DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

cu ocazia ca sunt mai mult de 10 grade am spalat masina in interior [mocheta, presuri, scaune, tapiterie deasupra capului si tot ce e in portbagaj] si exterior [pe dedsubt, pe la motor, dupa carenaj si in interiorul carenajului]

tot nu vrea sa moara ambreiajul...

post-6070-0-23294100-1426075844_thumb.jp

post-6070-0-09631400-1426075920_thumb.jp

post-6070-0-73112800-1426075964_thumb.jp

Edited by onezero
4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am dus-o la mani-pedi, schimbat anvelope, schimbat ulei la cutie, reglat unghi de fuga apoi am tras si o fuga-n Poiana unde n-ai ce face 'ntradevar, doar sa schiezi cat vrea muschiu' lu' LIP si LIA!

post-681-0-21346900-1426285796_thumb.jpgpost-681-0-84284800-1426285863_thumb.jpg

post-681-0-57259200-1426286063_thumb.jpgpost-681-0-05605100-1426286156_thumb.jpgpost-681-0-32348200-1426286272_thumb.jpgpost-681-0-52180500-1426286363_thumb.jpgpost-681-0-76198200-1426286490_thumb.jpg

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitări! Ceva cazari care s-ar potrivi nevoilor noastre din Mai?

Poti posta pe topicul deschis de Ionuţ pentru intrunire sa nu poluam aici.

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai am reparat claxon-u (unu ars , celalat avea un contact imperfect)acum urmeaza sa cumpar celalat claxon sa mearga ambele , pt aceasta procedura am demontat bara fata .

Ps. Claxonul nu avea un gram de apa in el (aceatea fiind orientate in jos)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,am schimbat azi lichidul de frana,lichidul de servodirectie,filtru aer si filtru combustibil,urmeaza ulei si filtru ulei.

A iesit un ulei negricios mai intai si apoi a iesit ca un suc de mere :) cu spuma,dar ma gandesc ca a iesit asa pt ca a iesit cu putere si s-a facut spuma in bidon.

Edited by Stanisor Ionut
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

cat lichid ai consumat pt servo ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am consumat 2L ca dupa primul litru a inceput sa iasa verde si am mai bagat inca 1L,2L flush si al 3'lea litru (Pentosin CHF202) a ramas in sistem,mai aveam 1 L in caz ca mai iesea murdar dar am crezut ca e ok daca nu mai iese murdar,e ok?

Edited by Stanisor Ionut

Share this post


Link to post
Share on other sites

Şi am avut dreptate că se simte diferenţa? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai si virat in timp ce ai facut flush ?

eu am facut un stg \ dr si a papat uleiul foarte repede :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ai avut dreptate,se simte muuult mai usor volanul acum dar franele m-au impresionat la maxim,a iesit lichid inchis la culoare si avea si urme de rugina sau ceva de genul ca niste particule fine de nisip,nu a iesit galben Si apoi a iesit aproape alb,curat tare :) .

Mersi mult

@ Cristi,la primul bidon am virat si a iesit cu putere si apoi nu am mai virat ca se golea rezervorul mult prea repede,nu aveam timp sa schimb bidonul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai si virat in timp ce ai facut flush ?

eu am facut un stg \ dr si a papat uleiul foarte repede :D

Dacă nu evacuezi camerele de presiune, nu e flush, e un fel de struţo-cămilă cu lichid de servo vechi şi nou şi impresia că l-ai schimbat. ;D
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

eiii , pai trebuia facut un stg\dr , sa vezi cum papa peste 3 l , oricum daca merge mai bine , ma bucur maxim :D , la v70 merge foarte usor directia .

eu de aia am spus 3 pers , si muuult lichid , sa poti face treaba calumea :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă nu virezi volanul, lichidul nu intră în caseta de direcţie, cu excepţia distribuitorului. Cu alte cuvinte, faci flush la conducte, rezervor şi pompă, dar fix la ce trebuie, nu. ;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieri, am schimbat bateria veche cu un Rombat Premier 12 V - 70 Ah

post-695-0-49580400-1426401811_thumb.jpg

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi am schimbat si eu bateria. A mea nu era moarta, dar avea 4 ani si un pic, iar dupa o saptamana de stat era cam lesinata. Si am facut in felul urmator: am dat Varta Silver 84 Ah (4 ani vechime) + 100 lei si am luat Varta Silver Dynamic 74 Ah de 1 luna vechime :D

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tare as vrea sa stiu daca incape si la mine aceasta baterie (Varta Silver Dynamic 74 Ah).

Le-am gasit la NorAuto Militari (lânga Mobexpert). Au toate modelele de Varta Silver.

post-677-0-16650600-1426486350_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tare as vrea sa stiu daca incape si la mine aceasta baterie (Varta Silver Dynamic 74 Ah).

Le-am gasit la NorAuto Militari (lânga Mobexpert). Au toate modelele de Varta Silver.

