Heimdallr

Compatibilităţi între modele

333 posts in this topic

se potriveste si bordul si scaunele si fetele de usi,am facut eu operatia asta.diferenta este la butoanele de la geamuri,la modelele pana in 2000 sunt intre scaune iar la cele dupa 2000 sunt pe usa din stanga.scaunele din fata vin exact la gauri iar capota este identica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

se potriveste si bordul si scaunele si fetele de usi,am facut eu operatia asta.diferenta este la butoanele de la geamuri,la modelele pana in 2000 sunt intre scaune iar la cele dupa 2000 sunt pe usa din stanga.scaunele din fata vin exact la gauri iar capota este identica.

Mai exact,ce an de fabricatie avea masina de pe care ai luat scaunele?

Share this post


Link to post
Share on other sites

masina era la sfarsitul lui 2001 si am pus pe una din 97.am luat dupa un v40 si am pus pe s40

Edited by hagiudaniel44

Share this post


Link to post
Share on other sites

daniel44 era ph 2?Pentru ca oleaca mai sus cineva spune ca scaunele nu se pupa 100 %.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da,v-ul era ph2 iar s-ul era ph1.cine a facut asa ceva sa spuna,pentru ca eu am facut si merge la fix.am volvo de 4 ani jumate

Edited by hagiudaniel44

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am cautat in Vadis si se pare ca sunt identice capotele la toate V-urile si S-urile din 1996 pana in 2004. Codul este acelasi (30621340) la toate, indiferent de an sau motorizare. Daca cineva a probat practic si a constatat diferente, rog sa spuna, caci sunt si eu in cautare de capota.

Asadar, caut sa cumpar capota argintie (gri deschis metalizat) cu tot cu grila. Daca are cineva de vanzare la un pret decent ... :help:

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

scoro daca ai nevoie de vreo piesa deschide un topic in bursa !

Share this post


Link to post
Share on other sites

pt scoro 2000.suna la numarul asta 0761035824 si vorbesti cu el.are exact capota care iti trebuie si vopsita gata

Share this post


Link to post
Share on other sites

In cartea de identitate a masinii nu am trecut decat un singur fel de cauciucuri-195\55\15 si as vrea sa stiu daca cineva a montat 195\65 \15 ptr ca sunt mai ieftine dar sunt mai mari in diametru cu vreo 2 cm.Era undeva un calculator de cauciucuri si nu il mai gasesc-daca ma poate indruma cineva spre el multumiri!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

cristianc poti pune fara cea mai mica problema 195 60 15.

195 65 r15 stiu ca atinge in aripa la greutate (4 pers + bagaje).

Share this post


Link to post
Share on other sites

cristianc poti pune fara cea mai mica problema 195 60 15.

195 65 r15 stiu ca atinge in aripa la greutate (4 pers + bagaje).

Dar astea nu sunt la fel de scumpe?

Share this post


Link to post
Share on other sites

In cartea de identitate a masinii nu am trecut decat un singur fel de cauciucuri-195\55\15 si as vrea sa stiu daca cineva a montat 195\65 \15 ptr ca sunt mai ieftine dar sunt mai mari in diametru cu vreo 2 cm.Era undeva un calculator de cauciucuri si nu il mai gasesc-daca ma poate indruma cineva spre el multumiri!!!

Eu folosesc 196 / 60 R15 si iarna si vara si sunt foarte ok. Ele sunt trecute in manualul masinii, dar nu si in cartea de identitate. Cand am facut ITP-ul mi-a spus mesterul sa ma duc la RAR si sa fac cerere si mi le trec si pe alea in carte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu folosesc 196 / 60 R15 si iarna si vara si sunt foarte ok. Ele sunt trecute in manualul masinii, dar nu si in cartea de identitate. Cand am facut ITP-ul mi-a spus mesterul sa ma duc la RAR si sa fac cerere si mi le trec si pe alea in carte.

Asa vreau sa fac si eu dar este vorba de pret-daca nu sunt mai ieftine n-am rezolvat nimic!

Share this post


Link to post
Share on other sites

La V-ul meu am trecut in C.I. 185/65/15 si 195/60/15. Pana acum am folosit vara/iarna 185/65/15 si sunt foarte multumit (consum, stabilitate, pret anvelope) ! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@cristianc: eu le-am luat de pe site-ul asta, vezi si tu preturile http://dealeranvelope.ro/

@avx: 195/60R15 le-ai avut de la inceput in carte, sau ai facut tu demersuri pe la RAR ca sa ti le treaca? Eu am S40 Phase 1, si nu am dimensiunile astea trecute.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ ipo: eu am cumparat masina cu 185/65/15 si de atunci am folosit numai aceasta dimensiune.

Citind topicul m-ati facut curios si am verificat in certificat dimensiunile precizate acolo. Asa este! Sunt trecute 185/65/15 si 195/60/15. (V-ul meu este Phase2)

Acum 2 ani am cumparat niste BBS-uri pe 16'. Dupa ce le-am vopsit, le-am echipat cu 205/55 insa am constat ca mi-au "inaltat" masina si tot odata rotile atingeau usor capetele suruburilor ce fixeaza carena rotilor din spate. O sa incerc sa le echipez cu 205/50 sa vad cum se comporta ...

Intre timp, am cumparat si un set de aliaj pe 15' pe care intentionez sa le folosesc din primavara.

Legat de jante si dimensiunile anvelopelor, nici mie nu-mi sunt clare diferentele dintre Phase 1 si 2 (dimensiuni bucse, brate, tiranti, amortizoare, etc).

Share this post


Link to post
Share on other sites

La orice S/V40 intra fix 205/50/16 fara sa atinga pe undeva (asta daca suspensiile si componentele directiei sunt in buna stare). 205/55/16 ating si la cursa maxima a amortizoarelor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ipo la ph2 e alta treaba.Din cate tin minte in certificat este trecut 195 60 15 si 195 65 15.

Pe cand la ph1 ai doar 195 55 15(cel putin asa e la mine).

195 60 15 is bune de folosit iarna.Pretul mai mic.Ai de unde alege(marca).

195 55 15 recomandate vara.O mai buna stabilitate.Dar pretul de achizitie este unul mai maricel.

Deci,care aveti ph1 trebuie sa faceti o vizita la rar.Cu toate ca..in certificatele astea noi nu mai este trecuta dimensiunea .corect?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu am nici o dimensiune in certificat. Nu m-a intrebat nimeni nimic niciodata. :) Am o copie dupa cartea de identitate pentru orice eventualitate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

miron in certificatele astea noi nu mai sunt trecute dimensiunile.

(am impresia ca) din 2008 s a renuntat la .."dimensiuni".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci,care aveti ph1 trebuie sa faceti o vizita la rar.Cu toate ca..in certificatele astea noi nu mai este trecuta dimensiunea .corect?!

Dimensiunea e trecuta in cartea de identitate si cand am facut ITP-ul mi-a atras atentia mecanicul ca nu-s ok cele pe care le am eu, el m-a sfatuit sa merg la RAR si sa le treaca si pe astea in carte. In talon nu mai sunt trecute cauciucurile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baieti am vrut de curand si imi doresc sa ii pun faruri cu leduri am gasit pe un site dar sunt pana in anul 99 deci phase 1 a mea e phase 2 daca le cumpar se potrivesc sau trebuie sa tai din aripa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, trebuie sa mai COMPLETEZI la aripa ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

phase 1 are aripa mai lunga ? si daca e sa ii cumpar doua aripi de phase 1 cad bine dupa aia la bara usi capota?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now