BogdanG

Motorina EURO 5 si sistemul de injectie COMMON RAIL

424 posts in this topic

hmmmm .... interesant .... de la ce furnizor pui motorina premium?

Share this post


Link to post
Share on other sites

60% Rompetrol...35% Agip...si 5% de la Omv si Mol. Am ramas placut surprins cand am vazut doar 2 particule de pilitura. Ma asteptam sa gasesc mai multa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si sa intelegem ca folosesti si aditiv ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cand in cand (la 3000-5000) km mai bag cate un aditiv de curatat injectoare. Ori de la Stp ori de la Casite...ultima oara am pus 2+2.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca tot veni vorba de curatatul injectoarelor, oare ce-i mai benefic: o curatare cu ultrasunete sau curatarea cu aditivi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic ca virgula, combustibilii din ziua de azi au aditivul necesar curatare injectoare - doar ca trebuie ales cel potrivit fiecarui motor. Dupa parerea mea, curatarea cu ultrasunete ar avea acelasi efect ca si sablarea lor :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aditiv = SF :ph34r:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai ca nu cred in alte aditive suplimentare decat de exemplu cele din motorina aditivata EURO5, cel putin pentru motorul meu - sunt foarte multumit de cum functioneaza. Nu vad sensul in cazul meu sa folosesc si alti aditivi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maşina ta are un an. Mai aşteaptă vreo 7-8 şi o să începi să înţelegi. Să vezi cum mintea ta o să-şi formeze reflex condiţionat de a căuta aproape involuntar soluţii alternative accesibile pentru fiecare rateu, cădere de turaţie sau mesaj de eroare. Să vezi cum o să te plictiseşti să toooot constaţi că "şi asta o să pice", "nici asta nu mai are mult", "asta-i gata" şi să vezi cum îţi vine acru să tot dai bani frumoşi pe reparaţii.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si atunci o schimbi cu una mai noua - eu sunt de parere ca daca aduni timpul investit + banii alocati reparatiilor pe un termen de 3-5 ajungi mai scump. Aici este iarasi o chestiune de alegere personala, la fel ca aditivii suplimentari. La mine nu ii vad cazul.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare. Interesant topicul. Stiind de problemele CDI-urilor cu injectia si avand si eu motorizarea asta am citit topicul dar nu reusesc sa inteleg ce norma de 2T imi trebuie la al meu motor de 102cp. Am vazut in prima pagina niste date, dar poare din 2010 unii din voi au schimbat masinile si implicit si semnatura de la profil, asa ca poate nu se potriveste... Spuneti-mi si mie va rog ce recomandati pentru injectia mea si cantitatea la plin( probabil 60-65 litri). Se pune inainte sau dupa alimentare? Va multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ bendercasim ...Salut! Asa cum ti-am precizat in topicul dedicat " S/V 40 ", eu folosesc de ceva vreme MOL DYNAMIC SPRINT 2T.

In principiu "completez" 250 ml de ulei la un plin de 65 L.

"Procedura" nu are o regula anume...pe masura ce umpli rezervorul, torni cate putin, astfel incat ultimii 5-10L de motorina sa curete traseul de alimentare al rezervorului.

Pentru "etalonare" poti folosi cu succes un PET de suc de 250 ml. :thumright:

Edited by avx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neavand filtru de particule le poti folosi pe ambele fara grija.

Totusi baga FC ca sa nu faca figuri catalizatorul.

Sent from Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

si daca are filtru de particule?:)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pui JASO FD.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Off Doamne!! Ok! La mine fara DPF merge FC, acum e acum...: mineral sau sintetic? :dontknow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sintetic.Incearca pe Dynamic Sprint de la Mol.

Observ ca degeaba ne batem gurile pagini in sir aici,ca oricum nu se retine nimic :)

Sent from Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar de Metabond Megasel ce parere aveti ?Am citit pe net si am vazut ca este foarte cunoscut, dar parerile sunt impartite despre el.

Este mai scump decat 2T-ul de la MOL, deci este o alternativa mai buna decat 2T sau ... ????

Edited by Baxy

Share this post


Link to post
Share on other sites

:smile:)). This is neverending.

Aici ai fani 2T si "opozitia". Deci tot pareri impartite. Doar ca, asa cum ai spus si tu, este mai ieftin :P

Edited by Mihaipg

Share this post


Link to post
Share on other sites

:smile:)). This is neverending.

Aici ai fani 2T si "opozitia". Deci tot pareri impartite. Doar ca, asa cum ai spus si tu, este mai ieftin :P

Pai daca Metabond Megasel face mai mult bine sau macar face bine cu adevarat, si nu doar efecte placebo, mai bine as cumpara pe cel mai scump nu !!!

Dar se pare ca aici nimeni nu a folosit produsul, toata lumea este fan 2T.

Edited by Baxy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acest Metabond este un produs cu retea de distributie fantoma (gen Amway, cu manageri si distribuitori, cote si comisioane etc. - de aici valoare produs vs costuri de vanzare tragi tu concluzia). Poti sa iei de la ei mega uleiurile ultra performante si nemaipomenite, dar si capcane de muste, "produse pentru sanatate" gen licoare de aloe vera sau din puta de maimuta polineziana. Acum...daca tu vrei sa bagi astea in rezervor, este treaba ta. Motorul tau, banii tai samd.

Edited by Mihaipg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acest Metabond este un produs cu retea de distributie fantoma (gen Amway, cu manageri si distribuitori, cote si comisioane etc. - de aici valoare produs vs costuri de vanzare tragi tu concluzia). Poti sa iei de la ei mega uleiurile ultra performante si nemaipomenite, dar si capcane de muste, "produse pentru sanatate" gen licoare de aloe vera sau din puta de maimuta polineziana. Acum...daca tu vrei sa bagi astea in rezervor, este treaba ta. Motorul tau, banii tai samd.

Normal ca nu vreau sa bag puta de maimuta in masina :D, o sa folosesc desigur uleiul cel mai folosit si cu cele mai mutle pareri.Pana acum 2T nu a daunat cu nimic, ca nu a facut minuni la toti nu mai conteaza, important este ca nu face rau deci risc 0 daca incerc.Pe cand Metabond Megasel se pare ca este ... nimeni ... si nu ma risc.

PS - Amway nu este o companie fantoma, ci aproape numarul 1 in SUA.Dar am inteles ce ai vrut sa zici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"nimeni" este relativ... mai cauta pe forum. De exemplu

Edited by Mihaipg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now