Y309rlc Volvo

Problema VVT VALVE

224 posts in this topic

Cativa mm sunt deja ENORM de mult......prima cheie am gresit-o cu 3 mm si era enorm de mult.....ma refer la distanta dintre axe(admisie-evacuare)......ceea ce pot sa va spun e ca distanta din centrul axei admisie pina in centrul axei evacuare este de 167 mm....Odata pus la semne rolele (fata de capacul de plastic de deasupra), si vibrochenul la semn(se pune primul......apoi rolele treb sa cada la semne) nu ai alta sansa sa calezi axele( AMBELE)....cu aceasta cheie....fiindca daca una din role nu e la semn.....vorbim deja de grade .....nu milimetri...cheia nu intra pe ambele axe...oricum multumesc mult Ionutz......orice ajutor e binevenit....!!!!

daca la mine se v-a potrivi ....PERFECT.....inseamna ca,,,,,,cotele pt orice s/v40 vor fi aceleasi....nu? si e pacat sa cheltuiti multi bani pe o cheie OEM....nu?....incerc sa dau o mana de ajutor celor care au posibilitatea sa-si faca la un strungar o cheie.....vreau sa ajut......dimensiunile nu le-am gasit nicaieri .....tinand cont ca am intrat si pe alte forumuri de pe afara unde sunt si membru.....iar aia bat campii rau de tot .... :smile:.....se zice ca .....asa zisa cheie OEM nu este din fabrica facuta perfecta!!!are abatere de 1-2 grade....

sper sa nu ma injure nimeni.....incerc sa-mi rezolv singur ceva probleme la masina.....fara costuri mari.....si fara reprezentanta.....si daca merge de ce sa nu afle si alti prieteni de pe forum cu un singur "clic"....probleme pt care eu am gasit solutii.....sper din nou sa nu fi deranjat pe nimeni.....multumesc

Edited by mikaita

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai reusit sa repari VVT-ul ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu cred ca da.....am cumparat o rola la mana a doua si dupa ce am lasat-o in wd40 vre-o 3 zile.....au iesit din ea.....toate minunile alea mai negre care exista in lumea asta....fffff mult jeg.....pe a mea dupa cum stii Alex am desfacut-o bucati....am luat garnituri,am schimbat garniturile si am slefuit cu smirghele de 1000 ceea ce am crezut eu ca nu e ok(insesizabil pot sa zic)...am montat tot la loc .....dar am o mare dilema.....daca zgaltai rola in mana,cea second hand....se aude un zgomot in ea(presupun ca ceva are joc pe acolo....asa cum bine spuneai),iar cea facuta de mine,daca o agit tare in mana....nu se aude nimic....poate am strans suruburile prea tare oare?....sau asa treb sa fie?!stii cumva daca rola noua cand vine are ulei in ea deja?astept cheia de calat de la strungar ca sa o pot monta....

Edited by mikaita

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rola noua vine cu ulei in ea, dap

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar oare o rola noua ...sa zicem ca nu are ulei in ea.....daca e zgaltaita mult.....se aude ceva in ea?!!adica acele lamele din ea ar trebui sa aibe ceva joc in ea?...ceva microni....am incercat sa iau legatura cu cei de la AISIN japan.....dar la intrebarea mea au spus ca e strict profesional si nu pot da detalii referitor la distanta lamelelor fata de miezul rolei:).....am zis ok....si ce ma sfatuiti sa fac.....alta rola..... :smile:))))))))))))))....poate au dreptate in final....nici la ce presiune lucreaza rola,,,,nu au zis....piticii aia sunt dati dracu....numai secrete... :smile:

Edited by mikaita

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca sa mai armezi putin arculetele din spatele lamelelor....sigur alea zdrangane inauntru....si o sa si caraie la montaj daca zdrangane de pe acum. Un exemplu de pinion terminat:

post-7550-0-36368300-1423296898_thumb.jppost-7550-0-26449400-1423296911_thumb.jppost-7550-0-29944200-1423296923_thumb.jppost-7550-0-29821700-1423296934_thumb.jppost-7550-0-54375800-1423296951_thumb.jppost-7550-0-75844200-1423296965_thumb.jppost-7550-0-25750100-1423296982_thumb.jp

