zippy

Ce s-a mai stricat azi la maşină, cu sau fără vina ta?

1,484 posts in this topic

Ieri am constatat ca usa dreapta spate nu se mai deschide. Butonul de deschidere se ridica, yala se auzea lucrand, insa usa era tot blocata. Am observat ca totusi usa se deschidea cu o mica intarziere fata de restul. Dupa 3-4 incercari din telecomanda usa se descuia intr-un final. Dar dupa 5 minute o gaseam tot blocata. Initial am zis ca este yala defecta, dar apoi am schimbat releul din REM, care se ocupa de deschiderea acelei usi si si-a revenit ca prin minune :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Radiatorul de aer conditionat la s40/c30 dupa 2007 este foarte predispus la spargere din cauza fantei din bara (de sub numarul de inmatriculare mai precis) care nu e prevazuta cu nici o plasa si astfel orice pietricica poate aduce o paguba de 1000 de ron cu tot cu montat. Ma aflu la a 2-a schimbare a acestuia in nici 3 ani. Caut, dupa ce il ilocuiesc si de data asta, sa gasesc o plasa pe care sa o instalez in locul respectiv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am avut montat plasa. Gasesti la orice magazin de piese auto. Plasa metalica tunning. 30 lei max. A fost lipita cu adeziv de parbriz si nu am avut niciodata probleme cu el indiferent ca a fost iarna ori vara. Mai platesti si demontat si montat bara fata. Cam 150-200 lei te costa totul dar merita. Eu aveam un pumn de pietricele prin scut. :

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce vaselină ai folosit? De-asta aş fi folosit eu: http://www.ate-info....astilube-75-ml/ [...]

Am dat astăzi peste tubul de Plastilube şi, cu scuzele de rigoare, trebuie să fac o precizare şi anume că m-am încurcat în ştiinţă... :banghead:

Plastilube-ul nu-l folosesc decât pe componentele metalice ale etrierului pentru că nu e bun şi pe cele de cauciuc (scrie pe tub), acolo pun Liqui Moly Silicon Fett 3312.

post-820-0-47013200-1431975843_thumb.jpg

post-820-0-92891200-1431976013_thumb.jpg

PS: Ca fapt divers, Plastilube-ul e foarte bun pe limitatoarele de bracaj.

Edited by HEIMÐALLR
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

No vezi cum trebuia sa dai o lada de bere daca ma grabeam sa cumpar ce ai zis prima oara?

Share this post


Link to post
Share on other sites

3 caca de pasare au papat lacul :( ieri seara le-am obs , astazi cand am incercat sa curat degeaba

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am zgariat uşa de la garaj cu capota de la v70.

Mnezooo ei de capota

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dã-o-n mã-sa da uşã, bine cã n-are nimic garaju'… pardon! …şapzãciu. ;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand intra careva in dric ii atentionez ca nici macar scuipatul din gura sa nu le curga, atat de pretentioasa e culoarea asta crem. Mmnezo lor de ciobani si ciobane

post-6084-0-57269500-1432722070_thumb.jp

Bancheta curatata bec cu 3 luni in urma. Iar am facut o criza de nervi ca urasc sa o vad murdara

Edited by i love VOLVO

Share this post


Link to post
Share on other sites

No, dă-mi pace, că aia nu-i defecţiune! Cin' te-a pus să-ţi iei maşină cu tapiţerie d-aia? Şi cin' te-a pus să urci pe cineva acolo? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ba îi, ca iar dau 50€ pentru "fund"ățare.

Edited by i love VOLVO

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa scump e biocarpetul acolo?? Vanish pt covoare cat e? Masina mea are tapiseria portocalie, si o spal de 2 ori pe an cu ce gasesc in baie, ori vanish or biocarpet. N-are nimic, nu s-a decolorat, si e mai mult moca, de fapt daca gasesti niste marunti pe sub scaune esti deja pe plus.

Iar in masina tin un spray pt tapiserie, e ca o spuma si capacul are o perie integrata... e bun pt urgente, limitezi pagubele sau chiar scoate pata direct, nici nu mai trebuie s-o cureti cu vanish.

Edited by Alex44
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ba îi, ca iar dau 50€ pentru "fund"ățare.

Da' ce dracu'?! O faci la reprezentanţă?! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Alex44 Eu nu ma bag da o fac ca stiu sigur ca mai mult stric decat sa fac treaba. S-a oferit o prietena sa ma ajute dar nu las pe nimeni ca sigur o sa intinda uleiul (de la prajitura) si mai mult.

@Heim Atata costa peste tot doar banchetele ca daca vrei plafonul atunci dai 80. Si daca vrei si porcbagajul atunci dai 100.

Edited by i love VOLVO

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, pune-i să plătească pe cei care ţi le-au pătat!

>:D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@I love Volvo vino la mine si te duc la un prieten.Toata masina ti o face cu 150!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Heim tu au plati ataria bani pentru o pata? :) "da-i paci c-o fac eu cumva" :)

@Lică vorbim la telefon

Edited by i love VOLVO

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normal că n-aş plăti. Dar a mea nu se pătează, că-i piele neagră, care este... ;D

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit o lovita iar in portiera dreapta (a 2a oara in 2 luni, dar de data asta mai bine...ca sa fie. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Senzorul de ulei de pe baie a inceput sa curga pe la imbinare la xc90 si s-au dus si flansele amortizoarelor fata. Senzorul a fost curatat si s-a pus silicon. Sa vedem daca tine...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa speram ca si tine, deoarece costa 1000RON nou pe original.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa speram ca si tine, deoarece costa 1000RON nou pe original.

Asa sper si eu. Daca nu...rezolvam cu un dop de pluta :evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este unul dintre astea: http://www.skandix.d...il level&k=2590

In cel mai rau caz il dau jos si il lipesc cu un feon profesional si niste plastic. :evil6:

ps: Sau poate ajuta niste poxipol...

Se pare ca de aici se datorau cei 2 litri de ulei "consumati" in 15 000 km.

Edited by zack

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now