iulirx

Recomandari cauciucuri foarte performante (si scumpe) de vara

121 posts in this topic

Nici nu trebuie - ideea este cred sa citesti cat mai multe din aceste site-uri inainte sa te hotarasti ce cauciucuri vrei. Compozitia asfaltului la noi (a se citi grohotis) mi se pare net inferioara celei din Germania de exemplu - deci testele lor nu ar fi neaparat adecvate pentru grohotisul nostru de ii spunem asfalt.

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un cauciuc prost conform testelor din Germania ramane la fel de prost si in Romania .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici nu trebuie - ideea este cred sa citesti cat mai multe din aceste site-uri inainte sa te hotarasti ce cauciucuri vrei. Compozitia asfaltului la noi (a se citi grohotis) mi se pare net inferioara celei din Germania de exemplu - deci testele lor nu ar fi neaparat adecvate pentru grohotisul nostru de ii spunem asfalt.

Nu inteleg ce te face sa crezi ca asfaltul de la noi se poate numi grohotis. Ai idee despre componenta asfaltului de la noi ca sa faci asemenea afirmatii?

Nu intelegeti gresit, asfaltul (care este in contact cu anvelopa) poate sa fie foarte bun dpdv calitativ, problema este ce are asfaltul ala dedesupt. Degeaba eu ca si statie de asfalt produc un asfalt de calitate daca ala care il pune in opera isi bate joc de el.

Edited by larahau
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asfaltul de la noi (vega-ploiesti) chiar e bun. Cum il pun drumarii pe drum e alta treaba.

Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2

http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2012-Auto-Bild-Max-Performance-Tyre-Test.htm

Am avut, de curind, posibilitatea sa le "consum" un pic. Sint cele mai bune cauciucuri de drum de pina acum (cu exceptia semislickurilor pe uscat). Trebe sa fii complet un antitalent sa derapezi in situatii normale cu asa cauciucuri, au un feed-back extraordinar ! Comparativ cu Pilot Sport 3 (pe care le am pe volvo) sint mai bune pe frinare si la feed-back. Am avut asymetric 1 inainte de ps3 si imi pare rau acum ca n-am gasit atunci asymetricul 2. Il recomand cu toata caldura !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar de GoodYear excellence ce parere aveti? Eu mi-am pus pe chevy kalos acum un an si ceva, si mi s-au parut foarte bune. Franarea este de nota 10, abs-ul intrand foarte putin la franari bruste. Stabilitatea a crescut si ea... Ma gandeam pentru volvo sa trec tot pe excellence...

ps: Pe kalos am avut hankook k406

Salut! Si eu am avut acelasi hankook pe o masina. Am facut 45.000 de km pana s-au uzat, dar franau f bine, inclusiv pe ud, si nu aveau nici o galma, desi au vazut multe sine de tramvai si gropi... Inca mai puteau fi purtate cand le-am aruncat, dar aveau 5 ani de la productie, si am preferat sa le schimb...

Edited by ovidiu xc 70

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu inteleg ce te face sa crezi ca asfaltul de la noi se poate numi grohotis. Ai idee despre componenta asfaltului de la noi ca sa faci asemenea afirmatii?

Nu intelegeti gresit, asfaltul (care este in contact cu anvelopa) poate sa fie foarte bun dpdv calitativ, problema este ce are asfaltul ala dedesupt. Degeaba eu ca si statie de asfalt produc un asfalt de calitate daca ala care il pune in opera isi bate joc de el.

Eu ii spun grohotis dpdv rezultat final - cate drumuri au generat gropi dupa cateva luni de la asfaltare? A1 si A2 sunt exemple clare de grohotis. Singurul asfalt cinstit l-am vazut pe DN85, tinand cont ca s-a facut pe norme pe bune, cu amestec de "guma" pentru diferente de temperatura si diferite sarcini de greutate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca n-am incotro si trebuie sa-mi schimb si eu anvelopele de vara - 205/55/R16.

Dupa ce azi am "arat" internetul, am ajuns si la cei la care fac eu schimbul de anvelope.

Momentan am urmatoarele variante:

- Dunlop Fast Response (91H) - 385 lei/buc.

- Bridgestone ER 300 (91V) - 425 lei/buc.

- Nokian V (94V) XL - 445 lei/buc. - La aceste anvelope primesc si un voucher de combustibil de 50 lei la OMV/Petrom ;D . Mi-au fost recomandate ca fiind cele mai bune. Stratul exterior contine un compus din siliciu care asigura o aderenta foarte buna, etc., etc....

In pretul mentionat este inclus si montajul.

N-am crezut ca poate fi asa de greu sa-ti cumperi niste anvelope, asa ca sunt foarte nehotarata. Daca aveti vreo sugestie, sunt numai ochi si urechi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu astept sa imi vina cauciucele astea .225/40R18 abia astept :) am sa pun poze cica pe 16 ajung de la America.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat a fost bucata? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat a fost bucata? :smile:

Un set de 4 cauciucuri si 4 distantieri (de 5mm) m-au costat, aduse acasa, 1230$

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt mai ok decat ce avem noi pe piata? Sau ce te-a determinat sa le alegi tocmai pe acestea si tocmai de acolo? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

In primul rand m-a determinat profilul lor. Le-am luat de acolo pt ca in Europa nu prea se gasesc. Si pe langa ele am mai luat si un set de arcuri Elevate, deci am comandat mai multe de acolo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu ceva timp in urma, m-am plimbat cu un prieten prin Germania si am cautat si un rand de gume pentru masina de atunci. Poate este doar mandrie nemteasca, dar toti radeau de cauciucuri italienesti. Ceva de genul - masini ca masini dar cauciucuri - no way!

