Heimdallr

Compatibilităţi între modele

333 posts in this topic

Pe mine in special ma intereseaza daca se potrivesc ca forma stopurile si ca sistem de prindere pe caroserie ca la mufe putem face modificari, punem noi firele cap la cap cumva :)

Ma gandeam ca ar exista compatibilitati deoarece un prieten detinator de Volvo S80 model 2008 a schimbat grila fata de la modelul 2010, cea cu sigla noua si s-a potrivit perfect.

Edited by larahau

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe mine in special ma intereseaza daca se potrivesc ca forma stopurile si ca sistem de prindere pe caroserie ca la mufe putem face modificari, punem noi firele cap la cap cumva :)

Ma gandeam ca ar exista compatibilitati deoarece un prieten detinator de Volvo S80 model 2008 a schimbat grila fata de la modelul 2010, cea cu sigla noua si s-a potrivit perfect.

Cu scuze cred ca acum am inteles dar nici tu nu ai spacificat vrei compatibilitati intre S40 II din 2004 si cel facelift.Am crezut ca vrei S40 I 2004 cu cel nou

Daca este asa se pot schimba multe lucruri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stopuri si faruri cred ca merg,altceva mai vrei sa stii

Share this post


Link to post
Share on other sites

mie imi plac mai mult stopurile la prefacelift.la partea frontala spoilerul,farurile sunt mai faine la modelul facelift.interior arata mai bine botoanele cu inele de crom si cotiera.in rest aceasi lipsa de spatii de depozitare etc.naviul mi se pare la fel designul,doar ca are hdd si nu dvd.

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stopuri si faruri cred ca merg,altceva mai vrei sa stii

Stopurile merg ca forma dar pozitiile la facelift sunt cu led si ma gandesc ca nu ii 'convine'' masinii,ma gandesc ca nu le vede.Daca ar putea fi montate,eventual cu ceva cheat-uri pentru leduri ar fi fain ::)

Farurile nu se potrivesc,cele de facelift sunt mai inguste inspre aripa din cauza formei spoilerului,pe cand cele V1 sunt mai dreptunghiulare.Dupa cum se poate vedea din pozele de mai jos

Ce m-ar interesa e daca imbaracamintea usei se potriveste de pe modelul nou la a mea deoarece au spatiul de depozitare un pic mai mare :D

Edited by vita_fresh

Share this post


Link to post
Share on other sites
Stopuri si faruri cred ca merg,altceva mai vrei sa stii

Stopurile merg ca forma dar pozitiile la facelift sunt cu led si ma gandesc ca nu ii 'convine'' masinii,ma gandesc ca nu le vede.Daca ar putea fi montate,eventual cu ceva cheat-uri pentru leduri ar fi fain ::)

Farurile nu se potrivesc,cele de facelift sunt mai inguste inspre aripa din cauza formei spoilerului,pe cand cele V1 sunt mai dreptunghiulare.Dupa cum se poate vedea din pozele de mai jos

Ce m-ar interesa e daca imbaracamintea usei se potriveste de pe modelul nou la a mea deoarece au spatiul de depozitare un pic mai mare :D

Deci pana la urma se potrivesc sau nu farurile si spoilerul fata?Oare cum putem afla sigur.Eu am intrebat la o reprezentanta in germania si mi-au spus ca nu cred (deci nu erau siguri).La fel a patit-o si prietenul cu S60din 2008, cei de la reprez de la cluj i-au zis ca nu se potriveste grila fata de la noul model si el a insistat sa o comande si cand i-au adus-o sa potrivit perfect.Oare cum putem sa aflam adresa de e-mail directa a producatorului ca sa ne spuna el daca se potrivesc sau nu.

deci eu vreau sa stiu daca se potrivesc urmatoarele:

Stopuri spate

Faruri si Spoiler fata

Elementul din consola centrala (cel unde este maneta franei de mana) cu modelul nou de cotiera si capacul glisant la locasul pentru "pahare"

naviul mi se pare la fel designul,doar ca are hdd si nu dvd.

De e cam la fel dar un avantaj ar fi ca pe modelul nou de navigatie poti sa pui si harta cu Romanica...

Edited by larahau

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca schimbi si spoilerul e foarte posibil sa se potriveasca si farurile.Trebuie vazut daca se imbina farul nou cu aripa model vechi.Stourile au aceeasi forma,dar dupa cum spuneam nu stiu daca le ''citeste'' masina(fiind cu led).

