Roberto

T5 demolat ! It will be back

169 posts in this topic

@ Roberto

Ce-ai facut azi? Ai rezolvat ceva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost plecat pana in Ungaria.

Nu am apucat sa fac testele alea dar nu credca mai are rost.

Vibreaza tot mai tare pe cum merg mai mult cu ea, credca dupa cum se incalzeste. Cloncane iarasi cand schimb vitezele sau cand las de acceleratie sau apas, mai rau ca un U650 cand cupleaza semanatoarea sau plugul.

Mai nou, desi banuiam ca am un vujuit aiurea, astazi a iesit singur la iveala, dupa ceva mers pe drumuri mai rele probabil de la vibratii incepe roata stanga fata sa scoata un viuuuuuuu-viuuuuu metalic si foarte intens, ca si cum ar freca discul de frana in aparatoare, doar ca nu atinge in el, am verificat si e intermitent, cand da cand nu. Credca e vre-un rulment sau ce masa. Am mai observat ca face in linie dreapta mai mult cand iau foarte usor volan stanga.

Mai unpic si am 180.000 si trebuie si distributie, ceea ce credca nu am sa o mai fac eu pentru ca balanta se tot inclina spre a o vinde.

Ca sa va dati seama cam cat de intens vibreaza cateodata imaginativa ca odata s-a desprins ventuza cu GPS-ul din parbriz  >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Credca e vre-un rulment sau ce masa. Am mai observat ca face in linie dreapta mai mult cand iau foarte usor volan stanga.

Mai unpic si am 180.000 si trebuie si distributie, ceea ce credca nu am sa o mai fac eu pentru ca balanta se tot inclina spre a o vinde.

Ca sa va dati seama cam cat de intens vibreaza cateodata imaginativa ca odata s-a desprins ventuza cu GPS-ul din parbriz  >:(

Poate e de la angrenajul rotii toata buba..Nu vrei sa o mai repari sau te-ai plictisit?

Imi pare rau ca inclini sa o vinzi, am mers si eu 2 zile cu un T5 si am ramas uimit cum e, exceptand consumul in Buc de 17-19%...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca as sti ca toate minunile sunt de acolo i-as mai da o sansa, dar ma indoiesc ca toate sunt de la roata, si nu vad ce anume !

Maine sper sa fie vreme mai frumoasa, am pus aparatul la incarcat, am sa fac niste clip-uri. Si daca impreuna cu voi reusesc sa ii dau de cap bine, daca nu...its the end for me  >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai e clar un rulment si sa verifici si planetarele sa fie bine stranse .

Oricum vezi ca rulmentii sunt scumpi la Volvo .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai e clar un rulment si sa verifici si planetarele sa fie bine stranse .

Oricum vezi ca rulmentii sunt scumpi la Volvo .

La planetara sa fie stranse....banuiesc ca suruburile din capeti nu ?

Ce nu e scump la Volvo  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Roberto, da de suruburile alea zic, in mod normal sunt de unica folosinta avand un gel pe ele care le tine stranse, poate s-au desfacut si de acolo .

Oricum ridica maine masina si trage de rotile fata, un rulment uzat face multe belele.

PS>  sunt multe piese ieftine, bielete, pivoti, placute de frana, etc, rulmentii insa sunt scumpi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Roberto, da de suruburile alea zic, in mod normal sunt de unica folosinta avand un gel pe ele care le tine stranse, poate s-au desfacut si de acolo .

Oricum ridica maine masina si trage de rotile fata, un rulment uzat face multe belele.

PS>  sunt multe piese ieftine, bielete, pivoti, placute de frana, etc, rulmentii insa sunt scumpi .

E drept ca planetara noua a venit cu surubul ei, dar eu nu tin minte sa fi avut acel gel albastru, nici unul din cele 2 suruburi. Posibil sa se fi destrans suruburile ! Bine ar fi sa fie atat, ca drept vin cu trenul pana in Bucuresti sa iti dau o bere !

