DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

Pe alea le schimbase cu o luna inainte...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat a costat distractia ? Ai inlocuit si intinzator + curea anexe sau strict distributia ?

Manopera pentru distributie a costat 500lei (TVA inclus); astazi am schimbat ce apare in postarea nr.374

Auxiliarele au fost schimbate cam cu o luna in urma, cum a precizat si vanzatorul oficial

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost pana la Autosoft deoarece imi "topaia" de fata s80-ul si in mers dar si la franare imi facea stanga-dreapta volanul. Ghiciti ce?! S-au ovalizat cauciucurile!! Este pentru ultima oara cand cumpar Goodyear...mai sunt si fabricate in Germania. Este al 2-lea set de cauciucuri Goodyear care mi se ovalizeaza. Am mai patit cu unele noi noute care le-am avut pe Chevrolet Kalos. Urmeaza sa trec pe Pirelli sau Continental. (de care am fost 100% multumit).

ps: Tin sa va precizez ca nu este o masina care sa stea mai mult de cel mult 2 zile in parcare (de regula o zi cel mult). Pana acum au fost ok...si dintr-o data le-a luat "gaia".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost pana la Autosoft deoarece imi "topaia" de fata s80-ul si in mers dar si la franare imi facea stanga-dreapta volanul. Ghiciti ce?! S-au ovalizat cauciucurile!! Este pentru ultima oara cand cumpar Goodyear...mai sunt si fabricate in Germania. Este al 2-lea set de cauciucuri Goodyear care mi se ovalizeaza. Am mai patit cu unele noi noute care le-am avut pe Chevrolet Kalos. Urmeaza sa trec pe Pirelli sau Continental. (de care am fost 100% multumit).

ps: Tin sa va precizez ca nu este o masina care sa stea mai mult de cel mult 2 zile in parcare (de regula o zi cel mult). Pana acum au fost ok...si dintr-o data le-a luat "gaia".

O avea vreo legatura cu bordura de la Penny?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Am fost pana la Autosoft deoarece imi "topaia" de fata s80-ul si in mers dar si la franare imi facea stanga-dreapta volanul. Ghiciti ce?! S-au ovalizat cauciucurile!! Este pentru ultima oara cand cumpar Goodyear...mai sunt si fabricate in Germania. Este al 2-lea set de cauciucuri Goodyear care mi se ovalizeaza. Am mai patit cu unele noi noute care le-am avut pe Chevrolet Kalos. Urmeaza sa trec pe Pirelli sau Continental. (de care am fost 100% multumit).

ps: Tin sa va precizez ca nu este o masina care sa stea mai mult de cel mult 2 zile in parcare (de regula o zi cel mult). Pana acum au fost ok...si dintr-o data le-a luat "gaia".

Eu cred ca nu le depozitezi corespunzător, e prea mare coincidenta doua seturi la doua mașini diferite și anvelope de calitate. Se pun pe burta niciodată în picioare și cel mult 2 unu peste altul nu toate 4.

Sent from my Z10 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca nu le depozitezi corespunzător, e prea mare coincidenta doua seturi la doua mașini diferite și anvelope de calitate. Se pun pe burta niciodată în picioare și cel mult 2 unu peste altul nu toate 4.

Sent from my Z10 using Tapatalk

Unde scrie ca cel mult 2? Toate firmele care vand anvelope stivuiesc minim 6 anvelope, pana la 12 si nu au nimic. Iti dai seama de cei care au mii de anvelope, ce tarla ar avea nevoie sa depoziteze anvelopele doua cate doua :hello:

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.continental-tyres.co.uk/www/tyres_uk_en/themes/tyres_safety/how_to_store_your_winter_tyres_during_the_summer_en.html

Părerea mea e ca zice restack sau rotate ca sa nu se deformeze. Daca nu ai chef sa le restack sau rotate o data pe luna ca poate ai alte griji mai importante, le pui câte doua pe burta și ai terminat povestea.

Sent from my Z10 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar am vrut odata sa va intreb: de ce-i spuneti "necazu`" ?