Experienta personala cu Pirelli - Pirelli P7 pe un AWD, roti de 17, zburam la fiecare balta. Si cu tot AWD-ul, cand am dat de un pic de ghiata, am avut cea mai nasoala experienta cu o masina din toata viata mea. Atat de prost se comporta ca m-am gandit sa merg pe langa si sa o tin sa nu pice (zona Paraul Rece, serpentine, ghiata aiurea'n tramvai conform porcariei de vreme din secolul curent).

Si am recidivat - pe BMW mi-am luat anvelope de iarna Pirelli Winter 210 Snowsport. Le-am tinut jumatate de iarna, pentru ca eu eram singurul din parcarea blocului care nu pleca dimineata de pe loc. Concluzia este ca eu nu-mi mai iau anvelope italinesti cat traiesc. Am trecut pe Michellin atunci, si bine am facut!

Pentru Vovolino, odata cu achizitia m-am gandit sa o si incalt (avea niste Conti). Si cautand ceva cu protectie de janta (mde - nevasta mai conduce cand iau ceva la bord, si vreau sa raman cu jentile cat de cat frumoase) m-au fost recomandate niste anvelope Barum Bravuris 2 (http://www.tyrerevie.../Bravuris-2.htm). Suna super ok la review-uri, si pe masina pana acum chiar se comporta bine. Avand in vedere si cat de sportiva este barcuta mea (la 1.6d), tind sa cred ca a fost o alegere super ok.

Si ca o mica paranteza - este aproape amuzanta obsersia romaneasca pentru indici de viteza - V inseamna 240 km/h. Cand vreodata o sa zboare, de exemplu, o Toyota Corola cu asa o viteza? :D. (si daca prin absurd poate, atunci unde?),

Edited by Mihaipg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu este o obsesie romaneasca - mie chiar imi trebuie :evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

eh - pai tu ai Porsche :P.

Daca ajungi cu ea pe un autobahn poti sa ajungi la 240, la un moment dat... Dar daca masina are constructiv top speed 190 de exemplu?

Edited by Mihaipg

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu l-am vazut pe Matrixxx cu 250+ pe "autobahn" Budapesta Zagreb pe la Balaton. Deci Matrixxx are nevoie de V, si mai stiu io vreo 2 - ii stiti si voi. Dar intr-adevar, mai mult de 190 indice de viteza nu e nevoie - mai degraba v-ati uita la indicele de greutate - ala mi se pare mai interesant si relevant pentru noi majoritatea.

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ce cari mav, pietris? :D .... daca pui problema asta, mai bine iti iei C-uri :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru voi : indicele de greutate trebe luat cit mai mic posibil, in limita greutatii masinii din talon + 400 kg.

Exemplu : pentru un volvo s60 de 1560 kg in talon se calculeaza 1560+400= 1960 kg, se imparte la 4 , adica : 1960:4 = 490 kg pe roata. Se cumpara cauciucuri cu un indice de incarcare mai mare decit 490 SI CIT MAI APROPIAT de 490kg. Ideal ar fi 491 kg.

Cu cit va duceti mai sus , cu atit distrugeti suspensia si pierdeti din frinare, stabilitate, fiabilitate.

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

hai sa vedem cati dintre noi au indicele de greutate potrivit - si cu cauciucurile mai noi de 3 ani - atunci sa te tii ... apropo de ce zice iuli mai sus

Pentru voi : indicele de greutate trebe luat cit mai mic posibil, in limita greutatii masinii din talon + 200 kg.

Exemplu : pentru un volvo s60 de 1560 kg in talon se calculeaza 1560+400= 1960 kg, se imparte la 4 , adica : 1960:4 = 490 kg pe roata. Se cumpara cauciucuri cu un indice de incarcare mai mare decit 490 SI CIT MAI APROPIAT de 490kg. Ideal ar fi 491 kg.

Cu cit va duceti mai sus , cu atit distrugeti suspensia.

aici daca e sa fim "stiintifici" ar trebui sa consideram faptul ca motorul "sta" mai mult pe fata - dar deja cred ca mergem prea departe - eu cred ca iuli are dreptate.

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer, nu am pus pana acum problema asa, pentru ca am lasat ce a pus fabrica!

m-ati facut curios, unde pot vedea acest indice al greutatii?

Share this post


Link to post
Share on other sites

e chiar inainte de litera care spune indicele de viteza - e acel numar grupat cu indicele de viteza - ex: 92V, 94W, etc. 92 si 94 sunt indicii de greutate, V si W sunt indicii de viteza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa nu ramina neterminat : nu conteaza ca , la frinare greutatea se duce pe fata. Nu acolo sint probleme. Problemele sint INTOTDEUNA pe spate.Cu cit drumul are aderenta mai mica, cu atit cauciucurile de pe spate trebe sa fie mai bune, chiar mai bune decit cele de pe fata ! D-asta RECOMAND: CAUCIUCURILE CELE MAI PERFORMANTE PE SPATE !!!

Daca, intimplator, sinteti pusi in situatia de a avea 2 cauciucuri vai mama lor si 2 bune, puneti-le p-alea bune PE SPATE ! Indiferent de tractiune : intergrala, fata, spate !

Puteti incerca , LA VITEZE MICI, sa experimentati ceea ce spun. Veti fi surprinsi ca am dreptate....(si la frinare, de oricare-ar fi, si la accelerare, si la stabilitate, peste tot !)

Singurul caz in care e de preferat sa aveti cauciucuri mai bune pe fata e atunci cind alergati ca la raliu. NU E CAZUL VOSTRU !

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

iarta-ma iuli insa te-a mancat undeva - nu puteai sa taci? :)

acu sa te tii iuli cu explicatii de inertie, randament roata spate vs. fata pe franare si forta centripeta in curbe.

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now