Ia o ruleta si masoara "Acumulator Varta Silver Dynamic 74 Ah EN 750 bornă normală (E38), dimensiuni: 278x175x175 mm"

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

368332f14e1bcfa0ab259ab40e5abd5f.jpg

Summer mode: ON.

Sent from my iPhone using Tapatalk

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brasov mode, on. :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi mi-am luat de la posta ECU-ul custom trimis de ARD Tuning - USA. Cica asta e "the most aggresive map for the 16T".

Maine cred ca urmeaza transplantul si bineinteles, o goneta de proba :evil6: . Sper sa nu fiu dezamagit ca nu-i mai fac nimic daca ma supar.

A fost frumos din partea lor sa-mi trimita in colet alaturi de ECU: un rucsac, 3 stickere, o pereche de ochelari UV si un port chei - toate cu inscriptia lor.

Asa tin ei la clienti, nu ca noi...

post-96-0-25506300-1426517488_thumb.jpg

10 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

[...] Sper sa nu fiu dezamagit ca nu-i mai fac nimic daca ma supar. [...]

Simt eu aşa că nu te cred... ;D
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi avand o problema cu martorul motor am fost la Constanta la Exclusiv dealer Volvo. Ca impresie a unui om ce a stat mereu langa mecanici in alte service-uri imi par ok. Deschisi si iti explica una alta legate de masina. In cazul meu au pus vida pe masina, demontat/verificat/montat bujiile, au verificat fisele si au descoperit pe fisa 4 urme de arsura scanteie bujie. Au verificat bujia si avea pe partea ceramica aceasi urma de arsura. Din intamplare aveam vechiul set de bujii la mine si le-am verificat pe toate 4. Una prezenta urme identice cu cea nou montata in ianuarie. Au luat fisa 4 ai au curatat in interior, suflat, etc. Mi-au montat fisele la loc si surpriza. Masina nu mai are acel soc in relanti. Nu mai bolboroseste la apasarea brusca a acceleratiei. Apoi dupa montaj au iesit cu masina in teste si raspunsul lor la intoarcere a fost ca merge f ok si nu ma sacadeaza in acceleratii. Oricum propun schimbarea fiselor ptr ca se gasesc doar in set de 4. Pret fise la Exclusiv 545 lei. Pret la Alex pe oem 410 lei. De pret la aftermarket nu mai spun, moca( 90-100-140-160 lei). Dupa intoarcere au incercat sa depisteze problema ventilatorului. Din pacate nu s-a putut verifica daca este din ventilator ori din calculator ptr ca nu aveau fizic un alt ventilator. Am stat de la ora 13.30 in service pana la 16.10. Pretul a fost unul neasteptat, 245 lei. La cat au umblat si testat la masina am crezut sincer ca sar de 500 lei. Atasez si niste poze la facturi, pret manopera si alte chestii notate de ei sa va faceti o idee. Din punctul meu de vedere de acum ma voi deplasa la Ct ptr revizii. Pentru ca in Galati eu plateam acelasi pret la reprezentanta Jaguar/Land Rover. 2941102937429a304ce6fc550b845aeb.jpg1db064fd68124fd27c4f4358e1650d1a.jpg451963dbdedad1d0d343cedd40a31304.jpgfe1952343c25c279fee56555d685a66c.jpgc77afd70f52c5047641464a94fa054fc.jpg0e1e9ef36c9917c8ad104e010441f63e.jpg5e2199bcea112796b4ac46b7eee40229.jpg

Nu stiu daca au fost atat de amabili si mi-au permis sa stau langa mecanic, sa pun intrebari despre diverse lucruri doar ca o stiam pe Camelia, ca idee recomand si am avut o impresie buna despre acest service. Sper sa nu-mi sariti in cap dar pe langa aia din Galati care mi-au pus ulei de cutie automata la cutie manuala astia sunt parfum

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super !

Tii minte ca ti-am zis ca s-ar putea sa fie si de la fise, ca bujiile erau noi, bobina era noua, nu avea ce sa mai fie. Totusi nah, in strada e mai greu sa diagnostichezi. Ce ti-au zis de culoarea ceramicii bujiilor la electrozi, e normal sa fie asa albe ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-au zis ca sunt ok bujiile. Chiar nu am intrebat asta. Oricum revin cu o comanda la tine pentru fise. La pretul ala e bine sa am de rezerva ptr ca asta poate ceda oricand. Partea de ventilator in schimb ma sperie. Au zis ca daca ca nu este ventilatorul este din calculator. Au demontat carcasa filtru aer, scos mufa, bagat etc. Nu-i de la fir. Au verificat in sistem daca au actiune ori au avut pe remedierea unor probleme ventilator la volvo si nu aparea nimic.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Din ce am inteles ventilatorul de 1.6i este acelasi cu cel de 1.6d deci este posibil sa gasesc sh.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by nionut76

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din calculator nu cred ca e pt. ca se poate actiona on-off. Ori e un senzor care raporteaza gresit (ti-am zis, senzor presiune A/C), ori calculatorul interpreteaza gresit semnalul de la acel senzor (gen contact oxidat).

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now