Ieri a venit omul la intalnire si cum traim in Romania, omul evident a venit cu scandal in loc sa vine sa-si ceara scuze pentru cele intamplate si sa remedeieze problema. Ce mi se pare distractiv este ca omul in continuare minte, lui Andu ii zice ca el a dezechipat/echipat masina si asta e motivul pentru care a costat cat a costat(Fals, masina a fost dezechipata si echipata de mine), s-a laudat la o cunostinta comuna(cred ca nu stia ca ne cunoastem) ca este un 850 negru in Volvo club facut de el si ca toata partea mecanica inclusiv motorul nu sunt facute de propietar ci sunt facute de el...ma rog toate facute moca de el(cel putin asa s-a laudat)

Concluzia lui :ehh ghinion ca ai venit la mine. ........... Clasic service de Romania.

Am fost pana la Autosoft deoarece imi "topaia" de fata s80-ul si in mers dar si la franare imi facea stanga-dreapta volanul. Ghiciti ce?! S-au ovalizat cauciucurile!! Este pentru ultima oara cand cumpar Goodyear...mai sunt si fabricate in Germania. Este al 2-lea set de cauciucuri Goodyear care mi se ovalizeaza. Am mai patit cu unele noi noute care le-am avut pe Chevrolet Kalos. Urmeaza sa trec pe Pirelli sau Continental. (de care am fost 100% multumit).

ps: Tin sa va precizez ca nu este o masina care sa stea mai mult de cel mult 2 zile in parcare (de regula o zi cel mult). Pana acum au fost ok...si dintr-o data le-a luat "gaia".

Si lui vara-miu i s-au ovalizate toate 4 cauciucurile la masina(tot Good Year) aveau dot 2008 iar teaba cu ovalizatul este de vara trecuta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca nu le depozitezi corespunzător, e prea mare coincidenta doua seturi la doua mașini diferite și anvelope de calitate. Se pun pe burta niciodată în picioare și cel mult 2 unu peste altul nu toate 4.

Sent from my Z10 using Tapatalk

Au fost depozitate una peste alta pe un balcon la parterul unui bloc unde este mereu UMBRA. Au avut mereu AZOT, Au fost tinute in folie + un carton peste ele pentru a sta la intuneric. Din 4 anvelope, una este deformata sa zicem de la o galma....desi nu cred!! dar restul de 3?! Eu Goodyear nu mai cumpar...si gata. Alea Pirelli nu s-au mai ovalizat...si sunt slick-uri (aproape).

ps: Oricum...o sa le bag in beci pe cele de la xc90 si pe viitoarele de s80.

ps: Am vazut cauciucuri cu 2-3 galme si nu s-au mai deformat pe calea de rulare.

Edited by zack
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieri a venit omul la intalnire si cum traim in Romania, omul evident a venit cu scandal in loc sa vine sa-si ceara scuze pentru cele intamplate si sa remedeieze problema. Ce mi se pare distractiv este ca omul in continuare minte, lui Andu ii zice ca el a dezechipat/echipat masina si asta e motivul pentru care a costat cat a costat(Fals, masina a fost dezechipata si echipata de mine), s-a laudat la o cunostinta comuna(cred ca nu stia ca ne cunoastem) ca este un 850 negru in Volvo club facut de el si ca toata partea mecanica inclusiv motorul nu sunt facute de propietar ci sunt facute de el...ma rog toate facute moca de el(cel putin asa s-a laudat)

Concluzia lui :ehh ghinion ca ai venit la mine. ........... Clasic service de Romania.

Si lui vara-miu i s-au ovalizate toate 4 cauciucurile la masina(tot Good Year) aveau dot 2008 iar teaba cu ovalizatul este de vara trecuta.

pai bine bine, dar cine e acest individ? ce service are? nu de alta..dar sa stim pe unde sa nu trecem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ps: De la bordura nu s-a intamplat nimic. Doar zgarietura jantei. Janta nu este stramba, nu am joc la roata de pe fata...si cauciucul nu are nimic in zona in care a avut contact cu bordura.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi schimbai o bucata din sistemul de evacuare, dar se pare ca trebuie sa schimb si toba intermediara. Mi-am montat si noile fise, facute din cablu Bosch cu miez de cupru (le-am luat la metru, nu vreau sa mai aud de fise siliconice).

post-76-0-53402400-1393692074_thumb.jpg

Edited by alf 08
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-a sosit kitul de bucsi poly din State:

-transmisie

-subframe cadru motor

-suport motor firewall.

