zippy

Ce s-a mai stricat azi la maşină, cu sau fără vina ta?

1,484 posts in this topic

Poate chiar amortizorul...la mine cloncanea/batea si la o piatra daca era pe drum, la fiecare speedbumper si in orice fel de groapa.

=> rezultatul, amortizor stanga fata curs.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

I love volvo , te uiti la flansa telescop (deschizand capota) si intre acel capacel si caroserie vezi bucsa telescop (parte din flansa) daca e crapata spre rupta , bate la gropi/ denivelari

Bate foarte tare :D

Si cand o schimbi pune oem , altfel ajungi sa le schimbi anual (testat de mine)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am schimbat 3 ... dar n-am pus ina...

Sau 4 ?!

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu ... au fost 70 de lei

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am uitat cum a zis si Cristi Muresan si nu este nimic crapat sau rupt la flansa. Cand dau cu piciorul in roata in partea din fata se aude urat de tot. Precizez capetele de bara sunt noi 2000-2500km. De e caseta de directie m-am lins pe bot.... Peste cateva luni trebuie sa-i fac verificarea si nu ma pot duce asa cu ea la aia. Trebuie niste "experti" sa vada de ea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Caseta nu capata zgomot brusc!

In ce fel se aude? Fier pe fier, pocneste, trosneste, zornaie?

Vezi sa nu fie roata desfacuta sau aparatoare discului de frana deformata sau rupta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fier pe fier. E exact acelasi zgomot ca atunci cand trec peste gura de canal groapa etc. Pana nu dau roata jos nu ma pot pronunta dar am multe banuieli. Capat de bara desfacut, amortizor stricat, flansa amortizor ... Maine dupa servici o bag in garaj si o desfac......oricum stau si ma uit ca prostu la ea ca nu stiu ce sa-i fac. :)

@Heim intradevar ala care a pus rotile de iarna era tare pe graba si l-am auzit cand punea rotile sus tot lovea aparatorile. Nu stiu ce firma erau capatanile dar au costat 60 euro bucata si dupa o saptamana unu era slabit de troncanea dricu din toate incheieturile. Bine aia a fost vina mea ca nu l-am strans puternic si n-am mai scris si asta pe forum ca ma rade lumea. Numa prostii fac...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Flanse, pivoti, amortizoare, caseta nu zornaie cand dai cu piciorul in roata.

PS: de ieri aveam la masina de serviciu un huruit urat cand luam viraj stanga si cand luam cate o groapa. Zgomotul continua si in linie dreapta si cateodata disparea cand franam.

Astazi am desfacut roata si etrierul si cand ma pregateam sa montez totul la loc, pentru ca nu am gasit nici un defect, m-am uitat in suportul etrierului si era o piatra in el, care devenise o biluta :D. Am scos-o si a disparut zgomotul. Piatra intra intre disc si etrier, in mers si uruia ca toti dracii

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa nu fie pivotu ...

Robert , fa maine poze , avem wapp cu voice ... facem tot descoperim sursa. Ps pregateste o ranga:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da eu am schimbat capetele de bara dar dupa aceea am dus-o sa-i faca unghiurile. Daca o duceam sa-i schimbe si capetele eu ce faceam ? Cum invat si eu cate ceva daca o tot duc la experti? Nu vezi ca troncane ceva pe fata si scriu pagini intregi ca-s ca napu :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa nu fie pivotu ...

Robert , fa maine poze , avem wapp cu voice ... facem tot descoperim sursa. Ps pregateste o ranga:D

Cristi... ce joc sa aibe pivotu' ala, sa zdrangane cand dai cu piciorul in roata?

Este ceva desprins care zornaie pe acolo

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa nu ii fi sarit sarma de la etrier...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,cum a zis si Ionutz poate e roata un pic slabita,am parit si eu la fel zi vreo cateva zile m-a innebunit de cap pana am hotarat sa desfac sa ma uit ce bate si cand m-am apucat de desfacut prezoane nici unul nu era strans,sper sa fie doar atat,bafta!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai sa vezi cum era la mine la o roata, le-am strans cu mina...Baietii de la Penny au fost martori :evil6:

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer cand dadeam cu piciorul in roata si aveam bucsele si capetele de bara intr-o stare destul de precara...se auziea un troncanit (gen fier pe fier). Deasemenea, la anumite denivelari sau cand luam viraje trosnea ceva. Dupa ce le-am schimbat...totul a disparut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa nici 15 000 km bucsile din capul telescopului deja pocnesc!Tura viitoare o sa iau pe Original :).

Astea au fost de la Sachs.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit problema si nu o prea inteleg. https://www.youtube....eature=youtu.be

Toata galagia e de la etrier chiar daca sarma este la locul ei inca. Am dat-o jos am strans-o si am pus-o la loc dar degeaba tot asa face.

Nu stiu ce sa-i fac

In rest toate bucsele, capete de bara, antiruliu si brate sunt in perfecta stare doar atunci cand dau repede de volan stanga dreapta se aude un gomot urat care pleaca de la caseta de directie. Nu am vrut sa cred si sa accept ca trebuie facut ceva la caseta de directie, dar trebuie schimbata sau ....habar nu am.

