alin_ux

chiar e nevoie de reducerea pensiilor si salariilor bugetarilor ??

721 posts in this topic

Bancu nu fura, banca incearca sa castige ca DE AIA E BANCA.

Isarescu e un bun national. Credeam ca toata lumea stie asta. La fel si toata echipa de la BNR.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isarescu a facut bine ca a franat creditarea aberanta pentru imobile. Pacat ca a facut-o prea tarziu. Iar daca nu o facea ajungeam in situatia SUA cu creditele ipotecare.

Cresterea economica reala este cea in care cererea creste odata cu oferta.

http://rebelu.blogspot.com/2010/05/politichie-de-2-bani-batu-o-ar-vina.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact. Iar noi semnam ca popa contractele cu banca....

in care ei si-au lasat toate drepturile iar noi mai putine.........      si asta pentru ca......

si-au permis datorita cererii iar noi semnam orice doar sa luam un credit....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu asta am zis ca sunt de acord cu voi.

Sa cresti dobanda in perioada de criza cand omul abia isi mai castiga painea.... mi se pare o prostie...

Iar dobanzile mari au fost si pt faptul ca era o cerere mare (ati vazut ca incet incet scadeau sau bagau promotii doar doar sa mai prinda un client) iar al doilea motiv invocat de ei era dat de instabilitatea economica.

Priviti banca ca pe o firma care iti aduce un serviciu. La fel cum si voi cu firmele voastre puneti diverse adaosuri sau invocati diverse motive si aduceti un ban si toate astea in functie da perioada economica, la fel si bancile au facut cu dobanzile.

A fost cerere, au crescut dobanzile, nu mai e cerere.... o sa mai scada insa sunt si anumite riscuri pe care ei incearca sa le intuiasca si atunci isi ridica dobanda...... si toate astea pentru un profit cat mai mare.

Si acum...

Aline? Dacia pitesti ce crezi ca face cu banii din profit?  .....  ii arunca la oameni peste gard ......  daca e asa ma duc si eu sa adun, sau petrom-ul sau siderurgica galati sau ce a mai ramas din tara asta......

Ma duc si eu sa adun bani cand isi arunca ei peste gard profitul.......

Nu te supara pe mine dar astia fac ce faci si tu si toti cei care aveti firme, strangeti bani pentru voi si nu pentru mine clientul.........

Asta e afacerea..... imi convine.... bine... nu imi convine..... ma mut in pestera si mananc fragi si muguri de brad......

Prietene, esti beton!

Eu privesc lucrurile asa:

1. Banca ma face (prin mijloace mai mult sau mai putin legale) sa iau un credit. Semnez un contract care se schimba peste noapte si se mareste dobanda si eu ajung la limita subzistentei (Doamne fereste). Nu mai am de unde sa platesc ratele, nu am garantie la banca, imi pun gaj pe venit , adica 25% maxim parca, si isi recupereaza banii cam in 218 ani. Asta fiindca sunt nesimtiti. Dar totul este scuzabil fiindca doresc sa faca profit. "Ca de aia e banca".

2. Aceeasi situatie dar vad bunavointa din partea bancii ca vrea sa ma ajute, ca un partener de afaceri. Mie cand mi-a fost bine, i-am platit dobanzile si comisioanele exagerate la timp. Am ajutat banca sa faca profit mare, da? Acum, am o perioada dificila si nu pot sa platesc, trebuie sa ma ajute ei. Asta inseamna ca eu, clientul, voi respecta acea banca, voi avea incredere in ea, voi derula si alte operatiuni prin intermediul ei, voi aduce sigur si alti clienti. Dar in Romania rar vezi asa ceva.

Este adevarat ca unele banci iti ofera alternative, dar majoritatea te indatoreaza si mai mult pe termen lung si daca apelezi la ele iti sapi singur groapa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt bugetar ÅŸi-mi vor tăia un sfert din salariu (1500 de lei). AÅŸ supororta mai uÅŸor dacă mi-ar tăia nu 1/4, ci cu 1/5 din zilele de muncă  ;D. Să dea dracului ÅŸi o lege care să transforme ziua de vineri în zi de weekend până când salariul va fi plătit integral din nou.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vad ca sariti pe angajati ... :)

in fine.... eu am vrut sa pun banca pe aceeasi linie cu celalte firme....

acum priviti cum vreti voi dar mai intai ganditi-va de cate ori ati cumparat produse si nu ati putut face nimic cu ele pentru ca nu au fost bune sau nu au fost rezistente.... si ce ati facut? i-ati injurat si le-ati aruncat.....

si acum.....  si eu am credite.....  voi crede-ti ca mie banca, daca ma v-a da afara din cauza crizei sau altei situatii.....  o sa imi inchida creditele asta in semn de apreciere ca uneori stau noaptea la servici? .........  :).... :)

In fine....... Pe mine nu ma mira deloc ca am ajuns in situatia asta.........  nu am facut nimic cu cap.... chiar nici eu facandu-mi acele credite...... dar am vrut sa am masina mea.... desi nu e a mea.... am vrut sa am casa mea.... desi nici ea nu e a mea.....