Luni urmeaza si downpipe-ul de 3 toli la TopGear Romania (programare ca la dentist), "infigerea" sondei lambda a ceasului AFR AEM wideband + o toba finala.

Asta asa, cadou pentru EA de Martisor, ca merita.

post-96-0-99824200-1393716980_thumb.jpg

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inceput "curatenia de primavara" la electric. Sub bord atarna o gramada de relee montate ulterior si arata cam tragic. Asa ca am procurat mai multe socluri care se pot monta impreuna si am facut un mic cablaj. Primele 3 relee sunt pentru functiile de Auto Up & Down de la geamuri fata, urmatorul e pentru confirmarea CRUISE in bord, avertizare portbagaj deschis si ultimul decupleaza traseul de la Coming / Leaving Home cand e pus contactul.

Releele sunt montate in spatele radioului.

Cand am montat am mai descoperit si alte relee pe care nu le-am luat in calcul :( : faruri ceata, faruri suplimentare si 2 de la instalatia GPL. Deci am mai comandat ieri inca un set de 6 socluri :smile:

post-5223-0-96196000-1393760181_thumb.jp

post-5223-0-32406100-1393760196_thumb.jp

post-5223-0-09528400-1393760199_thumb.jp

post-5223-0-60078100-1393760201_thumb.jp

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Matrixxx

Kit-ul de bucse, cu tot cu transport, la ce bani a fost?

Share this post


Link to post
Share on other sites

208 $ Piesele, 52 $ transportul.

Am beneficiat de 10% discount (client fidel).

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa le porti sanatos, sunt superbe! ;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Confectionat downpipe-ul promis, la TopGear Romania. Totul profesional, de la dialogul purtat in permanenta privitor la lucrare/executare pina la ultimul surub strans. Recomand sincer.

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am facut urmatoarele:

- schimbat jantele de iarna (cele urate in 6 spite) cu acelasi model de jante care il am pentru vara;

- pus presuri OEM de cauciuc;

- schimbat partea de fagure a grilei fata, cea cu emblema;

- montat bricheta OEM pe spate;

- schimbat flapsurile stanga-dreapta a spoiler-ului fata;

Merci nea' Radu!

Ieri mi-am petrecut ziua cu brother Vagi, l-am ajutat la asamblat motorul ;D ;D ;D! O sa meergem si azi, sa nu ne iesim din mana :D :D :D!

post-1775-0-01140200-1393929868_thumb.jp

post-1775-0-20287100-1393929869_thumb.jp

post-1775-0-18251300-1393930408_thumb.jp

post-1775-0-15791700-1393930410_thumb.jp

post-1775-0-03590200-1393930412_thumb.jp

post-1775-0-97956300-1393930413_thumb.jp

post-1775-0-02406300-1393930416_thumb.jp

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La cat de pasionat este Vadimut ar trebui sa-si deschidaun mic service

iPad using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa ce termina facultatea si devine inginer .

Edited by Bogdan G
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

schimbat ulei si filtre la dric; duba is back in business, i-am dat jos electromotorul si l-am reconditionat, avea probleme cu masa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I-am cumparat jante si cauciucuri de vara Hankook Kinergy 6mm profil de 195/55/15 ....V91 parca si le-am si montat astazi. Jantele sunt exact ca si celelalte care le am doar pentru ca-mi place modelul si plus ca ascunde etrierele alea ruginite :)

Jantele pline de negreala de la frane si mizerabile. post-6084-0-57583300-1394295509_thumb.jppost-6084-0-48740800-1394295533_thumb.jp

Dupa 1 ora de frecat la ele a iesit ca noi post-6084-0-36024200-1394295611_thumb.jp

150Euro toata afacerea...si 15l benzina ca m-am dus dupa ele. Un pret foarte bun, zic eu.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca mai puneai 50€ nu le luai noi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now