Sign in to follow this  
Followers 0
mariusdaniel

Se pare ca a inceput revolta spontana !

144 posts in this topic

Betty, intreaba-l pe Boc si pe Ialomitianu, ei tocmai au hotarat asta. Si nu va faceti voi privatii Romania Privatilor?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ba sa stii ca mi-ar placea la nebunie un stat fara bugetari. Cuvantul "bugetar" suna ca naiba. Si cand ii aud cu "n-am ce manca", "am nush cate rate", "copilasii mei" bla bla bla mi se face greata. Din clipa asta nu mai raspund nici unui bugetar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum tu te-ai nascut singura, in afara spitalului, n-ai facut nici un vaccin, n-ai mers la scoala si la facultate,n-ai nevoie de buletin, pasaport, acte de stare civila, te poti descurca si intr-un stat fara bugetari. Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auch ! asta a durut ;D

Cum stat fara bugetari mai Betty?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan G

Pai asa bine: externalizarea tuturor serviciilor pe cat posibil. iar unde nu e posibil crearea unui mediu de lucru cat mai competitiv. Spitalele de ex: sa se faca asigurarea medicala pe un anumit spital. Tu ca si cetatean alegi la ce spital vrei sa-ti faci asigurarea iar spitalul e finantat in functie de cati asigurati are. Care nu ofera servicii bune, sa zboare.

PS: parca tu nu esti bugetar

@xydexter

Pe mine m-a adus barza  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda....comentari la comentarii.... Desigur ca majoritatea cred ca la privati e raiul pe pamant si restul sunt dracii pe pamant. Eu sunt TOT la PRIVAT dar nu arunc cu pietre in capra vecinului. Asa cum a zis si dexter, cineva mi-a facut buletin, pasaport, permis si alte chestii. Din aceasta cauza EU NU CONFUND UN SISTEM imputit cu oamenii care lucreaza in acel sistem. Si da, au strigat CORECT "Hotii!".

Betty nu esti in masura sa ti se faca greata, pentru ca nu ai legitimitate sa vorbesti de situatia sociala a altora. Cand o sa ajungi pe mana unui doctor cu 1200Ron pe luna si a unor asistente cu 432ron pe luna, atunci sa ti se faca greata! Dar macar sa stii de ce!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Betty nu sunt bugetar DAR am mereu parte de ei si daca nu merge treaba la ei nu merge nici la mine, totul este legat intr-un fel sau altul si este foarte greu sa faci ordine acolo unde este multa birocratie. Nu uita un lucru si la privat (multinationale) exista birocratie si acolo se imping hartii si se imping foarte greu si pe bani multi deci daca acolo e greu de facut ordine atunci la bugetari unde exista si sindicate este si mai greu .

Treaba este ca se urla aiurea, trebuie facuta o revolutie in sistemul bugetar dar nimeni nu are curajul sa o faca si cand incepe unul sa o faca incep altii sa urle pt ca timpu` trece si leafa merge iar cand le tai din leafa pt ca asa cere tara incep sa urle.

Sunt sigur ca se poate face aceiasi treaba cu oameni mai putini dar la fel se poate face si la Petrom mai multa treaba cu oameni mai putini dar nu se vrea .

Restructurarea trebuie inceputa cu sefii de departament, ei trebuie sa plece si sa vina altii cu alti oameni mai competenti, astfel o sa fie si salarii bune pt ca 3 oameni vor face treba a 10 oameni DAR la noi sunt 10 sefi la 3 functionari .

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai uitat sa spui - cei 10 sefi au...50 de soferi  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai uitat sa spui - cei 10 sefi au...50 de soferi  :D

Politistii, profesorii sau doctorii? Iara facem o oala mare in care nu stim ce fierbem....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu le iau apararea pentru ca sunt bugetar. Nu ma simt bugetar, nici macar nu arat ca un bugetar, pentru ca au ajuns saracii sa arate la fel.

