BogdanG

Motorina EURO 5 si sistemul de injectie COMMON RAIL

424 posts in this topic

Nu te supara Bogdane !

Bine ca a scapat cat de cat de uleiul folosit si ca masina mai merge ! :) :) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vecine eu nu am mai gasit la 0.6L >:(

Asta de 1L nu are gradatie si trebuie sa stai sa masori, cam de 2 lei .

Am vazut MOL Dynamic Garden 2T Jaso FC de 600ml cu 18lei la Bricostore la raionul de gradinarit, chiar langa motocoase..

Share this post


Link to post
Share on other sites

:blink: Este foarte scump !!! Eu mi-am cumparat de la o benzinarie Moll '' 1 '' litru cu 15,8 lei ;D;D;D , cel de 600 ml parca era 11 sau 12 lei, nu mai stiu !!!

Am vazut MOL Dynamic Garden 2T Jaso FC de 600ml cu 18lei la Bricostore la raionul de gradinarit, chiar langa motocoase..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat marca :))

acum am gasit Liqui Moly 2t

o fi bun?

post-312-031964600 1300453758_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe spatele bidonului trebuie sa scrie norma Jaso Fb, Fc sau Fd !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Norma este,jasc fc

dar ma refer la calitate:rolleyes:

Edited by lik2008

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca este 2T si norma Jaso Fb, Fc, Fd merge fara probleme ;D;D;D

De cat este bidonul? Si cat a costat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat marca :))

acum am gasit Liqui Moly 2t

o fi bun?

..N-ai de lucru.

Al tau e injectie directa. In cazul tau, poti maxim sa maresti durata de viata a motorului si a componentelor... care oricum era mare.

Acum 2 saptamani am vazut un 1.9 di care si-a dat duhul (uzura) la 650k km. De banii care ii dai pe ulei, mai bine cotizezi pentru tine, la o pensie privata, o inghetata cu o fata sau ceva... ca poate nu apuci kilometrajul maxim al motorului. :lol:

Doar maresti conturile petrolistilor. ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

..N-ai de lucru.

Al tau e injectie directa. In cazul tau, poti maxim sa maresti durata de viata a motorului si a componentelor... care oricum era mare.

Acum 2 saptamani am vazut un 1.9 di care si-a dat duhul (uzura) la 650k km. De banii care ii dai pe ulei, mai bine cotizezi pentru tine, la o pensie privata, o inghetata cu o fata sau ceva... ca poate nu apuci kilometrajul maxim al motorului. :lol:

Doar maresti conturile petrolistilor. ::)

Tocmai,am de lucru;D

Inghetata,sa vina vara

pai merge mai bine cu oil de asta,fara parca i putin mai zgomotos

kilometrajul maxim sigur nu il apuc daca mai conduc mult asa :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Adi2727 chiar si injectia directa are probleme avand parti in miscare si tolerante mici. Daca citesti pe forumurile din state o sa vezi ca baietii cu 1.9 TDI @90 cp sunt cei mai loviti de schimbarea motorinei in SUA .

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut,

am tot citit topicul asta gandindu-ma daca ma vad cu bidonul dupa mine, punannd in rezervor inainte de alimentare... sincer parca nu prea imi vine, dar ma tot gandesc sa incerc sa vad cum e. cred eu ca pentru cateva mii de km se poate incerca.

am urmatoarele intrebari pentru cei ce folosesc si in mode special pentru bogdan, care a deschis topicul:

1. nu e foarte clar din posturi, sa caut fc sau fd pentru motorul meu cu DPF? am gasit la 0.6L cu fc si la 1L cu FD.

2. acum, la ceva mai mult timp dupa deschiderea topicului, inca mai folositi sau vi s-a taiat sa umblati dupa ulei (eu alimentez numai de la rompetrol si trebuie sa fac un ocol pana la mol).

3. aveti si alte observatii dupa o folosire mai indelungata in afara de silentiozitate si speranta unei durate de viata mai mari?

PS: as aprecia foarte tare sa nu mai deviem topicul caci devine foarte greu de urmarit pe viitor!

multumesc mult!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai DPF cauta FD,e cel mai indicat.E putin mai scump dar merita.