Ma uit la televizor si ma crucesc de ceea ce pot scoate toti astia.......  :) iar noi ne certam .... :) hi hi hi

Share this post


Link to post
Share on other sites

din pacate cutitul la os ajunge din cauza comenduirii garnizoanei,.... problema e ca acest cutit sjunge la osul meu, al tau , al vostru, al nostru, ... noi astia care cu drag muncim, pentru painea noastra cea de toate zilele. datorita priceperii lor in a administra garnizoana, au ajuns in situatia in care considera ca painea noastra cea de toate zilele, din faina alba, nu mai este compatibila cu necesitatile noastre, si ca este un pic prea mult , asa ca musai sa incercam painea de tarate......

rezolvarea : emigratul? bata? pistolul? sinuciderea? crima? revolutia?

Mama lor la toti. Oricat am incerca sa luam atitudine, atata timp cat clasa noastra politica este reprezentata de o sleahta de bisnitari, evazionisti, oportunisti, m---sti, neleguiti , curve, EBA si Bekaly in parliametul european, si Syda in MF, noi vom ramane  :"toti ca prostii".

Ce  taie:

- alocatia copiilor?!!?!?

- indemnizatia de crestere a copilului?!?!

- pensiile?!?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prietene, esti beton!

Eu privesc lucrurile asa:

1. Banca ma face (prin mijloace mai mult sau mai putin legale) sa iau un credit. Semnez un contract care se schimba peste noapte si se mareste dobanda si eu ajung la limita subzistentei (Doamne fereste). Nu mai am de unde sa platesc ratele, nu am garantie la banca, imi pun gaj pe venit , adica 25% maxim parca, si isi recupereaza banii cam in 218 ani. Asta fiindca sunt nesimtiti. Dar totul este scuzabil fiindca doresc sa faca profit. "Ca de aia e banca".

1. Si cel mai important. NIMENI nu te obliga sa iei imprumut.

2. Banca castiga cel mai mult daca achiti imprumutul in termenii fixati de ei, nu daca ajungi in imposibilitate de plata.

3. Toate comisionale exagerate si furtisagurile sant in general scrise in contractul care trebuie citit. Eventual cu un avocat langa. Avocatul tau. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

1 / 2 stiu aceste lucruri.

3. Cati dintre noi citesc contractele? Eu le-am citit, fara sa am cunostinte bancare in momentul in care am luat creditele si nu am inteles mare lucru din ele. Din aceasta cauza sunt atat de stufoase si facute de o armata de juristi. Cati dintre noi au avocat? Cati il solicita in momentul in care iau un credit de "nevoi personale" in valoare de 3000 euro ?

Toate comisionale exagerate si furtisagurile sunt in general ascunse in formulari inselatoare si in: banca poate oricand sa modifice termenii contractului fara instiintare prealabila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

si daca citesti contractul si ar scrie cu litere de-o schioapa ca te fura pe fata, ce-ai face ? n-ai mai lua imprumutul ?

sa fim seriosi : daca ai decis ca trebuie sa iei imprumut de la o banca stii si fara sa-ti spuna cineva ca vei fi furat.

nu neaparat trebuie sa si scrie undeva lucrul asta. probabil ca o sa spuneti ca "macar sa stiu cu cit ma fura". si ce daca stiti, banca poate sa modifice ce vrea ea si va fura dupa ce ati semnat.

banca trebe sa fie ULTIMA SOLUTIE !!! va indatorati si copiii (asa e afara ) si NU MERITA !!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Banca poate sa modifice dobanda si poate sa iti recalculeze creditul obligandu-te sa aduci niste bani inapoi daca nu te mai incadrezi la suma luata...... eu de asta stiu.

Nimieni nu citeste acel contract pentru ca asa este, e stufos..... INSAAAAAA.........    chiar daca il citesti.....   si il intelegi......   tu esti prea mic ca sa poti pune vreo conditie..... deci......  ai doua variante:

1. il accepti asa si semnezi si iti iei banii;

2. refuzi creditul si nu iti mai iei nimic.......

Tu, Victor.... ce ai ales? Se pare ca creditul desi stiai ca o sa te bage la mari cheltuieli

Eu am incercat sa negociez siiiii..... mi s-a dat peste nas pentru ca isi permiteau sa ma refuze........   aveau suficienti clienti.....

ACUM vin cu o alta intrebare.....

Toti dam vina pe cei care ne conduc......  Unii pe PSD altii pe PD altii pe care or mai fi......

