Doru_bv

ce fel de ulei sa folosesc?

695 posts in this topic

Inteleg ca unele lucruri sunt neclare. Dar... Dar... NORMA ULEIULUI? Nu inteleg de ce nu e clar ca norma e criteriul esential de selectie si dup-aia fiecare pune ce doreste in materie de producator, pret, impresii, perceptii senzoriale si extrasenzoriale.

Imi pare rau de reactie, dar nu mai pot sa citesc atatea poluari. Daca scrie aia cu A5/B5 si cu WSS nu-stiu-ce, io pot sa bag ailalta? Da, nene. Baga tu ce baga si vecinu' in Golfu' lui IV combi cu 1,9 TDI cu I-ul rosu. Ca daca el e multumit ca merge brrrrici cu ulei de transmisie iti va spune ca, de fapt, producatorul masinii tale te fraiereste "sa castige el".

Vesnicile pareri ale romanilor care se simt furati si au impresia ca se poate face din orice rahat un bici care sa si pocneasca.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Problema nu este de pret sau optiuni personale , din punct de vedere calitativ uleiul 0w30 este mai scump si mai bun ca spec. decit cel recomandat de Ford , credeti ca modificarea operata este cu intentia de a deteriora aceasta motorizare sau cu intentia de a corecta o posibila eroare de proiectare si/sau specificatie ?

Nu cred ca intentia postarii este alta decit de a pune ce este mai bun pentru acest motor si a fi cit mai fiabil , din pacate uleiul Castrol din Ro este fabricat undeva peste Bosfor , ca si multe alte uleiuri de motor ...... Daca mai adaugam la asta si o specificatie gresita rezultatele sunt neplacute .

Cine poate da mai multe amanunte despre TIE Technical Journal 19246 , poate clarifica acesta discutie .

http://www.motor-talk.de/forum/aktion/Attachment.html?attachmentId=706897

oel.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Magnatec A5 5W-30 care e acelasi lucru cu Ford Formula F iar asta din urma costa max 30 lei / litrul .

Magnatec am bagat eu acu si o fost 38lei/l. Poate imi iau teapa de 8lei/l dar parca tot magnatec a5 as baga in loc de FF F

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu recomand nimic uleios de la ford. Spre deosebire de uleiurile "volvo", uleiurile ford si peugeot si renault sint de evitat. (din surse demne de incredere pe care nu le pot divulga din motive lesne de inteles)

In ambele forduri am uleiuri "volvo". Si sint motoare "heavy duty"

Ma refer la uleiurile pe care scrie "ford", "renault", "peugeot". Nu ma refer la uleiurile generice pe care le recomanada aceste marci.

In aproape toate masinile am uleiuri "recommended for volvo cars", nu pentru ford sau alte marci.

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut si scuze ca va deranjez cu aceiasi intrebare. Trebuie sa fac schimbul de ulei masina este Volvo V50, 1560 cm, diesel, /81 kw, an 2009, iar km. parcursi sunt 202.000 km., ce ulei imi recomandati sa pun ? Pana acum un an, la masina o tanti din Franta de la care am cumparat-o i-a pus CASTROL 0W30, Volvo Cars.

BOGDANE, tu ce zici sa-i pun in continuare, tot 0W30 sau cum am citit pe topic Castrol SLX Profesional Powerflow C1 5W30, ulei pe care l-ai recomandat la mai multi posesori de volvo.

Multumesc pentru ajutor si mii de scuze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu o intrebare am gasit ulei 5 L castrol c1 5-30 la 300 lei e un pret bun?

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slx pro powerflow nu se mai fabrica. Vei gasi edge pro c1 dar f scump. Cred ca si cel 0w30 pt motoarele volvo este la fel de scump.

Am si eu o intrebare am gasit ulei 5 L castrol c1 5-30 la 300 lei e un pret bun?

Ce castrol?Magnatec?

De fapt Mangatec nu cred ca este c1,doar Edge este c1

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vazut in linkul pus dd daniel mai sus ca e 212 lei, eu in franta am gasit si pt v70 vreau, ii ajunge 5-30

Cel volvo 0-30 e putin mai scump intradevar dar nu cred ca gasesc pe aici...

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.oilshop.r...30-p-16374.html

Ce ai vazut tu acolo la 212 este FStul si nu este pt noi

Din cate stiu edge c1 gasesti doar la litru

Edited by thor4ever
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

postez maine o poza sau luni , cand ma duc sa cumpar pt volvo mamei v70 d5 era ulei castrol c1 la 5 l 5-30 cu 69 euro ... si nu stiam e scump e ieftin , pt ca am folosit pana acum castrol 5-30 dar varianta pt vw :)) ca nu stiam ce si cum , si in cealalta masina v50 d5 ulei volvo 0-30

asta ar iesii la 60 lei L castrol despre care vorbeam, maine sau luni in functie de cum gasesc deschis postez poze

Share this post


Link to post
Share on other sites

La motoare PSA cu DPF foarte bun este asa ceva Castrol EDGE Professional C1 5w30, ACEA C1 5W-30, WSS-M2C934-B. Am spus mai sus, m-a costat 60 lei/l. Pentru cei care isi tot dau cu parerea pe aici, nu uleiul este scump ci acciza la motorina este scumpa! Combustibilul ne omoara, ia vedeti cat era in 2008 comparativ cu zilele din prezent! Ma refer la cei care locuiesc in Romanica!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut si scuze ca va deranjez cu aceiasi intrebare. Trebuie sa fac schimbul de ulei masina este Volvo V50, 1560 cm, diesel, /81 kw, an 2009, iar km. parcursi sunt 202.000 km., ce ulei imi recomandati sa pun ? Pana acum un an, la masina o tanti din Franta de la care am cumparat-o i-a pus CASTROL 0W30, Volvo Cars.