Eu folosesc si in ziua de azi si sunt multumit,nu mi-a creat nici o problema,ba din contra m-a scutit una la mana de tacanitul ala enervant al injectoarele si totodara le-am mai prelungit si "viata"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si parca trage si mai bine :)

Il folosesc de 6 k

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ehe...sa vezi dupa vreo 50k cum e...Iti intra in obisnuita sa il bagi inaintea alimentari.biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

...... motorina pe care o avem noi la pompe (EN 590 HFRR <460μm) este la limita acceptabilitatii, in testul de anduranta se vede clar ca dupa 2000h de functionare cu motorina HRFF 450 uzura pompei de injectie ajunge la 5μm iar maximul acceptat este de 3.5μm ......

2000h x 40km/h (o medie cat de cat,ca sa nu zic 30) = 80000km parcursi in 2000 de ore si totusi pompa nu a picat inca.Sunt deacord ca acest calcul rudimentar este departe de a fi precis dar oricum ca sa ne formam o idee, 2000 ore de functionare cum zic cei cu testele cu siguranta le are motorul meu si totusi pompa nu a picat si tind sa cred ca mai duce inca pe atata...

Eu nu zic ca nu e bine sa punem ulei,din contra,chiar e bine,dar intrebarea mea este: apucam noi sa ne bucuram de beneficiile adaugarii uleiului in motorina?Tinem noi o masina sa parcurgem cu ea 300-400 mii km?

Da este normal in cazul celor care vor sa pastreze masina respectiva o viata dar pt cei care tin masina 5-7 ani eu zic ca nu prea are sens sa adauge uleu. :)

Probabil multi o sa zica "da esti egoist,nu te intereseaza ce urmeaza dupa ce vinzi masina" dar dupa parerea mea,repet, sunt sanse prea mici chiar si pt al 2lea proprietar sa se bucure de faptul ca eu i-am adaugat ulei in motorina.

Este un efect pe termen prea lung ca sa ma bucur de el.Parerea mea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma indoiesc sincer ca nu ai gasit pilitura in filtrul de motorina, probabil nu te-ai uitat, trebuia sa desfaci hartia de filtru ca la autopsie si sa vezi ce gasesti pe acolo.

Uzura pompei de inalta nu o simti imediat, o sa simti cand deja e prea tarziu, pt cativa lei de ce sa pice la tine? Mai bine bagi ulei si pica la urmatoru. Parerea mea care este . grin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am sa verific sapt. viitoare cand am sa-i schimb filtrul de motorina.Chiar sunt curios.Dca are pilitura atunci ma conformez si io daca nu poate am noroc si pica la urmatorul :angel12:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mă Vasile, trebuie să pice de tot ca să te declari păgubit?

Performanţele reduse nu te interesează? Nici faptul că sunetul motorului devine mai plăcut urechii?

PS: eu cred că nu vrei să te vadă lumea, la benzinărie, că bagi nu-ş'ce chestii dubaşe în rezervor... ;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

PS: eu cred că nu vrei să te vadă lumea, la benzinărie, că bagi nu-ş'ce chestii dubaşe în rezervor... ;D

Treaba e ca bag mai des din canistra B) deci nu-i bai la poampa :lol:, da hai ca mi-am luat aparat de masurat decibelii sa vedem un test before/after , asta ca sa nu zici ca-s prea rautacios si nu vreau sa bag, glumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A auzit cineva de Pennasol two stroke?

E mai "bun" ca Castrol sau Liqui Moly?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia si tu fisa tehnica si compara cele 3 uleiuri .

Oricum este mai scump decat uleiul MOL deci nu vad avantajul acestui ulei, benzinarii MOL sunt peste tot .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua.Am si eu aceleasi probleme ca voi,adică am observat ca motorul nu mai toarce asa frumos ca la început (cind am cumpărat-o) si totodata am văzut la schimbarea filtrului de motorina,pilitura de culoare auriu,lucru care m-a pus pe ginduri.As vrea va rog sa îmi spuneti si mie exact cum se numește acel aditiv care se

gaseste la Mol si care îmi trebuie la motorizarea mea,adică 2.0D cu DPF? Si as vrea sa știu dacă o sa folosesc acest aditiv,o sa dispară acea pilitura sau o sa apară mai putin?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc frumos pt.raspuns.Tocmai ce mi-am cumparat ulei,mai ramine sa gasesc si o masura.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now