iulirx

Recomandari cauciucuri foarte performante (si scumpe) de vara

121 posts in this topic

Inseamna doar ca sunt facute conform specificatiilor celor de la Mercedes, si impreuna cu ei, ca sa se pupe cat mai bine cu masinile lor. Am vazut discutii intre mercedes-isti , cum ca si-au pus AO uri si vezi doamne e nasol. Presupun ca aici sunt niste prea mari fineturi, ca sa nu le spun altfel. Sigur nu era vorba de soferi din echipa F1..MO, AO = marketing.

Edited by Mihaipg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pirelli sint cauciucuri bune nene ! Sint zgomotoase, dar bune ! Ce e rau la ele e pretul !

Fata de michelin, goodyear si dunlop (singurele marci serioase, incluzind aci si pirelli) sint de curbe, de alergat, insa cu mici neajunsuri. Da' scumpe nene !

Restul, japonezi, coreeni , etc mai au de invatat ! Si mai au mult de invatat ! Merg, am mers si cu yokohama, si cu multe altfel de cauciucuri, si le maninc pe piine (daca nu, chiar pe asfalt )

Pentru mers cu 130 pe autostrada si 50 prin localitati cele mai bune cauciucuri sint alea primite aproape gratis. Montana ! Nokian !

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite un comment care mi-a placut (intre multe asemanatoare):

"The Pirelli P7 is an absolutely awful tyre and I'm amazed that Pirelli put their name to it. On rear wheel drive cars such as my Mercedes I would say that they were so awful as to be almost dangerous, they slip and slide everywhere they have extremely poor grip in all weather conditions to the point where I am changing them even though they still have plenty of tread left because I just don't trust them to keep my car on the road."

Si intamplarea face sa subscriu. Acum, cine stie - nu am nimerit eu Pirelli-urile care trebuie, dar ce am avut (P7 si WinterSport) au fost de kko.

Iulirx - cred si eu ca le mananci pe paine/ asfalt. La cati caluti strunesti, ar fi si greu altfel. Si oricum nu te deranjeaza ca sunt zgomotoare - presupun ca le acopera zgomotul de la exhaust :headbang:

Edited by Mihaipg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am uitat de continental (5p-urile sint , cit -de - cit acceptabile). Dar nu fac parte din elita !

Sigur n-ai nimerit trofeo. Trebe sa si stii ce sa iei de la fiecare marca in parte....

Recenzii de la soferi de duminica .... e pacat sa judeci un cauciuc cind h-abar n-ai ce poate. Auzi, e zgomotos.... :smile:

Am mai auzit io , chiar pe acest forum, "mama ce cauciucuri am" (nokian) si la prima trecere de pietoni scirtiau...

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am vazut cum soferi gen Huidu au pus MiLeu peste trei amarati . El o fi avut cauciucuri MO ?Am auzit ca in raportul de expertiza se spunea ca nu avea cauciucuri corespunatoare .Daca erau Pirelli ma declar KO .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vara : michelin , pirelli, goodyear (cele de top) , iarna dunlop, goodyear (de top). astea sint !

Tocmai ce-ti spuneam : de duminica !

Vrei sa te duc io cu niste pirelli trofeo slickuri (ca asa au ajuns) sa vezi ce pot ? Si ceri schimbare ! (le tin pentru n-ring, dar fac un efort si le montez pentru tine....3-4 km)

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate imi amintesc din ancheta, nici macar nu erau identice cauciucurile lui Huidu. Cu uzuri diferite, profile diferite. Daca ati sti cat de multi melteni cu Q7, X5 sau ML circula fara asigurare, de exemplu. Pu si simplu pentru ca e scumpa la o astfel de masina.

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

In ceea ce ma priveste, daca ma tine pe drum, poate sa si strige. Alea strigau fara sa ma tina :P.

2 - fiecare are dreptul sa judece un cauciuc dupa experienta personala - cred ca asta conteaza. Si daca persoana respectiva vrea liniste la capitolul roti, este dreptul ei sa desconsidere niste anvelope zgomotoase, oricat de bune ar fi ele "la curbe".

3 - ce se aplica pentru mancatori de cauciucuri poate sa nu se aplice pentru posesori de barcute

Edited by Mihaipg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aci era vorba de cauciucuri performante. Daca tu vrei sa mergi cu alt fel de cauciucucri e treaba ta.

Cred ca retii : performante ! (adica foarte bune, nu stifturi. pentru ele, stifturile, poti deschide un alt topic)

Partea proasta e ca fiecare judeca cauciucurile dupa experienta personala, care experienta e zero. Sau aproape zero.

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Credeam ca vorbim de acelasi lucru. Cu riscul de a ma repeta - performate pe masura masinii. Si ce este performant pentru un estate nu o sa fie performant pentru o sportiva. Pentru ca este vorba de altfel de ... performante. Mere cu pere,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Esti sigur ca ce e performant pentru un estate nu e bun pentru o sportiva ? Ca , tocmai, te pot contrazice.....(ps3 aproape identice pe rs si s60- pe rs sint cup. Si n-ai vrea sa stii ce poate s60-ul, asa tractoras , cum e...pina la 220-230 cauciucurile se comporta identic, masinile nu, insa pot merge , pina in 260 cu ps3-urile pe rs fara probleme mari.)

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce am vrut sa spun este ca, pentru multi familisti cu estate, zgomotul mic poate conta mai mult decat grip-ul la 180 in curba. Si pentru asta cred ca se fac anvelope pentru fiecare categorie in parte.

Cum ar sta niste roti pe 19 la un V50? :D Tot mere cu pere..

Edited by Mihaipg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ar arata rau deloc, DAR nu la noi in tara! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ iulirx - daca tot ai o vasta experieta in ale "patratelelor de pe roti" :) de astea care le-am luat eu ce poti sa imi spui? Cam pe unde se incadreaza? Stiu ca nu sunt printre cele mai performante dar intreb asa, sa stiu la ce sa ma astept de la ele. E vorba de BF Goodrich TA KDW :

http://www.bfgoodrichtires.com/tire-selector/category/sports-performance-tires/g-force-t-a-kdw/tire-details

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bune pe curbe si frinare, foarte zgomotoase !

Pe umed se pot compara cu goodyear asimetric, insa pe uscat sint mai slabute...

Daca m-ai fi intrebat inainte sa le cumperi ti-as fi recomandat asymetricul 2 de la goodyear, insa nici astea nu sint de lepadat !

(fac parte din coada categoriei de top)

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgomotul nu ma prea deranjaza, de 2 ani circul tot cu gume de iarna care din start sunt mai zgomotoase, asa ca sunt obisnuit :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci nea' Iuli, pentru 215/45/18 vara, ce imi recomanzi bun raport calitate pret? Nu merg la raliu, nu am franari majore, prin bucuresti merg destul de rar cu ea (mai mult in weekend) deci am un stil de condus normal. Media pe an la mine, undeva intre 10 - 15k km :)

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam rare dimensiunile tale (215/45/18)

Gasesti aici un tabel comparativ pentru preturi.

http://www.compari.r...atime-215,vara/

Daca ai bani :

Potenza RE 050 A 215/45 R18 89W EZ (io le-am gasit pe net si la 903 ron/ bucata)

Daca nu prea ai bani :

Toyo Proxes C1s 215/45 R18 93W Xl (vreo 700ron)

Daca vrei cel mai ieftin

Federal Formoza FD2 XL 215/45 R18 93W

vreo 470 ron

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci Iuli, oricum pana la anul am tot timpul sa ma hotaresc, poate apar si alte modele cu alte profile :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now