Brava

Sa facem ceva cu carburantul asta ...

266 posts in this topic

In jurul orelor 23.10 angajatii unei benzinarii din centrul capitalei au asistat la o scena desprinsa parca din filmele cu miliardari.

Un barbat necunoscut a intrat in benzinarie cu masina si a alimentat fara intrerupere pana cand a umplut rezervorul, dupa care a platit cu numerar,de parca nimic nu s-ar fi intamplat.

Casiera de serviciu l-a urmarit pe barbat pe monitor cum alimenteaza fara discernamant si si-a alertat colegii.

¬A alimentat o vesnicie, credeam ca i-a inghetat mana pe pistolul pompei, povesteste casiera.

¬Eu am fugit repede afara ca sa-l salvez, am incercat sa-i smulg pistolul din mana, dar era prea tarziu: deja isi umpluse rezevorul. Am strigat la el:

"Ce-ai facut nenorocitule, o sa infunzi puscaria! Stii cat costa litrul de benzina? Stiti ce mi-a raspuns? A zis cu nonsalanta: "Chiar asa, domnisoara, cat face?¬

Baiatul care spala parbrize in benzinarie este inca in stare de soc.

¬Credeam ca vrea sa puna si el un litru-doi, cat sa ajunga acasa. Cand am vazut ca depaseste patru litri si nu se opreste m-am panicat.

Le-am zis colegilor ca avem un investitor strain la pompa trei.

;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tare asta mai Alin dar cred ca isi are locul la rubrica bancuri, noi aici discutam de chestii serioase, cum sa bagam benzina numai in zilele de 13 ale lunii, cum sa pichetam benzinariile si sa alimentam dupa cum am spus mai sus doar in ziua de 13.

Tot aici se discuta despre metode coercitive asupra benzinariilor de parca ei ar avea nevoie de noi nu noi de benzina/motorina lor . laugh.gif

PS> in US pretul benzinei a crescut de 3 ori in ultimii 10 ani si totusi nu se streseaza nici un american, ba mai mult statul american a scazut de 3 ori taxele pe benzina astfel la ei 70% din pretul benzinei este petrolul propriuzis, 13% sunt taxele percepute de stat si au scazut de la 32% asa ca peste tot este benzina scumpa .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Avand in vedere ca s-a facut frumos afara , eu m-am dat pe metrou iar de saptamana viitoare ma dau pe bicicleta . Masina seara sau eventual doar in weekend .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haide mai Vadim ca loganu tau consuma 3% la vale laugh.gif

Lasa ca apare noul C30 electric si in 100 de ani se amortizeaza investitia laugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Logan diesel un fel de C30 electric :lol: dar tot mananca un 6% si daca faci 100 km / zi , tot te costa un minim de 1000 de lei :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici cu diesel nu mai e ieftin sa te dai... undecided.gif

Incepe sa devina tot mai clar, ca trebuie sa ne desprindem cumva de stapanii petrolului... iar independenta aproape totala se poate numai prin solutii home-made, gen: biodiesel, cng, hidrogen, etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Vadim nu e deloc asa, un C30 electric te costa per 100km cca 7ron iar un C30 1.6DRIVe te costa 30ron adica de 4 ori mai mult, la 10.ooo km/an inseamna 600E economie asta strict in RO, in tarile cu apa calda evident diferentele sunt mult mai mari iar daca pui in ecuatie distantele mai mari si taxele pe poluare deja putem vorbii de diferente de 3000E-5000E pe an deci din pacate asta este viitorul .

Din pacate Adi solutiile home-made nu prea sunt viabile si sunt chiar periculoase, ulei vegetal nu poti baga decat in dieselele vechi iar acestea sunt pe cale de disparitie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Glumeam cand am zis de miniD5 :lol:

Am un var ... care dupa ce si-a luat mondeo care e tdci a facut fostul focus care e diesel normal un mini cobai si il folosea cu "biodiesel" , masina mergea de n-avea treaba , dadea cu fum ca la balamuc evident ca nu avea aceeleasi performante , dar era perfect avand in vedere ca avea un prieten care isi facuse pt el o minifabricuta de biodiesel . Stiu ca dupa un an parca , i-a schimbat tevile de la rezervor la motor .

Oricum am observat ca ieri la ora de varf , adica 16-17-18 Bucurestiul era aproape gol , am facut la ora 17 , 15 minute de la P-ta Domenii la Sincai ceea ce pt ora aia este record .

Edited by Brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vadim, nu cred ca ai banuit unde se va ajunge cand ai deschis acest topic.

Te rog sa nu cumva sa-ti vina vreo idee sa te plangi de scumpirile la alimente... Nu vreau sa mor de foame !rolleyes.gif

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heheee , momentan scumpirea carburantului la un transport nu este chiar asa de fabuloas ca sa creasca preturile .