Va intreb eu.......  Cati dintre voi la primul scrutin ati votatat cu oricine altcineva in afara de PSD, PD, PNL, becali, vadim si care dracu mai era din ******** astia??????

Eu sunt unul care in primul scrutin am votat si chiar am mai convins 4 colegi (nu stiu daca au si facut-o) sa voteze cu altcineva.....  Cineva necunoscut dar care poate facea treaba......

Sa va vad ca la plans suntem primii.....

PS. Heimdallr inca o idee de sondaj :) ce zici? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

hehehehehehe: "Câţi dintre voi v-aÅ£i vota ca preÅŸedinte?" 1. Da 2. Nu ÅŸtiu 3. Eu  ....  hehehehehehe

sau

"Care bancă v-a jegmănit mai tare?" 1. BCR 2. BRD 3. Transilvania 4. Å¢iriac 5. Banc Post 6. Reiffeisen 7.... ÅŸi tot aÅŸa, două ecrane pline-ochi, până la 228. din Parcul Central  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

hehehehehehe: "Câţi dintre voi v-aÅ£i vota ca preÅŸedinte?" 1. Da 2. Nu ÅŸtiu 3. Eu  ....  hehehehehehe

Asta. Ca la cealalata astia pun stampila la toate si se anuleaza votul :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bancile in Romania nu exista, sunt niste firme care dau bani cu camata si atat, asta se vede si in profitul lor. Daca erau conectate prin investitii in economia reala, acum erau pe pierdere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

vali, tu stii ca bancile nu sunt simple societati comerciale ci sunt societati pe actiuni a caror activitate este supravegheata de bnr, adica de mugurel. dar mugurel asta, care este fara doar si poate o capacitate, de ce nu a impus bancilor din romania o dobanda maximala, adica o dobanda direct proportionala cu veniturile romanilor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

tocmai din cauza asta avem dobanzile astea, nu ca este cererea mare, ca ar fi mai mare cererea in cazul unor dobanzi mai mici. dar la noi se practica o camatarie organizata sub supravegherea statului cate sta pasiv la hotia pusa la cale de "amaratele" de banci. asa ca, suntem furati pe toate partile si inca mai suportam. dar pana cand oare?

Share this post


Link to post
Share on other sites

..........................

Alin............  hai sa ii lasam pe altii sa vorbeasca......  cei care au dreptul......... ok?

PS. imi pare rau ca PSD-ul partid al carei membru si sustinator esti, nu a castigat alegerile.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai si eu de ce nu as avea dreptul sa vb ?  si ma rog, asta n-are legatura cu politica. toti sunt incapabili.

Share this post


Link to post
Share on other sites

uite speta: credit  de investitii la banc post, pe 15 ani, achizitie imobil - sediu social + 300 mp teren, rata lunara 3700 - 3800 ron / luna.  opa .. vine  criza , in oct  se aude la televizor ca  vine criza si la noi .. si in nov  ma duc  sa platesc rata, dar, surpriza!!  pai stiti ca rata dvs este de acum 6200 ron!! si ma gandesc ca poate o fi gresit functionarul ala unde sa se uite. verifica omul si nici o greseala, asa a venit de la bucuresti. punct. fara explicatii, fara argumente, doar: "criza e de vina". platesc rata pt luna respectiva si le fac scris sa-mi explice cum au reusit si motivele cresterii ratei mele de la 4000 la 6200 si ceva. si, normal, ca primesc raspuns oficial dela banc post  centru ca : "din prisma evenimentelor economice cu caracter international suntem nevoiti sa marim dobanda de la pan la .. asa ca rata dvs lunara va fi de 6200 ron / luna."

eu le raspund frumos ca in vederea acordarii creditului respectiv , banca mi-a analizat societetea dpdv economic, profitabilitate, cifra de afaceri etc .. si ca la data acordarii creditului ma incadram la o rata lunare de aprox 4000 ron  / luna. acum, in urma cresterii dobanzii si implicit a  costurilor creditului , societatea mea nu mai poate sa suporte o rata de 6200 ron/luna. in  urmatoarele 3 luni nu  am mai achitat nimic. telefoane peste telefoane, intalniri cu directorasi de pe la craiova, de la bucuresti etc .. negocieri.  mi-au scaut pana la urma rata la 5200 ron / luna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca eu nu comentam si plateam ca fraierul .. asa ramanea! banca mareste si fraierii platesc, ca doar e criza! in loc sa lase oamenii sa respire in criza , bancile, mai rau.. te sufoca! maresc dobanzi, de parca in criza s-ar mari veniturile.

din cauza asta nu-l inghit pe isarescu si bnr ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

e destept, dar cred ca apara alte interese decat cele ale celor  multi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now