Le iau apararea pentru ca stiu mai bine decat tine ce se intampla la finante si nu este asa cum spui tu. Oamenii aia muncesc/munceau pe 20 mil. Munca de multe ori si mai grea si mai importanta decat orice manageras de firma care vinde biscuiti si care castiga triplu.  Greva este facuta de angajatii din minister si despre ei este vorba. Nu cred ca platesti vreo taxa la minister, ci la administratiile locale.

Cand iti scade venitul, oricare ar fi el, la jumatate ti se da VIATA peste cap. Viata insemnand tot la ce te poti gandi. Ti-ai construit o casa, niste obiceiuri, pe un anumit buget si este teribil. Te-ai angajat acolo si ai intrat in acest sistem de tot rahatul din care foarte greu mai iesi, stiind ca ai un venit pe care acum nu-l mai ai.  Nici nu vreau sa ma gandesc cum m-as fi simtit daca as fi eu in locul lor.  Daca o sa fie dati afara sau o sa plece ei, nu o sa vina in veci vreun om mai competent pe 600 RON. Si atunci chiar o sa fie haos. Am mai spus intr-un post pe care poate l-ai ratat. Greva a inceput in momentul in care au ramas cu 600 RON, nu cand le-au fost luate pe rand 25% (boc), sau diversele sporuri de 10-15% mai mult sau mai putin corecte.

De asta vorbesc. De nivelul de salarizare in ministerul de finante al Romaniei. Daca voua vi se pare normal, mie nu mi se pare.

Cand vor scoate o legislatie coerenta, mai ales simpla, care sa stimuleze pe cei care produc ceva in tara asta, atunci o sa merite salar mai mare. Pana atunci, imi pare rau pentru ei dar nu merita nici macar salariul unui profesor. Pentru ca ei (profesorii) produc ceva: oamenii (hmm, l-am sters de 2 ori ...) de langa noi. Si daca nu produc bine, vedem ce avem pe strazi, in vecini, in guvern, in parlament, in palat. Dar daca face profesorul greva, ce se intampla??? Nimic ACUM. Peste 20 de ani incepe sa se simta. Si simtim. Acum.

Am mai povestit undeva: in tara asta declaratia ca ai platit (cat trebuie sa platesti) e mai valoroasa decat plata! Cine a produs astfel de legi?

Am vazut sistemul fiscal in functiune la noi si intr-un stat occidental. Nu foarte insemnat. Diferenta imediata: am mers la coltul strazii, am platit impozitul si GATA. Daca statul crede ca nu am platit bine, vine in control si-i arat incasarile, platile si cat i-am dat lui. La noi: trebuie si o declaratie. Si stau la coada 2-3 ore in fiecare luna sa o dau. De ce? Nu are original al contractului meu cu angajatul? Sau incasarile mele?

Sa nu va vorbesc de stimulentele directe primite: consilier gratuit din partea primariei pentru a nu incalca legea (sa stie sa-si faca corect calculele ...). La noi: daca nu am dus declaratia la timp primesc amenda!

Si vin cu declaratii online! Ha, de parca serverul ala o sa functioneze cand voi avea nevoie de el!!

Intreba cineva unde s-a nascut? Stie acel cineva ca poti alege sa nasti la privat? Stie ca sunt destule mame care prefera sa nasca in Ungaria? Costa la fel de mult, dar au CONDITII. Nu le intoarce nimeni spatele si nici nu le mor copiii in grija sistemului! Cati din voi v-ati adus copiii pe lume intr-o clinica privata? Cati o sa-i dati la o gradinita privata? DE CE?

Da, statul cel mai bun e cel care nu are nimic. Atunci poate face cadrul legal CORECT. Parerea mea, de nestiutor.

Ne plangem ca din 4 milioane de salariati, 1.5 sunt la stat. De statul nu creeaza un cadrul legal care sa incurajeze munca la alb, in loc sa o pedepseasca pe cea la negru?