De ex , la un tir incarcat cu 24 tone de marfa , scumpirea carburantului este de 240 lei / 1000 de km .... asta ar veni 0.01 lei pe kg , asa ca preturile n-au voie sa creasca . Acum se poate specula ... domne a crescut pretul la motorina ... scumpim si noi cu 20 de bani :lol: si uita asa mai iese un profit de 1100 E / camion :lol:

Btw , un bussines ar fi sa valorifice shaormarii si MC-ul uleiul de la cartofi :lol:

Edited by Brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

Umbla zvonuri despre o asa zisa criza alimentara. Iti dai seama cat de penibili vom fi noi românii, cu atata pamant arabil de cea mai buna calitate, cand o sa dam din colt in colt.

Imi pare rau ca nu am si eu o bucatica de teren pe undeva. Macar as manca o rosie adevarata...

Share this post


Link to post
Share on other sites

La faza asta, penibili suntem deja, Marius....din cat pamant arabil avem, cat se cultiva? Sau alta...din moment ce in tara avem nevoie de grau, de ce il exportam ca apoi sa il importam la pret dublu, triplu, samd?

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Nu cerceta aceste legi, Ca esti nebun de le-ntelegi...." zicea poetul...

Si petrol avem destul, mai ales in platforma Marii Negre. Dar ma indoiesc ca r fi mai ieftina benzina si daca nu am importa petrol. Tot de cotatiile internationale s-ar tine. Eu unul, ii ard la cantitate in ultima vreme. Merg mai putin cu masina, deci cumpar mai putin combustibil. Am si card RATB, cu calatorii preplatite.

Deja, am inteles ca a scazut cu 15 % cantitatea de combustibil lunara ce se distribuie, fata de aceeasi perioada a anului trecut. Sper sa se ajunga la 50 %. Mai putina poluare, mai putina aglomeratie pe strazi, mai putini bani la "ei" si mai multi la "noi".

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Nu cerceta aceste legi, Ca esti nebun de le-ntelegi...." zicea poetul...

Si petrol avem destul, mai ales in platforma Marii Negre. Dar ma indoiesc ca r fi mai ieftina benzina si daca nu am importa petrol. Tot de cotatiile internationale s-ar tine. Eu unul, ii ard la cantitate in ultima vreme. Merg mai putin cu masina, deci cumpar mai putin combustibil. Am si card RATB, cu calatorii preplatite.

Deja, am inteles ca a scazut cu 15 % cantitatea de combustibil lunara ce se distribuie, fata de aceeasi perioada a anului trecut. Sper sa se ajunga la 50 %. Mai putina poluare, mai putina aglomeratie pe strazi, mai putini bani la "ei" si mai multi la "noi".

Ne trebuie cate o maschina magnetica (numa' pt volvisti biggrin.gif ) sa circule in zig-zag pe axa N-S .....

banditii ar vinde 0 l iar castigul nostru ar fi de 100% . .....blink.gif

io deja am redus consumul de 99+ cu 50% .... vai mie ..... inainte luam de 100 (pe saptamana, deh mambo), acu numa' de 50 ...

ma tot uit la ac, se duce in jos de'al dracului, ticalosul, nu poci sa ma dau cu dulcie, tocma cand merge de sbarnaie ... asa am patit

toata viata, cand sa zic si io ca-i bine, e si mai rau ..... romanica banana .... tara de rahat, politicieni de rahat .... si noi, fraierii ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Umbla zvonuri despre o asa zisa criza alimentara"...

Eu prin meseria mea, am parte sa "stau" printre senatori, deputati, etc. Nu e nici un zvon, asta se va si intimpla. Deja sint niste oferte din partea germanilor, care ar dori sa "sponsorizeze" cu niste banuti buni romanica - in schimbul a...ghici ? mincare data pentru multi ani.

Degeaba ai un teren, semintele sint tratate cu toate porcariile, manipulate genetic, etc - asa ca adio, mincare sanatoasa. Insa cu putina munca, mica agricultura din spatele casei iti poate asigura o anumita cantitate de hrana, nu ?

Timpul sper sa nu-mi dea dreptate la toate cite aud in dreapta si-n stinga mea...

Cit despre benzina, aceasta va fi primavara in care-mi voi pune un "fuel-cell" de hidrogen pe masina, cu PWM, cu tot ce trebuie, totul construit in regim propriu. Celula functioneaza deja de aproape 2 saptamini, imbunatatindu-i performantele/versus curent consumat.

La inceput, doar pentru scaderea consumului si noxe mai mici. Nu detaliez, pentru ca se vor gasi multi "sceptici", care nu au realizat asa ceva niciodata dar STIU EI ca nu are randament si nu ai cum sa-i convingi. Si pamintul parca era cindva...plat.

