musashi1973

Nationala 2013 (6 - 8 Septembrie)

263 posts in this topic

Poate a vrut sa zica: mai e putin pina la 1 Martie si...suna cucul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la 1 platesc si eu avansul si cotizatia.Haideti oameni buni ca sa ne asiguram locatia!

Share this post


Link to post
Share on other sites

cum a fost la intrunirea din slovenia-poate invatam ceva

am platit 15 euro de persoana

i-a interesat unde dormin? NU

i-a interesat ce mincam ? NU

i-a intersat ce bem? NU

i-a intersat citi suntem? NU

de banii ce i-am dat am primit un ecuson

cum au strins banii pt organizare? cred ca loclnicii au platit in avans taxa de participare,noi ,am platit pe loc

noi nu putem face la fel?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acolo au venit cei pe care i-a interesat mai intii sa se intilneasca cu comunitatea volvo, si abia dupa aia conditiile de la fata locului, distanta, cheltuielile....

Acolo toata lumea risca sa vina cu cortul si sa prinda 3 zile de ploaie, dar nu reprezinta "un prea mare deranj" chestia asta, desi unii fac 2000 km sa ajunga acolo.

Acolo vin cei care intr-adevar sint patrunsi de spiritul volvo. Lumea vine in primul rind pentru a se intilni cu comunitatea si nu sa iasa la un gratar, o bere, o poza, o liniuta, etc. La noi e invers.

La noi sint oameni mofturosi, care vor mult cu bani putini si nu vor sa riste nimic. D-asta la noi nu se poate face la fel !

In alta ordine de idei : se ocupa cineva sa-i invite si pe cei din Slovenia la noi ? E posibil sa vrea sa vina si ei la noi, transfagarasanul si transalpina nu le gasesti oriunde.

Poate asociatia ar trebui sa se ocupe de asta, nu ? Daca confirma cineva de la ei ca vine se pot gasi si ghizi care sa-i astepte in puncte cheie si sa-i duca pe drumurile de mai sus.

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e o idee rea deloc iuli - Matrix ar putea sa vorbeasca cu ei ca ii stie.

Inre-adevar, ce s-a spus despre Slovenia e perfect adevarat - ai posibilitatea sa stai cu cort, cu rulota sau inchiriezi cabana daca este loc. In rest mancare si beutura te priveste.

Si a iesit foarte bine. Si intr-adevar avem pe cineva care a facut aproape 2000 km la intalnire si are si un premiu pe chestia asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu vorbeam de organizare

de ce la noi tre "ALTFEL"

?????????????????????

MIE NU IMI MAI APARE CITI AU VIZUALizat acest subiect dar stiu ca sunt multi

daca ar fi sa ne luam dupa avansurile trimise ar trebui sa fim 4 masini la cheile butii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mmda. "...ar trebui sa fim 4 masini la cheile butii"

Atit se doreste. Cu oamenii impartiti pe 2 forumuri (pina si Bucuresti-ul are 2 Intilniri ca nu se mai putea altfel...) momentan acesta este numarul doritorilor.

Si cineva intreba de ce nu se mai voteaza/discuta Nationala pe n-spe pagini de vorbe...

Cine vrea cu toata inima va veni acolo.

Seara festiva ? Cazare arvunita ? Vise.

Anul acesta va fi ALTFEL,fiecare se va descurca cum doreste. Se poate da telefon inainte si se poate face rezervare, un fleac.

Anul acesta se va vedea cu adevarat cine-si doreste sa vina.

In Slovenia e la fel, difera doar distanta pentru citiva inimosi care bat drumul pina acolo si care pun Sufletul mai presus de Bani, in viata asta trecatoare.

Nicule, si 2 masini daca vin acolo si tot e bine. Cind nu va mai veni nici una, atunci o sa fie trist.

Acest forum s-a dorit initial unul Tehnic. Apoi a devenit Bursa/Afaceri/Cafenea. In viitor, daca se continua asa, cred ca se indreapta spre ceva gen facebook, plin doar cu "prieteni" virtuali din spatele monitorului. Susanale, ironii si pierderea timpului. Si bineinteles, o Nationala virtuala, sarbatorita cu emoticoane din plin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

As dori sa achit avansul luni 4.03 .2013 ,(un pic cam tarziu) asa ca as dori sa imi spuneti daca ati facut rezervarile deja?

La noi in ''trib'' vorba :intr-un ceas cu cuc - vrea sa zica ''intr-un ceas bun'' deci cu noroc :)

Ziceam doar asa, pt o carma buna a situatiei :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca sunt liber pe 30 august,venim si noi la nationala! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok ,multumesc!

Saptamana productiva va doresc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

La o intalnire nationala (sau internationala) e suficient sa existe un loc de intalnire. Unde sa aibe loc socializarea,si eventual ceva concursuri/atractii.

In rest cazare si mancare fiecare cum doreste. Daca cineva se chinuie sa rezerve cazare si mancare pt un forum, se chinuie degeaba, nu poti impaca pe toata lumea, unii vor mai mult comfort pt ca isi permit, alti vor ceva mai simplist pt ca nu vor sa cheltuie mult.

Anul trecut am fost cu cotetul meu in belgia, 4500km dus intors. Nu am platit nimic ca sa particip, am primit ceva tricou/sticker si o harta a evenimentului si niste vouchere pt mancare la standurile din curtea unde a avut loc evenimentul. Dar evident ca nu am batut drumul pana acolo pt atata lucru, m-am dus sa ma intalnesc cu oameni ce-i stiam doar de pe forum de ani de zile, si sa vad alte masini.