Iar strigam ca lupii la Luna. Si Luna ne aude. Doar ca omuletul de pe ea nu ne raspunde.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Profesorii, medicii, politistii au stiut de la inceput in ce anume se baga... cand au ales meseria aia.

M-as fi asteptat sa faca greva si sesizari pentru inbunatatirea sistemului in care lucreaza. Ei il cunosc cel mai bine pentru ca sunt in mijlocul lui. Dar nu... ei fac greva doar cand lor personal le merge prost.

Ca si PFA aveam nevoie de o amarata de hartie, se numeste decizie de impunere pt plati anticipate. O ridicam de la Finante. Normal, trebuia sa imi vina prin posta acasa pana in 15 martie. Nu venea. Ma duceam prin 10 martie sa imi dea duplicat, ma trimiteau acasa sa o astept ca vine pana in 15 (15 martie, este data limita pentru plata impozitului pe primul trimestru). Eu stiam ca nu vine, pentru ca aveam experienta anilor trecuti. Ma rugam de ei ca ultimul om sa-mi listeze un exemplar sa pot si eu sa imi platesc taxele fara penalizare. La Casa de Asigurari de Sanatate nu voiau sa imi calculeze contributia fara dracia aia de hartie. Ziceau ca nu pot. Uneori imi pierdeam rabdarea si le spuneam de la obraz ca e un sitem de rahat. Acelasi rezultat... nu se poate. Sa vin dupa 15 daca nu imi ajunge acasa.

Ma duceam dupa 15... depuneam o cerere si in maxim 30 de zile aveam duplicatul. O foaie A4 :D. Cu aia, fericit ma duceam si stateam la coada la CAS pe str. Constanta. Imi calculau datoriile, normal , cu penalitatile de rigoare :). La fel si la Finante, plateam penalitati. DIn vina cui? Mai conteaza... ?

Si toate astea in orele de program... cu ore libere, sau zile de concediu.

Deci sa ma scuze domnii bugetari, dar e nevoie de responsabilzarea lor.

Si asta pt un amarat de PFA. Daca deja ai un S.R.L iti ies peri albi pe holurile institutiilor cu maldarul de hartii in mana.  Si declaratii pe dischete de 3.5" la Casa de Asigurari Sociale  ;D  

Asa ca si eu as vrea doar sa fiu lasat in pace. Atat.

Oricum, poate ajungem sa dam cu capul de ciment, ca si stat. Si poate atunci ne vom trezi. Sau poate nu

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Betty nu sunt bugetar DAR am mereu parte de ei si daca nu merge treaba la ei nu merge nici la mine, totul este legat intr-un fel sau altul si este foarte greu sa faci ordine acolo unde este multa birocratie. Nu uita un lucru si la privat (multinationale) exista birocratie si acolo se imping hartii si se imping foarte greu si pe bani multi deci daca acolo e greu de facut ordine atunci la bugetari unde exista si sindicate este si mai greu .

Treaba este ca se urla aiurea, trebuie facuta o revolutie in sistemul bugetar dar nimeni nu are curajul sa o faca si cand incepe unul sa o faca incep altii sa urle pt ca timpu` trece si leafa merge iar cand le tai din leafa pt ca asa cere tara incep sa urle.

Sunt sigur ca se poate face aceiasi treaba cu oameni mai putini dar la fel se poate face si la Petrom mai multa treaba cu oameni mai putini dar nu se vrea .

Restructurarea trebuie inceputa cu sefii de departament, ei trebuie sa plece si sa vina altii cu alti oameni mai competenti, astfel o sa fie si salarii bune pt ca 3 oameni vor face treba a 10 oameni DAR la noi sunt 10 sefi la 3 functionari .

Nu exista sitemul perfect, deci si in multinationale este coruptie, lene si indiferenta. Dar la multinationale, actionarii au mult mai multa grija de banii lor. Daca la finalul anului sau trimestrului profitul este sub asteptari, se iau masuri, inclusiv concedieri cu cutia pe masa, iti strangi lucrurile in 30 de minute si pleci. Fara compensatii, fara nimic. In schimb, daca cifra arata bine, nimeni nu e interesat ca X a angajat pe Y care freaca menta.

