BogdanG

Motorina EURO 5 si sistemul de injectie COMMON RAIL

424 posts in this topic

Pana la urma care norma e mai buna?Jaso FB, FC sau FD?

Intreb pt ca benzinaria Mol de la care obisnuiam sa iau ulei s-a inchis si acuma am luat Castrol 2T care are norma Jaso FB.Sper sa fie la fel de bun ca si Mol Dynamic Sprint 2T care avea norma Jaso FC.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jaso fb e putin mai slab.De obicei folosesc fc.Iar fd ul este mai mult pentru cei care au dpf.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jaso fb e putin mai slab.De obicei folosesc fc.Iar fd ul este mai mult pentru cei care au dpf.

Eu am DPF, deci sa inteleg ca Jaso FD e cel mai bun la dpf...Oare norma FD o au uleiurile Mobil?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da!

Am avut mobil 1 racing 2t cu fc,fd .Numai ca pretul e putin mai mare.. :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unde l-am gasit eu pretul e la fel cu cel de la castrol.26 lei

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am DPF, deci sa inteleg ca Jaso FD e cel mai bun la dpf...

Nu-i chiar asa, la MOL daca vei compara fisele tehnice de la Dynamic/Sprint Garden 2T (JASO FC) si Dynamic Moto 2T (JASO FD) se observa ca la capitolul "sulphated ash", care conteaza cel mai mult pt DPF, continutul cel mai redus e la FC.

In teorie:

"JASO FC – lubricity and initial torque requirements same as FB, however far higher detergency, exhaust smoke and exhaust system blocking requirements over FB.

JASO FD - same as FC with far higher detergency requirement."

deci nu face vreo diferenta (pentru ce-l folosim noi!)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

No acum de car' pusca mea sa bag? :) ca nu mai stiu FB,FC SAU FD? sau combinat FC,FD... Ii bag Untdelemn de la bunica si am rezolvat-o :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

FC e suficient; FB nu la DPF!

Share this post


Link to post
Share on other sites

parea mea e sa nu bagati nimic in afara de motorina buna. cea recomandata de producatorul masinii.

pentru cei care au probleme cu pretul motorinei: faceti un efort si bagati (cu sacrificiul kilometrilor parcursi) motorina buna.

motorina care e mai scumpa e mai buna. (retineti : motorina mai buna NU rezolva problemele create de folosirea anterioara a unei motorine proaste)

daca ati folosit motorina proasta , acum veti fi nevoiti sa platiti pentru asta.

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andreos "La tine trebuie in mod special sa pui ulei JASO FC sau FD pt ca ai DPF."

postarea nr 4

iulirx nu e chiar asa.Sunt persoane care folosesc ulei 2 t jaso fc/fd de 5 6 ani,inclusiv la tdi,cdti,tdci.Motorina mai premium (probabil) ajuta la o ardere mai buna,dar in rest face aceeasi branza ca si aia mai ieftina.Doar ca e aditivata.

ps: uleiul 2t jaso fc rezolva acel tacanit de injectoare dimineata,deci e bun!(testat de mine pe un focus tdci).

Share this post


Link to post
Share on other sites

lik. asta crezi tu. daca tu crezi in jaso, e treaba ta.

producatorii de masini stiu ce fac. si ce cer. daca tu crezi ca ei n-au dreptate, e doar treba ta.

a face ceva ce producatorii NU spun sa faci e responsabilitatea celui ce face.

io spun ca e RAU ce faceti. e treaba voastra sa fiti mai desptepti decit producatorul.

faptul ca pompa de inalta presiune se simte mai bine e mai important decit faptul ca depunerile solide pe camasa se aduna , nu ?

asta e, toti sintem informati si destepti....(poate nu stii, insa sulful s-a redus de la 50 ppm la 10 ppm tocmai din cauza aparitiei depunerilor solide si al aparitiei acidului sulfuric)

aci vorbim de parti per milion (ppm) nu de concentratii de 0,1 la suta (de citeva sute de ori mai mult) , cam pe unde sinteti voi cu jaso al vostru.

n-o sa vi se strice pompa de presiune. o sa cada DIRECT motorul.

nu-i problema : aveti la cine sa apelati !

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai producatorii sistemelor de injectie s-au plans de motorina Euro5, este pe prima pagina un PDF, trebuie doar sa-l citesti .

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce-mi place : astia se chinuie sa reduca depunerile solide , reducind sulful din motorina , iar unii mai destepti va spun sa puneti sulf in motorina.

puneti copii, ca unge !

asa, bogdane, te-ai prins : se pling. io l-am citit si inteles, tu ?

cu prima ocazie in care o sa si aduci argumente am sa dau o bere. (argumente am zis, nu pdf-uri)

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uleiul 2T nu inseamna sulf, daca tu pui egal intre ele este problema ta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

parca tot tu erai cel ce spunea sa se foloseasca ulei a5, low ash.

la ce , mama dracu' ii pui pe oamenii astia sa dea bani pe ulei scump in timp ce la zici sa puna jaso in motorina ? ai ?

"Uleiul 2T nu inseamna sulf, daca tu pui egal intre ele este problema ta ." nu e a mea , e a celor care pun acest ulei.

