Heimdallr

Compatibilităţi între modele

333 posts in this topic

Garantezi tu Miron ca este aceiasi chiulasa ?

Eu sunt de parere ca nu se potriveste de pe XC90 pe S80 II pt ca difera prinderea pt suportul motor dreapta, invers se poate, adica de pe S80 II pe XC90 pt ca prinderea se face de blocul motor nu de chiulasa ca la S80 II si tot ce este bazat pe Ford (C30-S40/V50-XC70 II-XC60 ) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Garantat nu se potriveste (difera prinderea cum a spus BogdanG)

Share this post


Link to post
Share on other sites

La naiba cu globalizarea. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Americanii-s devina :D

@Razvan iti recomand sa iei legatura cu Sandro, el iti poate aduce o chiulasa pt masina ta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

am gasit un volvo v40 din `97 avariat si vreau sa stiu daca portierele si bordul scaunele bancheta se potrivesc la phase 2 cel din 2002

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate stiu v40 ul din 1997 e mai "mic".

Dar este foarte posibil ca unele elemente sa se potriveasca .Cum ar fi : bancheta,scaunele,portierele..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe masina dau 1000 dar de ce sa ii dau daca nu am nimic de luat de la ea deci trebuie sa fiu sigur ce pot lua sa vad daca dau bani pe ea, sau ii dau degeaba si o tin in curte eu in loc de cel care o vinde

Share this post


Link to post
Share on other sites

Numai daca a mai facut cineva operatia asta poti afla daca merge 100 %.

Daca tot dai banii,macar cauta sa aiba acelasi motor cum ai tu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am motorul japonez gdi-ul de 1.8 mai greu gasesc masini cu motorul asta el are tot 1.8 dar de volvo nu stiu daca s-ar potrivi macar anumite piese la el in plus e lovit un pic si in fata adica radiatorul e spart ma gandeam mai mult ptr usi geamuri inclusiv parbriz bord si jante sa il iau

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa ma bag si eu in acest topic. Din alte forumuri am vazut ca se potrivesc de la Mitshu EVO III urmatoarele: etriere, discuri frana, bari anti-ruliu, bari rigidizare si mai ales la T4 e compatibila turbina de la evo adica TD04HL-18T care e si la V70R. Tind sa cred ca si suspensia s-ar potrivi. Ramane de vazut pentru ca eu voi dori sa incep un proiect la al meu T4

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdanelu', vezi ca T4-ul tau din cate am inteles poate fi dus fara probleme la 400 de caluti fara schimbari in interne...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, in acest moment imi fac o "lista de cumparaturi" o voi posta la tuning, mai exact la modificari motor, desi eu voi incerca sa umblu si la suspensii deoarece am patit de multe ori sa fuga spatele si sa faca balans la redresare.

Tot pe forumuri din strainatate am vazut ca poate fi dusa la peste 300cp lejer, dupa cum a spus si MC.

Poate primesc si sfaturi+ajutor+piese sau ajutoare la piese.

Bafta si noroc pe drumurile noastre "albe si curate" :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am un v40 din 2001, 1.9Di de 102 CP. Acuma m-a lasat alternatorul si am inteles ca cica se potriveste si cel de la renault megane. Stiti careva sigur acest lucru? Ceva detalii?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teroretic da pentru ca sunt aceleasi motoare.Trebuie vazute codurile de pe ele.

Ce anume mai exact te-a lasat la el?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E bun topicul,eu de exemplu vreau sa schimb scaunele,bancheta si fetele de usi dar nu stiu daca se potrivesc cele de pe S40 dupa 2000.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate stiu v40 ul din 1997 e mai "mic".

Dar este foarte posibil ca unele elemente sa se potriveasca .Cum ar fi : bancheta,scaunele,portierele..

Cum adica e mai mic-mai scurt?Eu am la capota ,atunci cand este inchisa ,o dista nta mai mare intre ea si faruri,bara si banuiam ca cine a schimbat capota a folosit un alt model.Ce lungime are capota de la stergatoare pana sub sigla --masurat cu un metru de croitorie sau ruleta(ptr flexibilitate)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

cele 2 modele sunt putin diferite. spre exemplu la scaunele fata , nu se pupa gaurile din podea...banchetele spate merg schimbate, au aceleasi prinderi... si fetele de usi merg puse, doar ca s40 phase 1 are consola centrala cu toate butoanele de deschide geamuri langa frana de mana, pe cand phase 2 o are pe usa soferului... astea am incercat eu sa le schimb si stiu sigur 100% ca nu merg scaunele fata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine are butonul de geam si in usi an 1998.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine are butonul de geam si in usi an 1998.

Asa am si eu dar numai ptr o usa nu ptr amandoua.Te rog masoara capota si spune-mi si mie cat are lungimea.Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din experienta mea, este fix aceeasi capota din 1996 pana in 2004. Am vandut cel putin 5, si nu erau toate masinile din 1996-2000 :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc!Distanta de care am scris de ce apare ca am mai vazut si la altii.La masina ce o am 16,105cp,1998 ce model de cutie de viteze am?Are marsalierul in stanga fata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

M3P... M5P s-a pus pe 1.8 si 2.0

Ah, si sa nu uit. Termenul corect este MARSARIER ! (din franceza Marche-Arriere). Nu dau lectii de franceza dar presupun ca si tie ti se ridica parul pe spate cand auzi "borpagaj" sau "porpagaj" ;)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

M3P... M5P s-a pus pe 1.8 si 2.0

Ah, si sa nu uit. Termenul corect este MARSARIER ! (din franceza Marche-Arriere). Nu dau lectii de franceza dar presupun ca si tie ti se ridica parul pe spate cand auzi "borpagaj" sau "porpagaj" ;)

Multumesc!Deci M3P?

Edited by cristianc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dap... M3P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si altceva nu potriveste?M5P de exemplu....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now