BOGDANE, tu ce zici sa-i pun in continuare, tot 0W30 sau cum am citit pe topic Castrol SLX Profesional Powerflow C1 5W30, ulei pe care l-ai recomandat la mai multi posesori de volvo.

Multumesc pentru ajutor si mii de scuze.

Motorul tau are nevoie de ulei norma WSS-M2C934-B/C.

@Cristi, cam atat costa litrul, in jur de 60 lei .

@Iulirx, ulei Ford Formula F este produs si imbuteliat de Castrol .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Luni il cumpar si ii fac o poza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Bogdan, deci o sa pun ce a pus la recomandarea ta si Dan Untea, adica Castrol EDGE Professional C1 5w30, ACEA C1 5W-30, WSS-M2C934-B ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este bun dar dublu ca pret fata de uleiul Ford care este acelasi lucru .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan G, eu n-am gasit ulei Ford 5W-30 cu norma aceasta WSS-M2C934-B, ACEA C1 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt ca el respecta norma veche pana in 2008, deci a1/b1 913b, adica de cand a inceput productia la motoarele noastre(2004)

Din 2008 a trecut la low ash C1,a5/b5 cu 934b.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt ca el respecta norma veche pana in 2008, deci a1/b1 913b, adica de cand a inceput productia la motoarele noastre(2004)

Din 2008 a trecut la low ash C1,a5/b5 cu 934b.

Ce tare esti ma mareane, cand am pus asa ceva(de la castro) parca luasesi foc, sigur urma sa mi se intample un dezastru mondial cu masina!!! Hai ca n-are nicio treaba veterinara cu auto, nu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic pana acum 1 an si un pic nici nu observasem cau normele alea :)) doar la vâscozitate ma uitam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai ca m-am luat dupa DAN UNTEA si am scris o prostie, in manualul masinii spune clar, la fel si pe traegerul fata, ulei 5W30 norma WSS-M2C913-B .

WSS-M2C934-B are low-ash-ul mai bun dar e prea mult pt 1.6TDCI, adica acest motor nu are neaparata nevoie de acest ulei, este mai bun insa dar nu este un "must" .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu acum sa-ti spun ce mi-au pus, trebuie sa vad. Stiu doar ca uleiul este Castrol EDGE 5W-30, norma C3(am inteles ca este mai bine sa pui C2 sau C1) dar eu nu merg mai mult de 10 mii si il schimb. Uleiul a fost 160 lei 4 litri.

Citeste te rog ce ai scris tu cu manuta ta de mecanic. Poate iti recunosti scrisul

Edited by thor4ever
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai ca m-am luat dupa DAN UNTEA si am scris o prostie, in manualul masinii spune clar, la fel si pe traegerul fata, ulei 5W30 norma WSS-M2C913-B .

WSS-M2C934-B are low-ash-ul mai bun dar e prea mult pt 1.6TDCI, adica acest motor nu are neaparata nevoie de acest ulei, este mai bun insa dar nu este un "must" .

Bogdan, cu ceva timp in urma spuneai asa ceva:

"Singurul ulei pe care il recomand la motoarele PSA este Castrol SLX Professional C1, care este dupa cum spune si numele norma C1, adica norma WSS-M2C-934-B, adica cea mai tare norma FORD care depaseste norma veche WSS-M2C-913-B".

@Dan Untea, iti recomand sa pui ce gasesti pt ca ce este bun nu prea se gaseste la noi si in urma testelor efectuate pe masina mea pot spune ca nu este cea mai buna recomandare uleiul Ford Formula F dar nici cea mai proasta iar facand raportul calitate/pret este o alegere buna, nu cea mai buna insa .

WSS-M2C-934-A/B/C este o alegere mai buna dar costa de 2x mai mult, merita ?

Eu am tinut cont de recomandarea ta si am pus norma 934 de la castrol si nu am avut nicio problema cu DPF-ul. Pana la urma am platit 240 lei in loc de 120 lei. Ma gandesc sa continui cu acelasi ulei.

Edited by Dan Untea
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci pana la urma (sunt zapacit de tot) ce fel de ulei sa pun WSS-M2C-934-B sau WSS-M2C913-B, A5/B5 ? Nu conteaza care este mai scump sau mai ieftin, vreau sa fie bine pentru motor, mai ales ca are 201.000 km., parcursi reali .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care vrei tu dintre cele 2 norme.Doar ca pentru 934b platesti mai mult si din ce zice Bogdan nu este obligatoriu sa bagi din ala.Kilometrii nu conteaza asa mult la varsta masinii tale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now