Da da si tie Danyx RedBull-ul  ;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu le-am scos de DOUA ori pina acum si nu am dat cu nici un "gel", mama lor de suruburi frumoase  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu le-am scos de DOUA ori pina acum si nu am dat cu nici un "gel", mama lor de suruburi frumoase  :D

Am impresia ca tu ai piulite si ai filet mare pe planetara ! Ei la mine sunt suruburi, si intra in planetara, destul de subtiri de asemenea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vibratia poate fii de acolo, huruitul la curbe e de la un rulment, cel din dreapta am impresia ca deh asa zice statistica ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Clar ii cel din dreapta. Si eu l-am schimbat acu vreo 1,5 luni si acu tre sa il schimb si pe stanga, a inceput sa sune usor. Roberto rulmentul este vreo 500 lei. Parerea mea sa iei unul FAG, cica is printre cele mai bune.

Eu zic sa nu te grabesti cu vanzarea. Mai dai o sansa, CA MERITA :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rulment fata stanga - VOLVO 31262950 - 1010RON (livrabil in 3-4 zile lucratoare) sau SNR R152.62 - 370RON (in 3 zile lucratoare) sau FAG 713 6787 90 - 300RON. Pret dat ieri unui client...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Giizas, de 10 milioane poti lua un scuter si-l poti pune pe post de roata  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

E super mega extra, de la S60 in sus coasta mai mult dublu mai mult ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iarasi ploaie, dar am sa merg mai tarziu sa incerc sa filmez !

Am ceva treaba de facut azi dar sper sa o termin !

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Roberto

s-a remediat buba?

Astept sa vina niste suruburi cu 130 de Ron bucata  ;D

Voi reveni cu detalii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Povestea se tot indreapta spre suruburi !

Azi am umblat toata ziua prin oras si cand am ajuns acasa zic hai sa trec pe la amicul meu mecanic sa ii cer o cheie sa mai strangem suruburile astea de la planetare....cand colo...pe partea dreapta nema capac si surub, a zburat  >:(  >:( bai de rasul c****i pentru Volvo cat de bine le-au facut.

Celalalt se misca cu mana.

Am luat alt surub de la planetara veche si le-am strans bine ! M-am dus o tura in test, ori a fost efect placebo ori chiar masina a mers beton si nu a mai vibrat si nu mai click-aia sau sa fi avut acel lag, dar dupa 2 ture de dat in blana i-ar se auzea click-aiala.

M-am dus iarasi la amicul si iar erau suruburile destranse. Deci sa le ia naiba. Acum umblu cu cheia de 14 in portbagaj pana maine sau cand or sosi suruburile alea minune cu 130 RON bucata.

In schimb, rontzaiala, huruitul, bataia in pedala si slabele vibratii de prin zona volanta\ambreiaj\cutie tot persista.

Al naibii !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da nu trebuie ceva saiba de se tot destrang?

Are si saiba, acuma am pus si locktite dar..nu le dau mai mult de o zi.

E clar defect de fabricatie, e o problema foarte des intalnita de posesorii V70R, S60T5, + altele.

Daca cauti pe google "axle ping" ai sa gasesti o gramada de topicuri....toate cu VOLVO.

Probabil suruburile nu rezista la cuplu si se intind, e prost materialul, sau filetul, sau nu stiu, cert e ca nu rezista nici 20 de minute daca merg unpic mai tare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai Roberto ti-am mai zis, pana nu pui "lipinol" la "șurupurile" alea tot asa o sa-ti faca sau le poti strange calumea, eu asa am facut la V70 si uite ca nu face nici click nici clack fara pic de adeziv, tu ai insa mai mult cuplu si mai multi ponei si trebe lipinol .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ca ai gasit o buba. Acuma trebuie rezolvata.Trebuie sa se poata cumva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Beleaua cu surubul am patit-o si eu cand am schimbat rulmentul dreapta fata.Cand sa imi stranga mecanicul surubul la loc pe planetara s-a rupt de la jumate ca si cum era de guma,bineinteles dupa aceea a durat scoaterea restului ce a ramas in interior,o operatiune ce necesita rabdare si precizie de chirurg :D

Se pare ca au dat-o in bara cu aceste suruburi :-\

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now