DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

Azi i-am schimbat modulul UEM cu tot cu telecomenzile aferente . Imi functioneaza si mie inchiderea centralizata din telecomanda. Am mai schimbat difuzorul de centru cu unul bun cel vechi se rupsese membrana si baraia . Difuzor de centru echipare pentru rti .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Probelma pe care am intampinat-o este alta , ca daca bag spiral de 5 sa gauresc nitul , se invarte nitul cu tot cu spiral si nu pot sa il gauresc

Problema ta este ca apesi prea tare pe bormasina, nitul fiind din aluminiu face o margine pe care o agata burghiul. Niturile se scot la viteza de rotatie cat mai mare si apasat cat mai usor. Acum, incearca sa prinzi capul nitului cu un cleste/sfic pentru a-l tine nemiscat.

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Montat suportul de ceasuri cu tot cu ceasurile de boost si AFR.

post-3-14085533554154_thumb.jpg

10 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am cumparat Volanta nou-nouta LUK cu 1690 ron. Maine vine si kitul complet de ambreiaj Luk la pretul de 1070 ron. In curand...hopa sus pe masina. Mai am de luat 2 semeringuri de planetara si uleiul de cutie. :hello2:

Edited by zack
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am spalat masina si am bibilit-o pentru drumul la mare din aceasta noapte , de data asta eu ma duc cu printesa ! :director:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc frumos :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am dat cateva elemente din plastic cu solutia asta!Dupa am putut sa vad cum arata masina asta noua :smile:).

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

In ultima saptamana am schimbat la v40 parbrizul, sudat toba la mijloc ca era 3-4 cm plesnita si i-am facut verificarea. M-au respins ca aveam etrierele ruginite.... deci am de frecat etriere la greu apoi a luat verificarea si gazele. La dricu v70 schimbat ulei si filtru de ulei.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Datorita faptului ca nu am fost multumit de cum prindea Pionul radio,am facut un update la Sony n5000Bt.Diferenta fiind destul de mare,in special pe partea de auditie.

Ca in final sa ajung tot la Hu605 :)).

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi m-am ocupat de suspensia fata. Am reconditionat amortizoarele (80 lei bucata), flanse si rulmenti amortizoare (nu stiu cum se numesc sigur) aproape noi, cado de la Papa Smurf, puffere si protectii amortizoare Sachs 61 de lei, timp de lucru aprox 3 ore

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam mult domnu Paun, in 80 min trebuia sa fie gata treaba, cam multa pauza de bere pt o lucrare de maxim 2h .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand se reconditioneaza dispare gazul iar durata este de max 30 min la amandoua .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam mult domnu Paun, in 80 min trebuia sa fie gata treaba, cam multa pauza de bere pt o lucrare de maxim 2h .

Domnu Gutu, in 80 de minute abea am asamblat amortizoarele cu totul. Eu a trebuit sa comprim arcurile cu cheia fixa de 24, de ma dor incheieturile, ca nu am fost in stare sa-mi cumpar si eu o trusa cu crichet. Bere nu beau cand lucrez la masini, doar cico :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Distribuție + o-ring-uri axă cu came si palier + antigel.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@paunionut imi spui si mie te rog cum evaluezi flansele (partea cu rulmentul)

Daca sunt bune sau gata de schimbat

Share this post


Link to post
Share on other sites

@paunionut imi spui si mie te rog cum evaluezi flansele (partea cu rulmentul)

Daca sunt bune sau gata de schimbat

Din pacate flansele le poti vedea, doar dupa ce demontezi ansamblul arc- amortizor. Trebuie sa misti de ea sus- jos si sa aibe un joc foarte mic. Daca misti de ea si jocul este mare, inseamna ca este dusa. Cam acelasi principiu si la rulmentii de roata, un joc foarte mic exista acolo, problema este cand se mareste jocul. INSA flansele de la mortizoare, incep si pocnesc cand iei de volan, cand urci si cobori borduri cu rotile bracate si cateodata se poate sa blocheze un pic directia (se blocheaza rulmentul). De curiozitate am desfacut o flansa veche si rulmentul arata ca o coroana (cum erau pe vremuri la biciclete), iar restul de vaselina din ea era pietrificata. Cum ungere nu a mai existat, s-a dus si flansa.

