Guest 480

Cat va consuma masina?

1,317 posts in this topic

Traseu total 1850 km:

_bucuresti-vatra dornei-cluj-sibiu-tg.jiu-alecsandria-bucuresti

XC 70 2.5T benzina

pe bord am avut:10.8l/100km,si o viteza de 69km/h

Mi se pare rezonabil,pt. ce iti ofera masina asta

Share this post


Link to post
Share on other sites

in 2000 de km pana in italia cam 110 litri si am urcat de doua ori oituzul in kilometrii astia >:(

Masina are motor de 1.9 DI  200k km

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arad - Vatra Dornei

Gume de iarna ordinare, rulment ambreiaj praf, janta indoita =)), clima permenant 7.8 - 8.2 mers legal.

Sunt sigur ca daca aveam niste gume de vara lua cu cel putin 1L mai putin, cu cel putin 1L in plus imi ia urban de cand mi-am rupt gumele de vara vechi si sunt cu astea de iarna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bucuresti - Vatra Dornei - 6.3 l/100. Schimbat viteze la 3000...viteza mai mult sau mai putin legala :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

am si eu un volvo S40 2.0 turbo ,cutie hidramata....si am un consum in oras (BACAU) de 15% mers batraneste, mi se pare cam mult ce pot face in privinta asta (schimba la 2 mii turatii treapta)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te plangi la 15% pentru 2.0 turbo? Eu am 1.8 si zilele astea pe timp de greva metrorex am scos uimitorul consum de 23% pe ruta lujerului-podul ciurel. Sunt curios cei cu 1.8 din bucuresti cat au scos zilele astea si cat le ia in mod normal. Nu stiu cat imi consuma in mod normal prin bucuresti, sunt sofer de weekend. In afara inmi ia 7.5-8.5 % depinde de stilul de mers.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

eu am un S40 cu motor de 1.8 din 1998. Si eu sunt nemultumit de consum. Consuma 14-15 in oras si 10 afara!

Este clar ca nu este consumul normal. In plus nici nu are demaraj - este foarte lenesa. Mai ales in vitezele a 2-a si a 3-a.

Necazul este ca am fost cu ea de doua ori la diagnoza computerizata si toata lumea imi spune ca totul este OK.

As incerca sa mai fac o diagnoza afara din Romania. Care este cel mai apropiat service de Volvo de afara?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru ultimii doi posesori de Volvo care au postat mai sus si eu am un V40 1.8 din 2001 si in oras imi ia cam  11% si in afara mai mult de 7% nu sare mers aproape legal ( +20-30%).Exemplu concret Buc-Craiova-Cenad-Retur consum "la pompa" sub 7%.Sincer de oras ma sperii si eu putin dar sincer cred ca asta e consumul nu ai ce sa faci. A si inca un exemplu concret este urmatorul: socrul meu are un Passat din 2000 1.8t si consuma cel putin 1 litru in plus fata de a mea in aceleasi conditii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te plangi la 15% pentru 2.0 turbo? Eu am 1.8 si zilele astea pe timp de greva metrorex am scos uimitorul consum de 23% pe ruta lujerului-podul ciurel. Sunt curios cei cu 1.8 din bucuresti cat au scos zilele astea si cat le ia in mod normal. Nu stiu cat imi consuma in mod normal prin bucuresti, sunt sofer de weekend. In afara inmi ia 7.5-8.5 % depinde de stilul de mers.

sal si eu tot 1.8 am media e de 13.3% dar in agomeratie ajunge la 15% si nu te lua dupa computer ce zice ...ai vadut cant schimbi vitezele ce consum iti arata...18-23%

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

eu am un S40 cu motor de 1.8 din 1998. Si eu sunt nemultumit de consum. Consuma 14-15 in oras si 10 afara!

Este clar ca nu este consumul normal. In plus nici nu are demaraj - este foarte lenesa. Mai ales in vitezele a 2-a si a 3-a.

Necazul este ca am fost cu ea de doua ori la diagnoza computerizata si toata lumea imi spune ca totul este OK.

As incerca sa mai fac o diagnoza afara din Romania. Care este cel mai apropiat service de Volvo de afara?

Prima: cel mai apropiat service bun am inteles ca ar fi in Ungaria, la Szeghed parca. Cauta si tu prin forum si vei gasi referiri. Este chiar si un nr de tel si o persoana de contact.

Secundo: Daca nu are demaraj si consum atat de mare, cu siguranta ai o problema de alimentare cu ea. La a mea, 1,9 Tdi, am problema la electrovalva de reglaj avans la motorina. Si la fel pe diagnoza nu gasit nik, dar mecanicul la care merg acum mi-a gasit buba. Si desi are sprint uneori, parca e tot cam lenta in vitezele 2-3. Consumul insa e foarte bun. Aproximativ 5,5 in afara si 8-9 in oras.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie imi ia 11.9, 12, nu scade si nici nu urca, asta si in oras in aglomeratie si pe drum acasa, drum in afara orasului.

14 - 15% la 1.8  mi se pare si mie cam mult, sigur nu e ceva problema la masina ? 