La stat, daca sistemul este atat de ineficient ca nu poate asigura nici salariile, nu-i bai, ca ne imprumutam sa le plateasca.. inca cu sporuri, suplimente si majorari.

Cam asta e diferenta...

In rest, numai bine. Romanii s-au mutat de la pupat moastele Paraschievei (ca sa primeasca ceva instantaneu si fara mare efort) la greve (sa primeasca la fel, fara efort, si nu dupa merit, bani cazuti din cer). Asta este educatia, si de asta nu o sa scapam niciodata din mocirla in care ne zbatem aici.

Share this post


Link to post
Share on other sites
:D  ai uitat sa adaugi : la unii romani (si din pacate sint fooooarte multi), credinta se termina intr-o farfurie de plastic cu sarmale, primita dupa ce si-au dat pumni si coate in suprema inghesuiala din apropierea bisericii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In primul rand influenta. Ar fi interesant de vazut cate controale de la GF sau de la fisc au avut firmele in care a fost asociat/actionar.

Apoi, in al doilea rand, accesul la informatii. Cate bunuri mobile si imobile se pot dobandi la un pret foarte bun daca stii de unde... si doamna in cauza stie cu siguranta :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

@parola

"Cand o sa ajungi pe mana unui doctor cu 1200Ron pe luna si a unor asistente cu 432ron pe luna, atunci sa ti se faca greata! Dar macar sa stii de ce!" Am fost acolo. Si inca vomit... Vorbesc in cunostinta de cauza si am toata legimitatea sa-i critic atat timp cat platesc impozite.

Si daca tot aduceti in discutie unde m-am nascut, cum comentati cazul de la maternitatea Giulesti? Copiii aia n-au murit de mana (indirect) bugetarilor?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@rand

Si eu tot PFA  :D Ai facut si tu cozile alea nenorocite cand a trebuit sa platesti pensie si somaj pt numai o luna si 9 zile dupa ord 58? Trebuie totusi sa vad si partea buna: functionarii de la casa de pensii Braila s-au mai cizelat. Am putut vorbi cu ei ca de la om la om (nu ca de la paria la zeu) si pareau chiar ca stiu ce vorbesc, raspundeau normal la intrebari. Ba mai mult de atat, o doamna amabila de acolo a primit chiar si acte care nu erau puse in dosare de carton cu sina  ;D

Credeam ca asist la o minune, dar mi-am revenit cand am interactionat cu aia de la somaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Betty, tu-ti aduci de acasa tastatura, mouse si ce-ti mai trebuie la birou, cum fac unii dintre medici, care cumpara anestezice din banii lor? Ai lucra daca n-ai avea un minim de dotari si un minim de salariu? Unii din bugetari asta fac. Bine sau rau, fac treaba pe care n-ai face-o tu. Unii chiar din pasiune. Tu ai fi stat sa ai grija de o sectie de nascuti prematur pe 800 RON pe luna? Spune ca da. E vina asistentei ca directorul ala a facut afaceri cu cine stie ce firma de rahat cu angajati de rahat care au montat aerul conditionat?

Ai facut vreo sesizare ca stai la cozi aiurea, ca x nu-ti primeste actele fara dosar-sina? De injurat la cozi injuram toti. Daca toate PFA-urile nu depuneau declaratiile alea imbecile, nu cred ca statul era in stare sa-i amendeze pe toti. Dar fiindca vrei sa platesti, sa te scapi si luna asta, etc. n-o sa se schimbe nimic. Nu-s de vina rotitele, ci angrenajul. Tu interactionezi cu rotitele. Angrenajul e uns de cei interesati. Cei interesati ca sa primeasca comisioane din stimulente. Cei interesati sa primeasca informatii din interior. E ca si cum te-ai supara pe un legionar roman ca ti-a dat foc la sat, desi Cezar a dat ordinul. Trebuie restructurati Cezarii intai, si dup-aia legionarii.

