zippy

Ce s-a mai stricat azi la maşină, cu sau fără vina ta?

1,484 posts in this topic

Spunea Dinoco ca a pus negre (alea nu is asa cautate)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un Exide Premium de 77Ah (760A) este 410 RON. O Caranda Maxima de 80A (720A) este 370RON. Deci nu vad unde este Caranda asa ieftina.

Pana la urma am ales varta silver dynamic 85 Ah 800A la 402 ron cu transport si montaj gratis in fata blocului.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Abia acum m-am calmat. Niste personaje, niste scursuri umane, care regretabil s-au nascut si respira oxigenul planetei, mi-au furat capacele de la jante si mi-au si zgariat jantele in jur. Pe Splai langa Timpuri Noi, sub stalpul de iluminat...

:crybaby:

http://www.pieseauto.ro/poze/capacele-roti-janta-volvo-gri-albastru/capacele-roti-janta-volvo-gri-albastru-5e9ea2006cb688d8a3-0-0-0-0-0.jpg

Pe olx am vazut cam 250 RON :( Cine stie, poate erau chiar ale mele.

Foarte deprimant.

Cauta prin ultimele mele postari de pe forum un link catre okazii sau olx, eu am reusit sa-mi iau un set cu 80 de lei parca (+ transport, 20 de lei maxim).

Daca mai au in stoc, scapi ieftin.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

... :( Nu mai cupleaza AC-ul. Asa peste noapte... Sa vad unde merg azi sa vad ce are. Eu sunt destul de n00b asa legat de mecanica, dar parca se auzea un sunet ciudatel din zona curelei de auxiliare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi poate e goala instalatia, ai vreun por. Atunci nu cupleaza Ac-ul. Nu cred ca sa fie altceva.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost la Bgodan-> Radiator fisurat :(

Edited by flaviuscristea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa cum ti-am spus. Asta e buba la masinile astea. Radiatorul

Sent from my iPhone using Tapatalk

Eu am schimbat 2 intr-un an. De noi.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Vezi ca are Alex( MC) ceva Thailandez. Anul trecut in noiembrie am cumparat de la el si era foarte ok. Si costa pana in 400 lei. Fata de niessen care sare de 650 lei. E mai bun decat niessen care mi s-a spart singur din senin la un an de la achizitie. Si eu am si plasa metalica de protectie montata in bara fata. Aveam.

Sent from my iPhone using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ionut , diesel-urile au intercooler-ul in fata radiatorului de clima (zona airscoop de jos) !!!

Poate se apuca Flavius sa cumpere plasa...

Fix-ul tau se aplica la benzinare , si nici la alea ... ca v70 avea radiatorul de clima in fata ... si eu n-am avut probleme din 2007

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am NRF care e made in Taiwan. Am vorbit la un business show cu un reprezentant de la Nissens si mi-a zis ca au avut probleme cu ele in trecut din cauza coroziunii. Tipu' stia PE DE ROST codul de produs pentru S40 2008 si mi-a aratat si ce se intampla. Acum ar trebui sa fie NEGRE radiatoarele (sunt vopsite cu un strat anticoroziv) si nu ar mai trebui sa fie probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taiwan era ori Thailandez ceva cu T oricum. Stie Alex mai bine. Oricum si o varianta si cealalta sunt de incredere. Sa nu faci ca mine care mi-am dat acordul sa lipeasca aia radiatorul si binenteles ca nu a tinut. Si am pierdut si garantia de care uitasem :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Eu am vazut ca la c30 toate modelele au golul ala in bara fata. Este adevarat in functie de motorizare difera ce ai in fata radiatorului. La 1.6 intra pietricica pana in radiator direct. Nu avea nimic pe traseu :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Child lock -ul activ??!!

Mai mult ca sigur ca asta e, am avut si eu aceeasi problema la o usa. Problema e ca pe interior nu poti deschide, ca e blocat pentru copii, iar pe afara nu ai cheie la usa aceea. La mine s-a rezolvat cu multa insistenta. S-a dovedit, apoi, ca acel mic stift era intr-o pozitie, nici deschis, nici blocat...

Multumesc baieti pentru sugestii, dar se pare ca nu este de aici ... am tot schimbat pozitia acestuia si nimic. Sigur este ceva intern!

In ultimile zile am mai ars un bec pe faza scurta laugh.png (de data aceasta pe partea soferului) si am obtinut, cred ca o galma mititica intr-una din anvelope ... simt cum tot calca pe ea iar la 120km/h am o mica vibratie in volan (am luat un hop mai zdravan pe la greci, de acolo se trage).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dan- sa nu fie cumva un inceput de sfarsit al incuietorii... Apai ce le faci la becurile alea,mergi non stop cu ele aprinse?

Sent iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, si eu m-am gandit la asta ... am sa desfac cand am timp sa vad ce este de facut!

Merg cu ele aprinse doar in afara orasului, ca asa este normal, in rest, doar seara in Bucuresti ... oricum, spre bucuria mea, bine ca am doar becuri de schimbat la ea :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti sa desfaci sa vezi daca lucreaza sau nu,caci daca a luat-o pe arataura nu ai ce sa ii faci decat sa o schimbi.

Sent iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Schimba ambele becuri ! La mine merg non stop si tot tin

Share this post


Link to post
Share on other sites

A doua oara intr-o saptamana, am gasit mesaj in bord "alarm trigered, check car", chiar daca masina este incuiata in garaj, deci nu are cine umbla la ea. Probabil ca este goarna pe duca (a treia) :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incepe sa se contureze un minunat sunet de rulment pe duca la compresorul de clima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incepe sa se contureze un minunat sunet de rulment pe duca la compresorul de clima.

Duios, service-ul te asteapta... Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Duios, service-ul te asteapta...

Da-dinde! Mi-l schimb singur.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

De o perioada de vreme masina mea nu mai avea putere si nu stiam de ce.Iar aseara in drum spre casa,a inceput dintr-o data sa fluiere :(.Problema: furtul de jos ce merge la Intercooler,operat!

post-312-0-08195300-1436636758_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

La v40 diesel a facut poc axul turbinei

Acum am turbina noua

post-285-0-51662200-1436683247_thumb.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu 3 saptamani in urma am schimbat lichidul servo ca la carte... ridicat față dric ca sa nu fortez pompa sau caseta, scos afara toata coca cola ce era inauntru, facut flash, bagat plin, controlat si completat. Azi noapte am observat ca nu mai am directie trebuie sa trag de volan ca la dacie si banuiesc ca e pompa servo de vina. Buuun, sa trec la subiect....M-a lasat pompa servo directie sau caseta.

I love my volvo

Edited by i love VOLVO

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca este pompa de vina, ar trebui sa mearga mai usor daca accelerezi in timp ce virezi. Bazaie sau scoate alte sunete?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Era dimineata la 4 cand am realizat ca invart greu de volan si eram prea chiaun de cap sa mai aud vreun bazait. O controlez imediat sa o scot pe liber, accelerez si invart de volan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum cateva zile mi-au furat oglinda (sticla) laterala exterioara dreapta ( S40 2007). Nu am gasit inca oglinda si trebuind sa plec la mare am improvizat ceva si am cautat o glinda de alt tip sa o lipesc cu banda adeziva. Am gasit oglinda de Logan ( 20 lei) si surpriza are aceeasi prindere ( clipsare rotunda) si s-a clipsat perfect ( este o masura de moment pana vine cea originala).Functioneaza chiar si reglajul si incalzirea. Daca cineva mai pateste acest lucru si nu gaseste oglinda, cred ca este o solutie buna pentru moment.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now