contdezactivat

Ai un Volvo cu putere stock?

Cu cat este mai mare puterea motorului masinii tale, decat cea data de constructor?   67 votes

  1. 1. Cu cat este mai mare puterea motorului masinii tale, decat cea data de constructor?

    • + 10%
    • + 20%
    • + 30%
    • + 40%
      0
    • + 50%
    • + 60%
    • + 100%
      0
    • +150%
      0
    • + 200%
      0
    • +250% + ...inseamna ca ai motor "redblock" :). Impartaseste cu noi experienta printr-un post in care descrii senzatia.
      0
    • E stock, setari de fabrica, 0%
    • Nu mai are nici macar puterea din fabrica. Te rugam sa descrii situatia... legata de uzura intervenita si nu de problemele mecanice rezolvabile.

Please sign in or register to vote in this poll.

37 posts in this topic

Cred ca am mai avut pe undeva un topic asemanator dar nu il mai gasesc... in consecinta, se naste un nou poll:

Are Volvo-ul tau, puterea din fabrica sau mai mult... sau poate mai putin?

Incep eu... nu imi dau seama ce se intampla. Uneori merge mai bine decat "fratii mai mari" echivalenti... dar poate e un "overpeak" la turbina/boost, ceva.

Verdict: 0%... stock. :dontknow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stock<_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu "zic ca" are mai multa putere pt ca am leduri peste tot iar fiecare led da cam 1CP laugh.gif

Haide mai Adi, serios acum, de unde scoti topicurile astea ? De unde stii tu acum cati CP ai ? La anumite modele se poate vedea cuplul motor (cu testerul) si poti spune are X cuplu deci are cat zice fabrica sau peste ce zice fabrica deci este ok sau nu DAR omul normal de unde sa stie cati cp are ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu "zic ca" are mai multa putere pt ca am leduri peste tot iar fiecare led da cam 1CP :lol:

da io, care am de la bogdan faruri cu xenon, care sint mai puternice la ledurile, citi cai am ? :lol:

un 20% acolo, cred...

Share this post


Link to post
Share on other sites

In momentul asta cred ca ai cam 100CP plus un mesaj in bord laugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai in cazul asta fiecare ar trebui sa faca un dyno test:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai Iuli imi cer scuze, de fapt tu ai 25 CAI, daca nu ma crezi poti verifica in talon laugh.gif

Cu diferenta de la xenoane ajungi si tu la 100 CAI iar daca remediezi problemele ajungi la suma pe care o doresti tu .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Goga mea e underpowered foarte grav datorita carburatorului monocorp.

Putere :slap:

Consum :thumbsup2:

Si daca tot vorbim de becuri, inseamna ca eu am vreo 10-20 de cai in plus ca nu-mi mai merge pozitia stanga, becurile butoanelor din bord, luminile de la kilometraj... heh, multi cai. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

.....

omul normal de unde sa stie cati cp are ?

...

Omul normal, care stie ca nu a modificat nimic la masina (motor)... bifeaza stock. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

la 244 am avut 81 cp am schimbat motorul deci o crescut si cuplul si puterea cam 116 ar trebui sa aiba

cati o mai ramas nu stiu :lol::rolleyes:

Edited by volvo 244

Share this post


Link to post
Share on other sites

Goga mea e underpowered foarte grav datorita carburatorului monocorp.

Putere :slap:

Consum :thumbsup2:

Si daca tot vorbim de becuri, inseamna ca eu am vreo 10-20 de cai in plus ca nu-mi mai merge pozitia stanga, becurile butoanelor din bord, luminile de la kilometraj... heh, multi cai. :lol:

eu cand aveam dacia avea motor de r11 1400 cmc modificat in 1600

am avut carburator de polo 13 dublu corp

daca nu l calcam scoteam si 8 amestecat daca ii dadeam talpa urca si la 12 (oras si in afara)

:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

xc 90 an 2003, motor 2401 diesel cu 163 cp ! Stock !!! Herghelia este intreaga, confirmat de Bogdan ;D;D;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

S60, 2.0 T, 180 cai erau stoc.