Un lucru e clar: pretul benzinei nu o sa mai scada. Da, in america statul a redus taxele. La noi ? Niciodata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cit despre benzina, aceasta va fi primavara in care-mi voi pune un "fuel-cell" de hidrogen pe masina, cu PWM, cu tot ce trebuie, totul construit in regim propriu. Celula functioneaza deja de aproape 2 saptamini, imbunatatindu-i performantele/versus curent consumat.

Poti sa detaliezi te rog? Eventual un link ceva

mersi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incepand de miercuri mi-am facut abonament pe autobuz.... NU am mai mers de ani de zile cu RATB-ul...NU este atat de rau pe cat ma asteptam. Sa vedem daca la vara o sa fie la fel de ok... sunt multi carora le lipseste deodorantul si apa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu esti singurul care are abonament ! Eu am de multi ani, diferenta este de timp si bani, cu RATB-ul fac in plus 15-20 minute fata de cat as face cu masina, la bani, 35 lei abonamentul pe 2 linii pt. mine si 35 lei tot pe doua linii pt. prietena mea fata de 450-520 lei cat as da pe motorina pt. 20 de drumuri doar dus-intors casa-munca ! Formula este asa 35km/zi x 20 zile = 700 km, consum 14-14,5L/100 km x 7 x 5,3 lei/L !!! ;D;D;D

Cu mobra ies mai ieftin la bani fata de masina si ajung in timp mult mai scurt :lol::lol::lol:

Incepand de miercuri mi-am facut abonament pe autobuz.... NU am mai mers de ani de zile cu RATB-ul...NU este atat de rau pe cat ma asteptam. Sa vedem daca la vara o sa fie la fel de ok... sunt multi carora le lipseste deodorantul si apa

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu ti-a fost frica in ukraina ? toate sint ok ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intenţionez să merg din nou, în acest week-end.

Ia si o cisterna cu tine...

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia si o cisterna cu tine...

Ma trec si eu pe lista cu 100 litri daca se poate :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Am primit pe adresa de email de la prieteni si cunoscuti de-ai mei urmatorul mesaj pe care vreau sa-l postez si poate sa-l dati si voi mai departe! Avem asa:

Taxe impuse la carburanti

Am cautat taxele incluse in benzina de la 1 ianuarie 2011: - acciza este de 467 EUR / tona - taxa de drum este de 125 EUR / tona - taxa de solidaritate (cate un cent / litru - motivul este acoperirea prejudiciului creat in urma falimentului Bancorex), adica 10 EUR / tona Producatorul are pretul de aproximativ 370 EUR / tona. Astfel rezulta urmatorul pret pe tona de benzina: 370+467+125+10=972 EUR / tona (taxe si accize) Se adauga TVA de 24 %, adica 233.28 EUR Totalul este de 1205.28 EUR / tona Un litru de benzina este 1,205 EUR (aproximativ 5.15 RON) Producatorul incaseaza 370 EUR / tona Statul incaseaza 835.28 EUR / tona ASA CA, OAMENI BUNI REVOLTA ESTE UN CUVANT PREA MIC,,, DA MAI DEPARTE DACA ESTI ROMAN !! MERITA SA INERCAM ! NU E GREU ! DATI MAI DEPARTE MACAR PRIETENILOR SOFERI !

APEL CATRE ROMANII CARORA LE PASA ! MERITA SA DOVEDIM CA SUNTEM O FORTA DACA SUNTEM UNITI ! Din 17 ianuarie 2012, NU MAI ALIMENTATI DE LA PETROM !!! Este singura solutie de spargere a monopolului carburantilor (cum foarte bine a spus Badea). Lovind intr-unul singur, acesta va avea doua solutii: sa intre in faliment sau sa scada pretul, declansand in acest fel concurenta pe piata. Mai mult, este singura sansa prin care putem cere si obliga guvernul Romaniei si Petromul sa desecretizeze Contractul de Privatizare si sa aflam care sunt tradatorii acestei tari. In felul acesta se vor dezvalui si comisioanele date (pretul tradarii) si nemernicii care le-au primit (hotii natiunii). Imprastiati acest mesaj in proportie geometrica, astfel incat in 17 ianuarie sa fie accesat de cel putin 100.000 de romani. Pana acum el a fost trimis la peste 1800 de useri. Alatura-te si tu si trimite la cei pe care ii cunosti!

Edited by Andu G

Share this post


Link to post
Share on other sites

...si in caz ca trimiteti acest mesaj la toata agenda , ..... nu faceti greseala sa-puneti in CC ci in BCC ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai de se bre?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now