Daca directorul ii zice la acritura de la ghiseu sa nu-ti mai ceara dosar cu sina, nu ti-l mai cere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Betty, tu-ti aduci de acasa tastatura, mouse si ce-ti mai trebuie la birou, cum fac unii dintre medici, care cumpara anestezice din banii lor? Ai lucra daca n-ai avea un minim de dotari si un minim de salariu? Unii din bugetari asta fac. Bine sau rau, fac treaba pe care n-ai face-o tu. Unii chiar din pasiune. Tu ai fi stat sa ai grija de o sectie de nascuti prematur pe 800 RON pe luna? Spune ca da. E vina asistentei ca directorul ala a facut afaceri cu cine stie ce firma de rahat cu angajati de rahat care au montat aerul conditionat?

Ai facut vreo sesizare ca stai la cozi aiurea, ca x nu-ti primeste actele fara dosar-sina? De injurat la cozi injuram toti. Daca toate PFA-urile nu depuneau declaratiile alea imbecile, nu cred ca statul era in stare sa-i amendeze pe toti. Dar fiindca vrei sa platesti, sa te scapi si luna asta, etc. n-o sa se schimbe nimic. Nu-s de vina rotitele, ci angrenajul. Tu interactionezi cu rotitele. Angrenajul e uns de cei interesati. Cei interesati ca sa primeasca comisioane din stimulente. Cei interesati sa primeasca informatii din interior. E ca si cum te-ai supara pe un legionar roman ca ti-a dat foc la sat, desi Cezar a dat ordinul. Trebuie restructurati Cezarii intai, si dup-aia legionarii.

Daca directorul ii zice la acritura de la ghiseu sa nu-ti mai ceara dosar cu sina, nu ti-l mai cere.

Asa-i: directorul a inchis ghiseul de langa intrarea lor. Ca noi stateam la coada 2 ore si ei, impreuna cu alti functionari, nu puteau sa-si bea cafeaua in liniste. Si au rezolvat problema. Nu mai e ghiseu acolo. Si stam 3 ore. Precizare: se intampla prin 2005, poate de atunci s-au mai imbunatatit lucrurile.

De acord ca nu-i normal sa aduca "consumabile" pe banii lor la lucru. Da' noi platim pentru astea (angajati si angajatori) si putem avea pretentia sa primim pentru ce platim. Si nu primim. Si putem avea simpatie pentru personalul medical si pentru profesori. Dar pentru cei care fac cadrul legal asa cum il fac??? (@Sepuku: no ofence, please)

Share this post


Link to post
Share on other sites

De acord ca nu-i normal sa aduca "consumabile" pe banii lor la lucru. Da' noi platim pentru astea (angajati si angajatori) si putem avea pretentia sa primim pentru ce platim. Si nu primim. Si putem avea simpatie pentru personalul medical si pentru profesori.

Nu primim fiindca banii se pierd pe drum. De exemplu platim asigurari de sanatate, iar banii ii ia doamna Udrea sa plateasca frunze. E doar un exemplu. Sau cand facea Nastase sali de sport prin toate coclaurile, toti au zis ca e un nenorocit. Modelul a fost  preluat si de actualii guvernanti. Banii aia ar putea renova niste spitale de exemplu. Dar aia care ii distribuie se gandesc cam asa: "de ce sa dau bani la un spital cand nu pot scoate nimic, are cumnatu' firma aia de constructii, ii dau pentru contructia unor sali de sport".

