Matrixxx

Traseu rapid/bun : Bucuresti - Cluj - Arad

15 posts in this topic

Dragilor, vineri dimineata trebuie sa ajung la 2 evenimente in Cluj, respectiv a doua zi in Arad.

Nu am mai fost in Cluj pina acum - asa ca as dori de la cunoscatori un traseu bun ca asfalt deci, rapid pentru mine. Si "coborarea" Cluj-Arad ma intereseaza la fel.

Eu as merge pe Pitesti-Rm.Valcea-Sibiu-Sebes-Cluj. La inceput de weekend nu-mi prea suride DN1-ul...

Cine stie de lucrari prin zona, centuri, ocoliri, gropi de-ti ramin rotile in ele, etc. sa dea de stire :iroc:

Share this post


Link to post
Share on other sites

E cel mai bun traseu. Nu sunt lucrari majore, pe Valea Oltului sunt ceva denivelari, dar gropi sunt putine si in general la poduri. Sa ocolesti Sibiul pe cei 10 km de autostrada care il inconjoara. Deoarece vineri va fi crima pe Sebes (depinde desigur si de ora) eu recomand o mica scurtatura. La iesirea din Miercurea Sibiului, la vreo 2 km ai o iesire spre Cunta, Drasov, Berghin. E un drum judetean impecabil calitativ, printr-o zona minunata, cu multe urcusuri si coborasuri si curbe, necirculat. Atentie doar in localitati, nu sunt multe, dar drumul e destul de stramt. Te va scoate pe centura la Alba Iulia, aproape de iesirea spre Turda. Ocolesti in felul asta si Sebes-ul si Alba Iulia. In functie de punctul in care ai treaba in Cluj, din Turda poti alege varianta peste Feleac (daca ai trebuie sa ajungi in centru sau spre iesirea de aeroport) sau varianta A3 (daca trebuie sa ajungi in Manastur sau Grigorescu).

Pentru Arad, eu prefer varianta Cluj-Oradea-Arad. Cluj-Oradea e drum bun cu exceptia a cativa km pe urcare, iar Oradea Arad e reabilitat in proportie de 90%, nu mai sunt lucrari majore.

E ok si pe Cluj-Sebes-Deva-Arad, dar DN 7 mi se pare mai aglomerat decat celalat si e cu vreo 50 km mai lung.

Drum bun!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu mereu ratez ocolirea Sebesului, asa ca Matrix asculta-l pe Behu pt ca in Sebes mereu stai intre 30 si 60 minute .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si ai grija la radare, eu mi-o tot fur prin tara, intre Sibiu-Arad stau aia in curbe, in tufisuri, peste tot.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ocoliti Sebesul, pe langa faptul ca se face coada la intrare si iesire, drumurile au adevarate santuri in ele de la tiruri... Intr-adevar sunt radare, si sibiul e plin de radare in weekend asa ca urcati si acolo pe centura, daca treceti prin Deva si acolo sunt drumurile in lucru, in oras, mai departe Deva-Arad drumul e bun din cate imi mai amintesc dar cu radare, sunt multe curbe bune de ascuns masina de politie, daca mergeti cu t5-ul nu va dati la el ca ardelenii ustura la amenzi, eu era sa mi-o iau la amenzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa scapi de ingramadeala de la Sebes e importanta ora la care va aflati acolo si talpa care se da de la Sibiu pana acolo. Cel putin de la Apoldu incolo sunt ~putine locuri unde se poate depasi si locurile astea nu ar trebui ratate pentru depasirea tirurilor. De fapt, pe drumul ala nu trebuie sa ierti nici o ocazie de depasire, ca altfel regreti mai incolo.

Nu recomand varianta Deva-Arad; e un drum aglomerat, ingust si nu prea ai unde depasi.

Pentru Arad mai e varianta E79 prin Varfurile, drum putin circulat, fara gropi dar facut numai din petice si denivelari. Cu 90-100 cred ca se merge ~ok.

Asta ar fi o varianta, daca venind de la Cluj s-ar putea face la dreapta inainte de Alba, prin Zlatna-Brad dar nu mai stiu cum e drumul pe acolo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Detaliu unde o iei la dreapta dupa Miercurea Sibiului

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragilor Arad-Oradea e dezastruos si e in lucru inca din anii 80, eu ca aradean nu il recomand sub nici o forma.

Daca va place sa injurati si sa stati la semafoare :laughing7:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai...si pe unde e mai bine atunci ?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am fost ultima data pe Oradea-Arad pe 8 septembrie si cum am zis mai sus, era gata in proportie de 90%, asfalt nou, de foarte buna calitate. Singurele lucrari pe care le-am mai vazut erau la niste sensuri giratorii si la niste scuar-uri (sau cum s-or fi numind) facute la intrarea si iesirea din fiecare localitate. Nu cred ca erau mai mult de 3-4 semafoare si nu am stat la niciunul mai mult de 2-3 minute. AM mers la ora de varf, in jurul orei 17-18 si pur si simplu am zburat (daca imi este permisa aceasta mica exagerare avand 1.6D :) ).

Dar cum ziceam informatia e din septembrie, daca colegii din zona au date mai actuale, imi cer scuze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, am sa merg pe Oradea-Arad, cum mi-o fi norocul :blackeye:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare tuturor!

Recomand ocolirea Sebesului pe la iesirea din Miercurea Sibiului, la vreo 2 km ai o iesire spre Cunta, Drasov, Berghin, Teleac,centura Alba iulia. Am fost saptamana trecuta pe acolo, traseul e superb, drumul foarte bun. Ce conteaza ca e cu 8 km mai lung ca pe DN, daca scapi de Sebes?

Merita macar o data sa-l faceti, sa vedeti cum e.

Numai bine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar daca Matrixxx a rezolvat demult drumul respectiv, sugestia e binevenita.

Daca ma incumet in primavara asta sa merg la prietenii mei din vestul tarii ( stiu ei care, m-au tot invitat...) o sa respect indicatiile astea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now