DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

Montat turbina 16T in 4 ore pt ca o teava de apa a trebuit rutata prin alt loc, trage ceva mai bine dar nu am avut curaj sa-i dau foarte tare pt ca era aglomerat .

Acum merge cu soft de T5 si da ceva erori DAR merge si ma mir ca merge :D

A sa nu uit i-am luat tomberonului si 4 roti pe 17" pt ca merita .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Montat turbina 16T in 4 ore pt ca o teava de apa a trebuit rutata prin alt loc, trage ceva mai bine dar nu am avut curaj sa-i dau foarte tare pt ca era aglomerat .

Acum merge cu soft de T5 si da ceva erori DAR merge si ma mir ca merge :D

A sa nu uit i-am luat tomberonului si 4 roti pe 17" pt ca merita .

Ii dau eu fara frica, chiar daca e aglomerat :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te astept cu drag .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca la mine ,n-ai toata tabla pe masina .Poate gasim pt. tine un post, pilot de test drive :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te astept cu drag .

Coco , am uitat sa ma uit prin pivnita de vilbrochen , maine se rezolva :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

In ultima saptamana:

- Revizie(ulei + filtre)

- Schimbat antigel

- Schimbat ariculatie fata

- Geometrie roti

- Schimbat becuri far,plafoniere,pozitie

- Inlocuit lichid servodirectie

Saptamana viitoare urmeaza sa montez anvelopele de iarna si asteptam zapada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Onezero, la S40 abaterea este de numai 5km/h .

Tomberonul a sarit de cei 180CP cu ajutorul lui Marian78 de la Iasi care m-a ajutat cu o varianta de soft.

Multumesc inca o data Marian :thumright: .

Azi nu cred ca o sa am timp sa montez turbina dar maine sigur o pun sus .

@Matrix, eu chiar trebuie sa fac RAR-ul pt a inmatricula masina, iti garantez ca il trec fara nici o problema .

Cu mare placere Bogdane! Masina ta va fi exemplu :laughing7: pentru viitorii doritori se softuri profesionale si ieftine din Bucuresti pt. ME7.x.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Montat turbina 16T in 4 ore pt ca o teava de apa a trebuit rutata prin alt loc, trage ceva mai bine dar nu am avut curaj sa-i dau foarte tare pt ca era aglomerat .

Acum merge cu soft de T5 si da ceva erori DAR merge si ma mir ca merge :D

A sa nu uit i-am luat tomberonului si 4 roti pe 17" pt ca merita .

Partea amuzanta e, ca atunci cand eu incurajam oamenii sa modifice masinile lor ieftine, tu spuneai ca nu se merita si mai bine iau alta mai scumpa si mai "dotata".

Fa ce zice popa... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Schimbat cablajul de la motor (partea A) pentru ca cel "reconditionat" dupa micul incendiu din Portugalia nu mai arata asa de apetisant (pt cei care nu stiu ). Am scos si toata instalatia de aer conditionat de la Deltamil si urmeaza sa montez cea originala, sper ca se va potrivi la compresor....Maine trebuie sa mai conectez cablurile de la instalatia de GPL si sa monzez (eventual) Webasto-ul la loc.

Edited by Cristian Scutaru
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Adi2727, daca la tine un V70 cu ME7 este ieftin ca un 440 sau 850 atunci incurci putin borcanele. ME7 este mult mai usor de modificat in comparatie cu Siemens 2.0T/T4 sau Motronic 4.3/4.4. La ME7 tragi softul direct in boot mode nu e nevoie sa dezlipesti chipul ca la celelalte ba mai mult eu fac singur operatiunea de citit/scris pe cand un user normal trebuie sa mearga la un tuner iar asta costa.

Ba mai mult la mine V70-ul este o masina de teste, nu merge, o arunc la gunoi si nu am pierdut nimic pt ca din 3 usi un hayon si o plansa de bord am luat banii dati pe masina, tu cand ai spart motorul la masina ta ce mai recuperezi ?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-am cumparat tripode pentru planetare! Debia astept sa le pun :D :D :D!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,daca am reusit sa schimb cheia si am spart putin...incat sa nu mai mearga chip-ul din cheie...ce sanse mai am...?daca as cumpara o cheie originala de la dezmembrari...sau cineva ce nu mai are nevoie...as putea folosi chip-ul?se poate sincroniza?va multumesc :-((((((((

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Pompa de injectie. :D:lol:

Ba mai mult la mine V70-ul este o masina de teste, nu merge, o arunc la gunoi si nu am pierdut nimic pt ca din 3 usi un hayon si o plansa de bord am luat banii dati pe masina, tu cand ai spart motorul la masina ta ce mai recuperezi ?

L.E. De aia 1000EU cat ai dat suplimentar pe tomberon, imi iau ce motor vrea muschii mei. ;)

Valoarea masinii e cost suplimentar oricum o dai.

Edited by Adi2727

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia vezi ce pret are un motor T5/T6 sau V8 dupa care mai vb .

@Alin S60, este mai greu ce vrei tu pt ca trebuie o scula foarte scumpa pt a putea sincroniza cipul din cheie cu CEM-ul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am terminat ce nu am apucat ieri sa fac:

- conectat instalatia GPL la "noul" cablaj motor (a fost relativ simplu se leaga doar la sonda Lamda, potentiometru clapeta acceleratie si la injectoare)

- mutat Webasto langa pulmon

- reconectat pompa de Cruise

- reconditionat pulmonul (inlocuit toate garniturile din el)

- schimbat debimetrul

- montat fise de bujii noi originale Volvo

Din pacate se pare ca trebuie sa inlocuiesc si compresorul A/C pentru ca pare a nu fi compatibil cu conductele de la instalatia originala...Dar inca nu am pierdut speranta saptamana viitoare pe elevator o sa vad mai bine cum sta treaba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia vezi ce pret are un motor T5/T6 sau V8 dupa care mai vb .

Pana acum, nu retin sa fi emis vreo recomandare de tuning pentru T5/6 sau Yamaha. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ce sa tunezi ? 1.9 dizal de reno si sa-l tunezi cu surubelnita ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intram in "detalii" acum... Nu despre antichitati am vorbit noi ultimele dati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spalata plus incaltata pentru iarna!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Montat ventilatoarele suplimentare pentru aerisire in portbagaj. Ventilatoare de PC de 120mm se potrivesc perfect..Volvo cere chipurile peste 350euro pentru setup complet. De conectat le-am conectat la incalzirea pentru luneta.

post-5223-0-44198600-1383502176_thumb.jp

post-5223-0-81982200-1383502208_thumb.jp

post-5223-0-68935700-1383502209_thumb.jp

post-5223-0-29290400-1383502210_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now