Din 2008 daca se dorea se puteau organiza teste de competenta la nivel national. In toate domeniile. Dar nu s-a dorit si nici nu se doreste. Fiindca sistemul e mult prea inertial si prea bine pus la punct. Daca cineva vrea sa schimbe ceva in bine, imediat primeste un telefon de unde trebuie care-i transmite sa se potoleasca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Betty, tu-ti aduci de acasa tastatura, mouse si ce-ti mai trebuie la birou, cum fac unii dintre medici, care cumpara anestezice din banii lor? Ai lucra daca n-ai avea un minim de dotari si un minim de salariu? Unii din bugetari asta fac. Bine sau rau, fac treaba pe care n-ai face-o tu. Unii chiar din pasiune. Tu ai fi stat sa ai grija de o sectie de nascuti prematur pe 800 RON pe luna? Spune ca da. E vina asistentei ca directorul ala a facut afaceri cu cine stie ce firma de rahat cu angajati de rahat care au montat aerul conditionat?"

Nu e problema mea ca n-au ei cu ce sa-si faca treaba. De ce nu protesteaza ca n-au cu ce sa-si faca treaba? De ce protesteaza numai pt ca li s-a taiat din salariu? Orice mi-ai spune n-am cum sa simt niciun gram de empatie pentru ei. DA, n-as face treaba lor nici in ruptul capului. Imi apreciez munca la o anumita valoare si o prestez pentru cine-mi ofera cat consider eu ca merit. Exact la fel ar trebui sa gandeasca si ei. Piata muncii e libera. Dar nu, ei vor un loc de munca sigur, de unde sa nu-i zboare nici Dumnezeu, unde sa nu dea socoteala nimanui, unde nu conteaza daca stii sau nu sa faci ceva. Nu-mi povesti de pasiune ca nu cred. Poate doar in cazul unor medici. Fac treaba pe care n-as face-o eu pentru ca nu stiu sa faca altceva si le e teama de concurenta de la privat. Si da, e si vina asistentei pentru ca daca statea in salonul ala nu mai murea nimeni. N-a fost o explozie, a fost un incendiu care s-a extins incet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In timp ce noi luam modelul Greciei, altii care muncesc incep sa culeaga roadele:

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,6114453,00.html

E intersant ca poporul roman nu a evoluat de la stadiul de culegator... de gandire primitiva. Vede pomul, scutura fructele si le mananca. Apoi vine iarna, il ia cu frig, taie pomul si se incalzeste. Si apoi ori emigreaza ori mananca radacini.

Inca majoritatea de la noi nu a inteles ca toamna ARUNCI samanta pe pamant, astepti cu rabdare si munca, si peste un timp... poti sa culegi de 20 de ori cat ai "aruncat".

Ne lipseste educatia de a investi, de a ne risca ceea ce avem (samanta aruncata in pamant cu credinta ca se va iontoarce la noi multiplicata), de a munci pentru ca se recoltam mult si sa traim linistiti pe urma si noi si generatiile de dupa noi. Luam "ce da Domnul" si dupa noi "El cu mila".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ca nu e problema ta betty ca n-au aia cu ce sa-si faca treaba, devine problema ta doar cand ti se cer bani pe medicamente in spital, sau cand aia de la ghiseu iti cere dosare cu sina.

Si ia sa vedem ce inseamna greve prin alte parti: http://www.bbc.co.uk/news/business-11524277 Scandalul e pentru 2 ani in plus la varsta de pensionare, facut de studenti, nu pentru taierea salariilor de la 400 de euro la 150 facut de niste babe in pragul pensiei.

Daca voi credeti ca traiti intr-o bula de sticla, neafectati de angajatii de la stat decat atunci cand mergeti cu metroul, la spital sau platiti impozite la ghisee, va inselati. Cand turma asta de bugetari nu mai are bani de consum, n-o sa mai aiba nici restul economiei bani. Nu cred ca se mai indoieste cineva ca economia Romaniei e una bazata pe consum, nu pe productie. Cand tanti de la ghiseu n-are bani de margarina din supermarketul x, o sa fie dati afara si aia de o cara din depozite pe rafturi cu motostivuitorul.

Rand, bine ca e Boc gradinarul priceput, am vazut cat l-a tinut elanul reformist, pana s-au pus alea din minister de-a doua la usa.

Ca sa mearga livada sau lanul de grau trebuie sa le mai pazesti si de hoti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0