Heimdallr

Compatibilităţi între modele

333 posts in this topic

pina la urma nu s-a inteles nimic din intrebarea initiala (de care de altfel as fi fost si eu interesat) ???;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă maÅŸina nu ieÅŸit din fabrică cu proiectoare de ceaÅ£ă (faÅ£ă, evident), ce presupune instalarea lor, în afară de proiectoarele propriu-zise ÅŸi buton on/off ?

Mai concret, sunt "trase" firele, trebuie "piscălit" softul, să se aprindă iconul ÅŸi la bord, chestii de-astea?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La S/V40 pana in 2004 le pot activa eu la S60/V70 s.a.m.d trebuie descarcat un soft numai la reprezentanta, part no. cred ca este asta 8619398 si nu stiu cat costa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si evident bloc de lumini cu boton pt proiectoare, cu alte cuvinte mai mare daraua decat ocaua .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da' cu siguranta, releu, fire pe direct si buton in bord de la o degivrare luneta ce-o avea? Nu e in spiritul volvo de a activa orice din soft pe bani?  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK... merci, nu-mi trebuie  :'(

(nevasta întreabă: "How much?")

PS: Bogdane, nice picture

Share this post


Link to post
Share on other sites

nice era bunicu golf. paaaarerea mea.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

am gasit unu frumos si pt. tine dom doctor!!!

post-3933-12877880868418_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai i-am dat golful lui taicamiu asadar si prin urmare sa bage el bani in ea ca in 11 ani mi-a mancat zilele masinutza aia ;D

Oricum o foloseam de 3 ori pe an, statea si ruginea in garaj, acum a luat-o el la plimbare si a casat renoul .

esti capos ....da' si eu  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu prea are ce sa-ti manance viata la masinuta aia pt. ca are f. putine componente, asa ca nu te cred!  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa-i corectez eu "cu cuiu" pe masina dar mi-e frica sa nu-i maresc crapaturile de la masina ;D

Tre` sa spunem aici ca V70/XC70 au alta cotiera fata de S60, o cotiera mult mai comoda si care nu se rupe, youpieeeeeee .

Share this post


Link to post
Share on other sites

pt BOGDAN G

limitatoare de bracaj se gasesc cu  tot cu brat sau separat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Separat, si sunt 3 dimensiuni... 205, 215 si 225 (alb, albastru, si parca negru)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Separat, si sunt 3 dimensiuni... 205, 215 si 225 (alb, albastru, si parca negru)

mersi

  Daca am inteles bine pt fiecare dimensiune trebuie alte limitatoare.Poti sa-mi spui un pret si termen de livrare pt limitatoarele de 225. O sa ma uit sa vad de care am pe masina

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt albastru, alb si negru in ordinea dimensiunii anvelopelor si recomandarea mea este sa dai roata jos sa vezi ce model ai tu, arata asa si nu conteaza asa mult culoarea ci forma, cel albastru din poza la mine pe masina e negru, deci cel albastru este trapezoidal si cel negru e rotund, eu am negru trapezoidal deci clar pt 195/65 si 205/55 adica roti 15" .

Daca ai cumva modelul rotund si e doar tocit se pot intoarce, stanga in dreapta si invers, pe limba romana o sa ai limitatoare noi pt ca ele se tocesc doar pe o parte ;D

Daca si cu limitatoarele intoarse tot iti atinge atunci cumpara modelul pt 17" cod 31212191

Succes .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am rezolvat. Aveam limitatoare albe ( 215/55 ) si roase pe deasupra ( ambele ).Am pus negre pt 225. O sa pun gumele 225 sa vad daca mai freaca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am rezolvat cu limitatoarele prin metoda romaneasca, am pus doua piulitze ca distantier la fiecare limitator si acum nu mai freaca, la iarna scot piulitzele si pun rotile de iarna ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Heim: ia si cauta scut aici: www.bullbar-praguri.ro Au si de Volvo din tabla cum vrei tu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai gentelman cum esti, pune si tu un link, adresa, telefon sa sunam si noi la mama Russia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am gasit pe forum subiecte legate de compatibilitatile intre modelul 2004 si modelul 2008 facelift.In special eu vreu sa aflu daca se potrivesc stopurile spate de la modelul nou la modelul 2006 si partea din consola centrala (unde e maneta de la frana de mana) cea cu "capacul" glisabil.

E interesant de stiut daca se poate monta si grila fata (cea cu sigla noua) de pe modelul facelift sau farurile,spoilerul fata-spate, sistemul nou de navigatie e.t.c.

Edited by larahau

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stopurile nu merg, si daca s-ar potrivi ca forma e alta mufa si alt sistem.

Consola nu stiu.

Navi, chiar daca s-ar potrivi nu cred ca te-ar coafa costurile soft-ului ca sa il faci sa mearga.

400 de euro costa doar soft-ul pentru Cruise, fara buton :lol: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am gasit pe forum subiecte legate de compatibilitatile

Înseamnă că n-ai căutat cum trebuie, pentru că eu însumi am făcut un astfel de topic. Ete'colea: "Compatibilităţi între modele" (e drept că, de când cu aspectul acesta nou al forumului, titlul e "CompatibilităÅ£i între modele" şi poate de-aia nu l-ai găsit).

Din câte cunosc, nimic din ce întrebi tu nu se potriveşte, fără modificări substanţiale (şi inestetice) la zonele adiacente. Totuşi, s-ar putea să mă înşel, dar nu cred...

Edited by Heimðallr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now