Sincer cand dadeam cu piciorul in roata si aveam bucsele si capetele de bara intr-o stare destul de precara...se auziea un troncanit (gen fier pe fier). Deasemenea, la anumite denivelari sau cand luam viraje trosnea ceva. Dupa ce le-am schimbat...totul a disparut.

Am capetele de bara noi si simptomele sunt exact cum le aveai si tu pocane in curbe si totul e de la caseta de directie. Edited by i love VOLVO

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Heim ba da asa umblu cu ea. Ce sa-i fac? Trebuie schimbate suruburiile, sarma, etrier cu totul? E grava situatia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai suna la dezmembrari si cumpara etriere cu suporti ... eu am luat cu 50 lei / bucata

Materom.ro

Eu pot merge sa ti le achizitionez , dar vin in franta abea la vara (iunie cred)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Heim am vrut sa le desfac cu totul sa vad daca e ceva rupt prin spate dar nu am imbus de 7 sau torx de 40 cred. Ma duc azi la obi sa cumpar torx si imbus de sapte. Da zi-mi un pic e nasol?

@Cristi Muresan Nu gasesc la dezembrari nici macar o bucata de v70 II si nu stiu daca e aceasi marime/prindere cu 70 I.

Din ce vad pe ebay la pret 2 bucati noi AM 150 euro sau doua originale dar folosite la 50 euro. Ma duc la obi sau iau torx si imbus de 7 si verific prima data daca nu cumva s-ai defacut suruburile. Dar nu inteleg daca suruburile ar fi stranse de joaca si troncane in halul asta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate vad eu, pare ca sunt blocate culisele etrierului. Desfa etrierul (suruburile cu imbus din spate, de fapt alea sunt culisele), le scoti afara, le cureti bine de mizerie/rugina, cureti cat poti si gaurile din etrier, dai cu vaselina pe culise (sa se miste usor in etrier) si montezi la loc. Vezi daca mai face la fel. Daca este la fel, trebuie alt etrier

Pe masura ce placutele se uzeaza, etrierul trebuie sa culiseze pe suruburile alea si sa se duca in spate, sa stea fix. Daca la tine s-a blocat etrierul pe culise, nu mai culiseaza pana in spate, langa disc si sta departat. Cand il lovesti, zgomotul il face placuta care se misca intre etrier si disc, fiind distanta prea mare

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Ionut Ma imbrac de scandal si am plecat la obi dupa imbus de 7 si vasilina. Va zic mai tarziu ce am rezolvat, sa va dea al' de sus multa sanatate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze de off topic,inainte sa te bagi sub masina baga roata sub punte sa nu cada masina pe tine,nu de alta dar un prieten acum 2 ani incerca sa schimbe planetara si s-a bagat sub masina sa traga mai tare si a cazut masina de pe cric,restul...Dumnezeu sa il odihneasca...succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buun ....

@Stanisor Ionut Intradevar masina a cazut de pe cric.... Erau atat de tare stranse suruburile incat nu aveam pozitia buna sa le desfac si i-am spus prietenului meu sa de-a o tura de volan dar usopr. Bineinteles am strigat " hhooouuu" dar el a mai dat jumatate de tura si masina a plecat in spate. Frana de mana nu era trasa ca si asa nu tine dar am bagat roata sub masina si s-a lasat cu janta ciobita in 2 locuri dar nu tare. Cert e ca mi-am tras rapid picioarele de sub masina si toata lumea e ok. Partea cea mai tare e ca dupa ce masina era deja cazuta pe roata prietenul meu ma intreaba " O cazut" ?

@Paun Ionut, Heim ... Imbusul de 7 l-am cumparat degeaba ca am dat etrierul jos cu totul si niturile alea 2 au iesit foarte usor incat etrierul a ramas agatat in furtun iar eu cu cealalta piesa in mana. Am luat vaselina fara acizi si fara rasina... cel putin asa scrie pe tub si am uns niturile alea doua dar inainte de asta le-am curatat putin de mizerie. Am pus inapoi am dat cu piciorul in roata si nu se mai aude nici un zgomot. Dar presimt ca asta nu o sa tina mult. Nici acum nu inteleg... adica inainte sa curat facea urat fier pe fier, apoi putina vaselina si zgomotul dispare. Am vorbit si cu Cristi Muresan la telefon si tot ce e posibil sa cumpar un etrier cu totul si se rezolva. Saptamana urmatoare o duc la volvo sa vada caseta de directie. Va multumesc mult de ajutor baieti si sper sa ma pot revansa vreodata fata de voi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,daca au iesit usor suruburile e posibil sa fu avut zgomotul de acolo doar,juca ertierul la gropi,sper sa fie doar asta.

PS:s-a zgariat doar roata,bine ca ai tu picioarele intregi ca am un unchi care a cazut un autobuz pe picioarele lui acum vreo cativa zeci de ani si merge rau si acum,mai bine o roata decat sa te mutliezi pe viata, e valabil pt toata lumea sa isi puna roata sub masina mai bine,numai bine

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now