DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

Atentie mare, cu polisari repetate asa des (una doua pe an) ai sa plangi dupa lacul masini care devine tot mai subtire si o sa se si exfolieze, lustruire, da poti face doua pe an.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate am pus eu mana pe pasta asta...nu mi se pare abraziva. Mi se pare mai mult o "ceara" care intra in zgarieturile lacului. Oricum tratamentul este de lunga durata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am uitat:

- am lubrefiat bucşele de poliuretan ale barei antiruliu faţă;

Explica-mi si mie ce cum si in ce fel ca nu stiu ce bara antirului fata are masina asta care trebuie lubrefiate bucsile poliuretan? :dontknow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu din cunostintele mele nu prea vaste de mecanica stiu ca bucsele de pe bara stabilizatoare fata vin sertizate (turnate) de fabrica , daca tu le ungi pe cele de poliuretan ele aluneca crezi ca isi mai fac treaba acele bucse?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo echipeaza masini de strada nu race cu bari stabilizatoare cu bucsele sertizate pe ele ca sa vina ingineri din spate sa modifice jumate de suspensie moale cu bari stabilizatoare cu bucse power flex.

Edited by adrian mangalia

Share this post


Link to post
Share on other sites

@adrian mangalia, in locul bucselor puteau fi foarte bine si rulmenti sa zicem (doar ca sunt scumpi si grei deci nu se merita). Bucsele au ca scop strict fixarea barei stabilizatoare/antiruliu/torsiune, ele se uzeaza doar pentru ca, cauciucul este un cosumabil, nu rezista prea bine in timp si forta.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca tot vorbiti de vaselina si uns pe una, pe alta sau altele daca sunteti norocosi ;D ;D ;D:

- mi-am cumparat doua tuburi de vaselina Metabond EP 2 (400 ml/tub) pentru ungerea tripodelor planetarelor!

- coliere planetare (lungi si scurte) pe care le astept de la Targul Mures - merci opus :kiss2: :kiss2: :kiss2: !!!

http://metabond.ro/produs+vaselin-multi-ep-2.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masurat tomberonul iar masuratorile au iesit asa 0-100km/h scos 7.3 sec, 400m in 15.3 sec @140.8 km/h . Aproape ca un T5 veritabil, mai lucram .

Stai bine cu 7.3s suta pentru motorul de 2 litri. Ia uite aici 2.0T5 si 2.3T5:

post-93-0-12593100-1383751008_thumb.jpg

post-93-0-58792700-1383751460_thumb.jpg

Edited by Marian78

Share this post


Link to post
Share on other sites

Generatiile mai noi cum e a mea scot sub 7 sec in varianta T5 .

Oricum acum cu ultimul soft sigur e mai bine, dar acum ploua asa ca testam cand se usuca .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi i-am montat anvelopele de iarna. Noi noute, dot 2013. Liber la iarna de acum...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu ce calculati voi asa de precis timpul 0-100km/h, 0-400m (telefon, cronometru, etc) - sa fac si eu un film ca sint curios.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu o scula de diagnoza care iti masoara viteza de la ABS si face raportari de genul 0-100km/h 0-400m, 0-200m etc .

Mi-a facut Marian78 o alta versiune de soft, acum limitarea intra la 6750rpm iar in a 2-a sar de 100km/h, adica fix varianta pt dat la 0-100 km/h . Astept sa se usuce afara pt a incerca noul soft .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Norocosilor, voi astia de va tot puteti schimba softurile ca pe ciorapi. :crybaby:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar si tu poti, iti trebuie un programator de flashuri .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am pus cauciucurile de iarna la xc90.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si câteva poze intârziate de ieri, de la service-ul AutoSoft, unde am avut privilegiul sa fiu coleg de rampa cu Adrian, membru si el pe forum.

Sa va mai spun ca din sapte rampe, patru erau ocupate cu masini Volvo?

post-677-0-79795500-1383814553_thumb.jpe

post-677-0-37115200-1383814558_thumb.jpe

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si câteva poze intârziate de ieri, de la service-ul AutoSoft, unde am avut privilegiul sa fiu coleg de rampa cu Adrian, membru si el pe forum.

Sa va mai spun ca din sapte rampe, patru erau ocupate cu masini Volvo?

Mi-am dat seama ca tot la autosoft te duci!! A mai ramas o pastila de la spalat "in" cauciucurile de iarna care le vinzi. Sunt meseriasi baietii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teoretic, ai dreptate. Practic, in perioada asta 95% din activitate e schimbatul rotilor de vara cu cele de iarna. Nu am observat ca pe vreuna din cele sapte rampe sa se execute altceva.

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites
Teoretic, ai dreptate. Practic, in perioada asta 95% din activitate e schimbatul rotilor de vara cu cele de iarna. Nu am observat ca pe vreuna din cele sapte rampe sa se execute altceva.

Nici nu ai sa vezi altceva executand AutoSoft pentru ca este service doar de roti

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evident ca e de roti, doar ca se mai face si geometrie, echilibrare, reconditionari de jante... se pare ca se traieste bine din asta. Plus depozitul de roti/anvelope.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare

Azi schimbat becurile de la semnalizari din oblinda,am pus leduri

si pus leduri in interior

Imi tot zorgane ceva pe sub masina si nu stiu ce e suna ca o tabla care da in alta tabla

nu e bucata acea de aluminium care e intre esapament si pardoseala ca m-am uitat

dar sub masina pe puntea spate am gasit ceva o bucata de fier care nu stiu ce e,o sa pun o poza sa vedeti

post-3844-0-84466200-1383848543_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este o piesa ce se gaseste numai la diesel, este vb de o contragreutate pt punte .

Share this post


Link to post
Share on other sites

aaaaa,am inteles

pai si de ce numai la diesel ca dieselul e mai greu decat unul pe benzina?

si cam cat de grea e chestia aia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now