Are chip acuma, is 225 caluti, urmeaza stage 2 filtrele sport etc, etc. o ajung undeva la 310 din cate imi zic astia de la service ....

caluti verificati la herghelia lui dyno :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina mea este originala 100 %. Va dati seama cat va valora peste vreo cincizeci de ani ?rolleyes.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

:lol:la cit meri tu cu ea :lol: :lol: :lol:

azi caii mei sunt la pascut

nu am de gind sa ma dau cu ea

sunt disponibil pt o bere

care vi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

2.4 D5 163 cp----->stock!! Pe viitor ma "mananca" sa ii fac o remapare s-o duc undeva la 200cp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da cu xenoane de fabrica? .... si ai 200 horshi stock ? ... plus ca nu e o magaoaie de 2t .... oho hoooo ....

pai io m-am dat si cu 230 (inconstient desigur) ... si acu visez urat ... tongue.gif ...

mie imi place topicu' asta, vreau sa vad laude si alte alea pt mashinile noastre grin.gif

CpNmTbooo!

Edited by alexpopeystar68

Share this post


Link to post
Share on other sites

S60, 2.0 T, 180 cai erau stoc.

Are chip acuma, is 225 caluti, urmeaza stage 2 filtrele sport etc, etc. o ajung undeva la 310 din cate imi zic astia de la service ....

caluti verificati la herghelia lui dyno :)

@whiteange: salutare! Unde cine si cand ti-a schibat chipu? Am si eu motor similar si vreau si eu macar 200+ CP. Am incercat anul trecut cu niste baietzi care s-au dovedit a fii f neseriosi, niste ciopartzari de VAG. in fine, am renuntat la idee o perioada, acum parca iar ma ia. Sa fie de la primavara?!?!

Edited by Danyx

Share this post


Link to post
Share on other sites

mie imi place topicu' asta, vreau sa vad laude si alte alea pt mashinile noastre grin.gif

CpNmTbooo!

lauda , la volvo, nu e puterea. e compromisul excelent intre confort, siguranta, putere, pret.

io nu pot spune ca , dpdv al puterii si agilitatii, volvo e peste nemtesti, desi umilesc o groaza de nemtesti cu puteri asemanatoare (220-240 cp). asta doar datorita faptului ca respectivii calca la fund , nu pot lega 3 curbe, h-abar n-au sa utilizeze un motor pe benzina, confunda acceleratia cu pilotajul, etc....insa , in realitate nemtestile sint superioare la acest capitol. asta ca sa fiu corect. deasemenea, mercedes este peste volvo la confort. vorbesc de masini de acelasi pret.

volvo creaza dependenta chiar datorita acestui compromis deoarece poti fi peste orice masina comparabila la pret intr-o anumita privinta. nu in toate !

eu, in toata experienta mea cu volvo, n-am gasit in trafic masini comparabile care sa faca fata. de-asta iubesc volvo.

recunosc , daca eram la volanul lor, probabil volvo n-ar fi facut fata, insa asta e placerea : nu eram la volanul lor !

io am vorbit de s60-ul meu. cind ma gindesc ce i se intimpla unui bmw care zice : ia s-o calc un pic sa-i arat caramizii ce e aia masina. si da peste matrixx....

n-ati vazut fete mai contrariate si oameni care-si urasc masina asa de mult.....

:D:):P

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se poate descrie sentimentul expus de Iuli - caramida mea pe multi a popit :iroc:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Al meu Volvo are 350 kW (476 hp) si 2525 Nm dar e articulata si are o bena mare in spate :))

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@whiteange: salutare! Unde cine si cand ti-a schibat chipu? Am si eu motor similar si vreau si eu macar 200+ CP. Am incercat anul trecut cu niste baietzi care s-au dovedit a fii f neseriosi, niste ciopartzari de VAG. in fine, am renuntat la idee o perioada, acum parca iar ma ia. Sa fie de la primavara?!?!

aici am aranjat-o :)http://www.powerchip.ro/ro/home

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am CP din fabrica daca nu au mai murit cativa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca am mai avut pe undeva un topic asemanator dar nu il mai gasesc...

Uite-l

Oricum, sondajul ăsta e mai bun, din punctul meu de vedere, că pot şi eu să votez: creştere cu 0% a puterii, dar mă declar (satis)făcut pe deplin... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now