Y309rlc Volvo

Problema VVT VALVE

224 posts in this topic

Daca doresti sa o donezi o iau eu.....a mea a inceput sa faca zgomot si nu as deface la ea pana nu stiu exact ce am de facut. Iti las pe PM adresa de livrare.

Multumesc anticipat.

Ok am primit adresa dvs.o sa va anunt cand am trimis o.Cu stima
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

De curiozitate asa...... Cum apare ceva de donat mereu apare cate unu gata sa primeasca donatoa si care....culmea nici nu are acelasi motor pe masina....asta e asa ca vorba aia orice e moca e bun indiferent daca iti trebuie sau nu. Altii isi fac masinile cobai si apoi posteaza informatiile public fara a percepe nimic si deodata cand apare ceva moca gata.

.hop si unu sare la cap ca poate face el bici din....

PS: am vro 2 role stricate si desfacute...se pot repara dar asta inseamna sa construiesti foarte mult la ea deci nu se merita

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
:headbang: Edited by mario74

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stimabile Kappy, acasi variator se pune de la 1.6 la 2.0T4, deci se gaseste utilizare

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dap...se pot gasi multe utilizari unui variator. Spre exemplu daca ai mai multe bucati poti face diverse obiecte de decor folosind teava si un aparat de sudura. Doar imaginatia e limita.

Deci in concluzie primesc si eu moca o caroserie de masina...orice fel....de mult vreau sa fac un gratar din botul sau din spatele ei si sa folosesc capotele drept capac.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai unde sa o tii si platesti transportul, cred ca doneaza Cipilika una :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare am citit acest topic si tot nu sunt lamurit ,deci rola vvt la mine este pe admisie  motorul este B4184S2 sa zicem asa ca am calat axele si cum mama masii de rola vvt trebuie armata spre stanga sau spre dreapta ca baietii care mi-au schimbat distributia inainte de a desface cureaua a dat semne pe toate cele 3 role si pe chiuloasa respectiv motor  (admisie evacuare si vibrochen) si au pus exact totul la fel fara sa armeze nici o rola vvt nici stanga nici dreapta si motorul este o putoare de zici ca are 800cc.tin sa precizez ca nici nu caraie nici nu paraie sta in relantiu pe la 400, 500 de rpm nu oscileaza merge rotund da trage ca un cal mort .am pus-o pe tester si imi da eroare cum ca distributia nu este la punct cu toate ca eu am stat in coasta lor si au pus exact cum au demontat fara sa rasucesca nici o roata dintata ,problema a aparut inainte sa schimb distributia este posibil sa fi sarit vre un dinte si cand au pus distributia au pus-o exact la fel  .deci masina asta ma disperat pe langa faptul ca este o mortaciune far vlaga mai si consuma ca un tanc ,cand am adus-o din germania am tavalit la ea pe autostrada si la un total de 1600km a consumat 14o litri de benzina si tragea ca nebuna de ziceai ca nu este adevarat iar acum ma rog de ea in depasiri la 80 la ora ii dau cu a treia ca altfel imi este frica si si atunci isi ia demaraj foarte greu

Edited by johnybic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au calat pr spate axele cu came cu scula speciala ? Daca nu, toata treaba este ZERO BARAT

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu au calat nimic,vreau sa mă duc la un alt mecanic acum eu vreau sa știu când pune cala la axe variator ăla buclucaș cum trebuie armat se răsucește dreapta sau stânga, țin sa precizez ca ieri m-am uitat la distribuție și când apăsat pe curea între rotile dințate rola vvt se rasucea spre stânga iar când luam mana de pe curea se rasucea spre dreapta, cum este normal ?ca aici nu înțeleg eu iar dacă stau lângă mecanicos sa știu ce sa îi zic cum sa facă dacă el uita sau omite sau vrea sa facă cum crede el ca așa este la alt auto și crede ca este același principiu de funcționare 

