DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

@MC, asa se intampla cand lucrezi in zi de sarbatoare.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Midnight Caller... stiu prin ce treci:(

Plasticul din care e facut bordul e de cea mai slaba calitate.

La mine scartaia fiindca erau desprinse suruburile cu care e prinsa partea de jos de caroserie....Sub stergatoare...si din 4 suruburi 2 au ramas cu tot cu o bucata de bord prinse in caroserie(motivul pentru care scartaia) asa ca am refacut un suport si acum nu mai am greieri in masina:)

post-5107-0-31027200-1408131229_thumb.jp

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex, ceva din bordul de la v70 am reusit eu sa pastrez. Sunt in concediu acum, dar de marti incolo vorbim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda...mai mult ma enervez ca in loc sa demontez si sa montez de 2 ori coaja de bord ma apucam sa o chelesc toata. Buba e ca nu am ustensile sau atelier sa refac suportii :(

Multumesc mult pt sustinere, m-am mai calmat cand am vazut alta masina demontata... Ma apucasem cu spor ca in vida pac-pac 4 suruburi acolo,doua dincolo si gata. Dupa ei scoti bordul fara sa scoti volanul. Cand am vazut ca trebuie dat jos si tunelul central am asamblat la loc si m-am lasat pagubas

@Mihai : multam mult,vorbim cand revii. Concediu placut sa ai !!

Share this post


Link to post
Share on other sites

partea superioara vine foarte usor jos... dar la partea inferioara e ceva mai delicat....

Eu am dat intai cotiera jos( de laudat cat de bine a fost conceput montajul/demontajul ei) apoi partea superioara ( are suruburi dupa gurile de aerisire din lateral, langa boxe si dupa gurile de aerisire din mijloc parca) si ceasurile au venit jos. dar mai apoi pana am descoperit cele 4 suruburi de sub stergatoare si pana am incercat toate metodele de a scoate restul de bord afara a mai trecut ceva:)))

Dar una peste alta a fost o treaba de 3-4 ore de demontat si sub 2 ore de montat...

Si multi nervi.... Dar am inlocuit niste becuri de la consola de clima, 1 bec la radio si becurile scoase de altcineva din bord de la ABS si TRACS...

Si cel mai important!!! Nu mai scartaie!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mc si la v70bam demontat coloana de directie + volan + tot ce e pe acolo ca sa schimb radiatorul din masina care a iesit doar prin indoirea tevilor putin si cand am montat totul la loc am uitat de senzorul imobilizatorului si la 11 noaptea na plecat masina tot la service a ramas a doua zii iarasi desfacut. Ca sa stii ca nu numai u ai ghinioane

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc pentru suport tuturor :)

Cu prima ocazie il dau jos pe madarfacar. Probabil la anul cand se agraveaza lucrurile, jos cu el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am curatat jantele. Dupa 4 ore de frecat, le-am readus la viata

post-259-0-94137700-1408199421_thumb.jpg

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am curatat jantele. Dupa 4 ore de frecat, le-am readus la viata

Cu cola ? :))

Cu cola ? :smile:)

SI cum se numesc jantele astea cromate ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

Sunt zgariat, plin de spume, si extrem, dar EXTREM de dezamagit de VOLVO...

Extraordinar maestre... :)

Las ca-ti trece cand o sa te admire lumea pe strada cu ea. ;)

Volvo la care ii serbezi majoratul imediat, cu toate dotarile care le vrei, design atragator, etc, etc si tu te plangi ca dupa 16 veri in caldura din Bucu i-a copt bordu...

injur cu drag toate "inventiile" lor cand imi fac de lucru la 960 (a 440 nu pateam asa ceva) dar... Mai cu Zen data viitoare! :hello:

In topic:

astazi am pus MAF-ul bun inapoi. In degringolada in care eram cand aveam problema cu EGT-ul am pus cateva piese la nimereala, inclusiv un MAF busit.

A urmat un testdrive apropiat de 190cp.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu cola ? :))

SI cum se numesc jantele astea cromate ?

