Heimdallr

Compatibilităţi între modele

333 posts in this topic

si inca o chestie la pahse 2 farul este cu doua becuri sau un bec ca al meu e cu un singur bec si am cautat p enet sa le schimb si la modelul acesta gasesc cu doua becuri

Share this post


Link to post
Share on other sites

Semnalul e mai lung la Phase 2. Daca tu esti sigur ca ai masina din 2001 si ai faruri cu un singur bec, masina ta a fost lovita si puse faruri de Phase 1.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok deci cu alte cuvinte pot sa ii pun acele faruri cu led daca cele pe care le am pe masina sunt de ph1 da in carte masina e facuta in 2001

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU, NU LE POTI PUNE. Daca ai semnalele scurte (asta inseamna si aripi de Phase1, poti). Uita-te cu atentie la farurile alea cu LED-uri, ca VIN DINTR-O BUCATA cu tot cu semnalele. Daca tu ai pe masina semnale clare acum (se vede becul prin ele) si faruri cu un singur bec, vei ramane cu un mare spatiu gol pe aripa unde ar veni semnalul.

Semnal model NOU (Phase 2) : http://test.piese-volvo.ro/catalog/product_info.php?products_id=81

Semnal model VECHI (Phase 1) : http://test.piese-volvo.ro/catalog/product_info.php?products_id=119

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci nu inteleg o chestie ai spus ca masina ph 2 are far cu doua becuri eu am far cu un bec si instalatia tot ptr un bec e facuta deci nu cred ca pot sa pun far cu doua becuri e normal asta atunci masina sa fie phase 1 ? precizez ca am semnalizare clara si aripa noua pe partea stanga unde am lovit o si se potriveste deci ar fi de phase 2 ..anul producerii masinii este 06 2001 care model e ca nu mai inteleg nimic?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Farurile Ph1 si Ph2 au aceleasi prinderi, se potrivesc.Semnalele NU. Probabil ai vreo "inginerie" facuta la instalatia electrica, ia uita-te mai bine pe-acolo pe la mufe...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost la masina intradevar mai are doua mufe care nu sunt prinse numai ca la un far nu mai am o mufa in loc de 4 mufe cate doua pe fiecare far am doar 3 ..>2 cu 1 la cea care am o mufa cealalta e taiata si firele sunt prinse cu papuci care intra in fiecare picior de la bec intrebare gasesc acum aceea mufa?

Edited by tanar_dragutz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teroretic da pentru ca sunt aceleasi motoare.Trebuie vazute codurile de pe ele.

Ce anume mai exact te-a lasat la el?

S-a scurtcircuitat rotorul. Am doua optiuni: bobinare sau inlocuire, dar am gasit sa se potriveasca de la renault laguna II 1.9 DCI. Chiar daca nu este Valeo ca si cel de pe V40, se potriveste si bosch-ul de pe laguna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut am o problema la chiuloasa masinii si tre sa o schimb.ce am gasit e in jur de 600 euro .am gasit un s80 in anglia la 800 lire corespund toate datele de la motor dar e din 1999 iar masina mea e din 2001 si nu vreau sa am surprize cand schimb chiuloasa de pe una pe alta motorul meu e d5244t cu 163cp .daca aveti ideie sa nu iau plasa ,sunt la fel motoarele?

astea sunt datela de la masina din anglia.ms

  • Prezentare generală
  • Vehicul Rezumat
  • Performanţă şi Economie
  • Dimensiuni
  • Interior / exterior
  • Siguranţă

Organismul stil Salon Motor de dimensiune 2401 cc Tipul de combustibil Diesel Număr de uşi 4 Numărul de locuri 5 Cutie de viteze de tip MANUAL CO 2 emisiilor de 172 g / km Insurance Group 13 Vehicul fiscale banda Nu sunt disponibile detalii Standard producătorii de garanţie (km) 60000 mile Standard producătorii de garanţie (ani) 3 ani Standard de garanţie la coroziune 6 ani Standard vopsea de garanţie

  • Prezentare generală
  • Vehicul Rezumat
  • Performanţă şi Economie
  • Dimensiuni
  • Interior / exterior
  • Siguranţă

Consumul de combustibil (urban) 31.4 mpg Consumul de carburant (extraurban) 55.4 mpg Consumul de combustibil (combinat) 43.5 mpg 0 la 62 mph 9.8 secunde Viteza maxima 130 mph Cilindri 5 Supape 20 V Puterea motorului 163 CP Motorul de cuplu 251 lbs / ft

Vă rugăm să reţineţi

Share this post


Link to post
Share on other sites

D5244T a aparut in 2001 deci e clar vorba de alt motor si anume motorul 2.4 TDI provenienta VAG .

Oricum 600E este pomana pt o chiulasa de D5244T, oricum esti liberi sa cauti .

Share this post


Link to post
Share on other sites

buna baieti ,cine ma poate ajuta?vreau sa schimb capota la un S40 din 2002,am gasit una ,dar este de pe un S40 din 99,se potriveste?va multumesc!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se potriveste !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se potriveste !

multumesc!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

bratul posterior stinga este acelasi pentru amindoua,S/V40?,ambele fabricatie 2002?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua,

Stie cineva daca injectoarele si pompa de injectie de pe un Volvo S40 din 2008 pot fi montate pe u Volvo S40 din 2005? Exista diferente /incompatibilitati intre aceste sisteme?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

post-178-0-00007700-1338219861_thumb.jpg

Ca si curiozitate piesa nr 1 (31261230 cod OEM VOLVO) este mai ieftina la Volvo cu aproape 20E.

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

La 2.0D din urmatoarea poza mi-au fost comandate de catre un coleg de forum furtunele de apa 7 si 3 ! Nu mai retin exact care din ele ( Artudor daca mai stii cumva, posteaza aici te rog ! ) dar am impresia ca cel mic (3), a fost mai ieftin comandat pe cod de Ford, iar cel lung (7) a fost mai ieftin OE Volvo.

post-100-0-38879400-1338220502_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua.As vrea sa-mi schimb stopurile de la masina cu altele de la un V50 2009.

Aveti idee daca se potrivesc ,la mufe,la sistemul de prindere? Va multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca era un topic unde s a discutat asta. Daca e model vechi si vrei model nou sunt diferente de dismensiune si mufa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut sunt nou pe forum si as avea si eu o intrbare

sepotrivesc barile de 2001 de pe s40 pe cel din 99

o bara asa are cineva

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, bine ai venit!

La ce anume te referi? Spoilerele? Barele pentru bagaje (porbagajul)? Barele stabilizatoare?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara,

Spuneti-mi va rog pot monta scaune de volvo 850 pe volvo 460?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua,

A montat cineva scaune de pe volvo 850 benzina 2500 pe volvo 460?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now