Partea proasta este ca are un sistem ciudat de "capsare" si nu prea poti sa o desfaci fara sa o strici, fara prese, ca sa-i pui vaselina.

Ideea este asa: desfaci ansamblul, misti de ea sus - jos si apoi o invarti ca pe roata. Daca face mai mult de o tura si rulemntul uruie, inseamna ca este gata!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am mai auzit despre reconditionarea amortizoarelor de cateva ori dar concret nu am inteles niciodata ce operatiuni trebuie efectuate...

Puteti detalia ce pasi trebuie urmati?

Mersi!

Edited by vpr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu exact ce anume se intampla in ele si cum le fac baietii, ca eu le-am demontat si le-am dus la atelier, apoi am plecat la munca, nu am stat langa ei.

Dar ce discutii am prins si eu, se schimba oringuri si ce mai sun inauntru amortizorului, se schimba uleiul (le pot face mai tari sau mai moi) si se capsuleaza la loc. La ale mele, le-a facut filet si le-a pus niste capace facute la strung, adica arata destul de profi.

Dar nu ti le repara daca tija este zgariata sau indoita, sau amortizorul lovit

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi!

Am auzit de mai multe metode, cum ar fi ca se gauresc cu bormasina se inlocuieste uleiul si se cositoreste la loc gaura facuta... mi se pare penibil:)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi am "restaurat" bandourile cu pistolul de aer cald dupa modelul https://www.youtube....?v=2ue-1_Jk2Y0. Rezultatul este satisfacator

Inainte

post-259-0-77448900-1408979374_thumb.jpg

Dupa

post-259-0-04777600-1408979430_thumb.jpg

In timpul lucrarii

post-259-0-08933400-1408979462_thumb.jpg

Edited by paunionutz
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inlocuit :

filtru aer original ford - 60 ron

filtru ulei original ford - 40 ron

filtru motorina sofima (manufactured by UFI) - 175 ron

filtru habitaclu cu carbon, misfat - 45

ulei 4 litri Castrol Edge Professional C1 5w-30 - 240 ron

bec faza scurta, bec pozitie - aprox 10 ron

manopera :

inloc filtre + curatare scurgere condens AC 100 ron

spalat interior/exterior + mocheta, scaune, bancheta cu aspirator cu sistem injectie/extractie spuma - 120 ron

echilibrat roti fata la autosoft + 4 capacele cromate ventil (mi le-au furat pe toate 4 :smile: ) - 25 ron

plin - 250 ron

total : 1065 ron

Daca mai cere altceva in afara de motorina si spalat normal pana la anu', ma supar pe ea.

Edited by blizzard
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi i-am facu ITP-ul masinii dar asta dupa ce cei din primarie de la serviciul parcari mi-au refuzat cererea pt parcare pe motiv ca-mi este expirat ITP-ul.La o verificare rapida vad cu stupoare ca verificarea mea expirase din martie(Vina mea) .Fug repede la prima statie itp sa-mi fac verificarea tehnica.iar dupa nici 30 minute ies afara cu itp-ul facut.

Marea mea surpriza si a inginerului a fost ca nu au gasit nimic in neregula masinii,ceea ce m-a facut sa-mi tresara inima de bucurie,mai ales sa aflu ca masinuta mea veche de 12 ani sta mai bine la noxe si franare mai bine decat o masina din 2010,astea fiind vorbele inginerului.

Sincer ma bucur ca am dat un SAAB din 2005 pe un VOLVO din 2002

Edited by Matrixxx
5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now