Cazare unde am vrut, mancare unde am vrut, toata lumea pe cont propriu. Si a fost FOARTE foarte bine. Toata lumea multumita. De la cei care au stat la ibis buget pana la cei de la hoteluri luxoase.

Te duci pt oameni/masini nu pt mancare/cazare, organizatorii ar trebui sa se concentreze pe atractii , evenimente, concursuri tematice, nu pe gasit cazare pt toti mofturosii. Daca s-ar putea ograniza un eveniment ar fi ceva pt care lumea ar veni. Pt cazare la munte sau la mare sau oriunde si un gratar doua trei nu merita deranjul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In principiu, la modul general, ai dreptate. Cand particularizam, de exemplu si vorbim de Cheile Butii, cazare e doar acolo. Nu sunt 10 pensiuni, trei hoteluri si un camping, ci doar o cabana, maxim doua. Si nu cred ca ar fi prea placut sa mai fie acolo si o alta gasca de manelisti, ceva tineri in excursie cu gradinita sau scoala si o asociatie de pensionari. Ma gandesc la ceva unitar, la o seara petrecuta cu totii impreuna, la focul de tabara si alte asemenea.

Cum ar fi ca la 12 noaptea cand noi cantam imnul Volvo-Club pâna la ragusitul vocii sa vina educatoarea si sa opreasca muzica pe motiv ca dorm copiii ?

Are si planificarea cazarii si mesei rostul ei.

Ca trebuie mai mult decat atat, aici ai perfecta dreptate. Dar trebuie si implicare din partea celor ce vor sa vina, macar cu idei valoroase, daca nu si cu sprijin efectiv.

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Copii scapati de sub control sau adulti ce behaie noaptea... astea's problemele noastre?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Copii scapati de sub control sau adulti ce behaie noaptea... astea's problemele noastre?

Pai nu sunt probleme, sunt realitati. Vorbim totusi de o intalnirea anuala nationala nu de un sprit oarecare cu baietii la o terasa. Pentru asta din urma nu trebuie organizare prea mare ( chiar si asa, macar se rezerva o masa, ca sa nu ajungi in situatia de a merge la cofetarie, caci nu mai sunt mese la carciuma). Inca o data, daca alegem, sa zicem Poiana Brasov sau Predeal, ca locatie, putem accepta sa-si ia fiecare cazare, dar cand in varf de munte e doar un hotel sau doua cabane, ce sa se intample ? Sa sune fiecare la locatie si sa-si rezerve ? E si asta o idee, dar eu credeam ca am depasit etapa asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prevad o Nationala foarte interesanta anul acesta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa fie clar si sa depasim momentul, locatia a fost deja stabilita. Deci nu are sens sa mai uzam tastaturile pe tema asta, ca de ce s-a retinut sau nu cabana la Cheile Butii. Ca sa nu fie vreo trupa de manelisti pe acolo si sa vina si Raul cu Raula ! ;)

Cat despre ale gurii, e simplu : micul dejun inclus in cazare, iar in rest totul a la carte. Evident, ne vom conforma regulilor locului in ce priveste ultima comanda (asta daca nu reusim sa-i convingem sa fie mai receptivi decat de obicei in acel week end). In fond nu e asa de greu sa ne strangem cu totii in restaurant sambata seara si sa comande fiecare ce vrea, Daca unul vrea sa vina la ora 0:30 si sa comande cartofi prajiti, il priveste. Daca îi obtine bravo lui, daca nu, sa nu dea vina pe organizatori sau pe cabanier.

Deci am clarificat-o si pe asta.

Acum, cine vrea sa vina si e sigur de asta, e binevenit sa faca propuneri de petrecere a timpului. Concursuri, jocuri, premii, evenimente culturale, vizite la atractii din zona, karaoke, sporturi, liniute si alte chestii care fac ca o astfel de intalnire sa capete epitetul de memorabila. Dar trebuie sa mai ramana timp si pentru suete, cafele, sprit-uri, caci va fi vacanta si relaxare pentru toata lumea.

Cine e sigur ca nu vrea sa vina, mai bine sa se abtina de la propuneri, caci nu isi au rostul.

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca introducem o taxa de participare de 45 lei de persoana o sa fim mai multi decit suntem acum?

platibila pina la 15 iulie

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu cred :) - tot aceia vom fi care vom fi acolo. Si am fost si in trecut. Restul povesti.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

As risca sa pun un pariu : pun miza pe varianta ca vor fi mai multe masini Volvo si mai multe persoane decât anul trecut. De ce ? Pentru ca intalnirea din 2012 a fost reusita, se vedea pe chipurile tuturor ca abia asteapta urmatoarea Nationala. De cei care au fost acolo nu ma indoiesc ca vor sa participe si anul asta. In plus, ca in fiecare an, vor veni membri noi, sau din cei mai vechi care nu au mai fost la Nationale.

Nicule, te rog mai posteaza situatia la zi a inscrierilor si a avansurilor incasate. Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cine vedea pe chipurile tuturor ca abia asteapta urmatoarea Nationala? Cei care au mai fost (la oricare Nationala) - asta am spus si eu - tot ei vor veni si acum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mav. dragule, daca ai citi si tu mesajele pana la sfarsit... ai intelege tot.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa iasa frumos, memorabil ca de altfel toate Nationalele, stati linistiti. Cine vrea vine, cine nu sa nu mai vina.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai ca am citit tot pana la sfarsit - concluzia a dat-o Matrixxx la obiect.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now