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mea rola e departe de așa ceva....dar oricum atunci când am montat am crăcănat puțin acele arcuri care vin pe lamele....eu spuneam ca rola pe care am cumpărat-o second hand, după ce am curatat-o (lăsată în soluție vre-o trei zile)...acum dacă o zgâlțâie se aud cred ca lamelele în ea....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca este in regula....cele 2 capace este posibil sa aiba uzura si sa se miste placutele sus jos. La montaj ar trebui sa introduci lamela acolo fortand un pic comprimarea acelui arculet. Daca lamelele au intrat fara a comprima acele arculete nu cred ca e ok

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

normal ca le-am comprimat .....clemele......iar lamelele au intrat greu.....diferenta intre cum arata rola mea(vezi poze) desfacuta si curatata fata de rola ta eu zic ca e foarte mare....nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta am zis si eu....si asta nu e rola de pe masina mea. O am de la cipilika pentru documentare. Ziceam doar ca nu ar trebui sa se auda nimic dinauntrul rolei cand o zdruncini deoarece toate elementele sunt comprimate de arcuri

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca am sa desfac și rola second hand sa văd cum se prezintă dar de montat o voi monta pe a mea cea care am desfăcut-o bucati. ...Dacă merge și nu pierde ulei....o voi desface și pe cea second....cred ca ar trebui sa meargă a mea.....întrebare este cât de mult timp o sa tina.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eeee...timpul si mizeria din ulei o sa decida asta

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu respect si stima......am si eu o mare rugaminte ....cei care isi schimba rola VVT la service cu una noua sa nu o arunce.....le iau eu....sa mai salvez ceva piese din ele....daca se poate.....multumesc

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut. tocmai am schimbat-o pe a mea cu una noua, asa ca ti-o pot oferi cu mare drag. sper sa-ti foloseasca

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc mult......orice arculet sau lamela din ea conteaza daca mai sunt intregi.......0722498910 Mihai

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut celor pasionati de volvo.....azi am primit cheia pt calat axele ....am sa pun ceva poze cu ea,dar si suruburile pt apropiat capacul de chiuloasa....cum am mai spus distanta intre axe este de 167 mm,suruburile care se infileteaza in axe sunt M7,platband cu lungimea de 250mm-latime de 50mm-grosime de 10 mm,cilidrii au in interior gaura de 8mm,inaltimea lor sunt de 35 mm fara acei dinti,cu dinti inaltimea lor sunt de 40 mm,iar grosimea dintilor de 4 mm.....pt suruburile de apropiat capacul de sus inspre chiuloasa am folosit bara M16,apoi am facut filet M14 cu pas bujie de 1,25.....iar in celalalt capat patrat de 1/2....sper sa va fie utile aceste date,si sa va faceti singuri cheie de calat axe... :headbang:

post-190-0-37559600-1423519104_thumb.jpg

post-190-0-07544100-1423519128_thumb.jpg

post-190-0-79907400-1423519148_thumb.jpg

post-190-0-19831100-1423519167_thumb.jpg

post-190-0-57731000-1423519189_thumb.jpg

post-190-0-48326100-1423519206_thumb.jpg

post-190-0-07167400-1423519234_thumb.jpg

post-190-0-26114200-1423519252_thumb.jpg

post-190-0-98020100-1423519270_thumb.jpg

post-190-0-98845700-1423519288_thumb.jpg

post-190-0-89458100-1423519303_thumb.jpg

post-190-0-96836900-1423519991_thumb.jpg

post-190-0-89010700-1423520008_thumb.jpg

Edited by mikaita
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua.....aveti idee cum as putea sa bag semeringurile la axele cu came pe partea cu rolele?capacul este deja lipit si strans....nu am loc mai ales unde vine rola vvt (axa spate evacuare)....stiu ca pt asa ceva este o presa speciala de la volvo....dar in lipsa ei....ceva? nu am loc nici sa bat cu un ciocan de cauciuc.....daca-l puneam inainte sa strang capacul....nu aveam certitudinea ca el v-a intra si v-a ramane perfect perpendicular pe chiuloasa.(unghi 90 grade)..ceea ce s-a si intamplat data trecuta..........ceva idei...?multumesc