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

pentru cei care au probleme cu pretul motorinei: faceti un efort si bagati (cu sacrificiul kilometrilor parcursi) motorina buna.

motorina care e mai scumpa e mai buna.

Iuli, nu era vorba de bani,..

"motorina care e mai scumpa e mai buna"

aici nu sunt de acord: motorina mai scumpa nu inseamna cu mai mult sulf sau procent de biodiesel mai mic, ci mai aditivata.. si parca am citit pe undeva (nu regasesc) ca la common-rail e mai bine cat mai putini aditivi. asa ca, poate "motorina care e mai curata e mai buna"

@lik2008: n-am contrazis postarea #4, am adus justificari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motorina "normala" ,accesibila la pret are 7 % biodizel.Aialalta nu stiu..inca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evident fiecare face ce doreste si se pare ca sunt argumente pro si contra. Mai pe la inceputurile acestui topic si eu am fost tentat sa folosesc ulei 2T, ba chiar l-am si cumparat. Am intrebat in reprezentanta in Nyiregyhaza (sper ca am scris corect) iar cei de acolo mi-au spus ca ei nu pot sa se pronunte avand in vedere ca nu exista nicio recomandare a producatorului in acest sens. Cu alte cuvinte, nici da, nici ba. Au mai zis si ca ei nu au remarcat o crestere evidenta a numarului de defectiuni ale sistemului de alimentare cu motorina dupa introducerea normelor E5. Asa ca momentan sunt confuz. Nu-i nimic, mai stau, mai astept...

Pe la 196.000 km, odata cu o verificare/reconditionare a injectoarelor am facut si o verificare a pompei de inalta, care era in parametri normali, masina fiind exploatata in regim de firma (km astia i-am facut in 3 ani) si folosind aproape exclusiv motorina de la noi, cu exceptia catorva iesiri in afara tarii care nu cred ca au insumat mai mult de 8.000 km.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Din ce stiu si eu de la un prieten care lucreaza in domeniu la rafinarie si relativ la un post legat de motorina de la MOL: indiferent de benzinarie, diferenta o face aditivul si cantitatea sa - mai mult aditiv mai intensa arderea (mai multi km teoretic si mai multa putere) si mai putine depuneri in motor. Evident nimic nu este gratis - deci fiecare sa isi calculeze avantajul - eu la un plin de OMV MaxxMotion Diesel platesc 20 RON in plus la un plin fata de OMV 95 RON - cat o masa la Daimon cand ne vedem joi.

Sa nu uitam ca Volvo nu e o masina ieftina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt atat de multe mituri si de discutii incat mi-e sila, eu stiu atat, la mine a functionat, la multi de pe acest forum a functionat. La fel ca si mine au constatat o scadere a zgomotului si o reducere simtitoare a nivelului de pilitura din motorina, mai simplu decat atat nu se poate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am sa incep sa folosesc si eu metoda asta de prevenire a uzurii la sistemul de injectie

Edited by septy

Share this post


Link to post
Share on other sites

O buna metoda de testare a nivelului real de particule metalice si a efectului "aditivilor".

Cand ma refer la cantitatea reala de particule, ma refer la grosul lor care nu sunt vizibile cu ochiul liber.

La schimbarea filtrului de motorina, incercati sa recuperati toata cantitatea de motorina care se afla acolo, agitati putin pentru a se pastra tot continutul, apoi turnat intr-un alt vas/borcan, de preferinta transparent. Peste care turnati ceva apa si lasati recipientul intr-un loc ferit cateva zile(chiar si 1 saptamana-2), pentru a se decanta. Particulele metalice se vor depune pe fundul recipientului unde, in contact cu apa se vor oxida.

Cele mai bune rezultate se observa atunci cand pastrati motorina acolo unde se afla, in corpul filtrului. Atunci o sa vedeti clar, toata grozavia. Chiar sunt curios de rezultatele/observatiile voastre. :)

In cazul meu particular, cred ca marea majoritate a acestor particule metalice provin de pe conductele de alimentare, tur/retur, mai ales de la cele care sunt in apropierea condensului din rezervor. Altfel nu ar fi rezistat sistemul atatea sute de mii de km.

Am desfacut sorbul rezervor, unde am constat ca teava metalica a sorbului era atacata de rugina si se exfolia ~2/3 din lungimea totala, adica acea parte care in marea majoritate a timpului nu este scufundata in motorina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In legatura cu pilitura, un prieten mi-a spus ca provine de la pompele de alimentare(de la peco). In momentul cand bagam "ciocul" pompei in gaura de alimentare la rezervor, se produce o frecare intre "ciocul" pompei si gulerul conductei de la buson. Asa ajunge pilitura in rezervor si de aici mai departe. As vrea niste contra-argumente. Tin sa va zic ca am gasit pilitura de culoare "gri" si data viitoare cand desfac filtrul va promit ca o sa am un magnet ca sa vad daca e aluminiu (de la pompa) sau altceva. Masina are 163k, pompa masinii cred ca e cea originala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu tind sa cred ca este de la pompa de inalte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mi-e foarte greu sa cred ca pilitura provine de la frecarea dintre pistol si rezervor...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now