iulirx

Recomandari cauciucuri foarte performante (si scumpe) de vara

121 posts in this topic

Eu nu inteleg ceva iuli! De unde ai dedus cele inca 400kg in plus? :)

De exemplu la mine masa proprie a masinii este de 1280 kg iar sarcina totala autorizata este de 1850 kg. Indicele de greutate si viteza sunt 93 W. Cum calculez? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

1280 / 4 = 320 Kg per roata + 100 = 420 kg per roata, deci indice greutate 78. Tu ca 93 ai 650 kg, adica adecvate la o greutate a masinii gen: 550 x 4 = 2.200 kg. O incarci atat?

Iar la indicele de viteza ai viteza maxima 270 km / h. Mergi cu viteza asta?

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am ramas uimit pentru ca sarcina maxima nu cred ca este mai mare la un s40 decat la un s60, facand comparatie intre a mea si a lui iuli!

Cat despre incarcatura, nu a mers decat cu oameni :) iar ca viteza nu a vazut mai mult de 200 km/h, cel putin din partea mea :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai la sarcina maxima 1850 kg ai avea 1850 / 4 = 463 kg, plus ceva inertie pe franare sa zicem 550 kg, ceea ce ar duce la 87 - 88.

Iar la viteza maxima de 200 km / h ar trebui U - 200 km/h sau H - 210 km/h.

Deci ultima grupare de pe cauciuc ar trebui sa fie 88H maxim. Orice de aici in plus afecteaza suspensia si respectiv bugetul (bani dati de pomana) - ambele.

Dupa parerea mea.

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites

1280+400=1680 1680:4= 420. Pentru tine, un indice de incarcare de 421 kg, e ideal ! Vei avea cauciucuri elastice ce ajuta suspensia si cresc aderenta. In plus, vor fi si mai usoare. Stiu ca nu gasesti cauciucuri performante la 420 indice de greutate ! Ia-le pe cele cu indicele cel mai mic de greutate ! Motivul este conceptia cauciucurilor, nu siguranta !

Ia indice de viteza cit mai mare, CHIAR DACA NU UTILIZEZI VITEZE MARI, atit cit iti permite bugetul.

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok. Ale mele au 89 (580kg) si V (nu existau cu H :P). Cred ca sunt in regula ..

Mai jos de 89 nu am gasit.

Edited by Mihaipg

Share this post


Link to post
Share on other sites

E foarte probabil sa nu poti gasi cauciucuri performante cu indicatori sub ce ai spus tu - asa cum spune si iulirx - din motive de eficienta linie de fabricatie Desi la greutate mi se pare putin cam mare.

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eh - ar fi fost niste Dunlop cu H, dar, sa cum am spus, la greutate mai mic de 89 nu am gasit nicaieri pe 17". Oricum, din cate am dibuit eu, ideea este sa iti iei anvelope cat mai aproape de realitate (masina, stil de condus etc.) si nu de vise (Ferrari, Porsche etc.) Mai mult, cred ca este mai important sa schimbi anvelopele cand trebuie, si nu sa mergi cu ele pana sub semnul de uzura pt ca "am dat o gramada pe ele, ce naiba! sa tina".

+ din experienta - Uitati de anvelopele italienesti! Fie ele fabricate in Germania :D. Parerea mea..

Edited by Mihaipg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai asta vroiam sa spun si eu! la diametru de 18', este prea putin probabil sa gasesc indice de greutate mai mic cu indice de vitaza mai mare.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Culmea e ca cu cit dai mai mult pe ele , cu atit tin mai putin ! Si e absolut normal sa fie asa ! Cu cit ai frinare, aderenta mai buna , cu atit cauciucurile se consuma mai mult , LA ACELASI STIL DE CONDUS!!!

Ghinion de nesansa ! :smile:

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca o adaugare ma Mihai, foarte important de tinut cont, sa fie schimbata anvelopa dupa maxim 5-6 ani, chiar daca inca au mai mult de 6 mm pentru ca isi pierd din proprietati!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu stiu ca anvelopa trebuie tinuta maxim 3 ani - si asta iti spune DOT-ul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In conditii normale (cauciucuri utilizate anual,macar 3-4 luni, fara "sincope") 5 ani. 1 an de stat in conservare normala (umflate pe janta, miscate la 3 luni) = 1,3 ani de mers. 1 an de stat ca la magazin = 1.5 ani de mers. (ma refer la proprietatile de aderenta si consum ale compozitiei cauciucului, nu la altceva :smile: )

Exemplu : un cauciuc dot 2012 il puteti tine (in functie de cit si cum mergeti) pina in 2017 inclusiv. un cauciuc dot 2010 (stat 2 ani in magazin sau depozite) il puteti folosi pina in 2015 inclusiv, desi el va arata , poate, ca nou !