Edited by johnybic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am scos mufa la selenoid și nici o schimbare nici  un zgomot, normal când decuplez mufa la selenoid dracul acela de rola vvt nu trebuia sa cârâie,am demontat și selenoidul și i-am făcut proba direct pe baterie și funcționează ,de aici eu tind sa cred ca în momentul când se pune cureaua de distribuție se pleacă de la arbore spre dreapta și când se ajunge la rola vvt aceasta se rotește maxim stânga  (cât permite jocul care îl are ea)apoi se continua cu cureaua pe cealaltă rola pe pompa de apa și pe întinzător și se fixează așa, sa mă lamureasca cineva dacă este corect 

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 09.05.2016 at 10:55 PM, Midnight Caller a spus:

Au calat pr spate axele cu came cu scula speciala ? Daca nu, toata treaba este ZERO BARAT

Nu au calat nimic,am sa merg la alt mecanic și am sa îi cer expre sa caleze axele în spate dar nu mai lămurit cum sta treaba cu armarea rolei vvt, răsucit stânga sau dreapta 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cine mă poate ajuta cu un cod pentru capacul de plastic care vine în capăt la axa cu came admisie ,poza informativapost-562-0-08213800-1363513902.jpg.d9628

Edited by johnybic
Adăugare detaliu

Share this post


Link to post
Share on other sites

www,partsforvolvosonline.com ... Am unul pe stoc daca arde, e undeva la 40RON.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arde cum se armeaza rola aia da văd ca se lasă greu răspunsul ,ofer 50 Ron celui care îmi răspunde și demonstrează ca are dreptate cu răspunsul cum se armeaza rola vvt se rotește stânga sau dreapta 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lol. Vad ca nu se risca nimeni :) O pui maxim dreapta si iti vezi de drum

Share this post


Link to post
Share on other sites

.Offtopic

...:o daca deranjul era  mai mare si "ardea " mai consistent  ii trimiteam contul :).....multa stiinta iti trebuie sa judeci niste chestii simple dar  asta este precum Cx -ul la masini..

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc de raspunsuri asa este pusa acum maxim dreapta si nu face servici o sa incerc si maxim stanga sau cum mi-a zis cand a pus testerul pe ea ca nu este la punct

Share this post


Link to post
Share on other sites

chestiile alea simple de care ne vorbeste colegul mai sus or fi pentru el nu pentru toata lumea da na asta este nu toti suntem invatati 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci dacă o rotesc maxim dreapta rola ia rol fix ca și cum ar fi anulata gândesc eu ,poate mă puteți lămuri și pe mine dacă doriți dacă nu mai sar la cap cu 50 ron:D20160516_172922.thumb.jpg.b82888dcac9e85

Share this post


Link to post
Share on other sites

sau daca o rotesc maxim dreapta cum zice Midnight presiunea uleiului o roteste spre stanga in mers si intazie admisia????? zic bine??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eeeexact asa e cum spui tu. Se pune max dreapta, asa punem toate variatoarele si niciunul nu a avut eroare. Bineinteles ca am curatat tot si am schimbat garnitura de la solenoid cu una cu sita ca sa facem treaba calumea

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

am inteles,este vorba de garnitura care vine intre seneliod si capacul chiuloasei ,gata multumesc cand merg la mecanicos punem cala pe axe si armam rola vvt maxim dreapta de altfel cum este si acuma numai ca distributia nu este la punct exact cum a dat eroare si la tester ,multumesc inca o data pentru raspuns ,cum rezolv problema am sa postez aici poate este de ajutor si pentru alti colegi ca eu deja ma confrunt cu ea de vreo 4 ani dar cum am fost plecat masina a folosit-o numai sotia si nu am avut timp de ea (de masina) si nici de sotie:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

:))))

Mult succes man !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Important.....cureaua se pune intai pe rola de la vibrochen apoi sensul de montaj este ca in desenul tau. Adica se pleaca cu montajul de jos.

Jocul la rola vvt apare doar daca este uzata....altfel nu are.

Fara scula de blocat axele montata axa de admisie se misca putin in momentul cand scoti cureaua. Daca mecanicul nu vede asta nu poate tine seama de acest lucru la montaj si astfel axa de admisie ramane decalata cu un dinte.

Daca se desface vvt de pe axa nu il mai pui la loc fara scula de calat.....nici de desfacut nu prea cred ca reusesti.

Capacul de plastic de la axa evacuare se repara cu silicon de garnituri....daca a fost extras de acolo cum trebuie.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now