Cu CIF si sapun lichid. Nu mai stiu cum se numesc, dar caut cand ajung acasa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am curatat jantele. Dupa 4 ore de frecat, le-am readus la viata

asa da

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te astept sa readuci la viata si capota . :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai sa ma mai laud si eu: acum vreo trei sapatamani am invelit saxofonul cu banda termoizolatoare, apoi deasupra preventiv i-am mai manufacturat scutul care se vede in pozele de mai jos. Multumiri domnului cristianv pentru materialul pus la dispozitie. P`orma, saptamana trecuta i-am schimbat filtrul de aer, bujiile (am trecut pe Denso) si am reglat instalatia de gpl dupa un tutorial postat de un domn pe forumul dacia club. Drept urmare a acestor operatiuni, vineri din Voluntari si pana in Navodari mi-a consumat undeva in jur de 10.5-11 litri gaz, in conditiile in care s-a mers stand :confused2: , basca unde s-a putut am tinut-o in 120-130, maximul fiind de 160 km/h- nu am mai apucat sa verific cu gps-ul. Faza amuzanta este ca eu plecasem cu ideea de a merge " la consum" cu un max de 90. Aseara, iar nu m-am abtinut si iar am fugarit-o dar nu am reusit sa ajung pe rezerva de gaz (sambata i-am mai facut niste mici optimizari). Per total, inca o data o spun ca iubesc caramida/ babatia/ chestia mea din `86, cu toate ca imi bat joc de ea mergand pe gaz. Stiu, gazul nu este bun. :headbang:

post-76-0-42635100-1408437933_thumb.jpg

post-76-0-01986500-1408437942_thumb.jpg

post-76-0-32152500-1408437952_thumb.jpg

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alf, cate viteze ai la ea? Ca arata interesant ceasurile alea... daca merg bine. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adi, sunt 5+1, nu am la indemana cartea sa iti zic rapoartele, cauciucurile sunt cele stas 185/ ceva/14. Mi-a placut ca are resurse sa accelereze fluent, si mai ales faptul ca mai aveam pedala, dar eram cu familionul in masina si am zis ca ajunge. :headbang:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai ca am revenit, am calculat conform: http://www.kabamus.com/garage/gears.html

unde raportul pe a 5-a este 0.83, iar cel final este 3.45. Mi-au iesit 97 de mile, adica cam ce arata ceasul. Yupiiii !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost la Pilot Power Tuning si am sudat piulita pt sonda de AFR. Maine ma uit de un fir de + care sa treaca printr-o siguranta de 10A si daca imi ajunge si suportul de ceasuri termin instalarea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi m-am chinuit pe putin o ora sa sparg nit-urile de la un difuzor din usa spate si nimic , pana nu am rupt cleemele difuzorului nu am reusit sa le scot ( poate are cineva o metoda mai buna) , si am montat lumina la manaerul de deschis usa -->10578132_713064308746911_1034160984_n.jpg

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arata foarte bine lumina, tare mi-ar placea sa nu fiu atehnic (cel putin in sfera asta) :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Metoda e simpla, dai cu spiralul pana se incinge nitul se topeste plasticul de la urechea difuzorului dupa care usor bagi surubelnita dupa ureche faci pargie in tabla si iese prin topire se largeste gaura urechii difuzorului prin topire .

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu folosesc cate 2 spirale noi de 5, la un set de boxe si ies fara probleme, fara sa se rupa urechile

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spiral ascutit bine nu neaparat nou si mai ales nu chinezesc! asta-i solutia,

sa taie bine spiralul si iese nitul mintenas fara sa rupi nimic; daca nu te

pricepi sa-l ascuti si nu ai polizor, cauta pe cineva cu scule ...; spiralele

bune sunt mai scumpe si trebuie sa cauti, nu cumperi de la orice fierarie ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probelma pe care am intampinat-o este alta , ca daca bag spiral de 5 sa gauresc nitul , se invarte nitul cu tot cu spiral si nu pot sa il gauresc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now