Edited by mikaita

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara.....revin cu o intrebare referitoare la rola VVT....e normal ca atunci cand este stransa de axa came evacuare (care este momentan calata) sa aibe un mic joc stanga dreapta atunci cand rotesc de ea ?? nu cred ca are joc mai mult de un dinte de rola.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai pinionul pe care vine cureaua de distributie este normal sa poata fi miscat in raport cu miezul care este fixat pe axa. Jocul trebuie sa fie cam cat este camera aceea unde lucreaza lamelele....parca are aprox 5 mm cursa.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact atât are joc....multumesc mult !!!! Eram îngrijorat. ..! Întrebarea e cum pun cureaua....cu rola spre stânga sau spre dreapta...? Mă refer la acel joc de 5 mm...cred ca acolo unde o sa cada dintele de la curea mai bine....folosesc tot rola mea care are semn..și trebuie semnul sa cada cu cel de pe capacul de plastic nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand se pune cureaua pinionul trebuie sa fie amorsat......cel putin asa e la rola de pe admisie. Adica daca are cad de cat ulei in el se roteste la max in sensul acelor de ceasornic si in pozitia aia semnul ar trebui sa se alinieze cu crestatura de pe capacul de plastic. In pozitia aia de maxim dreapta daca ii dai drumul la pinion ar trebui sa se duca in sens invers...se simte ca si cum ai amorsa un arc.

Pentru documentare vizioneaza si asta

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Kappy. ..ceea ce ai scris e foarte corect,singura diferența între acest film și rola mea e ca rola de pe s/v40 nu are arc în ea...Ea are doar acel joc mic În ea unde lamelele se opresc în corpul rolei....stânga dreapta...nu-mi mai aduc aminte când am desfăcut-o de pe masina (fiindcă eu am scos axa evacuare afară cu tot cu capac și rola....fiindcă nu am putut sa o desfac....)..Am sa slăbesc ambele role am sa pun cureaua tensionata și apoi am sa strâng ambele role cu condiția sa cada perfect la semnele de pe capac....zic ceva greșit?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E corect doar daca rola e pozitionata corect pe axa cu came....pt orientare se pot folosi gaurile pt ulei din rola care ar trebui sa aiba corespondent in axa. La mine am rola pe admisie si cand am schimbat distributia rola se comporta ca si cum ar fi armata de un arc. E f posibil sa fi fost asa din cauza profilului camerelor unde lucreaza lamelele...daca ma intelegi....

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut....gaurile din axa nu au o pozitie exacta cand introduci rola....in axa evacuare sunt 4 gauri prin care intra ulei in rola...iar in rola sunt 3 gauri mai mari care comunica cu miezul rolei si 6 gauri mai mici care comunica cu camerele unde se afla cele 6 lamele.....chiar nu are o pozitie ....ceva dupa care sa te orientezi.... :confused2: intrebarea mea era daca atunci cand strang rola definitiv in axa evacuare rola trebuie sa fie cu acel joc mic de 5 mm spre sensul de invartire al motorului....sau invers.... :help:

post-190-0-95554700-1423846976_thumb.jpg

post-190-0-66348100-1423846994_thumb.jpg

post-190-0-45429500-1423847008_thumb.jpg

post-190-0-54108500-1423847020_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Limita spre dreapta a pinionului ar trebui sa coincida semnele de pe pinion si carcasa. Asa e la mine cu pinionul montat pe axa de admisie.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now