...

Frate, da' serios inger pazitor ai, de poate zbura asa dupa tine! :D :D

Ala are V70R  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mauadDib

Stai linistit, ca nu ma dau ninja.

Drumul spre cota, ala de la office si multe altele sunt drumuri publice.

Drumul asta este din fericire inchis publicului, necirculat, bine stiut de mine si cred ca o stii foarte bine.

Trebuie sa stii cand si unde sa te limitezi, eu zic ca stiu unde si cat pot, atat eu cat si masina.

Uite o mostra de smecheri care incearca acelasi lucru pe acelasi drum cu masini "mai dotate" si de care am tras 2 ore sa-l scot din zapada si cu care am rupt 2 sufe de remorcare.

PS

Ma dau pe drumul asta din 1993 incepand cu biciclete, arouri, dacii si tot ce mi-a trecut prin mana.

Ma dau de cate ori pot si drumul o permite.

post-770-12877873884383_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravo Maurice, de super senzatie  :D Oricum, cred ca ai cam speriat-o pe doamna.... Cam repejor cu familia in masina, dar tu stii mai bine. Tare XC-ul ! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@feraru

Nu, era pe partie, la ski.

Un clip editat, din vreo 2 zile de nebunii.

http://www.youtube.com/watch?v=PHJMzgyRKz8&feature=channel

Asa cum am mai zis, cui îi place enjoy.

Cui nu-i  place, sa fie sanatos, nu candidez la titlul de soferul/sotul model eram pe un drum privat si inchis circulatiei publice si mai mult de asta, nu am indemnat pe nimeni sa faca asa ceva nici macar nu am dat detalii despre locatie.

PS:

De nevasta incerc sa scap demult si nu reusesc, in nici un fel, iar vreo 20 de ani de soferie zilnica si peste 1.000.000 km parcursi fara evenimente ma scot din categoria ninja. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nenea Maurice da niste cerculete nu face-ti si dumneavoastra ?

Astept filmul cu cerculetele ca astea filmate din masina produc rau.....de masina ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

mda...cotrolul masinii pe zapada(sau alte conditii meteo nefavorabile) nu cred ca se poate numi control...

eu nu m-as fi riscat cu copaceii aia asa de aproape

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca esti sigur ca drumul e liber (mai poate cobori si vreun mistret nimic de zis :D), iti dai seama ca zapada e ok sau are gheata dedesupt (are experienta mare, 1 mil km), ai gume de iarna (are), ai xc (are) nu este nicio problema cu controlul. Masinuta isi face treaba asa cum stie ea mai bine. Cu limitele de rigoare, ca deh nu-i ca vara  :D

mda...cotrolul masinii pe zapada(sau alte conditii meteo nefavorabile) nu cred ca se poate numi control...

eu nu m-as fi riscat cu copaceii aia asa de aproape

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda, ati franat vreodata de la 100 la 0 pe gheata/zapada? Te duci cam 100-150 de metri ca pucul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu conteaza asa de mult experienta pe sosea , cit indeminarea si experienta in conditiile alea. acolo nu te mai lupti cu traficul, ci cu limitele tale si ale masinii. oricum se observa siguranta omului care stie traseul. eu fac intotdeauna o recunoastere inainte  si sint curios daca si Maurice a facut-o.

oricum stie sa te distreze cu bijuteria lui !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda, ati franat vreodata de la 100 la 0 pe gheata/zapada? Te duci cam 100-150 de metri ca pucul.

dar de la 30 km/h, stii cit te duci ? cam tot in peisaj ajungi ! asta nu inseamna ca trebuie sa mergi sub 30 km/h, ci doar sa poti controla masina, si mai ales sa simti cind se apropie de limitele ei. daca pui problema asa , nimeni nu mai merge sportiv niciodata !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mergi sportiv daca stii cat de cat traseul. Daca nu, mergi la noroc, cateodata norocul e copilot, cateodata nu  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

sint curios daca si Maurice a facut-o.

Check and double check, nu doar verificare a drumului (stanga/dreapta/vale/deal) ca pe ala il stiu (ca-n palma), am verificat ce-i pe jos  ;)

Din fericire este zapada putin batatorita, pe care poti conduce, cu derapajele de rigoare, dar ai control. Unde drumul era mai ingust nu se mai putea merge tare pentru ca derapa masina in malul de zapada.

Pe gheata, poti doar sa strangi din buci si sa inchizi ochii, masina se duce unde sunt sleaurile sau cu multa indemanare si noroc sa limitezi pagubele.

Nefiind un drum circulat, nici soarele nu bate pe el ziua, nu prea ingheata decat foarte rar, oricum cand incepe sa se topeasca si apoi sa inghete sunt numai gropi si nu se mai poate merge tare.

Sunt singurele momente cand nu-mi place cutia automata, nu retrogradeaza decat de la o anumita turatie, naspa rau.

PS:

Pastrand proportiile (nu ma compar cu el), dintr-o intamplare foarte fericita pentru mine, am stat in dreapta intr-un Citroen C4 care fusese preparat pentru curse in Suedia la Landskrona si am mers pe zapada cu un pilot care nu reusea sa intre in "Citroen Junior WRC"

Dupa 5 minute eram fleasca si-n gaura aia, iar masina in mainile lui a fost foarte controlabila, chiar si pe zapada. La intoarcere am condus eu si am facut de 3 ori mai mult decat la dus.

Atunci am realizat cat de prost conduc pe zapada, fata de el , lucru care nu s-a schimbat pana astazi.

(doar daca n-o fi uitat el sa conduca ca eu n-am mai invatat altceva  ;D )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ultima zapada de anul asta de acum vreo3 saptamani.

Mers incet ca era zapada mare, dar...pentru cine ducea dorul zapezilor  ;)

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

E f fain drumul asta. L-am parcurs si eu acum vreo 2 ierni dar nu chiar asa, ca si cu XC-ul.  :P

Felicitari pentru expeditie.  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0