Heimdallr

Compatibilităţi între modele

333 posts in this topic

Salut,

Poate sa imi spuna si mie cineva care are VADIS/VIDA daca se potrivesc rulmentii fata de S60 pe 850?

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se potrivesc.

Pentru S60 2001-2009: PN 274298/8672371

post-820-0-82125700-1348509978_thumb.jpg

Pentru 850 1994-1997: PN 274181/274378

post-820-0-14284400-1348509978_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce anume difera la ei in afara de cod?

Prinderea pe spate?Ca la prezoane este la fel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil că şi prinderea dar şi capul planetarei. La S60, are 27 cu 36 de dinţi, în timp ce la 850 are 25 respectiv 26 (interior/exterior).

Inelul ABS are tot 48 şi la una şi la alta, dar nu ştiu dacă şi aceeaşi circumferinţă, în consecinţă, acelaşi pas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unde putem sa ne documentam?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit o pereche de oglinzi R-design pt S40 dar sunt de pe o masina RHD? Se pot monta pe o masina cu LHD? Mentionez ca oglinzile au toate functiile in afara de BLIS (si cele existente pe masina dar si cele R-design care vreau sa le cumpar) in cazul in care are vreo influenta treaba asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, cea convexă trebuie să fie pe partea şoferului, dar tu o vei avea pe dreapta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se vor potrivesc .. adica , se pupa pe masina ... dar , nu vei vedea ok in ele .

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Închizătoarea" portierei dreapta faţă, cu PN 30663042 se poate înlocui fără probleme cu PN 9485305.

post-820-0-90127900-1353525998_thumb.jpg

Front right door lock PN 30663042 can be replaced with 9485305 without any trouble.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut. vreau sa aduc un volvo 850 benzinar din 1995 si nu stiu pe ce modele se mai potricesc piesele? astept sfaturile voastre

masina este cu volan stanga

post-3294-0-11941300-1353690559_thumb.jp

post-3294-0-19831600-1353690560_thumb.jp

post-3294-0-28138000-1353690561_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde despre ce piese e vorba, evident. Unele se potrivesc doar pe alte 850-uri, altele se potrivesc şi pe modele mai vechi dar şi pe modele mai noi. Jantele, de exemplu, merg fără probleme pe un S60 din 2008, chiar 2009. Sfatul meu e să întrebi concret despre fiecare piesă în parte.

Modelele cu care 850-ul are cele mai multe piese interschimbabile sunt S70-ul şi V70-ul de primă generaţie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde despre ce piese e vorba, evident. Unele se potrivesc doar pe alte 850-uri, altele se potrivesc şi pe modele mai vechi dar şi pe modele mai noi. Jantele, de exemplu, merg fără probleme pe un S60 din 2008, chiar 2009. Sfatul meu e să întrebi concret despre fiecare piesă în parte.

Modelele cu care 850-ul are cele mai multe piese interschimbabile sunt S70-ul şi V70-ul de primă generaţie.

eu iau masina aia la dezmembrari si nu stiam daca merg doar la 850....de exemplu

motor si cutie?

spoilere capota?

air-baguri?

tapitetie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate te scap eu de cutie, timonerie, volanta, planetare, si tot ce misca sa o fac pe-a mea manuala...

Ma frec inainte si inapoi cu proiectul asta, si tot nu ma hotarasc, nu vreau sa fiu incurca-lume ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

atunci iti fac oferta super si ti le dau :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-am unde sa le tin acum decat peste muraturile maica-mii... eventual la primavara ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

lasa ca imi dai un avans si ti le pastrez;))

Share this post


Link to post
Share on other sites

lasa ca imi dai un avans si ti le pastrez;))

interiorul in ce stare este? scaunele fata sunt incalzite? capota la ce pret este???jantele ce marime sunt? 15, 16?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stiu nimic despre interior....pt ca nu sunt stiu nimic despre modelele astea

jantele sunt pe 15'' restul nu prea stiu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca pui si transportul, ajungi fix la preturile de aici... adica

8E0963115 ~ 280RON

3730104 ~ 380RON

Unde e gesheftul ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles. Oricum, felicitari pt. initiativa ! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doctore daca tot esti pus pe fapte bune dai un cod si pt atomizor (ventilator) cod Volvo 3729550 iar cod VAG te rog pe tine daca poti afla .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut baieti ,cine are idee daca 2 planetare de pe aceasi motorizare sunt compatibile ,Dar difera cutia, de pe automata pe manuala se doreste trasferul...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc,am avut un client si m-a intrebat.Daca are cineva o planetara stanga cu 26 de zimti pt S80 T6 cutie manuala am un client pt el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti sa-i vinzi doar capul planetar dinspre roata, care este la fel si de obicei ala se strica primul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Omul vrea capul dinspre cutie ,dar a aflat saracul ca in acte este t6 2.8 si pe masina are 2.4 neomologat este disperat ......L-am indrumat catre baiatul de la Suceava ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now