Elementul cred ca si ala s-ar potrivi,la asta trebuie vazut sistemul de prindere ca sa fii 100% sigur.Dar trebuie schimbat si manerul franei de mana.

Pemine m-ar interesa stopurile daca ar fi sa se potriveasca si sa le gasescla un pret rezonabil :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Farurile si spoilerul ca si coduri de piesa nu au nicio legatura 2004 cu 2008,singura varianta este pe incercate.Daca am timp incerc sa pun un far de 2008 pe una de 2005 saptamana urmatoare ca avem ambele modele la munca si va anunt

Share this post


Link to post
Share on other sites

si ne am gasit cobaiul.si daca ai oleacuta timp intre 2 faruri vezi si cotiera daca incape

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU exista compatibilitati intre cele 2 modele.

Prima data cand mi-ai raspuns ca nu e compatibil nimic am fost dezamagit si mi-a venit cam greu sa cred dar acum ma bucur ca sunt ceva sperante.Astept cu nerabdare un raspuns sigur legat de compatibilitatile astea.::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si poate incerci si cu vreun stop :D

Bre incerc sa va ajut dar nu pot jumuli masinile de firma cum vreau eu,oleaca de rabdare

Edited by DETONATOR

Share this post


Link to post
Share on other sites

te asteptam domnle...tot anu 2010

Share this post


Link to post
Share on other sites

Grila si farurile nu se potrivesc. pe modelul nou e mai mare grila si farurile sunt alta forma. seamana dar nu rasare. incercate de mine. doar sa schimbi spoilerul cu totul, farurile si grila. 2000 euro pe putin daca e si xenon. si asta daca se potriveste la aripi. sau poate ai casco. dar atentie ca la decontare se uita la coduri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uitati linkul de mai jos:

http://www.swedishautoparts.com/V50/volvo-v50-grilles-and-mounting-parts.html

Pentru un Volvo V50 zice ca s-ar potrivi ambele grill-uri. Oare?... La reprezentanta mi-au spus ca NU se potrivesc. Adevarat ca nici nu am vazut V50 cu stopurile din spate vechi si grillul nou. La S40 insa este. A aparut mai repede pe S40?

E destul de interesant... La faruri site-ul de mai sus nu face diferenta intre 2004-2011. Dupa mine este diferenta...

E destul de scump de incercat... Grillul e peste 200 de dolari+ transport. Si daca nu e bun...

Share this post


Link to post
Share on other sites

mie mi se pare fara rost sa dai atatia bani si timp pierdut ca sa nu te ajute la nimic.daca se potrivesc sa zicem fetele de usi daca ofera spatiu de depozitare mai bun,sau cotiera.poate oglinzile daca au aerodinamica mai buna si vizibilitate marita, merita. banii ii pui deoparte si cand vine vremea la schimbare cauciucuri,discuri,placute mai bine ii pui sa ti iei ceva cat mai bun.

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

mie mi se pare fara rost sa dai atatia bani si timp pierdut ca sa nu te ajute la nimic.daca se potrivesc sa zicem fetele de usi daca ofera spatiu de depozitare mai bun,sau cotiera.poate oglinzile daca au aerodinamica mai buna si vizibilitate marita, merita. banii ii pui deoparte si cand vine vremea la schimbare cauciucuri,discuri,placute mai bine ii pui sa ti iei ceva cat mai bun.

De acord!

Plus ca grilul nou e "moale" la aspect, cel putin asa mi se pare mie.

Cel argintiu aduce un pic a putere. O parare pur subiectiva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Totusi...eu astept un verdict de la DETONATOR :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bad news!

Nu merg farurile de 2008 la 2005,faurile sunt mai mici si bara este mai mare ca cea veche,deci ar trebui si bara,la aripi cred ca se potrivesc cu toate ca sunt 2 coduri in Vida pentru aripi.

Nu merg nici lampile spate,la prima vedere merg dar nu,pentru ca sunt mai mici astea 2008 decat cele 2005,iarasi ar trebui si bara spate inlocuita

Fetele de usi cred ca merg iar la consola centrala e de munca dar cred ca se potriveste

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci sa inteleg ca daca inlocuiesc si bara fata/spate si farurile/stopurile se potrivesc...

Share this post


Link to post
Share on other sites

E posibil dar e ciudat ca sunt 2 coduri pentru aripi si mai rau este ca sunt 2 si pentru tragarul de fata,care este practic botul masinii.

Trebuie jumulite 2 masini sa afli concret.Daca mai aflu ceva va tin la curent

Edited by DETONATOR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar te rog pt ca ma intereseaza acest subiect...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now