E adevarat ca Aradul nu e Bucuresti dar totusi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu de consumul in afara orasului sunt multumit ceea ce ma face sa cred ca nu are nici o problema masina. Pur si simplu atat consuma. Curiozitatea mea era in Bucuresti cat consuma in mod normal pentru ca eu nu circul cu ea in oras, doar Cora, Auchan, iesiri noaptea in oras, ziua exclus. Nu am nervii si banii necesari traficului din Bucuresti.

Ca si demaraj intr-a doua si a treia trage de rupe, si consuma pe masura daca ii dau.De asta am si scris ca variaza consumul atat de mult in afara. Depinde cum conduc. Incearca sa o duci intr-a doua pana in 90km/h si apoi cu a 3-a pana pe la 140 si atunci vei observa probabil ca masina trage doar ca iti este tie "mila" sa bagi piciorul in ea. E un motor care vrea sa urle, la turatii mici e mai prost ca loganul ( ma rog era o metafora).

Asadar consumuri de Bucuresti??????? Nu are sens sa ma compar cu alte orase, nici chiar orasele mari.

Si mie in localitatea natala imi ia 10% cand ma duc pe acolo, deci chiar nu cred ca are masina ceva, e doar vorba despre infectul trafic din bucuresti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

si inca ceva

@ strikeman - chiar cred ca e un reper bun computerul de bord, nu exact dar un bun reper.

Am facut consumul de la pompa la pompa si m-am uitat si pe comp. Pe computer 7.8 iar real 8.3 parca...era vorba despre un drum Bucuresti -  Cluj. Din alte aproximari ale mele am vazut ca poate arata pana la 1 l mai putin decat consumul real dar nu mai mult, iar la schimbarea vitezelor chiar asta probabil ca e consumul in secunda aia. de asemenea sunt foarte multumit de aproximarea kilometrilor pana la pompa. Mi se pare destul de exacta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

15 - 16 /100 in Bucuresti, da' cand pot apas ca sa se mai tureze si motorul asta de 200 cp, afara ia cam 12 / 100; io zic totusi ca nu-i tocmai rau la un mot de 2l; nu stiu cand schimba, automata isi face treaba ei, la fel si turbina, iar la depasiri trage de rupe (buzunarul), sunt multumit  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina: S40 T4 (1.9t)

Oras: Timisoara

Consum urban: 10 regim de condus si trafic, normale

                    12 regim de congus si trafic, greu

Consum extraurban: 5.5 cu spirit de raspundere

                            7 intins

                            10 la viteze mari

Tin sa precizez ca este consum de masina aspirata si 200 BHP.

Mi se pare exmplar vazand ca masini de 1.8 l sau 1.6 l se plang de consumui egale sau mai mari.

Hal la combustibil cat mai mult  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

            Sal!Al meu 850 cu motor 2,0 aspirat nu face diferente intre autostrada A2 unde merg cu 110-130 Kmh sau Bucuresti unde sunt mai agitat.Se invarte tot undeva la 10-10,6 ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e mare consumul, gandeste-te ca tot cam atat ia un logan de 1.6 16v, a mea ia 15-16 acum intr-un rahat de orasel de provincie, in bucuresti cred ca ar sari de 17.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare lume.primul meu post...am cumparat acum 3 saptamani un Volvo s40 1.8 auto din 98 cu 93000 de mile(149000 km).masina merge bine dar am cateva probleme:

-consum cam mare 23 de litri la cca 225 km,din care 30% oras si restu autostrada.asta ar insemna un consum mediu de cca10% :-[

-becul pt sonda lambda se aprinde din cand in cand dar nu foarte des,dar nu observ nici o schimbare la putere,turatie.

Am facut schimb de ulei,filtru de ulei,filtru de aer imediat ce lam cumparat.la si pus mecanicul pe tester nu arata nimic.a zis ca totul e in ordine.ma gandesc acum de ce sonda lambda se aprinde cateodata?aceasta chestie poate sa afecteze consumul?poate fi senzorul maf?(daca e senzorul scap usor, e 20 de lire).va rog dati cu parera.multumesc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

cum sint bujiile/de cind nu au fost schimbate ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

asta nu stiu... ???pot fi bujiile?atunci le schimb in weekend

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mea consuma 13-13,5% in Bucuresti si vreo 10% afara (la 140 km/h media). Sa stiti sa nu exagerez in minus deloc  :P Cand era traficul f nasol in bucuresti (inainte de criza) consuma vreo 16%. Mie mi se pare un consum f f bun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

afara la 140 km/h media

Mai vitezisto, cam cu ce viteza mergi tu de-ti iese media 140  ???

Nici in Germania n-am reusit media asta dupa mai mult de 2-3 ore de mers.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe autostrada A2 Bucuresti - Drajna 105 km media de viteza 140km/h, media de consum 10%.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe autostrada A2 Bucuresti - Drajna 105 km media de viteza 140km/h, media de consum 10%.

tot acolo, media = 210 (intre 170-230) 11.8%

am gresit : nu tot acolo , ci de la constanta (de la intrarea pe a2, pina la drajna, scuze..)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@iurix motorina... N-am cum sa ma bat cu tine la consum :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now