Edited by iulirx
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam mult dupa parerea mea ... dar ma rog, cum considera fiecare. Eu personal nu risc mai mult de 3 ani, deoarece asa cum s-a mai spus si aici pe forum, cauciucul este singura suprafata de contact intre masina si drum. Ori,daca ma uit la compozitia unui cauciuc - mai ales de iarna - clar nu risc mai mult de 3 ani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uitati de anvelopele italienesti! Fie ele fabricate in Germania :D. Parerea mea..

Eu am avut Pirelli ZR Zero Roso vreo 4 randuri pe 2 masini si in afara faptului ca se duceau cam repede (normal de altfel) nu am avut nimic sa le reprosez, eventual pretul cam mare.

Excelente pe uscat si m-au impresionat pe asfalt ud (nu umed) cu apa din belsug.

Singura hiba, mazga si asfaltul usor umed.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Io am avut pirelli pe rs. Excelente ! Prea scumpe ! Incomparabil mai bune decit continental , la , aproximativ, acelasi pret ! M-au dus 8000 km , ceea ce e ,pina acu' , un record de rezistenta !

Continental, 3500, michelin 5500 si nu cred ca mai pot mai mult de 1000..., etc...(sint la a 7-a tura de cauciucuri in 43.000 km)

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ramane un subiect important! Cel putin pentru mine, pentru ca la anu' trebuie sa schimb anvelopele de vara!

Merci baieti! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Io am avut pirelli pe rs. Excelente ! Prea scumpe ! Incomparabil mai bune decit continental , la , aproximativ, acelasi pret ! M-au dus 8000 km , ceea ce e ,pina acu' , un record de rezistenta !

Continental, 3500, michelin 5500 si nu cred ca mai pot mai mult de 1000..., etc...(sint la a 7-a tura de cauciucuri in 43.000 km)

In caz ca nu ai dat de ele pana cum, poate te uiti pentru RS la niste Parada de la Yokohama (Spec 2). Cica ar fi best of the best pentru sportiva cu tractiune fata. Un prieten le adora pe o Civic Type R. Yokohama Parada pt vara si Nokian A3 de iarna.

Cat despre Pirelli, eu am vb din experienta personala. Evident depinde foarte mult de genul de masina pe care sunt puse si la cerinte. Si da - tin foarte mult. Dupa un sezon inca mai aveau mustati. Dar cand lasam geamul jos parca trageam dupa mine o perie de cauciuc pe asfalt, si faza cu aderenta pe ud (si pe zapada la cele de iarna) mi s-a parut o tampenie colosala.

PS - bine ca nu faci 50k pe an - aproape te costa mai mult anvelopele decat combustibilul :D

Edited by Mihaipg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da nea' Mihaie, sunt ale drak' de zgomotoase :D ..... in schimb te tin mult!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt curios cat or sa ma tina barum-urile astea... la jumatate pret. Si sunt cam cele mai silentioase pe care le-am avut pana acum. Bag o tura de 5000 km prin August cu ele, si vorbim dupa :D

Edited by Mihaipg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Anvelopele PIRELLI SCORPION ZERO ASSIMETRICO pe care le-am cumparat cu dimensiunea 255/50R19 103W au si mentiunea MO - Mercedes Original .Oare au pus nemtii PIRELLI doar ca sa-si reduca preturile de livrare la Mercedes ML ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pirelli se pun stock si pe Impreza WRC. Dar asta nu ma opreste sa am o parere personala proasta, bazata pe o experienta tot personala.

Sent from my BlackBerry 9790 using Tapatalk

Si apropo - Pirelli se fabrica si in Germanica.

Sent from my BlackBerry 9790 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Anvelopele PIRELLI SCORPION ZERO ASSIMETRICO pe care le-am cumparat cu dimensiunea 255/50R19 103W au si mentiunea MO - Mercedes Original .Oare au pus nemtii PIRELLI doar ca sa-si reduca preturile de livrare la Mercedes ML ?

Pai sa reduca pretul fata de ce?

Scorpion Zero sunt niste cauciucuri foarte bune si totodata foarte scumpe si vin ca echipare de fabrica pe:

"Alfa Romeo, Audi, Bentley, BMW, Ferrari, Fiat, GM, Jaguar, Lamborghini, Lancia, Maserati, Mercedes, Peugeot, Porsche, Saab, Seat, Skoda, Volkswagen, Volvo"

sursa Pirelli

Numai pe masini ieftine

Share this post


Link to post
Share on other sites

eram ironic ... de aia pun nemtii cauciucuri Pirelli , de ''proaste'' ce sunt ! Pe rulote or pune tot din astea ? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda Maurice. Era ironic..

Mid - cred ca MO nu inseamna Originale Mercedes, ci "Mercedes fitment", cu alte cuvinte designed for. Sunt adaptate masinilor Mercedes, din cate stiu, chiar la nivel de distante intre amprenta. Exista si AO (pentru Audi), de exemplu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now